Kendi ellerinizle giyinme odası nasıl yapılır: yapı çeşitleri, kurulum ve sonlandırma

Kendi ellerinizle giyinme odası nasıl yapılır: yapı çeşitleri, kurulum ve sonlandırma

Ne kız kıyafet ve ayakkabılar için daha geniş bir saklama alanı hayal etmez. Ancak, her zaman bu sorunları çözmek için faydalı alanın değerli metrekarelerinde kayıp olmadan izin verilmez. Yeterli alan olsa bile, giyinme odası çok karmaşık bir projedir. Böyle bir odayı kendi ellerinizle düzenlemek mümkün - her şeyin nasıl organize edildiğini görelim.

Gardırop odası

Soyunma odasının artıları

Giysi depolama için çoğu küçük boyutlu dairelerde bir dolap kullanılır, çoğu da özel evlerde. Fakat bu tür görevler için ayrılmış ayrı, hatta küçük bir oda çok daha iyi.

Soyunma odası çok uygun ve ekonomiktir. Yatak odasındaki, koridordaki veya başka bir odadaki ayrı bir odada, en büyük dolaba göre çok daha fazla kıyafet taşıyabilirsiniz ve orada saklanan her şey her zaman yanınızda ve görünürde olacaktır. Dolap ve başucu masaları arasında acele etmenize gerek yok.

Soyunma odasında her şey uyuyor: bu iç çamaşırı ve dış giyim, çanta, ayakkabı ve çeşitli aksesuarlar.

Kendi elleriyle gardırop odası

Başka bir artı, gardırop daire hantal dolaba-kompartmanından çıkaracaktır gerçeği kaynaklanmaktadır. Bu mekânın görsel algısını kolaylaştıracak - sadece hafif mobilyalar kalacak. Sonuç olarak, sadece kazanacaktır tüm oda daha önce kabine düzenlenen açgözlü yerde, oturma odası kanepe veya diğer mobilya ayarlanabilir. Koridorda asılı giysileri gözünüzden kaldırabilirsiniz.


Koridorda gardırop
Vestiyer sistemini kendi elleriyle donatmak da para kazanmak için bir fırsattır. gardıropta alanı ekipmanları için birkaç dolap, çekmeceler depolama için, raflar satın almak ya da büyük bir dolap, iki ya da göğüs ve çeşitli bariyeri üç yatırım yapmak: otur ve daha karlı olduğunu öğrenmek için yeterli.

Giysiler için ayrı bir geniş oda çok işlevlidir. Bu pedleri, gereksiz battaniyeleri, minderleri içerir. Fotoğraf albümü ve farklı önemsemeyen kutular için her zaman çok sayıda raf var. Burada ütü masasını saklayabilir ve oda büyükse, çamaşırlarınızı bile düzenleyebilirsiniz.

Ayrı giyinme odası

Hangi durumlarda giyinme odası yapmak mantıksızdır?

Dış giyim, çarşaf ve ayakkabılar, çeşitli küçük şeyler saklamak için ayrı bir oda - küçük bir daire için bile doğru olan bu. Başka bir şey, dairenin tek odalı olması - bu bir ekonomi segmentidir. Değerli alanları çalmak için hiçbir yer yok ve bu dairelerde depo yok. Burada, bu durumda, bir gardırop inşa etmek uygun değildir. Diğer durumlarda, böyle bir fonksiyonel oda sadece bir artı olacaktır.

Gardırop gömme niş
Gardırop küçük bir niş içinde bile donatılabilir

malzemeler

Modern inşaat piyasası, dairede giyinme odası yapmak için kullanılabilecek birçok farklı malzeme sunmaktadır. Yaygın olarak kullanılan alçıpan, ahşap, metal, plastik. Herhangi bir malzeme ile bağımsız çalışabilirsiniz, ana şey onları doğru miktarda elde etmektir. Dekorasyon yaparken, istenirse cam duvar kağıdı, fayans, boya kullanın. Uygun malzemenin seçimi, giyinme odasının seçilen düzeni ve düzeninin yanı sıra dairenin odanın özelliklerine bağlıdır.

