Jak wyczyścić podłogę starej farby: usunąć drewniane, usunąć i oderwać, czyste w mieszkaniu, usuwanie parkietu

Jak wyczyścić podłogę starej farby: usunąć drewniane, usunąć i oderwać, czyste w mieszkaniu, usuwanie parkietu

Jak wyczyścić podłogę starej farby: usunąć drewniane, usunąć i oderwać, czyste w mieszkaniu, usuwanie parkietu

Przed przystąpieniem do czyszczenia podłogi należy wiedzieć, z jakiego materiału jest wykonana. Istnieje wiele możliwości skutecznego czyszczenia wykładziny ze starej farby. Najważniejsze z nich to: mechaniczne, chemiczne i termiczne. Zazwyczaj, aby oczyścić drewnianą podłogę starej farby, należy zastosować dwie pierwsze metody, ale termiczne nie porzuca swojej pozycji i jest popularne, a wraz z nią czyszczenie odbywa się bardziej efektywnie. Eksperci zalecają natychmiastowy kontakt z mistrzami, ale jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze, możesz sam usunąć farbę, jeśli przygotujesz niezbędne narzędzia i materiały.

Jak usunąć chemicznie starą farbę z drewnianej podłogi

Usunięcie starej farby z drewnianej podłogi powinno być wykonane: starannie, etapami i tak dokładnie jak to możliwe. Wszystko to jest konieczne, aby usunąć farbę i nie uszkodzić powłoki.

Jak wyczyścić podłogę starej farby: usunąć drewniane, usunąć i oderwać, czyste w mieszkaniu, usuwanie parkietu

Nakładanie produktu na drewnianą podłogę odbywa się za pomocą pędzla, w niektórych przypadkach może to zająć kilka warstw, z których każda jest nakładana z różnicą 30 minut

Formulacje stosowane w tej metodzie są tworzone na podstawie substancji takich jak:

 • Rozpuszczalnik;
 • Kwas;
 • Solidne alkalia.

Bardzo ważne jest przestrzeganie technik bezpieczeństwa, na które składają się rękawice ochronne, dokładne przestudiowanie instrukcji dotyczących pracy ze związkami. Farba może się całkowicie rozpuścić lub zmiękczyć, po czym powierzchnia zostaje oczyszczona, a pozostałości zostają spłukane benzyną lakową.

Instrukcje: jak oderwać starą farbę od podłogi w sposób termiczny

Łzawienie, czyli innymi słowy, usunięcie farby z podłogi w mieszkaniu może być metodą termiczną, w której: zmiękcza powłokę, można usunąć farbę za pomocą konwencjonalnej metalowej szpatułki, dopuszczalne jest użycie jakiegokolwiek sprzętu zdolnego do podgrzewania wykładziny podłogowej.

Usuwanie odbywa się tylko po nagrzewaniu jakościowym, które jest odpowiednie dla:

 • Budowa suszarki do włosów;
 • Lampa lutownicza;
 • Palnik gazowy.

Jak wyczyścić podłogę starej farby: usunąć drewniane, usunąć i oderwać, czyste w mieszkaniu, usuwanie parkietu

Zabrania się stosowania metody termicznej do usuwania farby z drewnianej podłogi w pomieszczeniu, w którym występuje słaba wentylacja, ponieważ występuje wydzielanie toksycznych oparów, które mogą powodować zatrucia

Metoda ta jest bardzo skuteczna i przy jej pomocy można szybko i bez dodatkowych kosztów przygotować powłokę do nowego zabarwienia. Niestety, istnieje wiele wad i ograniczeń, które należy przeczytać przed wykonaniem pracy. 

Nie można użyć tej metody do plastikowej powierzchni, ponieważ topią się po ogrzaniu, uwalniają toksyny, a powłoka może się odkształcać.

Ta metoda jest uważana za całkowicie bezużyteczną, jeśli konieczne jest usunięcie starej farby z podłogi, na której znajduje się tynk lub z powłoki betonowej. Obróbka cieplna jest najbardziej optymalną opcją dla podłogi z drewna, ponieważ możliwe jest szybkie i skuteczne czyszczenie.

Zalecenia: jak usunąć farbę z parkietu

Parkiet - powłoka: szykowna, droga i piękna. Co zrobić, jeśli parkiet został pomalowany lub przypadkowo poplamiony farbą? Warto skorzystać z obróbki mechanicznej, do której trzeba użyć specjalnego narzędzia, zarówno ręcznego, jak i elektrycznego. Narzędzie elektryczne jest uważane za najbardziej odpowiednie, ponieważ istnieje możliwość osiągnięcia doskonałego sukcesu poprzez wykonanie czyszczenia podłogi własnymi rękami.

