Boyama için doğru duvar kağıdı seçimi: malzeme türleri ve boyama teknolojisi

Boyama için doğru duvar kağıdı seçimi: malzeme türleri ve boyama teknolojisi

Neredeyse on yıl boyunca, duvar kağıtları boyama için çok popüler. Bu bitirme materyali, boya ile iç mekana gerekli dokuyu veren belirgin bir dokuya sahiptir. Çok renklendirmeye kolayca uyum sağlarlar, bu nedenle büyük bir onarım çalışması olmadan, yeni bir iç mekan oluşturabilir veya eskisini yenileyebilirsiniz.

Tercihlere bağlı olarak, duvarları süslemek için renk çözümünü seçebilir veya hatta aynı odadaki birkaç rengi birleştirebilirsiniz. Ama asıl soru: boyama için duvar kağıdı - hangisi daha iyi?

Seçimi ne belirler

Duvarları bitirmeye başlamadan önce, birçoğu iç mekanda resim yapmak için duvar kağıdının en organik görüneceğini merak ediyor. Rasyonel insanlar, duvar kağıdının duvar kağıdının sorunsuz bir şekilde yapıldığı gerçeğini hemen yansıtırlar ve gerekirse, kendiniz boyayabilirsiniz.

Seçim büyük ölçüde odanın özelliklerine ve dekorasyon yerine göre değişecektir. Örneğin, resim için tavandaki duvar kağıdı, duvarlar için seçilecek olan özelliklerinden belirgin ölçüde farklı olacaktır.

Hala bu son işlem malzemesinin seçimini etkileyecek çok sayıda ek faktör var:

 • Iç dekorasyon için uygun;
 • Malzeme tarafı;
 • Malzemenin ekolojik durumu konusu;
 • Gürültü ve ses yalıtımı için ihtiyaç;
 • Tahmini sayıda leke.

Birçok insan uzun zamandır şüphe duyuyor: duvar kağıdı ya da resim - daha iyi ne var? Ve bazı durumlarda, odada yumuşak bir şekilde dekore edilmiş duvarlar yerine, duvar kağıdı yerine soğuk boya var. Böylece, konfor ve coziness hissi söner. Eskiden birçoğu, resim için değil, çoğu zaman pişmanlık duyuyor. Bazı değişiklikler istediğinizde ve duvarların finiş ve ikincil işlenmesinin sökülmesi çok fazla çaba, para ve zaman gerektirir.

Avantajları ve dezavantajları

Boyama için duvar kağıdı, artıları ve eksileri hemen tespit edilebilir, belirli kriterleri karşılar. Profesyoneller hakkında ilk:

 • Sadece birkaç gün içinde yapılan hızlı ve kolay kurulum.
 • Hızlı ve sorunsuz sökme.
 • Çok çeşitli renk, desen, malzeme. Paletin renklendirilmesi tüm renk yelpazesini gösterir, ancak çoğunlukla pastel renklerde sunulur.
 • Özel kaplama nedeniyle, ayrıca çok fazla ek özellik vardır.
 • Yumuşak renk çözümleri sayesinde, çeşitli duvar kağıtlarını boyamak için birleştirebilirsiniz.

Bazı dezavantajları vardır:

 • Son işlemlerin iki katı maliyeti, burada hem boyama hem de yapıştırma dikkate alınır.
 • Özel duvar kağıdı yapıştırıcısı gibi kurulum için özel malzemeler gerekir.
 • Oldukça konforlu olmayan ikincil kaplama.

Çoğu durumda, duvarlar için duvar kağıdı hala gelecekte boyanacak olanları seçiyor. Yani, tamir sıklığı üzerinde tasarruf edebilirsiniz.

