Kendi ellerinizle dekoratif yastık nasıl yapılır: ilginç fikirler [master sınıfları]

Kendi ellerinizle dekoratif yastık nasıl yapılır: ilginç fikirler [master sınıfları]

Dekoratif yastık - yaşam alanlarının iç kısmının ayrılmaz bir parçası. Bugüne kadar, bu fonksiyonel ve estetik açıdan çekici unsur sadece oturma odalarında değil, aynı zamanda çocuk odalarında, yemek odalarında, mutfakta ve hatta balkonda kullanılmaktadır. Mağazalarda çok çeşitli yastık modelleri bulabilirsiniz, ancak neden kendi elleriyle kolayca yapılabilen bir şeye para harcarsınız.

Dekoratif yastıkların ana görevi, rekreasyon alanında rahatlık sağlamaktır. Buna ek olarak, odanın herhangi bir stil tasarımında parlak bir tasarım aksanı olarak hareket edebilirler. Bu makalede, dekoratif yastıkları hızlı ve ucuz bir şekilde yapabileceğiniz en basit ana sınıfları dikkate alacağız.

İç mekan dekoratif yastıklar

Dekoratif yastıklar nasıl kullanılır?

Bir oturma odasını dekore etmenin birçok yolu vardır, bunlardan biri dekoratif bir yastıktır. Bu dekor yatak odasında, oturma odasında, kreş veya mutfakta uygun görünecektir. Asıl mesele gelecek zanaatın stilini, boyutunu ve şeklini seçmektir. Bir yemek alanını veya uyuma yerinizi dönüştürmek isterseniz, nötr renklendirme ile klasik modellerde seçim yapmayı durdurmak gerekir.

Klasik tarzda dekoratif yastıklar

Evin dışında, el ile yapılan dekoratif yastıklar verandaya veya terasa yerleştirilebilir ya da eski bahçe mobilyaları ile tamamlanabilir. Bahçede rahat bir köşe oluşturmak, göründüğü kadar zor değildir. İhtiyacınız olan her şey sınırsız hayal gücünün yanı sıra çok az zaman ve sabır.

Patchwork tarzında dekoratif yastıklar

Parlak dekoratif yastıklar yardımıyla, iç mekanın karakterini çarpıcı bir şekilde değiştirebilirsiniz. Oda aydınlık ve nötr tonlarda yapılmışsa, o zaman patchwork tarzında veya sıra dışı şekillerdeki modeller mükemmel bir vurgu olacaktır.

Kendi elleriyle sıra dışı dekoratif yastıklar

Tasarımcıların çoğu, bağımsız tasarım planlaması ile, bu kadar küçük ayrıntılara odaklanmaya değer olduğunu kabul eder. Basit bir örnek verelim: koltukta veya deniz seviyesindeki yataklarda bulunan minderler, iç mekanın stil tasarımını belirlemeye yardımcı olabilir. Bu teknik özellikle farklı mobilya parçaları bol olan geniş odalar için geçerlidir.

Terzilik için kumaşın rengi nasıl seçilir?

İç mekanda dekorun renklendirilmesi seçimi birçok faktöre bağlıdır, her şeyden önce odanın genel tarzıdır. Evrensel, ama daha az orijinal değil, oturma odası dekorasyon seçeneği minderler el yapımı bej veya kahverengi tonları vardır.

Oturma odasının içi dekoratif yastıklar

Ayrıca kanepeye birkaç farklı renkte yastık yerleştirebilir veya nötr ve kontrast desenleri oluşturabilirsiniz.

Kendi elleriyle minderler

Aşağıdaki fotoğraf, rekreasyon alanını dekore etmenin olası yollarından birini göstermektedir. Bu yaklaşım, ortak bir stilist yönelimin pahasına laconic bir iç, uyum ve bütünlük elde etmeyi sağlar.

Dekoratif yastıklar

Benzer estetik prensiplere dayanan bir başka seçenek daha var. Nesnelerin ve laconic iç düzenlemelerin özel olarak düzenlenmesini gerektirmez. Bu sonuca ulaşmak için, döşemelik mobilya yapmak için kullanılan malzemeden dekoratif bir yastık dikmek gerekir. Gölgeler eşleşmeli, ancak desenler farklı olabilir.

