Furtka: drewniana, metalowa

Furtka: drewniana, metalowa

W każdym ogrodzeniu musi być wejście. Aby wejść do samochodów zrobić bramę, dla przejścia ludzi - furtki. Wykonane są na ramie z drewna lub metalu, wypełnienie jest takie samo jak w ogrodzeniu lub coś oryginalnego. Jeśli wejście między dwie ściany z cegły, wypełnienie można wybrać według własnego gustu. A zrobienie bramy własnymi rękami nie jest tak trudne, przynajmniej niektóre proste opcje. 

Urządzenie

Furtka składa się z filarów i skrzydła drzwi na ramie, które są przymocowane do słupków za pomocą pętli. Słupki mogą być z cegły (kamienia), drewniane lub metalowe. W murze w cegle osadzone są małe kawałki grubego metalu lub gruby metalowy pręt, do którego rama jest następnie spawana.

Furtka: drewniana, metalowa

Niezwykłe furtki z drewnianą ramą i oryginalnym wypełnieniem

Metalowe słupy wykonane są z okrągłej lub profilowanej rury o grubych ściankach. Rury okrągłe są coraz rzadziej stosowane: są trudniejsze do spawania, do mocowania. Profilowana rura o takim samym przekroju (przekątna w stosunku do średnicy) i grubości ścianki wytrzymuje duże obciążenia wiatrem, łatwiej jest spawać lub mocować do płaskich powierzchni za pomocą śrub i śrub. Dlatego coraz częściej stosuje się go do bramek urządzeń. Inną opcją jest spawanie metalowego narożnika do ramy rury profilowej. W takim przypadku wypełnienie będzie wyglądało jak oprawione.

Furtka: drewniana, metalowa

Urządzenie furtek z drewnianą i metalową ramą jest identyczne

Drewniane drążki zwykle używa się, gdy ogrodzenie jest drewniane. Najczęściej słupami są belki sosnowe, zabezpieczone impregnatami ochronnymi. Zapobiegają (lub spowalniają) niszczenie drewna. Ale są też przypadki, kiedy słupki są wykonane z metalu, a brama i ogrodzenie są drewniane. Dzieje się tak, ponieważ drewno w ziemi szybko zanika, nawet po obróbce ochronnej.

Trochę o konstrukcji ramy nośnej. Mogą to być tylko dwa filary wykopane w ziemi - opcja jest odpowiednia, jeśli gleba nie jest podatna na ubijanie (piasek, glina piaszczysta, gleby żyzne, ale nie gliniaste).

Furtka: drewniana, metalowa

Prowadziły filary. Jeśli na górze i na dole znajdują się zworki (w tym przypadku możesz zrobić łuk u góry), prawdopodobieństwo takich problemów będzie znacznie niższe

W przypadku glebiastych gleb (gliny, iłu) pożądane jest, aby filary były połączone u góry iu dołu. W tym przypadku prawdopodobieństwo skrzywienia się furtki po zimie jest bardzo małe. Jeśli nie chcesz utworzyć drzwi w otworze, dolną zworkę można opuścić poniżej poziomu gruntu (bagnetem i pół). Musi być starannie pokryty środkiem antykorozyjnym, zagruntowany i pomalowany na kilka warstw. Aby uniknąć skrzywienia, konieczne jest zaszczepienie słupów poniżej poziomu zamarzania, co najmniej o 15-20 cm.

Rama furtki wykonana jest z metalowej rury lub drewnianych prętów. Drewno jest używane do drewnianych ogrodzeń, metal - we wszystkich pozostałych przypadkach.

Ze szkieletem rury profilowanej z profilowanym arkuszem, metalem ...