Alçıpan dolapları

Alçı levhanın mobilya imalatı için tasarlanmamış bir malzeme olduğu dikkate alınmalıdır. Hafif yüklü zeminler için duvarları, tavanı ve kuru şapları tesviye etmek için aynı son kat yapı malzemesidir. Bir dolap - mobilya gibi bir şey, alçı karton çok ağır ve kırılgan olacak.

alçıpan

Alçıpanın mobilya çözümleri oldukça karmaşık bir tasarıma sahip bir çerçeveye dayanmaktadır.

alçıpan için karkas

Sistem monte edildikten sonra, bitirme işini dikkatle bitirmeniz gerekecektir. bir yardımcı odası, bir giyinme odası için her şey ve yardımcı bir tür, karmaşıklığı ve çalışmaları çok yüksek yapı ile birlikte proje maliyeti vardır ve gipsokartrona güçlü bir alay kalınlığı en az 5 cm kadar kapasitesi azalır.

alçıpandan cloak odası

Ancak, pelerin odası için, buhar geçirgen malzemelerle kaplanmış bir kör boşluk kütlesinin varlığı önemlidir. Nem düzenlenir, gipsokraton apartmandaki mikro iklimdeki keskin değişimleri hariç tutar. Fakat bu kıyafetleri, ayakkabıları ya da başka şeyleri sevmez.

Videoda: alçıpandan bir pelerin odası oluşturulması.

Ahşap dolap

Giyinme odasında kıyafetlerin ıslanabileceğinin garantisi yoktur. Aşırı nem, zorunlu hale gelecektir. Ahşaptan yapılmış soyunma odası aşırı nemi kaldıracaktır - hatta ahşap boyalı gözenekler bile, havadaki aşırı nem buharını toplayabilir.

Ahşap Paneller

Laminat ahşabın tüm avantajlarına sahiptir, ancak gözenekli değildir. Bununla birlikte, laminatın makul fiyat, yüksek mukavemet ve neme karşı direnç gibi avantajları vardır. Sadece bir şey daha var - ahşap aksine, laminat nefes almak mümkün değildir ve bu giyinme odası için çok ama çok önemlidir.

Laminat - ahşap için iyi bir yedek, ancak alabilirsiniz ve sunta ve sunta, genellikle kontrplak dolapları vardır.

kendi elleriyle laminattan vestiyer

Rahat bir giyinme odası nasıl yapılır: adım adım talimat

Kendinize bir gardırop başlatmak zor değil. Çok ilginç projeler var. Odanın düzeni için doğru düzeni seçmek önemlidir. Ayrıca ahşap veya alçı levha ile çalışma becerilerine sahip olmak da gereklidir. Çalışmaları adım adım gerçekleştirmek daha iyidir - ayrıntılı bir adım adım talimat, herhangi bir ana uzmana yardımcı olacaktır.

Adım # 1 - Planlama (boyutlara sahip şemalar ve çizimler)

Projenin ilk bölümünün geliştirilmesi zor olmayacak ve çok zaman almıyor. Şimdi sadece belirli duruma uyarlanması gereken hazır çizimler ve planlar var. Birçok kişi için çok önemli olan küçük bir oda için ilginç fikirler var.

Toplamda, birkaç popüler şema vardır:

 • köşe;
 • doğrusal;
 • Г ve П-şekilli şemalar;
 • Paralel yapılar.

Gardırop Oda Seçenekleri

Çizimleri göz önünde bulundurarak, boyutlara dikkat edin. Tasarım alanın ne kadar büyük olduğuna göre geliştirilmiştir. En konforlu ve standart 4 m2 alana sahip odalar. Bir şeyleri saklamanın orijinal işlevlerini yerine getirecek olan bu oda.

Kendi elleriyle gardırop odası

Köşe soyunma odası

İlk aşamada projeyi yapıyoruz - planlama çok önemlidir. Açısal yapı, 4 metrekarelik en uygun boyuttan kaçmanıza ve daha küçük bir alan kullanmanıza olanak tanır. Böyle bir tasarım için 1.5 × 1.5 m boyutta bile yeterli olacaktır.

Malzemeler olarak alçıpan kullanılması tavsiye edilir:

 • onunla evde bile çalışmak kolaydır;
 • Kurulumdan sonra herhangi bir kalıntı kalmaz;
 • üst üste binme yüzeyde minimum yük verecektir;
 • alçı panelden bölümleri kolayca kesilebilir.