Mobilya renklerinde dekoratif yastıklar

Bir yastık tasarımı seçin

Malzemenin maliyeti olmadan iç mekanı yenileyin, kendiniz tarafından yapılan dekoratif yastıklar size yardımcı olacaktır. Yastık kılıflarını değiştirmek, farklı efektler elde edebilir ve tüm iç mekanın özelliklerini kolayca değiştirebilirsiniz.

Kendi elleriyle güzel dekoratif yastık

Bunu veya bu el işi yapmak için bir ana sınıf yapmaya başlamadan önce, gelecekteki ürünün tema ve stiline karar vermeniz gerekir. Bu dekor unsuru, aşağıdaki stilleri vurgulamanızı sağlar: retro, romantik Provence, shebbi chic, çocuk tasarımı, orijinal süslemeli kanepenin dekoratif yastıkları.

Son yıllarda, pastel tonlardaki dekoratif yastıklar giderek daha fazla kullanılmaktadır. Küçük oturma odalarını ve yatak odalarını romantik bir tarzda mükemmel bir şekilde tamamlarlar.

Pastel renk tonlarının dekoratif yastıkları

Bununla birlikte, bu tekstilin tüm olanakları değil, neredeyse her iç tasarıma uyuyor, ana şey performansın fantastik veya uygunsuz görünmemesi. Odanın seçimine karar verdiğinizde, aksesuar seçimine devam etmeniz gerekir. Artık ürünün boyutunu anlamanız ve önceden planlanmış bir plana göre dikiş dikmeye başlamanız gerekiyor.

El sanatları için bir tasarım seçerken, hayal gücünüzü geri tutmayın. Kendinizi her bir yaratıcılığı tek tek ve karakterinizi tam olarak gösterdiği için, gölgelerin sayısı ve desen formunda kendinizi sınırlamayın. İstediğiniz herhangi bir ürünü yapabilirsiniz.

Bugün piyasada çeşitli dekoratif yastıklar bulabilirsiniz - bunları tekrarlamak zor olmayacaktır. Dekora ve dokuya özel dikkat gösterin.

Ev yapımı dekoratif yastıklar

Kendi elleriyle dekoratif yastık nasıl yapılır

Eviniz için mükemmel bir yastık arayan birkaç gün geçirebilirsiniz, ancak asla doğru olanı bulamayın. Ama kendiniz tarafından yapılan kanepe modelleri kesinlikle siz ve misafirlerinizi memnun edecektir. Monofonik bir yastık ya da farklı kumaş ve tonların kombinasyonu olsun, iç mekana mükemmel bir şekilde uyuyor ve sadece evinizde var olan özgünlüğü ve tek tip imajı vurguluyor.

İğne her zaman bir deneydir, ancak her çeşit ustalık sınıfının ve uzman tavsiyesinin yardımıyla saçma hataları önleyebilirsiniz.

Kendi ellerinizle dekoratif yastıklar

Kendi ellerinizle güzel bir dekoratif yastık yapmanın çeşitli yolları vardır:

 • Eski yastıkların elle boyanması (kumaşın özel araçların yardımıyla boyaması veya standart dışı teknolojiler kullanılması).
 • Kumaşın çeşitli parçalarından dikiş yastıkları ve aplikeli ürünleri süslemek.
 • Terlik veya kanca yardımı ile örme minderler (özel beceri ve beceri gerektirmez, şair yeni başlayanlar için idealdir).
 • Temel modellerin satın aldıkları ürünlerin (düğmeler, nakış, şeritler, keçeden hazır tekstil ürünleri eklenmesi) hazırlanması.

Kendi elleriyle parlak dekoratif yastıklar

Daha sonra, bu seçeneklerin her birine daha yakından bakacağız ve bir çocuğun bile yapabileceği basit bir ana sınıf vereceğiz. Kreşte dekor yaratmak için en parlak renkleri ve sıra dışı şekilleri kullanabilirsiniz. Çocukla birlikte materyal seçmenizi ve yastığın yapılması ile ilgili çalışmanın bir kısmını ona emanet etmenizi tavsiye ederiz.

Boyama ile yastık

Tekstilleri hızlı ve ucuz bir şekilde soğuk su veya buzla dönüştürün. Eski yastıkların boyanması uzun süredir popüler olmuştur, ancak bu amaçla daha önce özel kimyasallar kullanılmıştır. Şimdi, buzla renklendirmenin yeni bir yöntemi var, bunların çoğu, eksantriklikleriyle boğuşuyor. Bununla birlikte, sonunda, şık ve sıradışı bir dekor size garanti edilmektedir - aşağıdaki fotoğrafta görebilirsiniz.

