Drzwi przesuwne własnymi rękami: projekt, rysunki, mechanizm (wideo)

Drzwi przesuwne własnymi rękami: projekt, rysunki, mechanizm (wideo)

Jeśli chcesz stworzyć niezwykły projekt w swoim mieszkaniu, używając już sprawdzonych, niezawodnych i dobrze znanych komponentów, zwróć uwagę na przesuwane drzwi wnętrza. Korzystając z nich we wnętrzu, można uzyskać bardziej ergonomiczne rozmieszczenie elementów wnętrza w przestrzeni mieszkalnej, dzieląc je na różne strefy. W ten sposób zachowasz integralność lokalu.

Drzwi przesuwne własnymi rękami: projekt, rysunki, mechanizm (wideo)

Przesuwane drzwi do loggii oszczędzają miejsce podczas otwierania.

Co więcej, nie jest trudno wykonać przesuwane drzwi własnymi rękami. Tylko zrozumienie procesu, nieistotne umiejętności w posługiwaniu się narzędziami budowlanymi i pewna wiedza na temat projektu.

Zalety i wady

Przed użyciem projektów wnętrz we wnętrzu musisz poznać ich mocne i słabe strony. W zależności od celów, które realizujesz podczas planowania projektu, wybór konkretnego typu będzie racjonalny.

Plusy:

 • oszczędność miejsca;
 • w przeciwieństwie do konstrukcji wahliwych na zawiasach, przesuwne nie zamykają się pod wpływem przeciągów;
 • Ulotki są dość proste i łatwe do otwarcia.

Jedyną cechą, którą należy wziąć pod uwagę, jest terminowa konserwacja mechanizmów rolkowych, a także przestrzeganie czystości i porządku w pomieszczeniu, aby zapobiec spadaniu kurzu i brudu na elementy funkcjonalne. Jedną z unikalnych cech tych elementów wnętrza jest brak progów. Ta zaleta jest kontrowersyjna, ponieważ zespół ślizgowy ma w swojej konstrukcji dolne prowadnice działające jako próg.

Drzwi przesuwne własnymi rękami: projekt, rysunki, mechanizm (wideo)

W dobrze zaizolowanej loggii można użyć wewnętrznych drzwi z górnym mechanizmem przesuwnym, który prawie nigdy się nie zatyka i ułatwia lżejszy i cichszy ruch.

Wady:

 • niska izolacja akustyczna i cieplna (podwyższone właściwości izolacji cieplnej i dźwiękowej zawarte są w kompleksach wyposażonych w specjalną uszczelkę na końcu, drzwi same wchodzą do specjalnej niszy);
 • nie można zainstalować tych drzwi jako wejścia (z drugiej strony, drzwi takiego planu nie będą wyglądać jak wejście, ale będzie to najbardziej pasowało dokładnie jako rozwiązanie wewnętrzne);
 • koszt zamków i okuć jest kilkakrotnie wyższy niż w przypadku standardowych opcji; takie struktury są droższe;
 • instalacja w pobliżu otwarcia jakichkolwiek mebli lub dużych urządzeń domowych nie jest możliwa.

Należy zauważyć, że w przypadku prywatnego domu, w którym znajduje się ściana o odpowiedniej długości, możliwe jest wykonanie szklanych przesuwnych drzwi prowadzących z pokoju na ulicę.

Struktura i rodzaje

Istnieje wiele różnych systemów różniących się wyglądem, ale ich zasada działania była i pozostaje niezmieniona. Struktura tych struktur jest złożona, która składa się z mechanizmu rolkowego, tkaniny i prowadnic. Mechanizm rolkowy jest przymocowany do janusa, a rolki poruszają się wzdłuż prowadnic, zamocowanych nad otworem. Różne typy przesuwnych szafek wewnętrznych mogą mieć cztery lub więcej mechanizmów rolkowych. Ponadto mogą zawierać kilka przewodników i tkanin. Co więcej, konstrukcja typu przesuwnego obejmuje panele dekoracyjne, które zakrywają mechanizm, listwy dociskowe, okucia, specjalne okucia.

Drzwi przesuwne własnymi rękami: projekt, rysunki, mechanizm (wideo)

Schematyczna klasyfikacja według rodzaju otwarcia.

