Jak samodzielnie wykonać łuk w drzwiach

Jak samodzielnie wykonać łuk w drzwiach

Jak zrobić łuk w drzwiach? To pytanie powstaje, jeśli chcesz wykonać nietypowy projekt otworu, który nie będzie wyposażony w skrzydło drzwiowe. Istnieją różne opcje tego. Oczywiście każdy z nich jest wybierany na podstawie konkretnej sytuacji. Konieczne jest uwzględnienie umiejętności budowlanych, które posiada mistrz domowy, a także możliwości finansowych.

Jak samodzielnie wykonać łuk w drzwiach

I czy potrzebuję łuku?

Warto zauważyć, że możliwe jest zainstalowanie łuku w drzwiach własnymi rękami tylko wtedy, gdy wszystkie cechy tego projektu są brane pod uwagę. Faktem jest, że ta wersja finału ma swoje zalety i wady.

Zalety obejmują następujące aspekty:

 • Wizualny wzrost w przestrzeni. W tym przypadku jednocześnie łączą się dwa czynniki. Po pierwsze, otwarcie bez drzwi łączy dwa pokoje, co powoduje wymazanie istniejącej granicy. Drugi opiera się na formie konstrukcji.
 • Doskonała opcja do strefowania. Rzeczywiście, łuk może być doskonałym rozwiązaniem problemu, który polega na oddzieleniu jednego obszaru.
 • Dobry dekoracyjny wygląd. Taki projekt może stać się ozdobą każdego wnętrza. Należy pamiętać, że ogólny projekt powinien być harmonijnie przemyślany.

Nie powinniśmy zapominać o niedociągnięciach. Polegają one na tym, że cechą tego produktu jest otwartość, ponieważ nie ma skrzydła drzwiowego. Dlatego istnieje całkowity brak izolacji akustycznej, przenikanie obcych zapachów, jeśli jest to granica z kuchnią.

Jak samodzielnie wykonać łuk w drzwiach

Dekorując łuk warto pomyśleć, że poczucie bezpieczeństwa zostanie utracone

Istniejące opcje

Co jest specjalnego w instalowaniu łuku w drzwiach? Faktem jest, że istnieją różne typy tych konstrukcji:

 1. Elipsa. Uważa się, że taka konfiguracja jest klasyczna. Jest zaokrąglony. Wszystkie przejścia są bardzo płynne.
 2. Round. Ta opcja pozwala rozszerzyć otwarcie. Ta metoda jest odpowiednia w przypadkach, gdy wymagane jest wyznaczanie stref.
 3. Trapez. Nie przyjmuje zaokrąglonych obszarów.

Jak samodzielnie wykonać łuk w drzwiach

Arch - różne rodzaje struktur

Do notatki! Często słychać, że łuk i portal to dwa różne elementy architektoniczne. W rzeczywistości portal jest najprostszym rozwiązaniem budowy łuku. Wykonuje się go w formie prostokąta, czasem uzupełnionego zaokrąglonymi narożnikami.

Cechy wznoszenia łuków

W drzwiach własnymi rękami możesz wykonać łuk na kilka sposobów, które uwzględniają wysokość otworów.

Dla niskich wartości przysłony

Ta metoda tworzenia łuku polega na tym, że powierzchnia jest wstępnie zaznaczona. Zaznaczony obszar jest wycięty (wydrążony).

Jak samodzielnie wykonać łuk w drzwiach

Cięcie łuku przez dolowanie

Ogólna technologia jest następująca:

 • Otwarcie jest rozebrane. Stare pudełko zostało usunięte. Usunięto część zapadającego się tynku.
 • Określana jest wysokość przyszłej struktury. Dwie linie są rysowane wzdłuż dwóch pionowych boków. Muszą być równe i wykonane dokładnie na danej wysokości.
 • Aby uzyskać promień łuku, mierzy się dostępną szerokość. Ta wartość jest podzielona na pół.
 • Pomiędzy pionowymi kolumnami rysowana jest linia pozioma. Powinien on znajdować się na poziomie odpowiadającym początkowi zaokrąglenia.

  Do notatki! Ważne jest, aby wziąć pod uwagę, że odległość do sufitu nie powinna być mniejsza niż 30 cm.

 • Linia pokazuje centrum. Wkręca śrubę. Do śruby przymocowany jest sznur, który musi być równy podanemu promieniowi. Na końcu liny zamocowany jest ołówek. To narzędzie oznacza zginanie.
 • Zgodnie z dostępnym oznakowaniem przeprowadza się przycinanie. Jeśli ściana jest wystarczająco silna, to dolbyezhka. Aby ułatwić pracę, wykonuje się wstępne wiercenie.

