Küçük bir mutfağı planlama ve birleştirme özellikleri (+30 fotoğraf)

Küçük bir mutfağı planlama ve birleştirme özellikleri (+30 fotoğraf)

Kompakt mutfak - Bu, apartman binalarının kiracıları arasında yaygın bir sorundur. Çok kısıtlı koşullarda küçük bir mutfağın rahat, konforlu ve rahat bir iç mekan yaratmak çok zordur. Ve bunun nedeni, mekanın düzgün örgütlenmesinin olmaması nedeniyle, metrekare sayısının fazla olmaması.

Küçük bir mutfağın içi özel bir yaklaşım gerektirir. Bu durumda, kelimenin tam anlamıyla boş alanın her santimini kazanmanız gerekir.

küçük mutfak iç

Mutfakta rahat koşullar yaratmanın çeşitli yolları vardır. Her biri radikal değişikliklerin derecesiyle farklılık gösterir, ancak belirli çabalar, zaman ve yatırımlar gerektirir.

küçük mutfak iç

Mutfağı başka bir odayla birleştirmek

Küçük bir mutfak alanı genişleyebilir ve radikal olabilir. Aynı zamanda, alandaki artış görsel değil, gerçek olacaktır. Bu yöntemin özü basittir - mutfağı ayıran duvarı yıkarak başka bir odayla birleştirin.

küçük mutfak iç

Bu tür bir adımın ilgili makamların iznini ve belirli bir sorumluluk paylaşımını gerektireceği hemen belirtilmelidir. Duvar hem tamamen hem de kısmen sökülebilir. Ortaya çıkan alan çeşitli tasarım püf noktaları kullanılarak görsel olarak fonksiyonel bölgelere ayrılabilir. Dolayısıyla, örneğin, tesisin küçük bir kısmı doğrudan yerleşik bir gaz veya elektrikli ocakla donatılmış mutfak tarafından işgal edilebilir.

Yemek alanı, mutfak köşesi ve duvarların dekorasyonunun yanı sıra döşeme ile tanımlanabilir. Yetkin bir yaklaşımla mutfak, işlevselliğe zarar vermeden sorunsuzca başka bir odaya geçecektir.

küçük mutfak iç

Duvarların kısmi sökülmesiyle, bölümün kalıntıları, tasarımı tamamlayan tam işlevsel bir eleman olarak kullanılabilir. Duvarın sol tarafında raflar, bar tezgahı, kolonlu çekmeceler veya ev aletleri bulunur.

küçük mutfak iç

Uzayın ergonomik dağılımı

Tam boy dolap sütunlu mutfak takımlarının klasik çeşitleri, küçük ölçekli tesisler için çok nadiren uygundur. Küçük bir mutfağın konforlu bir iç mekanını yaratmak için, masaların ve asma dolapların lineer veya açısal düzenlenmesi temel alınmalıdır. Bu durumda, öğelerin büyüklüğü, odanın birbirini engellemeden 3 kişinin barınabileceğinden emin olmak için yeterli olmalıdır.

Odanın büyüklüğü bir masaüstüne, buzdolabına, lavaboya, küçük bir dolaba ve sobayı bir sıraya yerleştirmenize izin veriyorsa, o zaman doğrusal bir set kullanılması tavsiye edilir. Buzdolabına ya da örneğin gaz sobası için yeterli alan yoksa, açısal bir varyanta başvurmalısınız.

küçük mutfak iç

Köşe mutfak setinin avantajı, alanın daha verimli bir şekilde tahsis edilmesidir. Köşe modülü, odanın normal olarak boş köşesini değiştirecek ve yanlarda buzdolabı ve dolapları bir sütun ile düzenlemek mümkün olacak.

küçük mutfak iç

Mutfak masalarının ve dolapların derinliği, kural olarak, sabit bir değere sahip olduğundan, ekstra santimetre kesmeye çalışabilirsiniz. Bu işlem geleneksel bir elektrikli jig testeresi kullanılarak yapılır.

küçük mutfak iç

Bunu yaparken, kulaklığın geometrisini değiştirmenin tesislerin performansını olumsuz etkileyebileceğinden, çok dikkatli ve doğru olmalısınız. Kesilen yerlerin, kendinden yapışkanlı bir filmle hemen yapıştırılması tavsiye edilir, çünkü nem MDF levhaları ve suntaları deforme eder.

