Jak prawidłowo zawiesić tiul na gzymsie

Jak prawidłowo zawiesić tiul na gzymsie

Lekkie zasłony wykonane z tiulu, organzy lub szyfonu uzupełniają bardziej gęste, nieprzezroczyste zasłony i nadają pomieszczeniu bardziej estetyczny wygląd. Niektóre modele zasłon nie przewidują możliwości powieszenia zasłon bez tiulu. Takie zasłony nie przeszkadzają w przenikaniu światła, ale rozpraszają je i czynią je bardziej miękkimi i przyjemniejszymi dla oka. Stosowane są mniej gęste, półprzezroczyste lub nieprzezroczyste typy tkanek, które są w stanie regulować intensywność naturalnego światła.

Jak prawidłowo zawiesić tiul na gzymsie

Jasny tiul z szyfonu

Wybór opcji tkanin na zasłony jest wielki, różne typy różnią się stopniem przezroczystości, sztywnością tkaniny, kolorem, obecnością wzoru i innymi cechami. Jednocześnie piękna tkanina nie gwarantuje jeszcze, że kurtyna będzie wyglądać atrakcyjnie i harmonijnie pasować do wnętrza pokoju. Wiele zależy od umiejętności właściwego łączenia i zawieszania tiulu i zasłon.

Rodzaje gzymsów

Jak będą wyglądały zasłony we wnętrzu pomieszczenia, zależy przede wszystkim od wybranego modelu gzymsu, jego położenia względem otworu okiennego i sposobu zapinania tiulu. Dzięki sposobowi mocowania gzymsy dzielą się na dwa typy:

Jak prawidłowo zawiesić tiul na gzymsie

 • Ściana. Zainstalowany na ścianie nad oknem, podczas gdy ważne jest, aby obserwować odległość do górnej krawędzi otworu okna - podczas otwierania okna nie należy dotykać gzymsu na tiulu. Hang gzymsu na ścianie może być za pomocą śrub, konsoli lub wsporników.
 • Pułap. Przymocowane do powierzchni sufitu za pomocą wkrętów samogwintujących można ozdobić otwór okienny i ścianę na całej wysokości, nie pozostawiając szczeliny w górnej części.

Mocowanie na suficie napięcia i płyt ma kilka funkcji: zespół sufit odcinek jest zainstalowany w etapie drewniane belki, które są wytwarzane i łączniki, zamocowania płyt gipsowych znamienny za pomocą kołków rozporowych ( „Molly”), aby zapobiec utracie danych.

Aby ozdobić otwory okienne znajdujące się w niszy, gzymsy są zainstalowane prostopadle do płaszczyzny otworu okna.

Jak prawidłowo zawiesić tiul na gzymsie

Ponadto, gzymsy różnią się sposobem mocowania zasłon:

 • Nawleczony. Przeznaczone są do montażu na metalowym sznurku lub szeregu zasłon z łatwych tkanin, w odpowiednim czasie napięcie sznurka osłabnie, co prowadzi do zwiotczenia zasłon.
 • Profil. Wykonane są z tworzywa sztucznego lub profilu aluminiowego. W dolnej części profilu znajduje się kilka (jeden do trzech) rzędów rowków, do których wstawiona jest niezbędna liczba haków (haki do gzymsów sufitowych są dostarczane w komplecie z profilem) do mocowania ostrza. Do zawieszania tiulu na haczykach jest to możliwe za pomocą taśmy samoprzylepnej z gotowymi już pętlami. Do tworzenia struktur krzywoliniowych dodatkowo uzyskuje się kąty obrotu 45 ° lub 90 °.
 • Oprawianie. Zgodnie z zasadą działania nie różnią się od gzyms profilowanych, ale mają szlachetniejszy wzór.
 • Round. Elementy mocujące są zamontowane na okrągłym drążku.

Jak prawidłowo zawiesić tiul na gzymsie

Dla niektórych rodzajów mocowania zasłon wyciągowych inne pręty charakteryzujących lokalizacji i sposobu montażu (żaluzji tkanki gzyms zamknięte pudełko z mechanizmu podnoszącego i mogą być zamontowane na profilu ściennym lub okna). Do instalacji zasłon rzymskich, austriackich i francuskich użyj francuskiego gzymsu, wyposażonego w łańcuch do regulacji tkaniny.

Jak powiesić tiul na gzymsie

Do montażu tiulu wszystkie wymienione opcje są odpowiednie, jednak sposób łączenia płótna z gzymsem może się różnić w zależności od mechanizmu mocowania. Należy również wziąć pod uwagę niską gęstość tiulu, dlatego w przypadku większości metod łączenia, taśma kurtynowa jest przyszyta na górnej krawędzi tkaniny, z już przygotowanymi pętelkami lub z paskiem gęstej tkaniny.

Jak prawidłowo zawiesić tiul na gzymsie

Sposoby zawieszenia tiulu na gzymsie:

 1. Z pomocą pętli z tkaniny. Dla wygody, jeden koniec pętli jest przymocowany do tkaniny za pomocą rzepa lub przycisku. Ta metoda nadaje się do montażu na sznurku lub okrągłym gzymsie.
 2. Taśma kurtyna z oczkami pozwala na łatwe zawieszanie zasłon na gzymsie sufitu lub na drewnianych pierścieniach do okapu. Wstawione w plastikowe oczka lub metalowe haczyki umożliwiają powieszenie zasłon na gzymsie z pierścieniami. Haczyki do okapu pozwalają na tworzenie fałd różnej wielkości, w tym przypadku odległość między pętlami na taśmie kurtynowej jest wybierana eksperymentalnie.