Wśród takich elementów można wyróżnić następujące główne typy:

 • przedział;
 • kaskadowy;
 • jedno-, czterolistne;
 • Promieniowy;
 • "Akordeon".

Okucia

Drzwi przesuwne własnymi rękami: projekt, rysunki, mechanizm (wideo)

Zamki tego typu różnią się kształtem rygla wykonanego w postaci haka, który wciska się w tym przypadku przez obrócenie klucza. Klamki drzwi przesuwnych wykonane są w formie "muszli" tworzących wnękę w skrzydle drzwiowym.

Ze względu na swoją unikatową konstrukcję, ślizgacze wymagają tylko okuć o ściśle określonym typie. Uchwyty i zamki do podobnych rozwiązań planistycznych bardzo różnią się od standardowych układów. Charakterystyczną cechą uchwytów jest ich zatopienie w płótnie. Odbywa się to w taki sposób, że drzwi mogą odsuwać się bez żadnych problemów i, jeśli to konieczne, wjeżdżać do przydzielonej niszy. Z kolei ciekawi też są zamki. Jeśli porównasz je ze standardowymi zamkami, które są używane do oglądania na wielu drzwiach, możesz zobaczyć, że ich mechanizm jest przeznaczony do pionowego przyciągania.

Okucia są zwykle dostarczane w komplecie z tkaniną. Jeśli jednak istnieje potrzeba zamontowania zamków i uchwytów własnymi rękami, warto zwrócić na to uwagę i ostrożnie je wybrać. Najlepszym rozwiązaniem jest skontaktowanie się ze specjalistą, aby ten ostatni mógł Ci pomóc, lub możesz przeszukać numer katalogowy.

Mechanizm

Drzwi przesuwne zostały nazwane ze względu na zastosowaną metodę otwierania, którą zapewnia ruch rolek wzdłuż prowadnic. Prowadnice i mechanizm rolkowy muszą być dobrane w zależności od rodzaju struktury ślizgowej, liczby klap i materiału tkaniny. Faktem jest, że różne systemy mają różną wagę i tworzą inne obciążenie dla całego projektu. Tak więc, jeśli porównamy przesuwne jedno-skrzydłowe MDF i dwuskrzydłowe przesuwane szkło, to w pierwszym przypadku ciężar będzie znacznie mniejszy i dla niego możemy wybrać mniej skomplikowany mechanizm rolkowy.

Drzwi przesuwne własnymi rękami: projekt, rysunki, mechanizm (wideo)

Schematyczna struktura z górnym mechanizmem przesuwnym.

Ponadto, podczas instalacji konkretnych typów struktur przesuwnych (akordeon, coupe, kaskada), należy wziąć pod uwagę liczbę mechanizmów rolkowych i prawidłowo wybrać prowadnice. Na przykład, aby otworzyć kaskadę, musisz zainstalować prowadnice z dwoma rynnami i dwoma mechanizmami rolkowymi dla każdego ostrza. Ważne jest również, aby przy tworzeniu kaskadowych drzwi i przedziałów konieczne było zapewnienie co najmniej jednej rynny w prowadnicach dla każdego ostrza.

Wygoda i funkcjonalność tego typu pozwala na wdrażanie różnych rozwiązań projektowych, zarówno w pomieszczeniach o dużych metrach kwadratowych, jak i tych o ograniczonej powierzchni. Takie drzwi dają możliwość modyfikowania wewnętrznej przestrzeni i harmonijnego dopasowania do wnętrza.

Samodzielna instalacja

Po podjęciu decyzji o typie drzwi przesuwnych i uzyskaniu wszystkich niezbędnych, można bezpiecznie przystąpić do instalacji. W takim przypadku instalacja zostanie rozpatrzona na przykładzie drzwi przesuwnych jednoskrzydłowych. Jest to dość powszechne i proste drzwi, które można łatwo zainstalować. Należy jednak zauważyć, że istnieją pewne odcienie charakterystyczne dla innych gatunków.

Najpierw wykonaj następujące czynności:

Przygotuj znaczniki do instalowania przewodników. Można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest po prostu zmierzyć wysokość od podłogi do drzwi za pomocą taśmy mierniczej i dodać 15-20 mm, aby określić odstęp między drzwiami i podłogą. Następnie dodaj do tej wysokości pomiary prowadnicy i mechanizmu rolkowego. Następnie nałóż 2-3 znaki na ścianę i narysuj poziomą linię między nimi. Druga opcja implikuje pewne podobieństwo z pierwszym, ale w tym przypadku płótno jest przymocowane do otworu, a znaczniki są umieszczone wzdłuż górnej krawędzi. Następnie należy dodać wysokość prowadnicy i mechanizmu rolkowego.