Köşe soyunma odası

Kasaları ve rafları farklı şekillerde yerleştirin, ancak bunları, elde edilen odadaki her iki duvardan dağıtmak daha uygundur. Sadece bir duvar kullanırsanız, irrasyonel olacaktır. İç tasarım en iyi açık raflar kullanılarak tasarlanmıştır - raflar, giysilerin yanı sıra boş alanlara erişimi kolaylaştıracaktır. Sınırlı alan göz önüne alınarak kapı seçilmiştir.

Açısal gardırop düzeni

Köşe sosu

Boyutları ile köşe tuvalet masası

Köşe sosu

Doğrusal inşaat

Bu konum duvarların yakınında kullanmak için uygundur. Evde böyle bir oda inşa etmek kolay, ama yatak odasında gerçek. Eğimli köşeler yoktur - bu, mobilya düzenleme sürecini kolaylaştıracaktır. Bu tür odalarda iç elemanların dağıtımı kolaydır. Geri çekilebilir elbise askılarını takabilirsiniz. Bir el hareketine sahip olmak yeterli ve gerekli kıyafetler görülebilecek.

Doğrusal soyunma odası

Tasarım sürecinde, soyunma odasının optimal derinliğinin 1,5 m olduğunu göz önünde bulundurmalısınız. Bununla birlikte, içindeki bölümler alanı daraltacaktır - bunları yüklemek için bir zorunluluk yoktur. Konut alanı izin veriyorsa, dar alanlar rahat olmayacak ve boş alan küçük olacaktır.

Doğrusal soyunma odası
Boyutları ile çizim gardırop

G ve U şeklindeki yapı

G harfinin düzeni, gardırobun odanın bir parçası olduğu zamandır. Tuhaflık, bölümün burada gerekli olmamasıdır. kıymetli alanı yanı sıra ergonomi konusunu kurtarmak için çok acil bir ihtiyaç olduğu gibi Kılavuzu, sadece açık raflar kullanılmasını önerir. Aynı talimat, yapımdaki herhangi bir bölümün neredeyse yokluğunu sağlar.

Çizime bakarsanız, yöntemin çok ekonomik olduğu açıktır - bölmeyi yapmak için ek malzemeler satın almanız gerekir.

L şeklinde gardırop

L şeklinde soyunma odası

Boyutları ile L şeklinde gardırop
Boyutları ile L şeklinde gardırop

Onlar da P harfinin inşasını kullanırlar. Sadece büyük ve geniş odalar için iyidirler, ama çok fazla giysi koymanıza ve alanı rasyonel olarak doldurmanıza izin verir.

İyi U şeklindeki gardırop nedir:

 • Tasarım açısından oldukça pratik ve çok ilginçler;
 • sıra dışı tasarım nedeniyle, iç vurgulayabilirsiniz;
 • kıyafetler için en uygun depolama alanını elde edebilirsiniz;
 • Bu tür şemalar küçük eşyalar, eldivenler, aksesuarlar için çok sayıda farklı kutu varsayar.

U şeklinde gardırop

Doğru renk tasarımını seçerseniz, çok basit, fonksiyonel ve harici çekici bir giyinme odası elde edeceksiniz. Fonksiyonel elemanların kullanılabilirliği nedeniyle, kullanımı çok rahat olacaktır.

Soyunma odasının U şeklindeki düzeni, uzun ve dar odalarda kullanım için önerilmez.

U şeklinde gardırop düzeni

Boyutları ile U şeklinde gardırop düzeni

Paralel tip

Bu şemaya göre bir giyinme odası tasarlamak ve düzenlemek en basit çözümdür. Bu genellikle sıradan ustalar tarafından evde kullanılan popüler bir örnektir. Daha sıklıkla böyle bir yapı koridorda ve kilerde bulunabilir. Tasarımı uygulamak için sadece birkaç bölüm düzenlenmelidir. Ayrıca kullanılan mobilya setleri bölünmüş.

Paralel tip gardırop odası

Böyle bir plan, geçit odasında düzenler, ancak koridorda değil, iyidir. Oda sağırsa, başka bir proje seçin.

Paralel soyunma odası

Gardırop düzeni

Adım # 2 - Kurulum işi

Bir giyinme odasının nasıl yapıldığını görelim. İstenen seçenek seçildi, tasarım çalışması bitti, konum seçildi. Kalıbın metal ve alçıtaşı uygulamak için kalır. Uygun ve kontrplak, sunta bir tabaktan bir inşaat yapabilirsiniz.