Najbardziej, być może, uniwersalna wersja furtki - z ramą z rury profilowej lub metalowego narożnika. Na metalowej podstawie można przymocować dowolny materiał wypełniający: drewno, blachę, tekturę falistą, metalowe ogrodzenie, płaską łupkę, poliwęglan, siatkę, metalowe pręty, kute lub gięte elementy ... stworzyć kombinację kilku materiałów. Istnieje wiele opcji, jeśli chcą zrobić furtkę, zwykle mają na myśli kwadratową rurkę, a wzór jest wybierany w jednym stylu z ogrodzeniem.

Furtka: drewniana, metalowa

Rama z rury profilowej. Napełnianie - kucie na zimno i drewno

Wymiary i materiały

W przypadku furtek z ciągłym wypełnianiem (drewno, blacha, tektura falista itp.), Dla słupów przyjmują profilowany przekrój rury 60 * 60 * 3 mm. Grubsze ściany można zająć, bardziej subtelne - lepiej nie trzeba. Prostokątna rura 40 * 20 * 2,5 mm jest zwykle używana do ramy. Wytrzymałość tej rury jest wystarczająca dla średnich obciążeń wiatrem. Przy niewielkich obciążeniach wiatrem można wziąć ścianę o grubości 2 mm, ale będzie trudniej ją ugotować. Wszystko, co jest cieńsze 2,5-3 mm do spawania jest konieczne w specjalnym trybie i nie jest to łatwe. Jeśli wiatry są mocniejsze, możesz zwiększyć grubość ściany lub użyć większego przekroju: 40 * 30 lub 40 * 40, nawet 40 * 60.

Wysokość furtki z górną poprzeczką wynosi zwykle około dwóch metrów, bez poprzeczki - od 1,2 m. Niskie zwykle odbywa się w wewnętrznych płotach, ograniczając miejsce lub w półprzezroczyste niskie zewnętrzne ogrodzenia. Dla głuchych wysokich płotków z profli, drewna, płaskich łupków bardziej charakterystyczna jest wysokość na poziomie ogrodzenia. Szerokość furtki - minimum 90 cm, optymalna 100-110 cm.

Nadal trzeba mówić o głębi kopania w filarach. Standardowe rozwiązanie - 15-20 cm poniżej głębokości zera. Na podstawie tego numeru i wysokości furtki wykonane są drążki.

Furtka: drewniana, metalowa

Dodatkowe wysięgniki zwiększają sztywność

Za pomocą wiertła w ziemi wykonujemy otwór, na dnie którego zasypia wiadro gruzu środkowej frakcji. Następnie ustawiono filar, odsłonięto pionowo, przykryto gruzem (może to być popękana cegła i inne gruz budowlany), ubito i wylano betonowym roztworem. Gdy roztwór gromadzi co najmniej 50% wytrzymałości (po 7 dniach w temperaturze +20 ° C), możliwe jest zamontowanie ramy do słupków. Jeśli chcesz poprawnie wykonać bramkę, po prostu zrób to.

Przykład autoprodukcji: fotorelacja z objaśnieniami

Ogrodzenie - odpowiednio z profilowanego arkusza z ceglanymi słupami i bramy z profilowanego arkusza. W filarach, nawet podczas budowy, metalowe blachy zgrzane rurą pośrodku były zabezpieczone. Postanowiono wykonać furtkę z dodatkowymi wysięgnikami - tak, że blacha falista jest sztywniej przymocowana, a także wzmocnić obszar mocowania zamka. Zamek jest do tej pory stary, wymiana jest możliwa.

Furtka: drewniana, metalowa

Wynik końcowy

Rama furtki jest gotowana za pomocą spawarki inwerterowej z rury profilowej 40 * 20 * 3 mm. Wprowadzimy "na miejscu", spawane do hipoteki. Wytnij obrabiany przedmiot:

  • dwie belki poprzeczne od jednej kolumny do drugiej (wyszło 108 cm),
  • dwa stojaki - wysokość 185 cm.