Boyama ile dekoratif yastık

Böyle bir şeyi yeniden oluşturmak için ihtiyacınız olacak:

 • beyaz kumaş (bir pamuklu veya keten yastık kılıfı kullanabilirsiniz);
 • fırından metal ızgara;
 • Konteynerin büyüklüğü için uygun (içine yerleştirilecek kafes için);
 • tuvalin büyüklüğüne bağlı olarak birkaç buz küpü;
 • lastik eldivenler.

Her şeyden önce, kumaşı iyice ıslatmanız ve lavabonun üzerine önceden monte edilmiş ızgara üzerine yerleştirmeniz gerekir. Kumaşı ızgara yüzüne yerleştirin - bunun için biraz buruşuk olmalı, böylece resim renk düzensizliği nedeniyle daha sıra dışı. Ayrıca, kumaş üzerine buz konur ve bir boya ilavesiyle yukarıdan toz eklenir.

Tüm bu çalışmalar bittiğinde, sadece buzun erimesini beklemek ve yastık kılıfını kurumasını beklemek kalır. Bunu yapmadan önce, soğuk suda birkaç kez batırılması önerilir.

Kendi elleriyle dekoratif boyama ile yastıklar

Videoda: Kravat kalıp tekniğinde yastık süslemek için 4 yolu.

Örme sürümü

Örgü iğneleri veya kroketleri olan dekoratif yastık, sadece bağlanabilen en basit parçadır. Yeni başlayanlar için, orta boy konuşmacılar birbirleri için en uygun olanıdır. İplik türü gerçekten önemli değil, seçerken yapışması gereken tek şey ipliğin kalınlığıdır. Birkaç tonu birleştirecekseniz, aynı kalınlıkta bir malzeme seçmek akıllıca olacaktır.

Örme yastıklar her zaman güzel ve zarif görünmektedir. Oturma odasının, yatak odasının veya yemek odasının herhangi bir iç mekanını dekore edebilirler.

Kendi elleriyle örme dekoratif yastıklar

İlk kez örgü örüntüsüne tam olarak uymayacaksanız üzülmeyin. Büyük çiçekler dikerek hatalı parçalar maskelenebilir. Onları mağazadan satın alabilir veya kendiniz yapabilirsiniz. Başlamak için en basit sürümleri deneyin - çoğunlukla bunlar iki veya üç paket halinde birkaç çubuk içeren sıradan hava döngülerinden elde edilen ürünlerdir. Aşağıda yeni başlayanlar ve bitmiş sonuç için dekoratif bir yastık örme bir diyagramıdır.

Kendi elleriyle dekoratif yastık tığ işi

Videoda: büyük meydanlardan örme dekoratif yastıklar.

Patchwork tarzında

Patchwork tekniği, farklı doku ve tonlarda farklı tipte kumaşların kullanılmasını içerir. Bu tarz, masa peçeteleri, kanepe yastıkları veya bebek için bir battaniye gibi ev için sevimli şeyler yaratmak için idealdir.

Patchwork tarzında dekoratif yastık

Sonra dekoratif yastığın nasıl dikileceğine bakacağız:

1. Uygun rengin kumaşını seçin (münferit parçaların birbiriyle birleştirilmesi tercih edilir). Kumaşı al ve dokuz aynı büyüklükteki kareyi ve beş kalbi kes.

2. Elde edilen beş kareden bir kalp şeklinde küçük bir delik açınız. Dört parçayı çapraz olarak keserek dört parçayı kesin. Aşağıdaki fotoğrafta gösterildiği gibi, gelecekteki ürünün düzenini planlayın.

3. Bir kareye toplanmış dört unsuru birlikte dikin. Prosedürü diğer doku artıkları ile tekrarlayın. Sonra kalpleri karelere dikin ve tüm bitmiş parçaları dikin ve üçer üçer yerleştirin.

4. Dört ince şeridi ve aynı sayıda kareyi kesin. Tüm elemanları birbirine bağlayın. Sonuç olarak, bir parça bez (büyüklüğü yastığın yüzü ile eşleşmelidir) alın ve bir yılan dikin. Ön ve arka parçaları dikin ve bir sintepon veya holofayber ile oluşan boşluğu doldurun.

