Czy można kleić tapetę na zwykłym tynku dekoracyjnym?

Czy można kleić tapetę na zwykłym tynku dekoracyjnym?

Tynkowanie jest najczęściej jednym z obowiązkowych rodzajów prac wykończeniowych przy budowie różnych budynków. Czy mogę przykleić tapetę do tynku? Jest to możliwe, ponieważ jest to optymalna podstawa dla silnej przyczepności tapetowej tapety papierowej. Jednak istnieje tynk, który jest niezależnym elementem wystroju wnętrz, na przykład tynk dekoracyjny. Absolutnie nie nadaje się do przyklejania tapet.

Czy można kleić tapetę na zwykłym tynku dekoracyjnym?

Schemat przyklejania tapet na tynku.

W każdym razie najpierw należy przygotować powierzchnię ścian. O tym, jak to się robi, zależy siła i piękno dekorowania pokoju tapetami.

Do pracy, której potrzebujesz:

  • pion i poziom;
  • taśma miernicza;
  • nóż i nożyczki;
  • wałek, szczotka, pistolet natryskowy;
  • spray z wodą;
  • papier ścierny;
  • gąbki, kawałki materiału;
  • wiadro do kleju.

Obróbka wstępna ścian

Jeśli chcesz zamienić stare tapety na stare, musisz je najpierw usunąć. Czasami nowe paski są wklejane na stare. Nie rób tego - prędzej czy później zaczną złuszczać ściany!

Usuń zwykłą papierową tapetę jest bardzo prosta: najpierw powinieneś zwilżyć je wodą (najlepiej za pomocą atomizera), a następnie, gdy się zmoczą, odetnij szpachelką. Pozostałości starej tapety, nierówności są dobrze usuwane za pomocą gruboziarnistego papieru ściernego.

Czy można kleić tapetę na zwykłym tynku dekoracyjnym?

Niezbędne narzędzia do klejenia tapet.

Opróżnij ściany starej ściany, przemyj ją wodą i pozwól jej wyschnąć. Następnie należy przeprowadzić "przegląd" powierzchni na przedmiocie nierówności i pęknięć. Będą musiały zostać wyeliminowane. Jeśli ściany są starannie otynkowane, można tylko pokryć lekkie pęknięcia szpachlą. Gwoździe, śruby należy wyciągnąć lub głębiej zatopić kapelusze, a doły również ułożyć z kitu.

Jeśli ściany są nierówne, nie można zrobić z pęknięciami w pęknięciach - będą musiały być wyrównane początkową szpachlą. Zwłaszcza jeśli musisz przykleić nie zwykły papier, ale tapetę naturalną lub z tkaniny, które wymagają idealnie płaskiej powierzchni.

Czasami ściany pokryte są suchym tynkiem w postaci arkuszy płyt gipsowo-kartonowych. Konieczne jest, aby zaprawę tynku wszystkie stawy, które są zawsze obecne między nimi. Gdy pierwsza warstwa jest sucha, kawałki gazy są przyklejone do stawów i znów się odsuwają. Następnie wyrównaj obrobione miejsca drobnym papierem ściernym, upewniając się, że cała ściana wygląda jak pojedyncza całość. Przed przyklejeniem tapety na tynku gipsowym należy nałożyć na nią wodoodporną powłokę.

Jest wysoce pożądane, aby profilaktycznie chronić ściany przed grzybami pleśniowymi, traktując je jednym ze skutecznych środków antyseptycznych. To, na przykład, "Xiolate", "Natura Antimantar", "Titan Fungicid", "S-Hydrotex-P", "Mugel". Cienka folia, utworzona po zastosowaniu roztworu, niezawodnie chroni tapetę przed mikroorganizmami pleśni.

Czy konieczne jest gruntowanie ścian?

Czy można kleić tapety na tynku bez podkładu? Jest to możliwe, ale nie jest konieczne.

W końcu jest to bardzo ważny etap technologiczny, ponieważ podkład wzmacnia właściwości wiążące tynku.

Czy można kleić tapetę na zwykłym tynku dekoracyjnym?

Schemat zalewania ściany.

Grunty należy zagruntować dwukrotnie: przed nałożeniem masy szpachlowej i przed przyklejeniem tapety. Nie oszczędzaj na nim, ponieważ w rzeczywistości oszczędza na jakości napraw.

Na zagruntowanej powierzchni klej rozprowadzany jest bardziej równomiernie, a jego zużycie jest mniejsze. Szczególnie potrzebują podkładu, jeśli ściany są stare, luźne, a tynk kruszy się. Nie jest wymagane tylko na lakierowanych powierzchniach lub pokryte szpachlówką wykończeniową.

Należy wybrać podkład, biorąc pod uwagę warunki panujące w pomieszczeniu: jego wilgotność, średnią temperaturę, teksturę powierzchni. Czy mogę kleić tapetę na ścianach, zagruntować bardzo rozcieńczoną pastą do tapet, jak to często bywa? Jest to możliwe, ale lepiej jest użyć kompozycji specjalnie zaprojektowanej do tego celu.

Jedna z najlepszych opcji - biały podkład pod tapetą Pufas. Może być nakładany nawet na suchej ścianie i malowane ściany. Wysycha około 6-8 godzin, ale lepiej jest przykleić tapetę w jeden dzień. Startery "Moment", "Koncentracja 1: 7 ujędrniająca", Knauf Tiefengrund, Ceresit ST 17 okazały się bardzo dobre.

Ponieważ prane są z dużym trudem, należy założyć odpowiednie ubrania robocze. Szczególnie należy chronić dłonie i oczy - podkłady natryskowe mogą powodować podrażnienia skóry i błon śluzowych.

Proces zalewania jest prosty: z szerokim pędzlem, wałkiem lub pistoletem natryskowym jest równomiernie nakładany na przygotowany tynk. Nie trzeba obawiać się plam - powinny one być po prostu delikatnie rozsmarowane na całej powierzchni ściany, zaczynając od góry i przesuwając się w dół. Następnie pozwól gruntowi dokładnie wyschnąć.

Wysokiej jakości pasta do tapet

Od właściwego wyboru zależy to od długowieczności wyniku twojej pracy. Marka kleju musi dokładnie pasować do rodzaju tapety, która ma zostać sklejona. Jeśli na przykład konieczne jest przyklejenie światła tapetowego, papieru, to będzie działać jakakolwiek kompozycja oparta na metylocelulozie. Ale ciężka, nieporęczna tapeta taka kompozycja nie wytrzyma - potrzebujesz mocniejszego kleju na bazie PVA.

Klej szklany może być klejony tylko specjalnym klejem. Różni się tym, że zapewnia szczególnie mocną przyczepność tapety za pomocą tynku i nie można usunąć niczego poza rozpuszczalnikiem. Przydatne informacje od producenta zawsze zawierają wskazówkę, która marka kleju powinna być użyta do klejenia swoich produktów.

Nowoczesne kleje są wytwarzane w suchej postaci i po prawidłowym rozcieńczeniu wodą zapewniają silną przyczepność tapety do obrabianych powierzchni. Tak więc, po nałożeniu podkładu, poczekaj aż ściany całkowicie wyschną i możesz bezpiecznie zacząć naklejać tapetę na tynku, który jest teraz przygotowany zgodnie z wszystkimi zasadami (patrz wideo).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*

12 − = 5