Oturma odasında aydınlatma seçenekleri ve organizasyon önerileri (+110 güzel fotoğraflar)

Oturma odasında aydınlatma seçenekleri ve organizasyon önerileri (+110 güzel fotoğraflar)

Oturma odasında aydınlatma sadece sıcaklık ve konfor yaratmak için değil, aynı zamanda yaşam alanının mimari özelliklerini vurgulamakla da mümkündür. Modern aydınlatma cihazları, düşünülemez fikirlerin bile gerçeğe dönüştürülmesini mümkün kılar. Dışlanmış ve doğru seçilmiş armatürler nedeniyle alanın görsel genişleme olasılığı yoktur.

Oturma odasında aydınlatma planlarken neler düşünülmelidir?

En büyük odadaki aydınlatma şık bir avize ile yapılabilir. Ancak, tasarım hakkında düşünmeden önce, bazı noktaları göz önünde bulundurmalısınız:

 • Tavanın köşelerinde karanlık alanlar olacak, eğer oturma odasının merkezinde sadece bir avize veya başka bir aydınlatma cihazı var ise.
 • En az iki ışık kaynağı olmalı, aksi takdirde bu kadar geniş bir odada oldukça karanlık olacaktır.
 • Avize yemek masası üzerinde ya da yazışmalar üzerinde çalıştıkları veya yaratıcılık ile uğraştıkları yer üzerine asılabilir.
 • Yerel bir aydınlatma bölgesi oluşturmak için spot ışıkları kullanabilirsiniz.
 • Oturma odasındaki ışık yumuşak, tercihen ılık, soğuk olmamalıdır.
 • Nokta aydınlatması, oturma odasındaki çok seviyeli tavana mükemmel bir şekilde bakar.

Klasik tarzda bir çizim odasının aydınlatılması

Tasarım kararında, şekillerin çeşitliliği, armatürlerin sayısı ve kurulum yerlerinin seçimi önemli rol oynamaktadır.

Aydınlatma cihazları nasıl seçilir

Aydınlatma seçimi tüm odanın tarzına göre belirlenir. Aynı zamanda, armatürlerin tasarımı ve gücü de dikkate alınmalıdır. Aydınlatmayı uyumlu hale getirmek için, iç mekan zeminini ve rahatlığını sağlamak için zengin renklere sahip oturma odasında zemin lambaları satın almanız önerilir. Bir avize seçerken, içinden gelen ışığın düz değil, dairenin etrafına saçılmış olmasına dikkat etmelisiniz.

Aynı odada kurulacak tüm cihazlar için aynı ışığı seçmek en iyisidir.

Oturma odası için bir avize ve lamba seçimi

Anahtarların nereye yerleştirileceği

Anahtarların yerini dikkate aldığınızdan emin olun, yani, işin yapılmasından önce, bunları projede belirtin. Tüm cihazlar için 4'den fazla anahtar yeterli değildir, aksi takdirde ışığı kontrol etmek uygun olmayacaktır. Büyük bir oturma odası için, bir cihaz için birkaç anahtar uygulamak önemlidir, bu da herhangi bir noktadan aydınlatmanın kontrol edilmesini sağlayacaktır.

Anahtarlar oturma odasına nereye yerleştirilir

Anahtarların kurulum çeşitleri:

 • girişte;
 • rekreasyon alanı içinde;
 • bilgisayarın yanında;
 • Kanepede.

Çoğu zaman, anahtarlar kapıdan kapıdan 90 cm uzaklıkta, kapıdan monte edilir - en az 10 cm olmalıdır.

Oturma odasında aydınlatma seçenekleri ve organizasyon önerileri (+110 güzel fotoğraflar)

Aydınlatma türleri

İç mekanlarda aydınlatma şartlı olarak genel, yerel, dekoratif ve özel olarak ayrılmıştır. Projedeki seçeneklerden birine ve birkaçını aynı zamanda aşırıya kaçmayın. Bir odadaki her türlü aydınlatma, farklı tipte aletler kullanılarak elde edilebilir.

Genel bilgi

Oturma odasında geniş bir alan yaratmak için aydınlatma tasarımı, çeşitli tasarımların lambaları kullanılarak seçilir. Arka ışık kombine edilir. Avizeler, spotlar veya LED şerit kullanılır. Odanın genel aydınlatması - bu, odanın tüm alanlarını aydınlatmanız gerektiğinde ve özel bölgelerin tahsis edilmesinin gerekmediği zamandır.

