Jakiej szpachlówki lepiej jest szpachlować sufit

Jakiej szpachlówki lepiej jest szpachlować sufit

Wszystkie prace przygotowawcze do prac wykończeniowych kończą się wyrównaniem powierzchni. Każdy, kto kiedykolwiek miał do czynienia z takim wydarzeniem, wie, że łatwo jest wyrównać ściany, ale przy suficie wszystko jest o wiele bardziej skomplikowane. Obecnie istnieje duża liczba mieszanek, które, jak zapewniają ich producenci, są idealne do pracy z sufitem. Ale tylko dowiedzieć się, które shpaklevkoy lepiej kitu pod sufitem, nie może często i profesjonalistów.

Jakiej szpachlówki lepiej jest szpachlować sufit

Funkcje tynkowania sufitów

Różne rodzaje kitów mają zupełnie inne kompozycje. Jeśli porównamy je z mieszaninami budowlanymi, to mają one znaczące różnice. Tak więc, szpachle mają najmniejszą dyspersję, dodawane są do nich specjalne wypełniacze, które poprawiają ich właściwości.

Wśród dodatków są:

 • plastyfikatory;
 • kolory;
 • utwardzacze.

Te dodatki mogą być częścią mieszaniny lub mogą być wybrane oddzielnie.

Jakiej szpachlówki lepiej jest szpachlować sufit

Szpachle różnią się od mieszanek tynkowych obecnością dodatkowych wypełniaczy, które pozwalają uzyskać idealną gładkość powierzchni

Cieniowanie powłoki sufitowej jest konieczne, aby nadać jej gładkość i wytrzymałość. Praktycznie wszystkie zasady są poddawane takiemu leczeniu. Jedyną rzeczą, która może zapobiec, jest obecność powierzchni, która była narażona na wysoką wilgotność przez długi czas. Bardzo trudno jest również pracować z powierzchniami, które charakteryzują się niską przyczepnością do innych materiałów. To plastik, szkło, metal.

Sufit jest kuty z trzech powodów:

 1. Do późniejszego malowania. Jest to najbardziej czasochłonny proces. Farba nie może ukryć nawet niewielkich nierówności. Dlatego wymagana jest idealnie gładka warstwa. Jeśli to nie zostanie osiągnięte, okazuje się, że pomalowana powierzchnia zostanie zepsuta wieloma wadami. Nie będzie można ich pozbyć się w przyszłości. Oczywiście, jeśli nie wykonasz ponownie całej pracy.
 2. Aby przykleić tapetę. Tak, sufit jest bardzo często przyklejany taką powłoką. Aby przygotować powierzchnię do tapet, nie musisz osiągać maksymalnej gładkości. Niewielkie nierówności nie będą zauważalne.
 3. Nakładanie warstwy reliefowej (kitu teksturowanego, gipsu). Sam w sobie to dość długi proces. Praca z sufitem jest dość niewygodną pozycją. Chociaż dla tego typu powłoki nie trzeba tworzyć bardzo gładkiej warstwy.

Jakiej szpachlówki lepiej jest szpachlować sufit

Teksturowana szpachla na suficie

Właściwości mieszanki kit do sufitu

Prawidłowo dobrana szpachlówka do sufitu pozwala osiągnąć pożądany poziom wykończenia. Wszelkie błędy prowadzą do tego, że cała praca zostanie zrujnowana. Ten krok należy podejść bardzo odpowiedzialnie.

Wybór mieszaniny zaczyna się od tego, że badany jest jej skład. Jest to bardzo ważne, ponieważ wiele rodzajów takich materiałów zawiera różne składniki. Ważne jest, aby zrozumieć, że wypełniacze różnią się ułamkami, które je wypełniają. Im są one mniejsze, tym cieńsze jest możliwe uzyskanie nałożonej warstwy. Faktem jest, że do sufitów lepiej jest użyć szpachlówki. Wskazane jest pozostawienie warstwy początkowej za tynkiem. Zapewni to nie tylko trwałą powłokę, ale także znacznie ją usprawni.

Jakiej szpachlówki lepiej jest szpachlować sufit

Chociaż w przypadku sufitu możliwa jest następująca sekwencja etapów:

 1. Tynk nakłada się na podstawę. Nawet zarysowuje istotne niedociągnięcia i wzmacnia przyszłą powierzchnię.
 2. Następnie możesz użyć Kit do rozpoczęcia pracy. Obejmują one duże frakcje. Ich warstwa może sięgać nawet 2-3 cm.
 3. Stosuje się warstwę wykończeniową. Powinna mieć grubość od 1 do 3 mm. Aby dać zwierciadło, powierzchnia po szpachli jest zmiksowana.

Ważne! Wszystkie etapy rozpoczynają się od zalewania. Proces ten zapewnia zwiększoną przyczepność materiałów, a także zmniejsza ich zużycie. Nie zaleca się zapisywania na podkładzie. Koszt takich związków nie wpłynie znacząco na ostateczną cenę. Wybierz lepszą kompozycję, która będzie tym samym producentem co kit.