Modüllerin derinliğini değiştirmek, cephelerin elektrik veya gaz sobası kapısının seviyesine denk gelmesini sağlamalıdır.

küçük mutfak iç

Giriş kapısının değiştirilmesi

Küçük bir mutfağın içi detaylara özel dikkat gerektirir. Örneğin, içeriye açılan bir kapı yaklaşık bir metre karedir, yani bir gaz sobası veya başka bir dolap takmak için bir alan kaplar. Bir çekmece kapı veya akordeon kapı takarak bu sorunu çözün. Bazı durumlarda, tamamen terk edilmesi tavsiye edilir.

Koridora giden açık kemerli bir açıklık, özellikle renk düzenini uyumlu bir şekilde seçerseniz, odanın kendine özgü özelliklerini vurgulayacaktır.

küçük mutfak iç

O kapıyı hatırladı ya da bunların eksikliği edilmelidir - tam iç, diyelim, mobilya veya duvar kağıdı aynı elementtir ancak kararın dayalı olmalıdır, çünkü öncelikle, fonksiyonel fizibilite ve genel tasarım fikri üzerine.

küçük mutfak iç

aydınlatma

Zayıf aydınlatma, küçük odaların ana düşmanıdır. Yarı karanlık, görsel olarak "yiyer" ve zaten küçük metrekarelerdi, mutfağın iç kısmını çeşitli mutfak eşyaları ve mobilyaların saklandığı bir tür karanlık dolaba dönüştürdü.Küçük bir mutfağın iç mekanını yetkin bir şekilde düzenlemek için, doğal ve yapay aydınlatmanın herhangi bir kaynağını kullanmanız gerekir.

duvarlar, şeffaf sütun dolapları, cam raf ve krom aksesuarlar üzerinde parlak cila cepheleri, dolaplar ve aynalarla saydam perde, mobilya yardımcı olacaktır fazla ışık ekleyin. Ayrıca tavana veya mutfağa monte edilen spot lambaların kullanılması tavsiye edilir.

küçük mutfak iç

Kaputun ve gaz sobasının metal yüzeyleri de alanı görsel olarak genişletecektir. Ayrıca, bu gibi kaplamaların bakımı kolay ve iddiasızdır.

Küçük bir mutfak iç

Renk tasarımı

Daha önce belirtildiği gibi küçük bir mutfağın içi, renk şeması dahil olmak üzere detaylara özel dikkat gerektirir. Birçok tasarımcının önerdiği gibi, yeni mutfağınızı planlamak parlak renklerden kaçınmalı ve nötr renkler vurgulamalıdır.

Nötr renk paleti şunları içerir:

  • beyaz;
  • açık gri;
  • kum;
  • bej.

küçük mutfak iç

İç mekanı çeşitlendirmek için, dolapların, gaz sobası, duvarların ve mutfak önlüğünün cephelerinde orta derecede parlak baskılar kullanabilirsiniz.

Sakin ışık ve nötr renkler ışığı iyi yansıtır ve alanı görsel olarak genişletir. Dekor, bu durumda süs eşyaları ve çizimlerde oldukça uygun olmayan bir şekilde sakin olmalıdır.

küçük mutfak iç

Küçük bir mutfak iç mobilya

Odanın kompakt boyutları, mobilyaların azaltılmış kopyası olması gerektiği anlamına gelmez. Dolapların, masaların ve rafların bolluğu, mutfağı karıştırıyor, ancak iç mekan elemanlarının yetkin bir seçimiyle ve en önemlisi, sayıları ile, işlevsellikten ödün vermeden bir ferahlık hissi elde edebilirsiniz.

 <orta><iframe width=

"width =" 660 "height =" 495 "/>

Bu durumda, iç kısımda, her bir unsurun, önemli olan kombinasyonları kadar çok olmadığı hatırlanmalıdır. Örneğin, bir buzdolabı, bir sütun ve diğer yüksek nesnelerle donatılmış dolaplar, doğru bir şekilde renklendirilmesi gereken dikey bir bakış açısı yaratır.

