Pokój dziecięcy dla chłopca: zasady dobrego projektowania (+45 zdjęć)

Pokój dziecięcy dla chłopca: zasady dobrego projektowania (+45 zdjęć)

Projektowanie pokoju dziecięcego dla chłopca jest bardzo ekscytujące i jednocześnie bardzo odpowiedzialne. Konieczne jest stworzenie nie tylko funkcjonalnego pokoju, takiego jak sypialnia, w której dziecko będzie spędzać większość swojego czasu, ale także odrębny świat, który istnieje zgodnie z jego prawami i zasadami.

Pokój dziecięcy - to przede wszystkim miejsce, gdzie tworzy się postać i sposób myślenia dziecka, miejsce, gdzie można tworzyć i wprowadzać w życie swoje pomysły, fantazje i marzenia.

wnętrze pokoju dziecięcego dla chłopca

Podstawowe zasady dobrego projektowania pokoju dziecięcego

Planując opcje wnętrza małego pokoju dziecięcego, nie powinieneś wychodzić z własnych preferencji, ale z preferencji dziecka. Dla chłopca pokój to nie tylko pokój, który spełnia funkcję sypialni, w której można robić własne rzeczy. To jest atmosfera, specjalna atmosfera, nastrój, pomysły. Dlatego powinieneś unikać nudnej rutyny i szablonów w każdy możliwy sposób. Tworząc ideę projektu, ważne jest, aby skupić się na wieku mieszkańca przyszłej sypialni.

Dekoracja pokoju dla dziecka w wieku dwóch lat znacznie różni się od pokoju nastolatka w wieku 16 lat. Należy pamiętać, że dzieci mają zdolność do wzrostu, wzrostu, zmiany swoich pomysłów, zainteresowań, które również należy wziąć pod uwagę.

wnętrze pokoju dziecięcego dla chłopca

Pokój dla chłopca do trzech lat

Wydawałoby się, że może być prostsze: do dwóch, trzech, a nawet pięciu lat dziecko wciąż niewiele rozumie, dlatego każdy projekt wnętrza małej sypialni będzie dla niego odpowiedni. Tak jednak nie jest. W tym wieku rozpoczyna się aktywny rozwój człowieka, kładzione są fundamenty jego osobowości, ustalane są wartości. Cały świat dla takiego dziecka, czy to dla chłopca czy dziewczynki, jest czymś nowym, niezbadanym i niezbadanym.

Istnieje kilka podstawowych zasad projektowania małej sypialni dziecięcej dla chłopca w wieku od dwóch do trzech lat, a mianowicie:

 • tapeta w jasnej kolorystyce z jasnymi akcentami;
 • dostępność wolnego miejsca na gry;
 • brak traumatycznych niebezpiecznych elementów, takich jak ostre kąty;
 • poczucie komfortu i bezpieczeństwa.

24

Przestrzeganie jakiejkolwiek konkretnej idei lub tematu w projektowaniu sypialni nie jest tego warte, ponieważ chłopak, podobnie jak dziewczynka dwu- lub trójka, dopiero zaczyna kształtować preferencje i smaki. Tapeta może mieć delikatne pastelowe odcienie. Nie należy również rozdzielać obszaru gry od obszaru roboczego. W wieku dwóch lub trzech lat dla dzieci rysowanie i inne czynności nie różnią się od gry. Jednocześnie należy pamiętać o bezpieczeństwie. Na podłodze w obszarze gry należy położyć miękką matę, a wszystkie meble powinny być pozbawione ostrych narożników.

wnętrze pokoju dziecięcego dla chłopca

Pokój dla chłopca w wieku od trzech do pięciu lat

W okresie od trzech do pięciu pierwszych lat życia chłopiec zaczyna wykazywać indywidualność. W tym czasie dziecko jest inicjatywą, niespokojne i dociekliwe, ma tysiące ulubionych zajęć i hobby, które zmieniają się z niewiarygodną szybkością. Dekoracja wnętrza małego pokoju dziecięcego chłopca i sypialni dziewczynki będzie już znacznie inna.

Jednocześnie powinien on w miarę możliwości zapewnić dziecku jak najwięcej możliwości kreatywności i rozwoju:

 • kącik sportowy, taki jak szwedzka ściana, lina i pierścienie;
 • kreatywne laboratorium z wygodnym stołem i krzesłem;
 • przestronny obszar do zabawy;
 • niskie regały do ​​przechowywania zabawek i różnych bibelotów.

wnętrze pokoju dziecięcego dla chłopca

Przy dekorowaniu pokoju należy pamiętać, że dziecko spędza większość czasu w grze. Tapety powinny być prane, jak to możliwe, bo prędzej czy później, chłopak chce spróbować nauczyć się podstaw malowideł ściennych lub umieścić swoje pomysły związane z farbami, spray i brud.

wnętrze pokoju dziecięcego dla chłopca

Pokój ucznia 7-10 lat

Wiek od 7 do 10 lat można nazwać przejściowym w życiu chłopca lub dziewczynki. W tej chwili, oprócz gier i innych czynności, które nie są zrozumiane przez dorosłych, uczniowie mają również obowiązki: szkoła, lekcje, zadania, czytanie i tak dalej. Dlatego przy tworzeniu wnętrza ważne jest właściwe przydzielenie przestrzeni.

Projekt pokoju małego ucznia musi obejmować co najmniej trzy strefy:

 • działa;
 • gra;
 • funkcjonalny.

