Jak przykleić linoleum na podłodze: dla betonu, czego potrzebujesz, naklej film wideo niż na szpachelkę, płytę pilśniową i PVA

Jak przykleić linoleum na podłodze: dla betonu, czego potrzebujesz, naklej film wideo niż na szpachelkę, płytę pilśniową i PVA

Jak przykleić linoleum na podłodze: dla betonu, czego potrzebujesz, naklej film wideo niż na szpachelkę, płytę pilśniową i PVA

Zanim zaczniesz przyklejać linoleum, warto ostrożnie usunąć powierzchnię podłogi z gruzu i pyłu Pytanie o to, jak przykleić linoleum do podłogi, rozwiązuje się jeszcze przed rozpoczęciem pracy. Jeśli powierzchnia pomieszczenia jest wystarczająco duża i wymaga długiego okresu użytkowania, pożądane jest zamocowanie wykładziny podłogowej. To, jak dokładnie jest sklejony, zależy od czasu jego działania. Sposoby mocowania mogą być różne i zależą od rodzaju materiału.

Mastyk lub klej: jak wkleić linoleum

Linoleum - jest to najtańszy materiał, który ponadto ma długi okres użytkowania. Oprócz trwałości wyróżnia się prostą metodą czyszczenia, nie zbiera kurzu i jest dobrze umyta. Ma on jednak również swoje wady - taką podłogę można przesuwać i marszczyć, zwłaszcza przy przesuwaniu mebli wzdłuż niej. Dlatego w niektórych przypadkach należy skleić linoleum. Można to zrobić za pomocą kleju lub bez jego stosowania.

Jak przykleić linoleum na podłodze: dla betonu, czego potrzebujesz, naklej film wideo niż na szpachelkę, płytę pilśniową i PVA

Możesz kupić klej lub klej do klejenia linoleum w dowolnym sklepie budowlanym za niewielką cenę

Istnieją trzy rodzaje podłóg:

 • Gospodarstwo domowe, używane głównie w takich pomieszczeniach mieszkalnych jak mieszkanie lub dom prywatny;
 • Komercyjne i pół-komercyjne linoleum, które jest wykorzystywane w instytucjach publicznych, biurach, centrach handlowych itp.

Prawidłowo sklejony materiał pozostaje przez długi czas równomierny, ale w tym celu konieczne jest wybranie odpowiedniego kleju.

Nie-podstawowa powłoka może być przyklejona specjalnym tworzywem sztucznym z żywic syntetycznych. Jeśli wybierzesz linoleum na filcu lub tkaninie, zastosowane zostaną następujące masy uszczelniające: akrylos, sintalax, herbatniki lub DFC.

Narzędzia te nadają się również do przyklejania materiałów domowych na drewnianej podłodze. Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest to, że klej, czymkolwiek jest, powinien być wysokiej jakości.

Jaki rodzaj kleju do linoleum na posadzce betonowej jest lepszy w użyciu

Kiedy konieczne jest przyklejenie linoleum na betonowej posadzce, zwykle rozważa się następujące opcje:

Klej akrylowy - ten rodzaj nie wydziela szkodliwych substancji, jest nieszkodliwy dla zdrowia i nie ma dokuczliwego zapachu. Ponieważ nie jest odporny na niskie temperatury, klejenie akrylowe jest zwykle stosowane tylko na obszarach wewnętrznych. Możesz przykleić materiał za pomocą tego narzędzia własnymi rękami w domu.

Jak przykleić linoleum na podłodze: dla betonu, czego potrzebujesz, naklej film wideo niż na szpachelkę, płytę pilśniową i PVA

Doskonałe rozwiązanie do klejenia linoleum za pomocą kleju od niemieckiego producenta

Najczęściej spotykane rodzaje akrylowych mieszanek klejowych, takich jak:

 • Bustilat, używany do izolowanego linoleum;
 • Kompozycja akrylowa do zaklejania linoleum na bazie włókien, juty i tworzyw sztucznych;
 • Gumilax na bazie kauczuku lub lateksu do wykładzin podłogowych na bazie filcu i tkaniny.

Również w przypadku betonu możliwe jest klejenie za pomocą klejów reakcyjnych na bazie żywic epoksydowych i poliuretanowych. Związki te charakteryzują się wysoką odpornością na wilgoć i elastycznością. Ponieważ nie ma w nich wody, nie ma charakterystycznego skurczu materiału. Tego rodzaju klej nie jest używany w pomieszczeniach mieszkalnych ze względu na ostry zapach i ryzyko pożaru na etykiecie.