Bazı durumlarda, iç mekânı, yetişkinin boynunun yüksekliğinde yatay olarak iki parçaya bölmek uygun olacaktır. Alt kısım daha koyu bir renkte, üst kısım ise daha açık renkte boyanabilir.

Küçük bir mutfak iç

Mobilyaların rengi, duvarların, buzdolabının ve gaz sobasının rengi ile birleştirilmeli ve uyumlu hale getirilmelidir. Sıkışık bir alanda, kontrast yapmamalısınız, iç mekânın muazzam elemanları neredeyse duvarlarla birleştiğinde çok daha iyi.

küçük mutfak iç

Kompakt bir mutfak için mobilya seçmek, basit ve iddiasız iç eşyaları tercih etmelisiniz. Oyulmuş cephelere sahip bir sütun içeren masif dolaplar, mevcut alan eksikliğinden kaynaklanan sorunu daha da arttırmaktadır. Mobilya, mümkün olduğunca çok ışık ve "hava" elemanı içermelidir: şeffaf cepheler, cam raflar, sığ açık nişler. Cam, bir yemek masası için masa üstü olarak da kullanılabilir, özellikle modern pazar bu tip bir çok mobilya seçeneği sunuyor.

Yükseltilmiş yükseklikte bir kolon ile menteşeli dolapların kullanılması tavsiye edilir. Standart analoglardan oldukça farklıdırlar, ancak değerli santimetrelerin daha etkili şekilde kullanılmasına izin verir.

küçük mutfak iç

Dekor ve dekorasyon

Mobilya seçiminde minimalizm, yine nötr renk şemasına güçlü bir şekilde tezat teşkil etmeyen çeşitli dekoratif elemanlar tarafından telafi edilebilir. Mekanın daha rasyonel kullanımı için dekoratif ve fonksiyonel unsurları birleştirebilirsiniz.

Küçük bir mutfak iç

Örneğin, masalar, gaz sobası ve asma dolaplar arasındaki boşluk, kanca ve raylarla asılı çubuklarla doldurulabilir.

İç mekânın birçok fonksiyonel elemanı, kesme tahtaları, masalar ve katlanabilir ya da kayar şekilde yapılabilmektedir, bu da içeriden biraz daha az dağılmasını ve daha az dağılmasını sağlar.

küçük mutfak iç

Teknik ve aksesuarlar

Mutfağın iç kısmındaki bazı nesneler bir dolaba gizlenemez veya başka bir odaya alınamaz ve bu nedenle bunların yerleri rahat ve uyumlu olmalıdır. su ısıtıcısı için küçük bir masa kulaklık, mutfak köşesi, barda bir niş ya da sadece asılı raf açısal segmentinin yüzeyini sürer ve bir duvar dolabı mutfak birimlerinde mikrodalga monte edilmesi önerilir olabilir.

küçük mutfak iç

Elektrikli veya gazlı soba gövdesi, alt modülün veya kabin sütununun içine iyi entegre olacaktır. Gerekirse, sallanan bir cepheyle kapatabilirsiniz. Küçük mutfaklar için, kulaklığa da yapılabilen kompakt buzdolapları kullanmanız tavsiye edilir.

Eğer aile büyükse ve uygun ekipmana ihtiyacınız varsa, o zaman görsel olarak iç mekanın devamı olacak şekilde düzenlenmelidir.

küçük mutfak iç

Çok işlevli cihaza özellikle dikkat edilmelidir. Örneğin, blender, meyve sıkacağı ve değirmeni ve mikrodalga fırınlar bazı modern modeller yerini alacak bir gıda işlemci fırının işlevini gerçekleştirmek için oldukça yeteneğine sahiptir. İkinci durumda, ocak satın alınarak gaz sobasının tamamen terk edilmesi ve böylelikle kabine için bir boşluk daha bırakılması mümkün olacaktır.

Video Galerisi

Fotoğraf Galerisi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*

4 + 3 =