Ahşap taklitli duvar kağıdı: malzeme çeşitleri, özellikleri ve avantajları

Ahşap taklitli duvar kağıdı: malzeme çeşitleri, özellikleri ve avantajları

Doğal ağaç, duvarları süslemek için yüzyıllarca kullanılmıştır. Hiçbir şey değişmedi ve şimdi, sadece ağacın kendisi yerine, ağacın altındaki duvarlar için herhangi bir renk ve dokuya sahip duvar kağıdı kullanmak artık daha uygun. Çok fazla seçenek var çünkü bu tarzda bir oda ya da apartman yapmayı planlayan herhangi bir kişi en uygun olanı alacaktır.

Özellikleri ve faydaları

Doğal olarak, böyle bir model ile herhangi bir duvar kaplamaları kahverengi tonlarda yapılır. Bu yatıştırıcı bir etkiye sahip, gerçek bir doğal ahşap rengidir. Bu renkteki oda, sahibine bir koruma ve rahatlık hissi verir ve ayrıca bilinçli kararlar vermek için sağduyuyu da ekler.

Özellikle bu duvar dekorasyonu, zamanın geri kalanını çok aydınlık bir iç mekanda geçiren veya çok aktif olan bir kişi için uygundur. Örneğin, kahverengi ve bej tonlarında bir yatak odası yoğun bir günün ardından fiziksel ve zihinsel bir dinlenme sağlar. Ayrıca bu renk, şıklık ve iyi bir stil duygusuyla ilişkilidir.

Bu kaplamaların kullanılmasının avantajları:

 • bir ağacın altında yapılmış duvarlar için duvar kağıdı, herhangi bir dekoratif ahşap eleman gibi herhangi bir tasarıma uyumludur;
 • bu tür duvar kaplamaları, sıradan monofonik duvar kağıdı veya plastikten yapılmış paneller, duvarcılık vb. ile birleştirilebilir;
 • bu duvar kağıdı hem klasik yönlerde (örneğin, yaşlı veya yıpranmış ahşabın bir deseniyle, kütüklerle) ve modern tasarım stillerinde (ağaç parçalarından süslemelerin kullanılması mümkündür) kullanılır;
 • renk çözümleri artık sadece bej-kahverengi tonlarda değil, aynı zamanda odanın iç kısmının genel algısını çeşitlendirecek olan gri, pembe, kum, sarı ve hatta siyah ve beyaz tonlarda da üretiliyor;
 • odaya asalet ve tat izlenimi verme olasılığı gibi, böyle bir iç mekan zengin ve lüks bir eski ev ile bir bağlantıya neden olacaktır.

Kullanım amaçları

Bir ahşap doku altında bir resim veya arsa ile duvar kağıdı seçerken, bunları kullanmak amacıyla hemen düşünmek daha iyidir:

 • Duvarların kirlenmeden korunma işlevi için, daha dayanıklı dokunmamış veya vinil çeşitleri uygundur.
 • Bir oturma odasında (oturma odası ve yatak odası), kağıt, daha çevre dostu duvar kağıdı yapıştırmak için en uygun olacak.
 • Son yıllarda bir yenilik - talaştan yapılan duvar kaplamaları, ayrıca oturma odaları için de uygundur.
 • Odanın tasarımını, orijinal dokuya uygun duvar kağıdını vurgulamak için, örneğin maunun altındaki parlak bir uç. Dokuma olmayan kumaşların parlak bir uç olarak kullanımı artık iç tasarımda yaygın olarak kullanılmaktadır (merdaneler genellikle duvarın tüm genişliği boyunca yapıştırılmak üzere geniştir).

Aksanlar sadece bir adet serbest duvar veya bir parçası üzerinde değil, aynı zamanda küçük detaylarda da yapılabilir: raflar, dekoratif paneller (bu tür paneller duvardan çıkan bir yapıya yapıştırılır). Bir vurgunun duvar kağıdını kullanması için başka bir seçenek de, bir arka duvar (büyük raflar, raflar, vb.) Olmayan mobilyalar için bir duvara yapışmaktır.

Ahşap talaşı duvar kağıdı

Duvarları kaplamak için bu tür malzemelerin fiyatları çok farklıdır, yani alıcı her zevke ve çantaya göre bir duvar kağıdı seçebilir. Aspen talaşı, ladin ve çam ekmeği daha ucuz bir seçenektir. Bu tür ahşap malzemeler antiseptikler ile muamele edilir ve mekanik taşlamadan sonra, duvar kağıdı doğrudan yapıldığı özel bir karışıma işlenir.

Ahşap talaş yüzeylerinin avantajları:

 • iyi ısı yalıtımı;
 • artan su direnci;
 • güneş ışığına karşı dayanıklılık;
 • ekolojik saflık ve anti-alerjik özellikler;
 • duvarlara kolayca yapıştırılmış, özel bakım gerektirmez;
 • yüksek mukavemet ve dayanıklılık;
 • yapışmaz kaplama.

Benzer bir çeşitlilik, mantarlardan kağıt tabanına bir kaplama tabakasının uygulanmasıyla yapılan duvarlar için mantar kaplamadır. Mantar duvar kağıdı bir kabartma dokuya sahiptir ve doğal yön tasarımında kullanılır.

Videoda: iç mantar duvar kağıdı.

