Huśtawka dla dzieci własnymi rękami: schematy i montaż

Huśtawka dla dzieci własnymi rękami: schematy i montaż

Spis treści: [ukryj]

 • Faza przygotowawczego zespołu
 • Montaż i instalacja ramy
  • Montaż słupków do ramy
 • Montaż huśtawki
 • Składanie wszystkich części konstrukcji

Piękna i niezawodna drewniana huśtawka z własnymi rękami jest dość łatwa do wykonania. Ta praca nie zajmie ci dużo czasu, a powstały projekt sprawi dziecku przyjemność przez wiele lat. Możesz zainstalować huśtawkę na dziedzińcu własnego domu, na placu zabaw lub w daczy.

Huśtawka dla dzieci własnymi rękami: schematy i montaż

Huśtawka dla dzieci z drewna jest oryginalna i niezawodna, ponieważ łatwo ją wykonać samodzielnie.

Faza przygotowawczego zespołu

Rysunek struktury pokazano na rysunku 1. Takie drewniane huśtawki, wykonane w postaci samolotu, przeznaczone są dla dziecka w wieku od 1 roku do 5 lat.

Ich siedzisko zostało zaprojektowane tak, aby zapewnić dziecku komfort i pełne bezpieczeństwo.

Huśtawka dla dzieci własnymi rękami: schematy i montaż

Rysunek 1. Rysunek wahadłowy: A - słupy ramy o średnicy 15 cm i długości 300 cm - 2 szt .; B - poprzeczna belka poprzeczna o wymiarach ramy 40x35x17 cm; C - siedzenie huśtawki 40х35х1,7 cm; D - poziomy pręt ochronny (skrzydło samolotu) 45х11х1,7 cm; E - oparcie (stabilizator) 29х11х1,7 sm; F - pionowe przednie stojaki 19х10х1,7 cm - 2 szt .; G - pionowy przedni nośnik (kadłub) 19x10x17 cm; H - pozycja siedząca 19x60x1.7 cm - 2 szt.

A dla bardzo małych dzieci można zrobić krzesło w formie kwiatu. Takie boki chronią dziecko przed przypadkowymi upadkami.

Wysokość ramy wychylnej powinna wynosić 200 cm, słupki wykopano na głębokości 90 cm i dodatkowo wzmocniono betonem.

Huśtawki tych dzieci składają się z następujących elementów:

 • A - słupy ramy o średnicy 15 cm i długości 300 cm - 2 szt .;
 • B - poprzeczna belka poprzeczna ramy 40x35x17 cm;
 • C - siedzenie huśtawki 40х35х1,7 cm;
 • D - poziomy pręt ochronny (skrzydło samolotu) 45х11х1,7 cm;
 • E - oparcie (stabilizator) 29х11х1,7 sm;
 • F - pionowe przednie stojaki 19х10х1,7 cm - 2 szt .;
 • G - pionowy przedni nośnik (kadłub) 19x10x17 cm;
 • H - pozycja siedząca 19x60x1.7 cm - 2 szt.

Kulki ochronne w postaci kwiatu:

 • I - siedzisko 38х38х1,7 cm;
 • J - oparcie 38х38х1,7 sm;
 • K - ściana boczna 17x17x1,7 cm - 2 szt.

Schematy modelowania krętych detali pokazano na rysunku 2.

Aby wykonać huśtawka własnymi rękami, będziesz potrzebować następujących materiałów:

Huśtawka dla dzieci własnymi rękami: schematy i montaż

Obraz 2. Wzory wzorzystych, kręconych detali.

 • Betonowa zaprawa do wzmocnienia stojaków na ramę;
 • drewno do budowy ram. Bardziej rozsądne jest zajęcie impregnowanej sosny, chronionej przed wpływami środowiska;
 • klej stolarski;
 • Elementy mocujące (śruby, wkręty, wkręty samogwintujące);
 • mocowanie haków na śruby, wyposażonych w podkładki i nakrętki;
 • niezawodne karabiny. Za ich pomocą przymocujesz liny do siedziska huśtawki, dlatego wybierając karabińczyki, zwracaj uwagę na ich jakość;
 • przewód do mocowania siedzenia do ramy. Można go zastąpić łańcuchem, ale eksperci nie zalecają tej metody, ponieważ palce lub dłonie dzieci mogą dostać się między ogniwami;
 • gruntowanie na farbach drewnianych i akrylowych.

