Jak zrobić rolety własnymi rękami

Jak zrobić rolety własnymi rękami

Funkcjonalne okna funkcyjne, oprawione w PCV lub drewno, dostosowały styl wystroju okna: mile widziany i praktyczny. Połączenie prostoty i artystycznej różnorodności sprawiło, że rolety stały się uniwersalnym produktem, z powodzeniem stosowanym w luksusowych salonach bogatych domów, w przeciętnej kuchni lub w standardowym biurze. Funkcjonalność żaluzji łączy się w nich z elegancją tekstyliów.

Jak zrobić rolety własnymi rękami

Jasne rolety

Cechy wzoru rolet

Inne z ich nazw to rolety, rolety, rolety (z angielskiej rolki, rolki, cylindra). Pojedynczy kawałek tkaniny jest zwinięty w rulon za pomocą mechanizmów używanych w roletach. W zależności od metody składania, istnieje kilka rodzajów:

 • plisowany (złożony "akordeon");
 • Roman (składane falbanki);
 • Rolety (zawinięte w rolkę na tubie).

Jak zrobić rolety własnymi rękami

Rób i wieszaj rolety własnymi rękami. Takie konstrukcje

 • Nie zamykaj okna i otaczającej przestrzeni;
 • łatwo się podnosi i opada, chroniąc pokój przed słońcem lub wzrokiem ciekawskimi;
 • dłużej pozostają czyste;
 • można je po prostu usunąć, umyć i wyczyścić, gdy nie są potrzebne;
 • do ich produkcji używaj dowolnych tkanin;
 • rolety rolowane na oknie mogą być stosowane jako samodzielna forma dekoracji, w połączeniu z innymi zasłonami lub tiulem.

Jak zrobić rolety własnymi rękami

Jak samemu wykonać rolety

W zależności od tego, gdzie zamontowane są rolety - na ścianie lub oknie, niezależnie od tego, czy założymy gzyms, czy nie - mechanizm rolet będzie się różnić w zależności od strony. Aby je podnosić i opuszczać, stosuje się taśmy, linki, żyłki lub liny. Najprostszy rodzaj jest podnoszony ręcznie i ustalany za pomocą pasków-strun w określonej pozycji. W bardziej złożonej konstrukcji do podnoszenia stosuje się system linek: kiedy przesuwają się w dół, wstęga przesuwa się w górę, nawijając na pręt wagi.

Rolety można wykonać z dowolnego rodzaju tkaniny, ale lepiej z gęsty, na przykład z lnu lub tkaniny zasłonowej. Na skalę przemysłową stosuje się naturalne, syntetyczne, półsyntetyczne tkaniny impregnowane środkami przeciwpyłowymi i przeciwbakteryjnymi. Jeśli to możliwe, możesz kupić taką tkaninę.

Jak zrobić rolety własnymi rękami

Zasłony z lnu

Używane do szycia rolowanych zasłon z własnych materiałów rąk:

Do tkanin: materiał - 2 nacięcia (dla przedniej i tylnej strony). Zła strona może być wykonana z gęstszej tkaniny.

W przypadku podwiązek: wstążki lub resztki tkanek.

Jak zrobić rolety własnymi rękami

Mniejsza waga: drewniany stojak lub metalowa rura, nieco mniejsza niż szerokość kurtyny.

Górny pręt nośny: drewniany pręt o przekroju 20 - 25 mm.

Do mocowania: zszywacz ze zszywkami, śrubokrętem, wkrętami samogwintującymi.

Do szycia: maszyna do szycia, nitka.

Produkcja rolet własnymi rękami zajmuje trochę czasu. Najprostszą konstrukcję (podnoszenie ręczne i mocowanie za pomocą ozdobnych taśm) szyje się i montuje w ciągu 2 godzin.