Pamiętaj! Przed zainstalowaniem prowadnicy należy się upewnić, że znaczniki są ściśle poziome (użyj do tego odpowiedniego poziomu). W przeciwnym razie po otwarciu drzwi otworzą się w dowolnym kierunku bez udziału użytkownika.

Przewodnik montażu

Teraz konieczne jest zainstalowanie prowadnicy wzdłuż już zaplanowanej linii w taki sposób, aby była zamontowana ściśle pod nią. W zależności od rodzaju przewodnika można go zamocować na różne sposoby. Konkretne typy można przymocować bezpośrednio do ściany za pomocą kołków, inne - na drewnianej belce lub specjalnych wspornikach. W rzeczywistości prowadnica powinna być umieszczona w pewnej odległości od ściany, aby podczas otwierania drzwi nie dotknąć obudowy i drzwi. Musisz dokładnie wybrać przewodniki i wiedzieć, jak prawidłowo zamontować. Drzwi coupe i inne konstrukcje drzwi przesuwnych, które mają wysokość od podłogi do sufitu, zapewniają mocowanie szyn do podłogi i sufitu.

Pamiętaj! Aby zapobiec pęknięciu drzwi przy pierwszym otwarciu, konieczne jest obliczenie długości prowadnicy 2 razy w stosunku do otworu. Do tej długości dodaj 4-5 cm dodatkowego obrysu. Ze względu na tę funkcję, te drzwi wymagają dużo wolnej przestrzeni bezpośrednio przy otworze.

Po zamocowaniu prowadnicy należy wsunąć śrubę mocującą wewnątrz wózka i uruchomić cały mechanizm rolkowy wewnątrz szyny. W przypadku konwencjonalnej konstrukcji jednoskrzydłowej potrzebne są tylko dwie rolki, ale jeśli zaplanowano "akordeon" lub mechanizm kaskadowy, należy wcześniej zakupić rolki do każdej z klap.

Na górze tkaniny zamontuj wsporniki do wózków rolkowych. Muszą być one przymocowane wcięciem od krawędzi drzwi w odległości 3-5 mm.

Szklane konstrukcje

Drzwi przesuwne własnymi rękami: projekt, rysunki, mechanizm (wideo)

W przypadku szklanych drzwi przesuwnych można wybrać bezramkowy system mocowania, który nadaje się do szkła o grubości 10-12 mm i który może wytrzymać obciążenie do 100 kg. Takie konstrukcje wyglądają na przezroczyste i nieważkie.

Pamiętaj! W przypadku takich konstrukcji stosuje się zupełnie inny typ łącznika. W rzeczywistości łączniki są dwiema stalowymi nogami, które mocują szkło i są dokręcane za pomocą śrub. Ponadto, ze względu na dużą masę szkła, janus zaleca się montować za pomocą dwóch prowadnic (zarówno w podłodze, jak i nad drzwiami).

Po zainstalowaniu elementów złącznych i rolek wymień ostrze, podnieś i wkręć śruby w uchwyty w górnej części drzwi. Ten etap pracy najlepiej wykonywać z partnerem, który od czasu do czasu podnosi i przytrzymuje drzwi w trakcie skręcania śrub. Po wykonaniu tej operacji sprawdź położenie poziome konstrukcji (w razie potrzeby wyrównaj ją, dokręcając śruby).

Otwór i zbocza mogą być schowane za kołkami i listwami, a nad mechanizmem rolek zawieszony jest ozdobny pasek.

Po zakończeniu instalacji zamontuj sprzęt. Instalacja drzwi ze specjalną niszą w ścianie będzie bardziej skomplikowana. Aby to zrobić, konieczne jest stworzenie partycji arkuszy gipsokartonnyh, gdzie drzwi będą wywoływać. W przypadku drzwi z prowadnicą w podłodze należy wydłubać rowek. Będzie to wymagało użycia perforatora. W przeciwnym razie instalacja jest dość prosta i łatwa.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*

58 − 55 =