Oturma odasının iç kısmında genel aydınlatma

Genel aydınlatma kaynakları arasında avizeler ve genel fikstür modelleri yer almakta, ikincisi yeterince kompakttır ve montajları düşük duvar yüksekliğine sahip odalarda tavana doğrudan gerçekleştirilmektedir. Spot lambalar ve LED şeritler, en popüler ve başarılı yerini büyük avizeler ve plafondlar haline getirdi.

Birleşik aydınlatma oluştururken, birkaç aydınlatma cihazını kullanmak kabul edilebilir.

Oturma odasında kombine aydınlatma

yerel

Oturma odası için aydınlatma zemin, duvara monte edilmiş aletler veya masa lambası ile tamamlanmaktadır. Salonda tasarım, bu ışık kaynaklarını kullanarak oluşturulur. Bu cihazlar, belirli alan noktalarında parlak bir ışık yaratır: masanın, kanepenin veya diğer yerlerin üstünde.

Aydınlatma eşzamanlı olarak sahne rolünü yerine getirir, bu nedenle oda sahipleri tarafından seçilen mesleklere bağlı olarak oda sıradandan daha ilginç hale getirilebilir. Lambaların yerleşimini önceden planlamak daha iyidir. Rekreasyon alanında zemin lambaları veya masa lambaları koyabilirsiniz, duvara bir duvar asabilirsiniz.

oturma odasında yerel aydınlatma

dekoratif

Dekoratif aydınlatma kullanılarak oturma odası bölgeleri aydınlatılabilir. Böylece alanı büyütmenin ve belirli yerlere odaklanmanın etkisini yaratabilirsiniz. Modern tarzda bir vurgu yaratmak ve resimlere, duvardaki nişlere, orijinal heykellere, akvaryumlara odaklanmak iyi olacaktır.

oturma odasında dekoratif aydınlatma

Oturma odasındaki aydınlatma neon lambalar, esnek lambalar ve LED şeritlerle sağlanır.

Oturma odasında LED aydınlatma

özel

Salonda veya çizim odasında ışık genellikle özel bir ışık anlamına gelir. Bu durumda, oturma odası ortamının bazı önemli unsurlarını vurgulamak gerektiğinde spot aydınlatma kullanılır. Bu tip armatürler tavana yerleştirilebilir ve ayrıca yardımcı aydınlatma olarak da kullanılabilir.

Oturma odasında nokta aydınlatma

Nokta noktaları dönebilir, daha sonra ışığı farklı açılardan yönlendirebilir, bu da manzaranın oluşturulmasını sağlayacaktır. Birkaç tür lamba kullanarak karışık aydınlatma, iç mekanı çok sayıda parlayan ışıkla doyuracaktır.

Aydınlatma seçenekleri

Aydınlatma, tavan alanına, oturma odası duvarlarının yüksekliğine ve iç mekanın hangi tarzda tasarlandığına bağlıdır. Daire oldukça düşük tavan ise, hantal avizeler terk edilmelidir. Ek aydınlatma, masa lambaları veya zemin lambaları kullanılarak oluşturulur.

Küçük oturma odasında

Hem mutfağı hem de salonu birleştirmek popüler hale geldi, bu yüzden alan biraz daha büyük görünüyordu. Çoğu zaman bu tarz bir planlama stüdyo dairelerinde sağlanır. Küçük bir oturma odası için mutfak ve salon arasında bir alan oluşturabilirsiniz. Mutfak masasının üstüne yerleştirilmiş büyük bir lamba mükemmel görünüyor. Genel aydınlatma için, avizeyi odanın ortasından veya çevredeki nokta noktalarından kullanabilirsiniz.

mutfak ile birlikte oturma odasında aydınlatma

Küçük bir oturma odasında uyumlu bir aydınlatma çözümü, zemin lambaları veya zemin lambalarının kullanımı olacaktır.