Gdy wszystko jest przygotowane, możesz rozpocząć montaż drewnianej huśtawki.

Powrót do spisu treści

Montaż i instalacja ramy

Huśtawka dla dzieci własnymi rękami: schematy i montaż

Schemat montażu ramy wychylnej.

Przed zainstalowaniem drewnianej huśtawki dla dzieci, musisz dokładnie wybrać dla nich miejsce. Wolna przestrzeń przed strukturą nie powinna być mniejsza niż 2-2,5 m. Za huśtawką musi być także platforma wolna od krzaków i drzew (około 1,5-1,9 m). Rozważając przyszły schemat huśtawki, należy zapewnić odpowiednią odległość między siedzeniem a słupkami ramy. W tym przypadku jest to 60 cm z każdej strony. Dlatego filary wspierające są wykopywane w odległości 162 cm od siebie.

Aby rozwiązać kolumny, trzeba będzie wykopać otwór o średnicy 30 cm i głębokości 90-100 cm. Przy wyborze miejsca pod parą, dbać zaprojektować przyszłość nie prowadził uzbrojenie podziemne i autostrad (kable telefoniczne, fajki wodne, itp.)

Boczne ramy obrotowej belka 2 jest montowane z desek 14 cm i grubości 4,2 cm. W stojakach jest zamocowana za pomocą szczeliny, który loguje się na wylot. Na samej belce konieczne jest również utworzenie rowków po obu stronach. Po pierwsze stosuje się do wszystkich części zespołów znaczników, a następnie przystąpić do wycinania szczeliny w 2,9 cm szerokości i 15 cm długości. Po zabezpieczeniu słupki ramy nośnej, tarczową wycięcia rowka do maksymalnej możliwej głębokości, a następnie zakończyć rowkami z piłą drzewa.

Aby wybrać drewno na całą głębokość przyszłego rowka, dwa otwory wierci się w biegunach w rogach oznaczenia. Następnie za pomocą dłuta tworzy się zagłębienie.

Deski, z którego jest wykonane belkę poprzeczną, tnie się na długość 220 cm. Potem pociągnąć ze sobą za pomocą śrub i oznaczyć z obu końców kołków do mocowania na słupach ram. Rozmiary trzpieni musi odpowiadają wymiarom rowków i są takie same z obu stron. Oni widzą 15h2,9 najprostszy trociny używając pił dłuta, a następnie zakończyć. Staraj się traktować powierzchnię tak gładko, jak to możliwe. Sprawdź mocowania wykonane przed montażem ramy. Skoki belki poprzecznej muszą z pewną siłą wejść w rowki.

Powrót do spisu treści

Montaż słupków do ramy

Huśtawka dla dzieci własnymi rękami: schematy i montaż

Schemat instalacji słupów do ramy huśtawki.

Wykopuj wgniecenia dla instalacji słupów. Pamiętaj, aby sprawdzić położenie pionowych regałów za pomocą poziomu budynku. Niektórzy mistrzowie takich projektów używają rur wykonanych z metalu. Jednak eksperci nie zalecają dziecku huśtania się z tego materiału. Rury mogą się zginać, a nawet pękać, ale z drewnianymi filarami tak się nie stanie. Wymień zużyty drewniany stojak jest znacznie łatwiejszy i tańszy niż metalowa rama.

Zamontuj bieguny w przygotowanych rowkach. Napraw swoje pozycje za pomocą drewnianych kołków lub przycinania desek. Następnie sprawdź ponownie poprawność pozycjonowania stojaków według poziomu budynku. Następnie wylać betonowy roztwór do wgłębień tak, aby jego powierzchnia nie sięgała 2-3 cm do poziomu gruntu. Pamiętaj, aby przebić wylany beton, upewniając się, że piwnica huśtawki nie jest opróżniona.

Aby uniknąć błędów podczas instalacji ramki, rozsądniej jest najpierw naprawić jedną kolumnę, a dopiero potem wlać roztwór drugiej. Możesz więc w razie potrzeby dostosować ich wysokość.

Po całkowitym zatarciu rozwiązania, przymocuj górną belkę poprzeczną w rowkach i pociągnij za słup i kolec belki za pomocą długich śrub samogwintujących. Zalej całą ramkę i pomaluj wybrany kolor. Aby wykonać huśtawka własnymi rękami, najlepsze są farby akrylowe.

Powrót do spisu treści

Montaż huśtawki

Huśtawka dla dzieci własnymi rękami: schematy i montaż

Schemat siedzenia huśtawki.