  Jak prawidłowo zawiesić tiul na gzymsie

 3. Mocowanie do wędziska za pomocą kuliska nie wymaga użycia dodatkowych części. Aby powiesić zasłony na kulisach, górna krawędź tiulu jest zgięta do wymaganej długości i przyszyta na maszynie do szycia. Przez ten otwór przechodzi pręt podtrzymujący. Na przedniej stronie zasłony tkana jest zasłona na zasłony, która w razie potrzeby może mieć kształt półokrągły. Jedyną wadą tej metody jest trudny ruch tkaniny wzdłuż pręta i szybkie zużycie przy częstym użytkowaniu.
 4. Za pomocą klipsów lub „krokodyli” (Clothespin na zasłony z zębami w miejsce przyklejania) można powiesić zasłony na półkę z pierścieniami lub sznurkiem.
 5. Uchwyty to oryginalny i piękny sposób instalacji. Plastikowe lub metalowe pierścienie są instalowane na tkaninie, w przypadku tiulu wymagane jest uszycie ozdobnego paska z gęstej tkaniny. Ta metoda ułatwia zdejmowanie i zakładanie tiulu, a także zapewnia jednolite ułożenie pionowych fałd tego samego rozmiaru i głębokości.

  Jak prawidłowo zawiesić tiul na gzymsie

 6. Za pomocą magnesów. Taśma, sznur lub drut z tkaniny jest zamocowany w pętli z magnesami. W tym przypadku tkanina nie jest uszkodzona, łatwo ją usunąć, a zmieniając odległość między magnesami, można dostosować szerokość i głębokość fałd. Ponadto dekoracyjna dekoracja magnesów służy jako dodatkowa dekoracja. Prostota tej metody pozwala powiesić tiul dowolnej osobie.

Oryginalne opcje projektowania

Różnorodność wzorów tiulu pozwala na zastosowanie różnych rodzajów dekoracji w zależności od wystroju pomieszczenia, jego przeznaczenia, wyglądu zasłon i osobistych upodobań:

Jak prawidłowo zawiesić tiul na gzymsie

Przetworniki lakoniczne

 • W ciasnych pomieszczeniach poprawnie powiesić tiul z poziomymi paskami. W pomieszczeniach o niskim suficie - z pionowym. W tak zwanych "studniach" (małe pokoje z nadmiernie wysokim sufitem) - zawiesić lambrekin na tiulu. W ten sposób można zrekompensować braki układu.
 • Zastosowanie organzy pozwala całkowicie przekształcić projekt okna. Rodzaje tej tkaniny odznaczają się niezwykłym wyglądem: płótno wykonane jest z brokatu, matu, z przeplotem metalicznych nitek i innych wariantów. Efekt "kameleona", w którym organza zmienia kolor w zależności od kąta patrzenia, z pewnością przyciągnie uwagę gości. Taka dekoracja stworzy świąteczną atmosferę wakacji.
 • Zastosowanie okapowej sprężyny dystansowej pozwala na piękne powieszenie tiulu w kuchni bezpośrednio w oknie, bez uszkadzania stoków. Ponadto możesz zmienić lokalizację takiej struktury, powiesić lub zdjąć szmatkę do prania w ciągu kilku minut.

  Jak prawidłowo zawiesić tiul na gzymsie

 • Za pomocą picków można dopasować wysokość tiulu, głębokość fałd i pięknie powiesić tiul i zasłony, tworząc jedną asymetryczną kompozycję.
 • Tiul może być łatwo przetwarzany, więc dość łatwo nadać mu kształt dolnej krawędzi lub kulis. Dolną krawędź można wyciąć w kształcie półkola i przyszyć koronkową koronkę, a ciekawie zaprojektowany kręcony kulik jest w pełni zdolny do wykonywania dekoracyjnych funkcji lambrekinu.

  Jak prawidłowo zawiesić tiul na gzymsie

 • W połączeniu z konwencjonalnymi zasłonami lub zamiast nich stosuje się ostrygę, zasłonę składającą się z pojedynczych nitek bawełnianych.
 • Połączenie tkanin w różnych kolorach pozwala pięknie powiesić tiul w sypialni. W tym przypadku, biorąc pod uwagę, że stosowana jest przezroczysta lub półprzezroczysta tkanina, w miejscach przecięcia płótna nakładka kolorów utworzy inny kolor.

Jak prawidłowo zawiesić tiul na gzymsie

Ozdoby na tiul

Istnieje wiele sposobów, aby ozdobić kurtynę za pomocą dodatkowych elementów wykonanych we własnym zakresie z materiałów złomu lub zakupionych w wyspecjalizowanych sklepach sprzedających akcesoria do szycia. Wybór biżuterii zależy od preferencji gospodyni, jedynym warunkiem jest to, że waga Decor - zbyt ciężkich przedmiotów na lekkiej tkaniny będą wyglądać nie na miejscu, chyba że na ich ciężar tiulu luzu w najbardziej nieodpowiednich miejscach.

ZOBACZ WIDEOINSTRUCTION

Popularną odmianą biżuterii jest tworzenie pozostałości tkanin ozdobnych kwiatów, pomponów lub kokard.

Jak prawidłowo zawiesić tiul na gzymsie

Również na płótnie można nakładać, haftować lub szyć małe kieszenie - ta opcja nadaje firance indywidualności i jest wygodna do zastosowania w kuchni lub w pokoju dziecinnym. Teraz wiesz, jak pięknie powiesić tiul.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*

3 + 7 =