Wykonujemy ramy

Krzyże nie są spawane, ale tylko "zaczepione" na tablicach hipotecznych - zachować. Dosłownie dwa punkty zgrzewania do punktu mocowania. Przed spawaniem drugiej strony sprawdzamy, czy poprzeczka jest pozioma. Ustawiamy poziom budynku, poprawiamy sytuację, a potem go łapiemy. Okazuje się, że w otworze są dwa poziome mosty.

Furtka: drewniana, metalowa

Przyjmujemy członków cross-mortgage do dwóch hipotecznych punktów

Do ustalonych poprzecznic spawamy pionowe stojaki. Muszą być pionowe - na styku z nadprożami kąt wynosi dokładnie 90 °. Sprawdź w trakcie połączenia, jeśli to konieczne, poprawne. Nadal: szew powinien być dobry, mocny, poparzony ze wszystkich stron, wzdłuż obwodu rury.

Furtka: drewniana, metalowa

Z drugiej strony

Rezultatem jest ramka powiązana z postami. Ponownie sprawdzamy rogi, w przeciwnym razie może być przekrzywiona, brama zatrzyma się zamykanie / otwieranie.

Układamy pętle

Najważniejszym momentem jest spawanie zawiasów. Wzięliśmy standardowe metalowe zawiasy do bram skrzydłowych, które są pełne w każdym sklepie budowlanym i na rynku. Muszą być zainstalowane ściśle w pionie, a ponadto obie na tej samej osi. W przeciwnym razie brama się nie otworzy.

Spawamy pętle.

Furtka: drewniana, metalowa

Drzwi przejściowe z ramą z rury profilowanej - urządzenie i wymiary

Najpierw spaj dolną pętlę, wielokrotnie sprawdzając jej poziom pionowości. Drugi próbujemy ustalić na tej samej osi. Najpierw zabieramy ją do kredytu hipotecznego, sprawdzamy i tylko wtedy, jeśli wszystko się zgadza, starannie zgrzewamy szew. Jeśli wszystko jest obliczone poprawnie, pętla sąsiaduje z rurą ramy, więc nie będzie żadnej pracy do spawania.

Furtka: drewniana, metalowa

Pętla jest przyspawana do bramy

Po zainstalowaniu zawiasów należy usunąć "obsadki" trzymające bramę. Magicznie się otwiera / zamyka teraz. Następnie do małych ludzi wystarczy spawanie wysięgników. Praca jest elementarna: odetniemy kawałki rury o tej samej długości, zastosujemy ją do planowanego miejsca instalacji, oznaczymy kredą, ponieważ jest to konieczne, aby ją odciąć. Bierzemy bułgarski z cięciem za metal, odciąć, sprawdzić, jeśli to konieczne, zmodyfikować (bułgarski lub plik - w zależności od rozmiaru "ościeży"). Kiedy kikut "staje się", spawamy go.

Furtka: drewniana, metalowa

Nie jest trudno spawać wysięgniki

Podobnie kończymy zbrojenie pod zamkiem na bramie. Aby zamontować stary metalowy zamek u góry, trzeba było spawać kawałek narożnika, w przeciwnym razie nie można go naprawić.

Furtka: drewniana, metalowa

Aby zrobić bramę, należy również spawać zamek (gdy jest pomalowany, będzie wyglądać lepiej)

Ostatnia spawana praca - konieczne jest zamknięcie otwartych odcinków rur, które są skierowane do góry i na boki. Jeśli nie są zamknięte, spadnie w nich woda deszczowa i śnieg, rury zaczną rdzewieć od wewnątrz, co przyspieszy śmierć tuszki. Spawanie na tym etapie nie jest konieczne, można je uszczelnić silikonem lub znaleźć plastikowe osłony o odpowiednim rozmiarze.

Prace wykończeniowe

To wszystko. Brama jest prawie ukończona. Następnie - standardowe prace na metalu - polerowanie, gruntowanie, malowanie ramy i ostatni etap - mocowanie wypełnienia. W tym przypadku nie różni się on od instalacji profilowanego arkusza na płocie.