Nie zajmie to zbyt wiele wysiłku, aby przetworzyć nawet obszar, który jest zbyt duży. Narzędzie ręczne jest używane w przypadkach, gdy konieczne jest czyszczenie trudno dostępnych miejsc i praca na ograniczonym obszarze lub usuwanie farby, która zaczęła się obijać i pęcznieć.

Te narzędzia mogą być:

 • Skrobak;
 • Papier ścierny;
 • Pędzel;
 • Łopatka.

Jak wyczyścić podłogę starej farby: usunąć drewniane, usunąć i oderwać, czyste w mieszkaniu, usuwanie parkietu

Specjaliści używają specjalnych szlifierek powierzchniowych, dzięki którym można wyczyścić podłogę o dużej powierzchni z farby

Jeśli mówimy o narzędziu elektrycznym, dopuszcza się użycie szlifierki lub młynka ze specjalną dyszą. Niektórzy eksperci używają wiertarki z pewną dyszą w postaci metalowej szczotki. 

Istnieje metoda mechanicznego piaskowania. Polega ona na tym, że na pokrywie na podłodze kieruje się strumień składający się z wody i drobnych cząstek ściernych.

Pod wysokim ciśnieniem możliwe jest usunięcie nie tylko starej farby z parkietu, ale także rdzy z powierzchni metalu. Wśród zalet można zauważyć, że przed obróbką nie jest konieczne dodatkowe przygotowanie podłogi. Ta metoda umożliwia również czyszczenie trudno dostępnych miejsc przez minimalny czas i bez użycia siły. Metodę mechaniczną stosuje się w przypadku, gdy całkowite usunięcie lakieru nie jest wymagane, ale konieczne jest częściowe oczyszczanie wstęgi.

Jak usunąć farbę z betonowej podłogi

Betonowa podłoga nie zawsze jest pokryta innymi materiałami, ponieważ jest: malowana, dekorowana na różne sposoby, w razie potrzeby może być oczyszczona z farby. Najczęściej do czyszczenia posadzki betonowej stosuje się specjalne środki czyszczące i rozpuszczalniki. Środków płuczących nie można po prostu wylać na płótno, ponieważ wymaga to nie tylko instrukcji, ale również technik bezpieczeństwa.

Jeśli farba nie jest zbyt stara, można ją po prostu wytrzeć szmatką nasączoną rozpuszczalnikiem, jeśli powierzchnia podłogi jest niewielka.

Najpierw należy namoczyć powłokę wodą przez jeden dzień. Co więcej, beton jest koniecznie ścierany z agresywnymi detergentami, aby farba uzyskała porowatość, a następnie konieczne jest zastosowanie rozpuszczalnika czyszczącego. Pranie stopniowo zmiękcza farbę, co spowoduje, że usunięcie będzie znacznie szybsze i łatwiejsze. Pasta z farby i rozpuszczalnika jest usuwana za pomocą skrobaka lub sztywnej szczotki. Metoda nadaje się tylko do świeżej farby, ponieważ przy starej farbie potrzeba cięższej artylerii i innych metod.

Jak wyczyścić podłogę starej farby: usunąć drewniane, usunąć i oderwać, czyste w mieszkaniu, usuwanie parkietu

Farba z betonu jest dobrze zerwana za pomocą szlifierki z szeroką dyszą

Możliwe jest czyszczenie posadzki betonowej za pomocą suszarki do włosów budowlanych, a to jest znacznie łatwiejsze niż użycie rozpuszczalnika lub środka płuczącego. Dlatego metoda jest bardzo pożądana przez wielu mistrzów. Można go stosować do każdego rodzaju farby, w tym do żywic epoksydowych i wodoodpornego lakieru, ale zajmuje dużo czasu, cierpliwości i siły.

Proces usuwania odbywa się etapami:

 1. Malowany beton jest narażony na strumień gorącego powietrza.
 2. W kontakcie z ciepłem farba zaczyna wrzeć.
 3. Następnie można usunąć powłokę szpatułką lub skrobakami.
 4. Zaleca się częste czyszczenie, ponieważ farba po ponownym spęcznieniu może stać się lepka lub, innymi słowy, wyschnąć.
 5. Usunięcie nie jest zbyt szybkie, ale bardzo skuteczne.

Sekrety: Jak wyczyścić podłogę starej farby (wideo)

Czyszczenie powłoki starej farby powinno odbywać się wyłącznie za pomocą technologii i użycia sprzętu ochronnego, aby wykluczyć uszczerbek na zdrowiu i drogach oddechowych. Możliwe jest usunięcie farby z dowolnego obrazu, jeśli nie naruszają zaleceń specjalistów.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*

55 + = 64