Küçük bir oturma odasında aydınlatma

Bir avize olmadan

Büyük bir avize kullanılarak aydınlatma opsiyoneldir, çünkü cihaz çok fazla yer kaplayacaktır. Duvar lambaları, zemin lambaları, masa lambaları olabilen az sayıda aydınlatma cihazı için yeterli olacaktır. Alternatif olarak, tavanın çevresi boyunca bulunan spotları kullanmak daha iyidir.

Avizesiz oturma odasını aydınlatma, bu cihazdan daha az görülmüyor, fotoğrafta görülebilir.

Avizesiz oturma odasında aydınlatma

Bir avize ile

Avizeli oturma odasındaki aydınlatma seçenekleri klasiktir. Bu çözümü seçerken, cihaz boyutlarını, ışık saçılımını ve kurulumun gerçekleştirileceği oturma odasındaki bölgenin tanımını dikkate almak gerekir. Avize klasik veya modern tasarım olarak seçilebilir. Işığın parlaklığını ve lambaların eklenmesini kontrol etmek için bir dimmer kullanılabilir. 

oturma odası iç avize

Avizeler türleri

Avizesiz oturma odasının aydınlatılması iyi bir çözümdür, ancak bu cihaza haraç ödeyenler için aşağıdaki cihazların seçeneklerine göz atmak gerekir:

 • Asma. Özel olarak tasarlanmış kancalar, zincirler veya kablolar ile tavandan asılırlar. Ancak küçük bir oturma odası için bu avizelerin seçimi iyi bir çözüm olmayacaktır.

kolye avize

 • Tavan. Duvarların küçük bir yüksekliğine sahip bir odada ideal tasarım bu tür lambalardır. Özel bir tornada sabitlenirler ve asılmazlar.

tavan avize

 • Klasik. Bunlar genellikle modern dairelerde bulunan dekoratif ve eski moda aydınlatma cihazlarıdır. Ekolojik ve modern üslupta yapılan, kristal, dövme veya floristik olabilir.

oturma odasında klasik avize

Masadaki lambalar

Oturma odasını aydınlatma, birkaç bölüme ayrılan fikirler, masaüstü aydınlatma cihazlarının kullanımını içerir. Bu lambaların kullanımı nedeniyle, oturma odasında iyi bir tasarım çözümü elde edebilirsiniz.

Masaüstü cihazları seçerken nelere dikkat etmeliyim? Her şeyden önce, güç, renk ve konfigürasyon gibi teknik özellikler. Lambanın tasarımı, oturma odasının iç kısmına uyumlu bir şekilde uymalıdır.

Bu tür cihazlarda, akkor lambaların, halojen, LED veya lüminesan varyantların kullanılmaması daha iyidir.

Salonun iç kısmındaki masa lambaları

Zemin lambası

Oturma odasında aydınlatma, çeşitli aydınlatma armatürlerinin bir bileşimidir. Kullanışlı ve hareketli ışık kaynaklarından biri bir zemin lambası olabilir. Cihaz, ışık dağılımı sağlar ve ışık ışınlarının yönünü mat veya ayna yüzeylerinden ayarlar. Işık akısının dağılımı bir dimmer ile kontrol edilebilir. Oturma odası cihazının renk şeması ve tasarım çözümü seçimi tek tek kararlaştırılır.

oturma odası iç zemin lambası

Duvar braketi

Duvar aydınlatması odanın tarzına uygun olmalıdır. Yani, iç klasik tarzı cam, kristal ve altın kaplama trim yapılmış bras mükemmel uyum, modern tasarım için metal veya plastikten yapılmış lambaların daha laconic formları seçmek daha iyidir.

Duvardaki şık aplikler

Tipik olarak, aplikler istirahat yerlerinin üzerine yerleştirilir, lambaların sayısı ve içlerinde bulunan lambaların gücü odanın büyüklüğüne bağlıdır. Tavan düşük ise, o zaman ışığın yönü yukarı doğru yönlendirilmelidir. Bölünmüş bir bölge için, parlak bir ışık ile bir duvar seçmelisiniz. Kanepenin üzerine monte edilmek üzere bir kısıcı ışık seçilebilir, böylece gözleri kör etmez.

Oturma odasında duvar braketi

Orijinal çözüm, döner mekanizmalı duvar modern spotlarına yerleştirilecek. Fotoğrafa bakın, oturma odasındaki rekreasyon alanını vurgulamak sıra dışı bir şey.