 1. Zmierz okno, obliczyć rozmiar wstęgi tkaniny, przeciąć ją, odciąć obrabiany przedmiot. Długość produktu jest równa wysokości okna plus 150 mm dla zapasów i 2 cm tolerancji dla szwów. Szerokość zasłon oblicza się na podstawie szerokości okna plus 1 cm naddatku z każdej strony.
 2. Zszyj tkaninę z dwóch kawałków tkaniny, składając 2 nacięcia bokami i zszywając spód z trzech stron (otrzymasz "torebkę"). Wyjdź z przodu, żelazko.
 3. Przymocuj dolną część środka ciężkości - w celu włożenia szyny, zszyj przedział na nią. Możesz po prostu zgiąć dolną krawędź, ścieg, w otrzymanej kieszeni umieścić pasek.

  Jak zrobić rolety własnymi rękami

 4. Napraw płótno na pręcie podtrzymującym - zawiń górną krawędź wokół niego, zabezpiecz go za pomocą zszywacza.
 5. Wiszące podwiązki - gotowe wstążki lub paski materiału, które można wyrzucić nad górną krawędź, zapinane na zszywki. Końce wstążek powinny być o kilka centymetrów dłuższe niż kurtyna, swobodnie zwisające - są wiązane za pomocą łuku, gdy podnoszą płótno.
 6. Zawieś konstrukcję na oknie, mocując górny pręt do ściany za pomocą śrub.

Rolety te nadają się do okien plastikowych, ponieważ są montowane na ścianie, bez naruszania integralności ramy okiennej.

Rada. Górny pasek może być ozdobiony warkoczem, lambrekinem lub innymi środkami. Nie ma potrzeby używania tej samej tkaniny do bandaża - może to być kolor kontrastowy lub inny wzór. W tym przypadku rolety wykonają nie tylko funkcje użytkowe, ale również ozdobią wnętrze.

Jak zrobić rolety własnymi rękami

Można wykonać zasłony, w których używany jest wciągnik linowy. Do tego projektu potrzebujesz gzymsu. Będziesz także musiał kupić

 • 2 kawałki liny: długość jednego jest równa trzem długościom zasłon, długość drugiego - trzy długości plus szerokość zasłony;
 • 2 plastikowe pierścienie, 2 haki z gwintem do wkręcania w ramę okna.

Tkanina z zasłoną jest szyta w ten sam sposób, dodaje się pierścienie i liny.

 1. Powyżej nawiasy okna na gzyms są zawieszone. W ramie okna u góry dwa wkręty są wkręcane w przeciwległe rogi, do których przymocowana jest lina.
 2. Płótno jest szyte, kieszenie pod spodem (dla środka ważącego) i powyżej (na wędkę gzymsu) są w nim wykonane.

  Jak zrobić rolety własnymi rękami

 3. Na przedniej stronie tkaniny, na rogach przyszyte są pierścionki.
 4. Połóż płótno na drążku okapowym (włóż pręt do górnej kieszeni), ogranicz końcówki, zawieś drążek z zasłonami na wspornikach gzymsu.
 5. W dolnej kieszeni zawieszonej kurtyny znajduje się środek obciążający - metalowa lub drewniana szyna.
 6. W budowie 2 lin. Pierwszy (krótki, którego długość jest równa trzem długościom zasłon) jest przywiązany do haka, opuszczony do środka ważącego, przylega do niego, podnosi linę do pierścienia, wsuwa się do niej i wisi swobodnie na tym samym haku.

  Jak zrobić rolety własnymi rękami

 7. Drugą liną (długą - trzy długości i szerokość kurtyny) zrobić to samo, zaczynając od przeciwległego rogu: hak - ważenie - pierścień. Przejdź przez pierścień, rozciągnij się na płótnie i vdevayut w przeciwnym pierścieniu. Wolny koniec łączy się z pierwszą liną.
 8. Sprawdź mechanizm podnoszenia rolet: pociągnij liny, środek ciężkości unosi się, a kurtyna jest na nim nawinięta.

ZOBACZ WIDEOINSTRUCTION

Każdy mechanizm rolkowy można wykonać ręcznie w jeden wieczór - proces ten przyniesie przyjemność, często zmieni wystrój okna i urozmaici wnętrze.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*

29 − = 21