14

Strefa funkcjonalna to miejsce spełniające funkcję sypialni, w której znajduje się łóżko i szafki z rzeczami. W takim przypadku pomieszczenie powinno być zaprojektowane w taki sposób, aby dziecko w trakcie pracy nie było rozpraszane przez obszar gry. Aby to zrobić, możesz odłożyć ucznia na wszystkie zabawki. Tapeta i dekoracja ścian w miejscu pracy powinny być absolutnie neutralne, tak aby nie było możliwości odwrócenia uwagi od fantazyjnych ozdoby na ścianach.

wnętrze pokoju dziecięcego dla chłopca

Projekt dla dzieci dla dzieci w wieku 10-14 lat

W tym wieku rozpoczyna się ważny etap w życiu ucznia, a mianowicie kształtowanie osobowości. Często chłopiec, podobnie jak dziewczyna w tym wieku, ma swoje własne postacie: postaci z kreskówek, sportowców, aktorów, postaci z komiksów i tak dalej. Można to z powodzeniem wykorzystać jako główną ideę w projekt. Na przykład projekt i dekorację ściany można uzupełnić nadrukiem ulubionego bohatera. Możesz to zrobić za pomocą fototapet lub plakatu w ramce.

Nie jest zbyteczne uzupełnianie wnętrza małego pokoju ucznia o kilka akcesoriów tematycznych.

wnętrze pokoju dziecięcego dla chłopca

Należy jednak pamiętać, że prędzej czy później bożek się zmieni. Ale temat projektowania wnętrz również jest łatwy do zmiany: po prostu umieść inny obraz na tapecie, wymień akcesoria tematyczne, a design się zmieni.

wnętrze pokoju dziecięcego dla chłopca

Teen Room Design

Im starsze dziecko, tym lepsza jest osobowość. Młodzież z reguły już zidentyfikowała zainteresowania, wybrała krąg komunikacji, ma swoje hobby i poglądy na życie. Jeśli wcześniej projekt małego pokoju dla chłopca lub dziewczynki został stworzony przez samych rodziców, teraz tworzenie projektu będzie musiało liczyć się z opinią nowej osoby.

Planując pokój dla nastolatka w wieku 14-16 lat, możesz napotkać kilka problemów:

 • Pokój dziecięcy nastolatka może wkrótce przestać być "dziecinny" i stać się pełnoprawnym "dorosłym" pokojem. W przeciwieństwie do dziewczynki, dorastający chłopiec nie chce znosić znudzonych miękkich zabawek i innych cech dzieci;
 • zainteresowania, preferencje i hobby nastolatka mogą zmienić się z dnia na dzień.

wnętrze pokoju dziecięcego dla chłopca

Z powodów opisanych powyżej, projekt małego pokoju powinien być tak wszechstronny, jak to możliwe. Tapety na ścianach, podłodze i suficie można zrobić jak w każdym innym pomieszczeniu. Żadnych kreskówkowych misiów na ścianach, żadnych pociągów z tyłu łóżka. Nawet jeśli chłopiec bardzo będzie prosić o tapetę w jakimś konkretnym przedmiocie dziecięcym, lepiej jest znaleźć kompromis w dwóch lub trzech akcesoriach. Powodem tego jest to, że zainteresowania, jak już wspomniano, mogą szybko się zmienić, a bohaterowie, którzy lubili, mogą zacząć denerwować dziecko.

Na zasadzie neutralnej (tapeta itp.) Można już stosować elementy indywidualności: plakaty, akcesoria i elementy dekoracyjne.

wnętrze pokoju dziecięcego dla chłopca

Główną zaletą tego podejścia polega na tym, że wnętrze takich elementów jest bardzo proste zastąpienie drugiego: zmęczony plakat Batman - niech to będzie Superman, jeśli znudzi i to może mieć lepsze doświadczenie lub mapę świata, na przykład układu okresowego. Oczywiście wszystkie te elementy dekoracyjne pozostają w gestii nastolatka. W małym pokoju nastolatka w wieku 13-16 lat ma ogromne znaczenie przestrzenne.

Pokój ponownie podzielony jest na co najmniej trzy strefy:

 • działa;
 • gra;
 • funkcjonalny.

33

W tym samym czasie strefa gry nie musi być przeznaczona wyłącznie do gier. W tym miejscu powinno być wystarczająco dużo miejsca i możliwości dla sportu lub na przykład muzyki. Do zabawek i innych rzeczy należy przydzielić otwarty stojak i szafkę ze ślepymi fasadami. Powodem tej konieczności jest również zmienność interesów. Jak tylko coś się martwi, natychmiast wchodzi do szafy, a na jej miejscu pojawia się coś nowego.

wnętrze pokoju dziecięcego dla chłopca

Pokój dla dwóch chłopców

Zasadniczo zasady rejestracji dzieci dla jednego i dwóch chłopców nie różnią się zbytnio. Jedyną rzeczą do rozważenia jest opinia obu dzieci. Nie można naruszać interesów jednego dziecka na rzecz drugiego.

W takim pokoju można zainstalować łóżko piętrowe lub kilka łóżek na poddaszu.

wnętrze pokoju dziecięcego dla chłopca

W tym samym czasie każdy chłopiec powinien mieć własną szafę do przechowywania rzeczy. Oczywiście, nie jest łatwo wziąć pod uwagę wymagania dwojga dzieci naraz, ale zawsze można znaleźć kompromisowy projekt, z którym zgadzają się wszystkie strony.

Videogallery

Galeria zdjęć

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*

16 + = 18