Nie można nie zwrócić uwagi na jeden ważny niuans. Skład kit do sufitu musi zawierać różne modyfikatory. Dają elastyczność materiału, zgodność w aplikacji. To ich obecność pozwala uniknąć tak nieprzyjemnych momentów, jak trudność wygładzenia, płynięcia wzdłuż szpachelki, złuszczanie się z powierzchni.

Jakiej szpachlówki lepiej jest szpachlować sufit

Różne modyfikatory, które są częścią kitu, sprawiają, że mieszanina jest elastyczna, ale zmniejsza czas zachowania jej właściwości

Takie dodatki skracają czas, w którym można stosować formulację. Mianowicie:

 • mieszaniny gipsowe zachowują swoje właściwości przez nie więcej niż jedną godzinę;
 • kompozycje na bazie cementu mogą trwać dłużej - do 2,5 godziny;
 • Najbardziej trwałe w tym względzie są związki polimerowe, mogą zachować właściwości przez kilka dni (jeśli są prawidłowo przechowywane).

Nie wolno nam zapominać o wpływie środowiska. Przestrzeganie optymalnych warunków pracy jest następujące:

 • wartości temperatury powietrza powinny mieścić się w zakresie od 5 do 30 stopni Celsjusza;
 • Wilgotność w pomieszczeniu, w którym praca będzie wykonywana, nie powinna przekraczać 80% i nie mniej niż 50%;
 • bezpośrednie światło słoneczne - niedozwolone.

Jakiej szpachlówki lepiej jest szpachlować sufit

Kit gipsowy jest doskonałym rozwiązaniem do pracy z powierzchnią sufitu, ale nie nadaje się do pomieszczeń mokrych

Od prac z powłokami sufitowymi należy wykluczać mieszaniny zawierające piasek. To nie jest warunek wstępny, ale lepiej go trzymać. Faktem jest, że takie szpachlówki stają się później szare. Jeśli nastąpi dalsze malowanie, będziesz musiał bardzo się starać, aby pozbyć się tego cienia. Aby uzyskać białą powierzchnię najlepiej nadają się związki gipsowe.

Gotowe i suche mieszanki do sufitu

Istnieją dwa główne typy kitu:

Gotowe mieszanki pasty

Nie wymagają specjalnego szkolenia. Trzeba je tylko mieszać i można z nich korzystać. Przechowywanie nie wymaga specjalnych warunków. Jedyne, czego się boją, to mróz.

Jakiej szpachlówki lepiej jest szpachlować sufit

Gotowy kit

Suche szpachlówki

Wymagaj wstępnego przygotowania. Składa się z następujących elementów:

 • Suchą masę miesza się z wodą, do dokładnego wymieszania użyć miksera (wiertarka z mieszalnikiem dyszowym).
 • Po wymieszaniu pozostawić roztwór na piętnaście minut. Umożliwi to rozpuszczenie wszystkich wypełniaczy. Następnie proces mieszania powtarza się.
 • Teraz mieszanina jest gotowa do użycia.

Jakiej szpachlówki lepiej jest szpachlować sufit

Mieszanka suchych kitów

Jaki rodzaj kitu jest lepszy dla sufitu: gotowy czy suchy? Bardzo trudno jest dokładnie odpowiedzieć na to pytanie. Konieczne jest uwzględnienie specyficznych warunków pracy. Pierwsze są doskonałe do małych obszarów, do pilnej pracy. Jeśli potrzebujesz przetworzyć duże obszary, lepiej wybrać suche związki.

Warstwa początkowa i końcowa

Stosowanie szpachli do pracy, która wiąże się z tworzeniem warstwy początkowej, nie jest całkowicie opłacalne. Dlatego, jak zaznaczono powyżej, należy zastosować tynk. Pozwoli to nie tylko zaoszczędzić, ale także skróci czas pracy - gruby kielich wyschnie bardzo długo. Praca z niewystarczająco wysuszonymi związkami jest surowo zabroniona!

Jakiej szpachlówki lepiej jest szpachlować sufit

Nie zawsze zaleca się stosowanie początkowej szpachli do wyrównania pułapów, w niektórych przypadkach lepiej zastąpić ją tynkiem

Ogólnie rzecz biorąc, kit jest znacznie trudniejszy niż ściany. Praca jest w dość niewygodnych warunkach. Kolejność stosowania rozwiązania różni się od kolejności zastosowania powierzchni pionowych. Rozmazy powinny być wykonywane szybko, kity powinny być pisane bez nadmiaru, ponieważ nie można ich szybko podnieść, po prostu spadają na podłogę. Dlatego lepiej jest najpierw poświęcić czas na stworzenie dobrej tynkowanej powierzchni. Wtedy będzie można zająć się wyłącznie wykończeniem shpatlevaniem.

Podsumowując

Tak więc krojenie sufitu różni się od innych podobnych prac tym, że wymaga dużego wysiłku fizycznego, pracując w ciasnych warunkach. Aby nie opóźniać tego procesu, lepiej dokładnie podejść do wyboru mieszaniny. Ważne jest osiągnięcie dobrej przyczepności. A także nie należy zapominać o tym, że lepiej jest ograniczyć pracę do minimum. Mianowicie, tylko do wykończenia szpachli.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*

6 + = 10