Ağaç için kağıt duvar kağıdı

En yaygın şekli - Ahşap dilimleri veya tahtaları taklit eden bir desenle kağıttan yapılmış basit bir duvar kağıdı. Dokunmamış veya vinilden yapılmış bu tür duvar kaplamaları, hatta mutfak veya banyoda tutkallanabilir. Pürüzsüz olmayan bir tercihi tercih etmek daha iyidir, fakat kaplamanın kabartma varyantlarına - daha doğal görünmektedirler.

En şık ve popüler şimdiki seçenek - duvardaki fotoğraf duvarı, bir ağacın veya bir tahtanın doğal bir kesimini taklit eder (gözle bakıldığında gerçek ahşaptan farklı değildir). Fotoğraf duvar kağıtları, iç kısımlarda kağıt görüntüleriyle iyi bir şekilde birleştirilmiştir.

Ağacın altındaki duvar kağıdı üzerine çizimler:

 • Ahşap yığını;
 • odun kesmek (genellikle değerli ve güzel ırkları taklit);
 • ahşap çubuklar veya kütükler.

Bir duvarda yapıştırılan bu duvar kağıtları, iç mekanın özgünlüğüne ve tarzına yardımcı olabilir. Böyle bir kaplama çevre dostu ve yüksek kaliteye sahip, herkes bir duvar kağıdı yapıştırabilir.

Farklı odalarda kullan

Çok açık bej, beyaz çiçekler hariç, tüm duvarlarda böyle bir desenle duvar kaplamaları genellikle kullanılmaz. Ancak genellikle ağacın altındaki duvar kağıdı, vurgulamak ve odaklanmak için bir duvarda yapılır. Bu durumda, diğer duvarlara göre genellikle daha koyu bir gölge olur.

Yatak odasında

Yatak odasında böyle bir örtü kullanırken, ideal yer yatağın arkasındaki duvar veya bunun karşısındaki duvardır. Tasarım, duvarın tüm genişliği veya küçük bir alan, örneğin 2 rulo (imitasyon panelleri) genişliği olabilir.

Bir odayı dekore etmenin yeniliklerinden biri, ahşap çizgilerin mozaiği olan bir duvar kağıdı çıkartmasıdır. Bu, odanın dinamik görüntüsünü verir.

Bir ağacın resmi olan kaplamalar, modern (yüksek teknoloji ürünü, modern, çatı katı, art-deco, minimalizm) ve klasik (provence, klasikleri, ülke) tasarım tarzlarında kullanım için uygundur. Renk şeması çeşitliliktedir, ama genel stil için, duvar kağıdının (perde, yastık ve diğer elemanların) tonlarını tekrarlayan dekoratif detayların olması arzu edilir.

Oturma odasında

Oturma odası için, en iyi ve renkli seçenek, duvarlarda, iyi aydınlatılmış bir yüzeye yapıştırılmış ağaçlarla duvar kağıdı olacak. Her şeyden önce odaya özgünlük ve uyum sağlayacaktır.

Çizimlerin çeşitleri farklı olabilir:

 • ağaç kabuğu;
 • kütüklerin taklit edilmesi;
 • yaşlı tahtalar;
 • ahşap çizimlerden kompozisyonlar;
 • 3D efektli kompozisyonlar;
 • bir ağaç veya çiçekli dalların bir görüntü.

Stilize bir ağaç ile duvar kağıdı, odanın alanını görsel olarak ayırmak için kullanılabilir. Ayrıca ağaçların yönünü de hesaba katmalısınız. Ağaçlar dikey ise, daha geniş bir alana ve çok yüksek tavana sahip olmayan bir odada kullanmak daha iyidir t. Dikey çizim, görsel olarak odanın yüksekliğini artırır.

Oturma odasının iç kısmında, herhangi bir ışık ya da standart dışı gölgeli (ülke stili) boyalı ahşap duvar kağıdı çok sıradışı görünecektir. Ayrıca, egzotik ağaçlar (avuç içi, bambu, selvi, vb) görüntüleri orijinal görünüyor. Oturma odasını veya oryantal veya Japon tarzında tasarlanmış bir odayı dekore etmek için uygundurlar.

Mutfakta

Bir ağacın resminin olduğu duvar kağıdı, bir mutfak veya yemek odası için iyidir, ancak normal seramik karo önlüğünün yerini alabilecek bir dokunmamış kaplama kullanmak daha iyidir. Bu durumda, mobilya da böyle bir iç mekana uyum katacak, cephelerin uygun bir gölgesi ile olmalıdır. Ayrıca, beyaz boyalı tahtaların resmi ile duvar kağıdı bakmak faydalı olacaktır.

Mutfakta yemek alanında ücretsiz bir duvar varsa, o zaman ahşap tahtaların resmiyle duvar kağıdı yapıştırmak için en uygun olacak, daha sonra bir muşamba veya parke resmi ile birleştirilecektir.

Genel olarak, farklı doku, ton ve ağaçlı bir ağaç için çizimler, ev içlerinde sıklıkla kullanılır. Sahiplerin doğaya yaklaşma arzusu pahasına, son iş gününden sonra bir gönül rahatlığı bulabilir.

Bambu duvar kağıdı özellikleri (1 video)

Farklı faturalara sahip malzemeler (40 fotoğraf)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*

16 − = 6