Po zamocowaniu słupków ramy można przystąpić do montażu siedzenia. Siedzenia są montowane zgodnie z jedną zasadą, ale huśtawka w postaci samolotu jest bardziej odpowiednia dla starszych chłopców, podczas gdy kwiat jest wybierany dla młodszych dzieci. Jeśli masz 2 dzieci, możesz zrobić 2 miejsca i zmienić je w razie potrzeby.

Wykreowane półfabrykaty wycinano z arkusza sklejki zgodnie z schematami przedstawionymi powyżej. Aby to zrobić, najpierw oznakuj, a następnie odetnij obrabiany przedmiot za pomocą piły. Ostrożnie pociąć wszystkie sekcje papierem ściernym, aby nie pozostały zadziory.

Po pierwsze, pionowe poprzeczne rozpórki są przymocowane do siedzenia. Rozprowadź połączenia za pomocą kleju przed wyciągnięciem części za pomocą śrub: drewniana huśtawka będzie znacznie bezpieczniejsza. W ten sam sposób zmontuj wszystkie elementy siedzenia. Przeciągnij punkty mocowania za pomocą zacisków i pozostaw do całkowitego wyschnięcia kleju.

Następnie, w skrzydłach i kadłubie samolotu, konieczne jest wywiercenie otworów na liny mocujące. Średnica otworu i odpowiednio średnica wiertła zależy od grubości linki, z którą zamierzasz przymocować siedzisko do ramy. Skrzydła są przewiercane przez otwór, tworząc 1 otwór po każdej stronie części. Okazuje się, że ma 8 dołków.

Siedzisko w kształcie kwiatu jest zbierane w podobny sposób. Najbardziej rozsądnym sposobem jest najpierw odciąć oparcie ze sklejki, a następnie użyć go jako szablonu, aby utworzyć ścianki boczne. Należy się jednak upewnić, że oparcie pleców znajduje się 2,5 mm powyżej ścian bocznych.

Ściany boczne i tył są przymocowane do siedzenia w taki sposób, że płatki wystają poza krawędzie. Otwory do mocowania lin wywiercone są w samym siedzeniu około 10 cm od krawędzi i pleców.

Jeśli twoje dzieci nie są jeszcze zbyt pewne siebie, aby pozostać na huśtawce, rozsądniej jest wyposażyć siedzenia w dodatkowe pasy bezpieczeństwa. Najlepiej wybrać dla nich plecione sznurówki, zapinane na zwykłe karabinki lub zapięcia pasów. Ustaw poprzeczne paski tak, aby przechodziły na wysokości pasa dziecięcego.

Powrót do spisu treści

Składanie wszystkich części konstrukcji

Huśtawka dla dzieci własnymi rękami: schematy i montaż

Schemat wielkości konstrukcji huśtawki.

Zmontowane gniazdo musi być starannie obrobione papierem ściernym lub specjalną dyszą do szlifowania, zagruntowane i pomalowane.

W celu zamocowania haków śrubowych konieczne jest wstępne wywiercenie otworów w belce poprzecznej ramy wychylnej w odległości 20 cm od środka poprzeczki. Włóż hak do gniazda, od góry nałóż na niego podkładkę. Użyj jednego klucza, aby dokręcić dolną nakrętkę. Następnie przytrzymując dolną nakrętkę, mocno dokręć górne mocowanie (nakrętka zabezpieczająca).

Przymocuj jeden koniec liny do haka, zabezpieczając go bezpiecznym węzłem. Wybierając sznur, pamiętaj, że im bardziej miękka i elastyczna jest lina, tym bardziej niezawodny będzie węzeł. Mimo to rozsądniej jest preferować plecionki. Najbardziej niezawodny jest tzw. Węzeł krawatowy (w ten sam sposób powiązane są męskie krawaty). Najpierw można przymocować linę do karabinu i przymocować karabińczyk do haka. Ten sposób mocowania umożliwi szybszą zmianę miejsca.

Wolne końce liny muszą przechodzić przez otwory w siedzisku obrotowym. Jest to łatwiejsze, jeśli końce sznurka są pokryte taśmą malarską. Zawiąż linę niezawodny węzeł, aby nie rozwiązywał się pod ciężarem dziecka.

Mocując siedzenie, upewnij się, że odległość od dołu huśtawki do podłoża wynosi 35-40 cm.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*

+ 9 = 19