Boyama için duvar kağıdı çeşitleri

Karar nihayet yapılırsa ve seçim yapılırsa, o zaman bu bitirme malzemesinin spesifik türüne karar verme zamanı:

 • Boyama için Flizeline duvar kağıdı. Bunlar, odadaki ısıyı niteliksel olarak koruyan ve ısı kaybını önleyen oldukça yoğun bir kaplama malzemesidir. Kağıt tabanına, büyük veya küçük bir baskı olabilen, dokunmamış bir kumaş uygulanır. Dokunmamış tabandaki duvar kağıdı, analoglarından daha basittir. Her iki durumda da, birinci ve ikinci versiyonlar yeniden kullanılabilir boyama için uygundur. Çoğu zaman - bu bir kabartma duvar kağıdı. Marburg duvar kağıdı, dokunmamış malzemenin en popüler türü olarak kabul edilir. Marburg'a ek olarak, rasch duvar kağıdı popüler kabul edilir.

 • Boyama için kağıt duvar kağıdı. Herhangi bir duvara ve herhangi bir mekana yapıştırılabilirler. Geleneksel kağıt analogları ile karşılaştırıldığında, bu tür daha yoğundur, çünkü genellikle iki katmandan oluşur. Özel emprenye sayesinde, boyama için kağıt duvar kağıdı nem ile emprenye edilmez, bu nedenle tekrar kullanılabilir boyama için uygundur.

 • Resim için fiberglas duvar kağıdı. Çok avantajları var. Duvar kusurlarını uzaktan düzeltir, çevre dostu malzemelerden üretilmiştir, çok işlevli, dayanıklı ve çeşitlidir.

 • Boyama için vinil duvar kağıdı. Sadece birkaç renk çözümü sunuldu, ancak çok çeşitli dokular ve dokular. Vinillere uygulanan yoğun bir dokunmamış kumaş tabanı sayesinde, duvarlar için duvar kağıdı yoğun şekilde boyanır, ancak işin sonunda şık bir görünüme kavuşurlar.

 • Boyama için antivandal duvar kağıdı. Bunlar iki ana türe ayrılır: boyama ve vinil anti-vandal duvar kağıdı için fiberglas duvar kağıdı. Boyama için kullanılan bu son kaplama malzemesi, mekanik hasara, güneş ışığına ve kirliliğe maruz kalmaya karşı daha fazla direnç ile karakterizedir. Cam bez duvar kağıdı, vinil antivandal analogları ile karşılaştırıldığında daha pratik olarak kabul edilir.

Boyama için duvar kağıdını seçerken, hemen boyaya ve her türü ayrı ayrı yapıştırmaya odaklanmalısınız.

Videoda: boyama için duvar kağıdı seçimi.

Yapıştırma özellikleri

Bu son malzeme özel teknolojiler kullanılarak yapıldığından, sıradan analoglara kıyasla kurulumun tamamen farklı bir özelliği vardır. Boyama altında duvar kağıdı tutkal çoğu için bilinmemektedir, özellikle onarım kendi kendine yapıldığında daha da kötüleşebilir.

Boyama için duvar kağıdı yapıştırmak aşağıdaki teknolojiyi kullanır:

1. Önce doğru yapıştırıcıyı seçmeniz gerekiyor. Kağıt temelinde doku olmadan boyama için duvar kağıdı, sıradan bir evrensel yapıştırıcı kullanılarak yapıştırılabilir. Boyama için Flizeline duvar kağıdı, yanı sıra non-woven tabanı özel bir duvar kağıdı yapıştırıcısı kullanılarak yapıştırılır.

2. Bu tür malzemelerin yapıştırılması sadece hazırlanan yüzey üzerinde gerçekleştirilir. Odadaki duvarlar düzleştirilmeli ve astarlanmalıdır. Böyle bir kusur yoksa, yüzey eski bitirme malzemelerinden temizlenmelidir.

3. İş, pencereden sol köşeden başlar. İlk olarak, bir şakül hattı ile yapılabilecek çizgiyi ölçün. Daha sonra 5 cm'lik bir kenar boşluğu ile son kat malzeme şeritlerini kesin. Daha sonra duvarlara yapıştırıcı sürün. Duvar kağıdı camı kumaşı dokumasız kumaşla işlenirse veya vinil ile yapıştırılmış bir malzeme ise, şeridin kendisi üzerindeki yapıştırıcı uygulanmaz, aksi takdirde gereklidir.

4. Diğer işlemler, tutkallama standart prosedüründen farklı değildir. Marburg boyamak için duvar kağıdı aynı prensibe monte edilmiş. Tavan versiyonu duvarla aynı.