W USM (bułgarski) zakładamy koło ścierne wokół metalu, czyszczymy wszystkie miejsca spawania, usuwając rdzę itp. Nawiasem mówiąc, wygodniej jest to zrobić, gdy brama jest na miejscu. Jeśli ją zdejmiesz, praca nie będzie tak wygodna, musisz ją odwrócić, obejść w kółko ...

Furtka: drewniana, metalowa

Furtka po podkładzie

Do ramy furtki przez długi czas nie utkniesz, potraktuj ją konwerterem rdzy, a następnie podkładem. Następnie możesz naprawić blachę falistą. Powinien być przycięty do rozmiaru, spróbuj.

Furtka: drewniana, metalowa

I to jest końcowy rezultat: zdecydowali się zrobić furtkę, zrobili ...

Zdecydowanie trzeba gdzieś wyciąć, żeby wszystko się otworzyło. Dlatego na początku arkusz cięty jest przymocowany do czterech wkrętów samogwintujących - w rogach, oznaczenie - gdzie wyciąć, usunąć, odciąć, spróbuj ponownie. Kiedy osiągniesz normalną pracę, możesz ją "przymocować" na wieki.

Drewniana brama na letnią rezydencję

Ogrodzenia w daczach rzadko stanowią barierę nie do pokonania. Zazwyczaj nie jest to zbyt wysokie drewniane ogrodzenie. Dla takiego ogrodzenia ma sens wykonanie furtki z drewna. Jest bardzo prosty, bez trików. Potrzebne będą tylko suche deski (pod warunkiem, że słupy już tam są).

Jeśli nie ma maszyn do obróbki drewna (grubościówka, frezarka), łatwiej jest kupić deskę o wymaganych parametrach. Szerokość / grubość desek jest dowolna, podobnie jak odległości między listwami. Najczęściej używana deska sosnowa ma szerokość 6-10 cm i grubość około 2 cm, odległość między listwami wynosi 2-6 cm, możliwe, że coraz bardziej zależy od pożądanego stopnia "przezroczystości".

Furtka: drewniana, metalowa

Jedna z najczęstszych opcji

Pożądane jest, aby deski były suche. Suszenie kamer jest mało prawdopodobne, ale jest starzone przez kilka lat lub co najmniej pół roku lub rok (wilgotność około 25%) - to już jest doskonałe. Aby drewno nie uległo dłuższemu zniszczeniu, należy je impregnować ochronnymi środkami. Teraz istnieją związki, które chronią nawet drewno, które leży na ziemi (impregnacja ochronna dla drzewa, które ma bezpośredni kontakt z ziemią). Ale niektóre z nich nadają drewnu obcy odcień (najczęściej zielonkawy, oliwkowy). Jeśli brama będzie malować, nie będzie to przerażające. Jeśli zamierzasz użyć jasnego lakieru, zwróć uwagę na ten punkt.

Prosta brama ogrodowa

Jest to najprostsza furtka, jaką może zrobić zwykła osoba, a nie stolarz. Jeśli umiesz piłować, trzymaj młotek w dłoniach, młoteczek, wszystko się ułoży. Nic trudniejszego nie musi.

Weź dwa bary lub dwa pręty (parametry zależą od ciężaru furtki). Długości są równe szerokości przyszłej furtki. Te paski są ułożone w poprzek. Odległość między nimi jest nieco mniejsza niż wysokość bramy. Sensowne jest ustawienie ich w tej samej odległości co cięciwa na sąsiednim ogrodzeniu (jak na powyższym zdjęciu). Wtedy brama będzie wyglądać jak część zespołu.

Furtka: drewniana, metalowa

Urządzenie drewnianej bramy

Poddane obróbce i osuszone deski-shtaketiny rozprzestrzeniają się z określoną odległością na poprzeczkach. Aby utrzymać dystans, było łatwiej, możesz użyć sadzonek tej samej długości, układając je między deskami (możesz i pudełko z zapałkami, jeśli jesteś zadowolony z jego rozmiaru). Bierzemy gwoździe (dwa na pasku u góry i dwa na dole) i przymocowujemy deski do każdego poprzeczki.