Oturma odasında aydınlatma seçenekleri ve organizasyon önerileri (+110 güzel fotoğraflar)

Kolye ışık

Birçok fotoğraf üzerinde internette, salon aydınlatmasının asılı ışıkların montajını içerdiğini görebilirsiniz. Bu tip cihazların montajı yemek masası alanında kullanılmaktadır. Bu tür cihazların kullanımı ile dekore edilmiş oturma odası, rahat ve rahattır. Renk seçimi tasarım çözümlerine uygun olmalıdır. Parlak bir renk seçmek arzu edilmez, pastel renkleri kullanmak daha iyidir.

Tasarıma göre, asma lambalar tavan biçiminde, çoklu lambalı, çift, top şeklinde ve kablo ya da dizgi sistemlerine ayrılmıştır.

Oturma odasında kolye lamba

Videoda: apartmanda aydınlatma tasarımı.

Lamba çeşitleri

Lamba çeşitleri çoktur - asılı ve duvar modelleriyle noktadan başlayıp sonlanır. Bu aletler aynı anda tüm alanı aydınlatabilir veya her birini ayrı ayrı kontrol edebilir.

Alçıpan tavanındaki spot ışıkları

Doğrudan seçim ile armatürlerin tasarımını dikkate almanız önerilir, aynı tarzda yapılmaları gerekir. Farklı üreticilerin cihazlarını kullanması ve küçük bir oturma odasını aydınlatırken dört cihazdan daha fazlasının kullanılması önerilmez, aksi takdirde uyum olmayacaktır.

Oturma odasında aydınlatma seçenekleri ve organizasyon önerileri (+110 güzel fotoğraflar)

Spot lambalar, döner mekanizma ve statik özellikli, gömme ve tavan üstüdür.

Tavanda döner spot
Nokta dönüşlü lambalar böyle görünüyor

arka ışık

Arka aydınlatma, temel aydınlatma cihazları ve modern imalatçıların ürettiği ilave cihazlar yardımı ile gerçekleştirilir. Spot lambalar, LED şeritler, duralight gibi neon esnek cihazlar olabilir. Bir tavanın, duvarın, bir zeminin aydınlatma aydınlatması ve ayrıca ayrı unsurlar sağlanmıştır: resimler, figürinler veya güzel şeyler.

duvardaki nişlerin arkadan aydınlatması

tavan

Tavan aydınlatması genellikle farklı tipteki lambalar veya avizeler kullanılarak oluşturulur. Ancak, tavan alanını aydınlatmak için yeni fikirler, döner fonksiyonlara, neon tüplere, LED'li bantlara ve dayanıklı şeritlere sahip nokta cihazlarının kullanılmasıdır. Seçerken, ışığın aynı renkte olduğu dikkate alınmalıdır, çünkü farklı renkler vizyonu olumsuz etkiler. 

Oturma odasında LED tavan lambası

duvar

Salondaki duvarları aydınlatmak için halojen lambaların kullanılması için iyi bir çözüm olacaktır, aydınlatma armatürleri farklı çözümler olabilir. Bu tip bir aydınlatma için, halojen lambalı LED şerit, aplik veya lambalardan duvar dekorasyonu kullanabilirsiniz. Her şey tasarlanmış tasarıma bağlıdır.

Duvarlara birçok aydınlatma cihazının asılması gerekli değildir, aksi takdirde çok fazla ışık olduğu ve farklı açılardan yansıdığı zaman aşırı yüklenme olacaktır, o zaman böyle bir odada olması zordur.

oturma odasında duvar aydınlatması

Paula

Zeminin aydınlatması, duvardaki nokta ışıklarının yönlü hareketiyle sağlanır. Işık aynı anda zemine ve tavana çarpar. Lamba sayısı, oturma odasının alanı ve bunların tasarımı - iç mekanın tarzına bağlı olarak dikkate alınarak seçilir. Duvarların en alt kısmında çok sayıda ışık noktası bulunabilir veya doğrudan süpürgeliğin gövdesine yerleştirilebilir. Zeminin LED aydınlatması da orijinal görünecek.

oturma odasında zemin aydınlatması

Işık ile imar

Oturma odası dairenin en geniş odası olarak kabul edildiğinden, onu çeşitli fonksiyonel alanlara bölmek mantıklıdır. Bu yöntem, sadece düzgün düzenlenmiş mobilyalar ve farklı renkteki duvarların yardımı ile değil, aynı zamanda ışık yardımıyla da uygulanabilir.