Boyama için duvar kağıdının yapıştırılması, yeni başlayanlar için bile oldukça net hale gelir. Asıl mesele, astarsız bir montaj yapmaktır, ancak bir uçtan uca. Aksi halde, materyal tamamen veya kısmen pul pul dökebilir.

Videoda: boyama için duvar kağıdı duvar kağıdı nasıl.

Boyayı seçiyoruz

Boyama altındaki duvar kağıdının boyası yüksek kalitede olmalıdır. İstenen tonları seçmek de önemlidir. Mağazada hangi boyanın daha iyi olduğunu belirlemek önemlidir, bunun için kompozisyona dikkat etmelisiniz - pigmenti doğru bir şekilde göstermelidir.

Boyama için duvar kağıdı Marburg ve diğer benzer seçenekler sadece yağlı boya ile boyanabilir. Diğer durumlarda boya altında duvar kağıdı için boya su emülsiyonu olabilir.

Çoğu zaman beyaz duvar kağıdını seçer, böylece duvar kağıdının boyaması için renk çok doygun değildir - genellikle pastel veya soğuk renklerdir.

Boyama için duvar kağıdı boyaları sadece kalitatif olarak yüzeyi kaplamakla kalmaz, aynı zamanda birkaç temel gereksinimi de karşılamalıdır:

 • Boyalı alan güneş ışığına, yani yanmaya maruz bırakılmamalıdır.
 • Kimyasal deterjanların etkilerinden dolayı renk etkisini değiştirmeyin.
 • Kalite ve çevre dostu iyi bir garantör.

Tüm bu özelliklere saygı gösterilmesi için, boyama için duvar kağıdı boyası lateks temelinde olmalıdır. Bu bileşenler, kaplama malzemesinin yüzeyini mekanik hasarlardan korumak için kullanılır.

Boyama teknolojisi

Boyama için bir duvar kağıdı nasıl boyanır - bu konuya pek uyulmaması nedeniyle, bu teknoloji uyumsuzluğun ortaya çıkmasına neden olabilir.

Her türün kendi özel tedavi seçeneği vardır:

 • Dokunmamış duvar kağıdı nasıl yapılır? Bu durumda su bazlı boya kullanmak en iyisidir. Dokunmamış duvar kağıdını boyamak parlak veya mat bir taban ile yapılabilir. Ajan, bir rulo ile yüzeye uygulanır.

 • Boyama için pürüzsüz duvar kağıdı su emülsiyonu ile de boyanabilir. Su bazlı boya ile duvar kağıdı nasıl boyanır bir sanat haline gelir. Ajan ilk kez iki kat olarak uygulanır. Duvarları dikkatli bir şekilde boyar, böylece tabakalar kabarcık oluşmadan üniform olur.

 • Birçok sıvı duvar kağıdı boyamak mümkün olup olmadığı ile ilgileniyor. Finiş malzemenin bu versiyonu çok popülerdir, bu yüzden daha fazla arıtma da önemlidir. Duvar kağıdını boyaırken kırılması çok kolay olduğu için sıvı duvar kağıdının dokusunu korumak önemlidir.

 • Duvarı birkaç yıl boyunca süsleyen eski duvar kağıdını nasıl boyayın? Burada dokunmamış duvar kağıdı ile aynı prensibi takip etmek önemlidir. Eski duvar kağıdını boyamak iki, hatta üç katmanı izler.

 • Boyama tavanları standart prensibe göre yapılmaktadır. Ana şey, boya çok sıvı değil, aksi takdirde donmuş damla olacak.

Boyama için duvar kağıdı nasıl boyamak kesinlikle anlaşılabilir. Duvar kağıdının bu resmi herhangi bir özel kuralın gözetilmesini gerektirmez, bu nedenle bu işi oldukça kolay ve basit bir şekilde yapmak mümkündür. İki renkte boyama için duvar kağıdı boyama teknolojisi en popüler olanıdır. Yani bir duvar bir renkte, diğerinde ise diğeri boyandı.

Uzman ipuçları (1 video)

Farklı dokulu duvar kağıtları (35 fotoğraf)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*

42 − 36 =