Czyszczenie systemu split własnymi rękami

Czyszczenie systemu split własnymi rękami

Czyszczenie systemu split własnymi rękami

Jeśli nie chcesz, aby po raz kolejny zapłacić klimatyzacja mechanika lotniczego, trzeba nauczyć się oczyścić układ pojedynczy własnymi rękami.

Proces ten, choć raczej brudny, ale nie czasochłonny i niezbędny do prawidłowego działania podzielonego systemu. Na czas pracy wpływa zarówno na wymagania eksploatacyjne działania, jak i na oryginalną jakość samego systemu.

Ale prędzej czy później, nawet dobry system podziału wymaga czyszczenia. Pierwszym sygnałem, że należy wyczyścić klimatyzator, jest pojawienie się nieprzyjemnego zapachu po uruchomieniu systemu podziału.

Charakterystyczny zapach pleśni wskazuje, że klimatyzator nie działa już tak, jak powinien. To musi być oczyszczone. Masz dwie opcje: poproś o nią specjalistów lub spróbuj samodzielnie poradzić sobie z tym zadaniem.

Niewątpliwie lepiej, jeśli nie doprowadzisz swojego systemu klimatyzacji do krytycznego stanu. Okresowe czyszczenie zapobiegawcze pozwoli uniknąć poważnych awarii i maksymalnie wydłużyć żywotność klimatyzatora.

System Dirty Split może powodować inne problemy. Na przykład:

  • Powietrze w pokoju stanie się znacznie gorsze pod względem jakości. Pogorszenie mikroklimatu może mieć wpływ na jakość powietrza.
  • Rozpylający się kurz z odżywką może powodować alergie w gospodarstwach domowych.
  • Pogorszenie działania klimatyzatora i zwiększenie wydatków na energię elektryczną do normalnego funkcjonowania.

W każdym razie, ignorować czyszczenie klimatyzacji nie dostaniesz, jeśli na pewno nie chcesz, aby całkowicie zmienić system po awarii.

Jak wyczyścić podzielony system?

Cała procedura czyszczenia klimatyzatora jest podzielona na trzy etapy:

  • Wymień lub wyczyść filtr.
  • Czyszczenie wnętrza klimatyzatora.
  • Czyszczenie zewnętrznego urządzenia.

Jeśli nie ma żadnych innych usterek klimatyzatora, możesz rozpocząć pracę. Przede wszystkim należy całkowicie odłączyć urządzenie od zasilania. Lepiej leżeć wokół starych gazet, torebek lub lancetów, aby nie plamić podłogi ani mebli.

Ty też byłoby miło, aby zacząć czytać instrukcje w klimatyzatora, ponieważ różne systemy mogą mieć różne sposoby otwierania okna.

Czyszczenie systemu split własnymi rękami

Kiedy po raz pierwszy odświeżyć system podziału, należy otworzyć pokrywę i wyjąć kratkę chroniącą element filtracyjny i przytrzymać go w tym położeniu.

Element filtrujący wyjęty z urządzenia zaleca się najpierw usunąć z klimatyzatora i osuszyć odkurzaczem. Więc podczas prania będzie łatwiej czyścić, a brud w zlewie będzie mniejszy.

Po odessaniu filtra należy go przepłukać pod strumieniem zimnej bieżącej wody. Filtra nie można czyścić gorącą wodą za pomocą środków czyszczących.

Suszenie po umyciu elementu filtrującego zalecane jest tylko w sposób naturalny, unikając kontaktu z bezpośrednim działaniem promieni słonecznych i bez używania w tym celu suszarki do włosów.

Ekspozycja na gorącą wodę lub powietrze może deformować element filtra i będzie wymagać wymiany.

Po wyschnięciu wkład filtrujący umieszcza się na miejscu, następnie umieszcza się kratkę ochronną i pokrywę klimatyzatora. To oczyszczenie filtra można uznać za kompletne. To mycie nie powinno być wykonywane zbyt często.

Element filtrujący może wytrzymać nie więcej niż osiem przemyć. Następnie zmniejsza się przepustowość, a wydajność urządzenia maleje.

Niektóre typy systemów split mogą również wymagać czyszczenia jednostki wewnętrznej. W takim przypadku główny element każdego klimatyzatora - wymiennika ciepła - musi zostać oczyszczony.

Zgodnie z instrukcjami podanymi powyżej, musisz zdjąć pokrywę, zdjąć grill i przefiltrować podzielony system. Czyść sprężarkę ostrożnie, bez użycia twardych szczotek i agresywnych środków czyszczących.

Często do tej procedury używa się szczotek i niestrzępiących się ściereczek. Wszystkie widoczne zabrudzenia ze sprężarki, usuwamy je.

Skrobanie grubej warstwy zabrudzeń metalowymi przedmiotami z wnętrza klimatyzatora jest surowo zabronione. Możesz przypadkowo uszkodzić rurę za pomocą freonu, co doprowadzi do poważnego uszkodzenia i niemożności dalszej pracy urządzenia.

Należy zwrócić uwagę na stan wewnętrznych elementów klimatyzatora. Wewnątrz, oprócz kurzu, nie powinno być żadnych plam rdzy lub wody. Jeśli je znajdziesz, musisz skontaktować się z centrum serwisowym, być może system wycieknie.

Jeśli chcesz, aby charakterystyka klimatyzatora pozostała niezmieniona, a urządzenie zachowało swoją funkcjonalność, warto monitorować jego stan i aktywnie czyścić urządzenie wewnątrz i na czas.

Nagromadzony kurz i brud w systemie dzielonym może nie tylko pogorszyć działanie urządzenia, ale także spowodować poważne problemy z działaniem urządzenia, a także całkowitą awarię klimatyzatora.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*

+ 23 = 30