Adım adım kurulum talimatları:

1. İlk olarak çizimleri ve çizime göre işaretleme yaparız.

Çerçeve kurulumunu profilden işaretleme

2. Çerçeve, tüm yapının sabitleneceği profilden monte edilir. Bu çalışmalarda ana doğruluk. Profiller mümkün olduğunca güvenli bir şekilde bağlanmalıdır - yüksek yüklere dayanacaklardır.

septum üzerinde alçıpan için çerçeve

3. Çerçeve hazır olduğunda, iki taraftan alçı, kontrplak veya hdsp tabakaları ile kaplamak mümkündür. Sonuç olarak, elektrik tesisatı, aydınlatma sisteminin gizlendiği bir niş oluşturulmuştur.

Kendi elleriyle gardırop odası

4. Alçıpanın durumunda, sonuç olarak ortaya çıkan tüm derzler dikkatlice özel bir bantla yapıştırılır ve sonra shpaklyuyut.

alçıpan dikişlerinin kapatılması

Videoda: alçıpanın kendi elleriyle bir dolap (vestiyer) montajı.

Adım # 3 - Soyunma odasını bitirmek

Tasarım hazır olduğunda, bitirme işlemlerine devam edebilirsiniz. Plastik paneller, sıradan boyama veya duvar kağıdı ile dekorasyon: çeşitli yollar vardır. Son seçenek en basit olanıdır.

duvar kağıdı

Duvar Kağıdı - Bu elbette en iyi çözüm değil, bütçeden biri. Ön hazırlık duvarları hazırlamak için gereklidir: bir toz ve kirden arındırmak için, pürüzleri ve eklemleri (alçı kartonu olan bir durumda) sıvalamak gerekir. Yapıştırma teknolojisi normalden farklı değildir. Duvar kağıdı kişisel zevk için seçilebilir.

Duvar kağıdı doğru yapıştırmak için nasıl

tavan

Burada alçı karton sistemleri, pvc paneller, astar kullanabilirsiniz. İstediğinizi yapabilirsiniz. Ancak tavanın tasarımını büyük ölçüde karmaşıklaştırmayın. Tavanın kablo tesisatını ve armatürleri gizlemesi yeterlidir. Bu yeterli olacak. Tavan boyalı veya duvar kağıdı olabilir.

alçıpan ile tavanın bitirilmesi

kapılar

Yapının sürgülü kapılar kullanacak şekilde tasarlanması en iyisidir. Onlar sadece işlevsel değil, aynı zamanda tasarıma bir bükülme de ekleyebilirler. Çocuklar bile bu kapıyı kullanabilirler - bu çok kolaydır. Kayar sistemlerin kurulumu da çok basit.

Soyunma odasına sürgülü kapılar

Köşe gardırop biraz farklı bir yaklaşım gerektirir. Burada uygun bir kayınbiradiye ihtiyacınız var - bir yarıçap veya bir akordiyon kapısı.

Köşe gardırop için kapak çeşitleri

Adım # 4 - Aydınlatma ve havalandırma

Bu noktaya özel dikkat gösterilmelidir. Aydınlatma yeterli olmalı. Eğer doğal ışık varsa, bu iyi bir şeydir, ama organize etmek ve ilave etmek daha iyidir - herhangi bir aydınlatma cihazı olabilir. Armatürlerin sayısı odanın büyüklüğüne göre belirlenir. Yani, küçük bir giyinme odasında, sadece iki ışık kaynağı yeterlidir. 

küçük bir soyunma odasında aydınlatma

LED şeritlerle çamaşır kutularının iç aydınlatması gereksiz olmayacaktır.

Keten çekmecelerin iç aydınlatması

Soyunma odasında doğru havalandırma sistemini seçmek çok önemlidir. Odayı otomatik olarak havalandırmanızı sağlar ve hoş olmayan koku ve tozlardan korunma sağlar. Özel havalandırma çözümlerini seçmek daha iyidir.

Soyunma odasında havalandırma düzeni
Soyunma odasında havalandırma düzeni

Pahalı bir seçenek satın almak istemiyorsanız, bir fan takarak almak mümkündür. Aynı zamanda bir tedarik portu gerektirecektir. Güç, aşağıdaki formülle hesaplanır: oda hacmi, 1.5 ile çarpılır. Bu son performans olacak.