Kendi elleriyle dekoratif yastık patchwork

Kabarık yastık

Kabarık tekstil ürünleri geniş bir yelpazede mağazalarda sunulur, ancak fiyatı arzulanan çok şey bırakır. Böyle bir orijinal yastık, herhangi bir iç mekanda harika görünecek. Eğer keçeden yapılmışsa, çocuk odasında kesinlikle en sevilen şey olacaktır. Kabarık bir yastık yapmak çok basit, sadece biraz sabır, dikiş dikmek ve desenlerle çalışmak gerekir.

Bitmiş ürün evinize konfor ve rahatlık getirecek ve soğuk kış akşamları şöminenin etrafındaki konukları memnun edecektir.

Kendi elleriyle kabarık bir yastık nasıl yapılır

Gerekli materyaller ve araçlar şunları içerir:

 • tabanı ve saçak yapmak için polar;
 • dolgu maddesi (genellikle synthepon kullanılır);
 • makas ve iplikler;
 • Farklı boyutlarda köşeler (pimler de gereklidir);
 • dikiş makinesi

Prosedür:

1. Her şeyden önce, ürünün tabanı için 40 ila 40 santimetre kumaşın iki karesini kesmeniz gerekir.

Kendi elleriyle kabarık polar yastık

2. Bir saçak oluşturmak için güzel bir geçiş elde etmek için farklı tonlardan bir örtü kullanmanızı öneririz. On santimetre 10 cm'lik on şerit yaptık, sonra ikiye katlandık ve bir saçak yaptık.

Kendi elleriyle kabarık polar yastık

3. İlk eleman tabana dikilir, kenardan bir santimetre geri çekilir (saçağı bir yönde bükmeyi unutmayın).

Kendi elleriyle kabarık polar yastık

4. İkinci şeridi, ilkinden 1.5 santimetre dikin. Bu işlemi tüm ürünün çevresi etrafında yapın.

Kendi elleriyle kabarık polar yastık

5. Saçaklı iş parçası yapıldıktan sonra, üstüne bir ikinci kare yerleştirin ve pimlerle öğütün. Ortaya çıkan parçaları dikin, dolgu için küçük bir delik bırakın.

Kendi elleriyle kabarık polar yastık

6. Kumaşı çıkarın ve sinteponu içine koyun. Lütfen dolgu malzemesi (yün ve tüy gibi) gibi doğal malzemelerden kaçınılmalıdır.

Kendi elleriyle kabarık polar yastık

Yastık-çiçek

Dekoratif yastık herhangi bir şekil ve boyutta olabilir. Bu durumda, bir çiçek şeklinde bir ürün oluştururuz. Bunu yapmak için on adet kumaşa ihtiyacınız var (beş monoton ve beşi desen).

Çalışma kursu:

1. Tüm elemanları birbirine bağlayın ve küçük ama düzgün yaprakları kesin. Sonra çift halinde dikmek, desenli bir monofonik parçayı bağlamak gerekir. Dolgu için küçük bir delik bırakmak önemlidir.

2. Yapraklar hazırlandıktan sonra, parçaların tabanını düzeltin ve kumaşı süpürün (kenardan bir santimetre kadar).

3. Tüm beş yaprakları tabana dikin. Her birinin ortasına, dolguyu yerleştirin ve kenarı dikin.

4. Hazır olan her daireyi bir çiçeğe yerleştirin ve taç yapraklarına dikin. Burada bir çiçek şeklinde bir yastık var. Onun yardımıyla, bir kız için bir çocuk odası veya nötr tonlarda bir oturma odası dekore edebilirsiniz.

Kendi elleriyle bir çiçek şeklinde dekoratif yastık

Kendi ellerinizle rahat, şık yastıklar yaratın zor değil. Şimdi internette iğne işi için çok sayıda fikir var, kolayca sizin için uygun olan seçeneği seçebilirsiniz. Bununla birlikte, iç mekanın temasını ve tarzını unutmayınız ve malzeme seçimine duyarlı bir şekilde yaklaşınız. Güzellik ve aile refahı her zaman evinizde yaşadı, özgün dekoru ihmal etmeyin. Diğer ziyaretçilerin önerinizden yararlanabilmesi için yorum bırakın.

Peki, yastıkların çok orijinal versiyonları (3 videolar)

İlham Fikirleri (58 resim)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*

+ 19 = 20