Po przybiciu wszystkich listew, obracamy szmatkę furtki, przymierzymy kliwer, zarysujemy linie, wzdłuż których trzeba przyciąć wysięgnik. Nóż odciąć nadmiar, umieścić w miejscu, zapiąć - dwa lub trzy gwoździe po obu stronach. Teraz naprawiamy każdą deskę do cięcia. Daje to dodatkową sztywność furtki.

Furtka: drewniana, metalowa

Jak zrobić prostą furtkę z drzewa na letnią rezydencję

Pętle wybieramy metal, jest to możliwe - spichlerz. Są małe, tylko dla furtek. W razie potrzeby przytwierdź je do frontu furtki - dają pewną radość. Z takim samym sukcesem możesz je naprawić od tyłu.

Jak zrobić furtkę z desek: prawidłowy projekt

Prosty wariant dacza ogrodowego opisany jest powyżej, ale jest bardziej skomplikowany i niezawodny. Będzie to wymagało minimalnych umiejętności stolarskich: będzie dołączać do kolca / rowka. Ta drewniana brama składa się z dwóch wiązek o większej grubości, dwóch prętów (górny i dolny) oraz podpory. Grubość górnych prętów i prętów (prętów pionowych) jest taka sama, a grubość kratownic jest trzykrotnie grubsza (grubsza, cieńsza - nie). Na przykład szpilki, belki poprzeczne i zbocza mają grubość 20 mm, paski taśmy - 60 mm.

Furtka: drewniana, metalowa

Jak zrobić drewnianą furtkę z ramą

W pasach taśmy jest wycięty rowek, na końcach prętów znajduje się kolec. Związek jest rozmazany klejem stolarskim, zaciśnięty w imadle. Nachylenie można również ustawić - na cierniu i wyżłobieniu, ale okazuje się, że jest to złożony kształt, konieczne jest połączenie. Dlatego częściej jest po prostu mocowany na paznokciach - to łatwiejsze. Po złożeniu ramy, paznokcie są ściśnięte. Można je przybić od strony dziedzińca lub od strony ulicy. Zamiast gwoździ można stosować połączenia śrubowe, w którym to przypadku łączniki służą również jako dekoracje. Nitki ze stali nierdzewnej lub brązu mają sens.

Fotografia piękne bramy

Spraw, by brama nie była zwyczajna, ale piękna - nie jest to takie trudne. I nie zawsze są do tego potrzebne drogie materiały. Zawsze potrzebna jest fantazja. Wtedy nawet rower, łopata, węzeł lub kilof jest materiałem na ekskluzywny projekt.

Furtka: drewniana, metalowa

Dla zwierząt domowych))

Furtka: drewniana, metalowa

W przypadku domów w nowoczesnym stylu, furtki potrzebują odpowiednich

Furtka: drewniana, metalowa

Z różnych materiałów ... nawet z węzłów

Furtka: drewniana, metalowa

Elementy drewniane i kute są kombinacją win-win

Furtka: drewniana, metalowa

Głównym składnikiem jest fantazja

Furtka: drewniana, metalowa

Szablon modyfikuje nawet najprostsze ogrodzenie

Furtka: drewniana, metalowa

Zrób parę wycinanek w deskach ... oryginalna drewniana brama jest gotowa!

Furtka: drewniana, metalowa

Podczas wizyty w bajkach

Furtka: drewniana, metalowa

Rower, koła, łopata - wszystkie materiały do ​​wykonywania bram

Furtka: drewniana, metalowa

Do ogrodzenia płotu euro

Furtka: drewniana, metalowa

Mały fragment to kot ze sklejki ...

Furtka: drewniana, metalowa

Oryginalny design ... z podwórka

Furtka: drewniana, metalowa

Nawet furtka z tektury falistej może być oryginalna

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*

25 − = 23