Jak samodzielnie wykonać łuk w drzwiach

Konieczne jest spełnienie wymagań dotyczących wznoszenia łuku

W ten sposób uzyskuje się niezbędną postać. Następnie należy go dokładnie przetworzyć. W tym celu przeprowadza się szlifowanie. Powstała struktura jest traktowana kitem lub gipsem. Mogą służyć jako materiał do ostatecznego wykończenia.

Do wysokich otworów

Sam łuk drzwiowy można również wykonać w inny sposób. Polega ona na użyciu płyty gipsowo-kartonowej i profilu metalowego jako głównego materiału. Technologia zakłada, że ​​wszystko będzie wykonane zgodnie z istniejącym otwarciem. Wykonuje się następujące czynności:

 • Powierzchnia jest dokładnie traktowana podkładem.
 • Rama jest zamontowana po obu stronach. Jest on wykonany z profili metalowych, które są zamocowane na obwodzie. Konieczne jest uzyskanie projektu składającego się z dwóch pionowych i jednego poziomego elementu. Wszystkie są trzymane razem.

  Jak samodzielnie wykonać łuk w drzwiach

  Wznoszenie ramy łuku hipokaronu

Do notatki! Utworzoną skrzynię należy utopić na grubości użytych płyt GKL. Drobne błędy są możliwe. Łatwo je naprawić za pomocą gipsu.

 • Teraz konieczne jest wycięcie elementów z płyty gipsowo-kartonowej. Aby to zrobić, wyciąć kawałek, który jest równy szerokości drzwi. Do określenia linii gięcia używa się litego kartonu. Z jego pomocą powstaje szablon.
 • Sekcja wycięcia jest przymocowana do ustalonego szkieletu. Mocowanie odbywa się na wkrętach samogwintujących, które są przykręcone z powierzchnią. Tak więc, po obu stronach uzyskuje się stałe części z płyt gipsowo-kartonowych.

  Jak samodzielnie wykonać łuk w drzwiach

  Montaż płyty gipsowo-kartonowej na ramie

 • Następnie musisz naprawić strukturę. Aby to zrobić, użyj profilu, który chcesz ukształtować łuk. Jest to łatwe do zrobienia, jeśli obetniesz jego krawędzie. Ta procedura pozwala zginać elementy. Dwie części są przymocowane do wnętrza zainstalowanego GCR.
 • Dla niezawodności bramy - przymocuj zworki. Umieszczają utworzoną przestrzeń między dwoma profilami w kształcie łuku. Ważne jest, aby pamiętać, że zworki powinny być mocowane twardą stroną do dołu. Oznacza to, że będą służyć jako podstawa do zabezpieczenia kolejnych fragmentów.

  Jak samodzielnie wykonać łuk w drzwiach

  Ustawienia zworki dla niezawodności konstrukcji

Do notatki! Jeśli pojawi się pytanie, jak zainstalować łuk bardzo szybko, wówczas najbardziej poprawnym rozwiązaniem będzie użycie gotowej struktury. Te produkty są wykonane z różnych materiałów i mają standardowe konfiguracje.

Po wszystkich procedurach uzyskuje się praktycznie ukończony projekt. Konieczne jest jedynie zainstalowanie fragmentu płyty GCR, która zamknie otwartą przestrzeń w kształcie łuku. Procedura wygląda następująco:

 1. Mierzy się część zginaną.
 2. Wynikowy rozmiar jest przenoszony do płyty gipsowo-kartonowej.
 3. Potrzebny fragment jest wycięty.
 4. Ta część musi być zgięta. Aby to zrobić, wyciąć go z niewłaściwej strony w paski.
 5. Ostrożnie wymień i napraw.

Jak samodzielnie wykonać łuk w drzwiach

Gotowy łuk z płyt gipsowo-kartonowych

Wykonany projekt wymaga dodatkowego wykończenia dekoracyjnego. Należy zauważyć, że płyta gipsowo-kartonowa pozwala łatwo wykonać łuk własnymi rękami. Jeśli drewno jest wykorzystywane jako materiał, konieczne jest posiadanie wystarczającego doświadczenia, aby właściwie wykonać przetwarzanie i instalację takiego produktu.

Jako substytuty płyt GKL stosuje się płyty z włókien drzewnych, sklejki.

Jak samodzielnie wykonać łuk w drzwiach

Często do tworzenia łuków używać sklejki, zamiast suchej zabudowy

Wskazówki i porady

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci uzyskać piękne łukowe drzwi:

 • Ogólny widok łuku powinien być zgodny z wystrojem wnętrza.
 • Aby uzyskać bardziej oryginalny wygląd - jest on wykonany z różnych stron indywidualnie.
 • Istniejące komunikaty należy z góry ustanowić.

Podsumowując powyższe, można zauważyć, że istnieją różne sposoby wykonania łuku drzwiowego własnymi rękami. Konieczne jest jedynie okazanie cierpliwości, a także przestrzeganie pewnych zasad i zaleceń. Wtedy wszystko się wydarzy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*

+ 52 = 62