Dinlenme, resepsiyon ve iş için bölünmüş bir odayı aydınlatma fikirleri farklıdır. Örneğin, salonu ve yemek odasını birleştirirken, yemek alanını aydınlatmalısınız, ana şey ışığın gözünü kesmemesidir. Kanepenin yanında bir duvar lambası çözümü ve masa üstünde bir masa lambası kurabilirsiniz. 

Işık yardımıyla oturma odasında imar

Çok düzeyli aydınlatma

Oturma odası aynı anda birkaç işlev gerçekleştirdiğinde, çok seviyeli aydınlatmanın oluşturulması gereklidir. Her bir mekan için aydınlatma cihazınızı sağlamanız gerekir. Kanepenin yanında, akrami spot lambaların yanında bir duvar veya zemin lambası takabilirsiniz. Çok seviyeli tavanlar oluşturmak, bireysel bölgeleri aydınlatacaktır.

Oturma odasının içi aydınlatma

Yapay aydınlatma, doğal olana yaklaştırılmalıdır. Işığın yumuşatılması daha iyidir, gözü kesmez, ayarlama cihazlarını kullanabilirsiniz. Aydınlatma seçerken duvar kağıdı ve mobilyaların tonalitesini hesaba katmak gerekir.

Önerilerin listesi:

 • TV'nin karşısına bir aplik koymaya gerek yoktur.
 • Duvardaki lambalar zeminden 1.2-1.6 m mesafede asılmalıdır.
 • Armoni oluşturmak için, aplik en iyi ikiz ışıklarla kullanılır.
 • Mobilya düzenlemesini dikkate aldığınızdan emin olun.
 • Bu tip bir aydınlatma seçerken, seçilen armatür modellerinin tek bir uygulamada olması gerektiği dikkate alınmalıdır.

Nişlerin varlığında, bir pencere simülasyonu oluşturmak için yönlü aydınlatma düzenlemek için tavsiye edilir, bu yüzden oda daha geniş olacaktır.

oturma odasında duvar arkadan aydınlatmalı nişler

Farklı tarzlarda aydınlatma

Aydınlatma seçimi odanın tasarımına uygun olmalıdır. Aynı anda birden fazla enstrümanı kullanabilir, birbirinizle birleştirebilirsiniz. Onların ana amacı odayı aydınlatmak ve konfor yaratmaktır.

Oturma odasının iç kısımlarında kullanılan ana stiller:

 • klasik;
 • minimalist;
 • Art Nouveau;
 • yüksek teknoloji.

Farklı stilde fikstür kullanarak aydınlatma tasarımı yapılabilmektedir. Böylece ilginç efektler elde edebilirsiniz.

Farklı tarzlarda oturma odasında aydınlatma

Olağandışı aydınlatma fikirleri

Sıra dışı bir yaratıcı tasarım elde etmek için bir veya birkaç çeşit aydınlatma cihazı seçmek yeterlidir. Bu yerleştirme ve tasarım karar aydınlatma cihazları ile elde edilir:

 • LED şeritlerin sıra dışı düzeni;
 • tavandaki yerleşik lambaların varlığı;
 • nokta sistemlerinin kullanımı;
 • birkaç çeşit fikstürün eşzamanlı uygulanması.

Salonun iç kısmındaki sıradışı aydınlatma

Çok kademeli bir tavanla, her bir aydınlatma parçası seviyesine yerleştirilmelidir. Avizenin merkezdeki konumu çalışma ruhunu verecektir ve yan ışığın yardımıyla bir rahatlık yaratabilirsiniz. Özel bir renk gamı ​​ve kontrastı, havai fişek tipi bir yama oluşturacak ve LED aydınlatması odayı ilginç hale getirecektir. Aydınlatma cihazlarının fiyatından bağımsız olarak bir peri masalı efekti yaratabilir veya tesiste kalabilirsiniz.

Aydınlatma tasarımını seçmek için 8 tavsiye (1 video)

Farklı tasarım olanakları (110 fotoğraf)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*

− 7 = 3