Cebri havalandırma

Adım # 5 - İnşaat: Dolum ve Depolama Sistemleri

Sadece yapıyı birleştirmek ve ışığı orada taşımak değil, iç dolgusu çok daha önemlidir. Ayrıca tasarlanması gerekiyor. Doğru doldurmadan, giyinme odasının ergonomisine ve işlevselliğine bağlıdır.

raflar

Raflar, geri çekilebilir yapmak ve bunları 35-40 cm arasında olacak şekilde yerleştirmek için daha iyidir, derinliği 40 cm'den fazladır. Geniş raflarda, kazıklarla kıyafet katlamak uygundur. Uzun raflı durumlarda, bir veya daha fazla ek desteğe ihtiyaç duyulur.

soyunma odasında geri çekilebilir raflar

Raflar

Odanızdaki rafların yerini seçerken, çamaşırları ve çeşitli tavaları sakladıklarını unutmamalısınız. Açık raflarda neyin depolanacağını hemen düşünmeliyiz. Bu pratik bir çözümdür, bu yüzden farklı boyutlarda yapılmalıdır. İhtiyaçları tanımlamak önemlidir ve güvenli bir şekilde hareket edebilirsiniz.

soyunma odasında raflar

askılar

Giyinme odasının doldurulması modern olmalı. İnovasyon, kurtarmaya geliyor. Pantolon ve etekler için özel askılar vardır, üzerlerinde çamaşırlar çok hafif sabitlenir ve buruşuk izler yoktur. Askıların kendisi nişlerden dışarı doğru itiliyor. Onlar çok uygun farklı boyutlarda var.

Soyunma odasında pantolon ve etekler için askı

Ayrıca uygun bir cihaz satın alabilirsiniz - bu bir askı-organizatör. Cihaz, sipariş vermek için hizmet eder.

Eşyaların saklanması için askı-transformatör

Pantograf kurabilirsiniz - bu bir asansör. Soyunma odasının alanını tavana kadar kullanmanıza izin verecek ve rahatlığa hiçbir zararı olmayacaktır. Asansör, yanlarda ve arka duvardaki çapraz kirişlere tutturulmuştur. Tek dezavantajı sadece hafif giysilerle kullanılabilmesidir.

soyunma odasında kıyafetler için pantograf

Ayakkabı depolama sistemleri

Özel bir modül satın almam gerekecek. Kompakt bir geri çekilebilir sistemdir. Ayrıca standları da kolye organizatörleri vardır. İhtiyaçlarına ve odanın büyüklüğüne göre özel bir çözüm seçilir.

Soyunma odasında ayakkabı saklamak için modül

Ilginç fikirler

Yatak odasında sürgülü kapıların yardımıyla giyinme odası bölgenin geri kalanından ayrılmıştır. Kapının cephesi, tasarıma girecek şekilde yapılmalıdır. Ancak bu tür fikirler sadece geniş odalar için geçerlidir. Fotoğrafta nasıl göründüğüne bak.

sürgülü kapılar ile soyunma odası

Yazlık evlerden birinde giyinme odası olarak bir çatı katı kullanılmıştır. Duvarlar, katlar, paltolar, ceketler için askıları barındırmak için yeterli yüksekliğe sahiptir. Dar yerlerde ayakkabı ve aksesuar depolanır. Ama bu özel bir ev için doğrudur.

yamaç altında çatı katında gardırop

Evin bir merdiveni varsa, her zaman altında bir boş alan olmalıdır. Burada soyunma odasını donatabilirsin - gözlerden gizlenecek, alanı gizlemeyecek. Bu mükemmel. Özel geri çekilebilir yapıları ve alt fırça alanında saklanacak ahşap ve kontrplaktan yapılmış bir gövdeyi birleştirmek mümkündür.

Giyinme odasının fotoğrafı nasıl göründüğüne bir bakın. Merdivenler bir açıda olmasına rağmen, bu alan kullanımını durdurmadı.

merdiven altında giyinme odası

Doğru düzenleme en önemli şeydir. Sadece giyinme odasının ne kadar rahat olduğuna bağlı.

Gardırop odası tasarlamada nüanslar (2 video)

Hazır projeler (76 resim)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*

34 − 33 =