Jeśli powierzchnia podłogi jest nierównomierna, lepiej jest użyć takich środków, jak klej lany zawierający sztuczne żywice. Jest w stanie wypoziomować podłogę ze względu na grubość warstwy. Ponadto ta metoda pomaga w dalszym zwiększaniu eksploatacji powierzchni, chociaż wyróżnia się dość wysoką ceną.

Z kolei mastyk stosuje się na bazie gumowej, kompozycji bitumicznej i mastyksu dyspersyjnego, gdy konieczne jest wklejenie linoleum za pomocą warstwy termoizolacyjnej.

Czy muszę przykleić linoleum do podłogi?

Wiele osób negatywnie odnosi się do klejenia linoleum, ponieważ wymaga to zakupu kleistego związku i zajmuje dużo czasu. Ponadto, sklejone linoleum, w przypadku wymiany, nie będzie możliwe oddzielenie od powierzchni podłogi.

Jak przykleić linoleum na podłodze: dla betonu, czego potrzebujesz, naklej film wideo niż na szpachelkę, płytę pilśniową i PVA

Po rozłożeniu linoleum na kleju należy wyrównać za pomocą wałka

Rzeczywiście, w niektórych przypadkach sklejenie materiału nie jest wymagane, jeżeli:

 • Powierzchnia podłogi jest absolutnie równa;
 • Materiał kładzie się jakościowo i nie przykleja się;
 • Linoleum stałe listwy.

Jednak po pewnym czasie, z pewnym wzrostem temperatury lub wzrostem wilgotności, taka idealna powłoka może dać "fale", a to może zdarzyć się dość często.

Nie ma potrzeby klejenia linoleum, gdy właściciel zamierza usunąć powłokę po pewnym czasie. Ale wymiana zwykle następuje podczas naprawy ogólnej, nie częściej niż raz na 10 lat. Okazuje się, że przez cały ten czas rodzina będzie musiała używać niskiej jakości podłóg.

Co więcej, nie ma nawet możliwości usunięcia linoleum - jest to możliwe. Po prostu musisz wyczyścić podstawę dla nowego materiału.

Jeśli chodzi o czas spędzony na klejeniu, proces ten nie jest tak skomplikowany. Ale zmarszczki i bąbelki - to nie jest bardzo przyjemne zjawisko w mieszkaniu.

Jak wybrać nóż do linoleum

Aby mieć pewność, że linoleum jest płaskie, szczególnie w warunkach wysokiej wilgotności, należy go przykleić klejem.

To, co powinno być szpatułką, zależy od rodzaju kleju.

Jak przykleić linoleum na podłodze: dla betonu, czego potrzebujesz, naklej film wideo niż na szpachelkę, płytę pilśniową i PVA

Łopatka do kleju pod linoleum może mieć różne kształty i rozmiary

Urządzenie jest używane nie tylko dlatego, że jest najwygodniejsze, ale również w celu zaoszczędzenia kompozycji kleju:

 1. Jeśli wybrano formułę, taką jak zgniatanie, potrzebna jest szpatułka z tworzywa sztucznego, która równomiernie rozprowadza warstwę kleju na powierzchni podłogi.
 2. Klejenie kleju dyspersyjnego również, podobnie jak akrylowe i inne typy, zwykle wykonuje się za pomocą pacy zębatej tylko z jednej strony do podstawy podłogi.
 3. Oprócz kleju PVA, nadaje się również do różnych rodzajów wykładzin podłogowych, takich jak dywan, płyta pilśniowa, płyta wiórowa i linoleum. Można go nakładać wałkiem, a nawet pędzlem. Kiedy trzeba wkleić linoleum pasuje jak szpatułka i wałek.

Klej należy nakładać zgodnie z instrukcją. Dostarcza podstawowych informacji na temat oprzyrządowania, temperatury i wilgotności w pomieszczeniu, a także czasu utrzymywania.

Oprócz szpatułki z tworzywa sztucznego można zastosować urządzenie wykonane z aluminium i stali nierdzewnej. Różne modele różnią się głębokością wgłębień pomiędzy zębami, szerokością wnęki i specyficznym zużyciem mieszaniny klejowej w każdym konkretnym przypadku.

Jak przykleić linoleum (wideo)

Naklejka z linoleum może być wykonana samodzielnie i przy pomocy profesjonalnych mistrzów. Aby podłoga była równomiernie pokryta, konieczne jest odpowiednie cięcie materiału, biorąc pod uwagę połączenia. Jeśli powłoka ma wzór, należy go połączyć tak dokładnie, jak to możliwe. Czas pracy może się znacznie różnić w zależności od rodzaju linoleum i wybranego kleju, ponieważ w przypadku jednej kompozycji materiał jest klejony od razu, az drugiej po pewnym czasie. Ważny jest również czas klejenia.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*

75 + = 77