Montaż cokołu z płyty MDF: podstawowe metody instalacji (wideo)

Montaż cokołu z płyty MDF: podstawowe metody instalacji (wideo)

Cokół wykonany jest z różnych surowców, w tym MDF. Jest on przedstawiony w postaci płyty pilśniowej o średniej gęstości. Płyta jest wytwarzana przez suche tłoczenie wiórów pod znacznym ciśnieniem i temperaturą. Instalacja płyty głównej z płyty MDF jest łatwa do wykonania sama.

Montaż cokołu z płyty MDF: podstawowe metody instalacji (wideo)

Cokoły z MDF nie kruszą się i nie wymagają specjalnej pielęgnacji.

Podstawowe metody

Omawiany produkt należy instalować w pomieszczeniach o różnych wykończeniach:

  • płytki;
  • linoleum;
  • dywan.

Montaż cokołu z płyty MDF: podstawowe metody instalacji (wideo)

Montaż cokołu MDF do specjalnych klipsów.

Aby zainstalować cokół MDF, nie potrzebujesz specjalnych łączników, których zadaniem jest połączenie dwóch pasków w rogach. W związku z tym są one skrócone. Należy zauważyć, że taka instalacja odbywa się za pomocą specjalnego sprzętu.

Ta praca odbywa się na kilka sposobów:

  • dzięki śrubom samogwintującym;
  • za pomocą kleju;
  • na akcesoria.

Zanim zaczniesz instalować listwy, musisz wypoziomować ściany. Wynika to z faktu, że MDF jest bardzo delikatnym materiałem. W odniesieniu do użycia specjalnego narzędzia, urządzenie to jest przedstawione w formie krzesła. Pomaga wyciąć listwę pod pewnym kątem, zapewniając idealne pukanie pasków między sobą. Jeżeli produkt został obcięty nierównomiernie, powstałą szczelinę przeciera się szczeliwem. Należy zauważyć, że takiego małżeństwa nie da się ukryć. Cokół MDF jest lżejszy od drewna, dzięki czemu jest łatwy w montażu.

Nakładanie kleju i śrub

Montaż cokołu z płyty MDF: podstawowe metody instalacji (wideo)

Schemat mocowania cokołu za pomocą wkrętów samogwintujących.

Najprostszą metodą mocowania cokołu z płyty MDF jest użycie kleju lub płynnych gwoździ, krzesła, poziomu, taśmy mierniczej. Ta metoda polega na przyklejeniu tego produktu do ściany. Początkowo odciął odpowiednią ilość szyn, biorąc pod uwagę podany kąt. Aby odciąć zmierzoną część produktu, potrzebujesz krzesła. Następnie klej nakłada się na cokół i nakłada na powierzchnię ściany. Aby połączenie było bardziej niezawodne, zaleca się nałożenie kleju 2 razy.

Instalacja listew przypodłogowych dla tej technologii ma pewne wady. Jeśli zostanie rozmontowany, ściana lub przyklejony stojak zostaną uszkodzone. Czas trwania takiej procedury jest związany z wymaganiami, które są nakładane na równość powierzchni ściany. Jeżeli listwy instalacyjne są wykonywane na nierównych ścianach, wówczas mocowanie nie jest uważane za niezawodne.

Inna technika instalowania cokołów MDF obejmuje użycie śrub, śrubokrętu, poziomu, stołka i linijki. Reiki jest przyszyte w kale. Należy zauważyć, że śruby znajdują się na środku cokołu w odległości 50 cm od siebie. W przypadku nierównych ścian liczba ta zmniejsza się do 30 cm. Pierwszy element mocujący należy wkręcić w odległości 10 cm od krawędzi szyny. W końcowym etapie konieczne będzie ukrycie śrub pod specjalnymi nasadkami. Muszą być wybrane w kolorze cokołu. W tym celu dozwolone jest stosowanie szpachli. Ta technika jest uważana za niezawodną i umożliwia zamocowanie cokołu do ściany. W razie potrzeby listwy można łatwo zdemontować. Jednak specjaliści nie zalecają częstego wykonywania takiej pracy. Minusem tej metody jest złożoność i wysokie wymagania dotyczące dokładności.

Oprawy pozwalają na montaż regałów bez uszkadzania cokołu i ścian.

Obecność w elastycznym systemie specjalnych kanałów dla kabla umożliwia ukrycie przewodów o różnej komunikacji w złączach.

Przy pomocy znaków typu "make", gdzie zostaną umieszczone otwory na elementy mocujące. Początkowo kołki są wkładane do otworów. Następnie wkręć śruby. Dopuszcza się nie przykręcanie, ale przyklejanie okuć. W tym przypadku obserwuje się znaczne oszczędności czasu.

Dodatkowe informacje

Montaż cokołu z płyty MDF: podstawowe metody instalacji (wideo)

Do cięcia cokołu MDF pod kątem prostym używaj specjalnego narzędzia - krzesła.

Do montażu listwy przypodłogowej (niezależnie od wybranej metody) stosowane są szyny o różnych długościach. Należy zauważyć, że MDF jest wykonywany w długości 2,6 m. Aby przeprowadzić jego instalację, konieczne będzie poznanie parametrów pomieszczenia. Zaleca się dodanie 2-3% do uzyskanego wyniku. To zrekompensuje materiał podczas przycinania.

Często cokół tego typu jest przymocowany do ściany za pomocą haków wygiętych do góry. Ich szerokość wynosi 10-15 cm i są przymocowane do ściany za pomocą śrub i kołków o wymiarach 6x40 mm. Na obwodzie pomieszczenia są instalowane w odstępach 50-60 cm, a następnie stojaki są dociskane do zamków. Do ich łączenia użyj zewnętrznych i wewnętrznych narożników wykonanych z tworzywa sztucznego.

Aby wyciąć MDF, możesz użyć metalowej piły do ​​metalu. Ta procedura jest wykonywana przy niskich wibracjach, podczas gdy szyna w kierunku pęknięcia jest minimalnym obciążeniem. Należy zauważyć, że produkt przeznaczony do montażu ma wysoką ochronę przed wilgocią. Jednak nie jest odporny na wpływy mechaniczne. Dlatego eksperci nie zalecają instalowania cokołu z płyty MDF w pokoju dziecięcym. W takim przypadku należy preferować listwy PVC.

Jeśli konieczna jest zmiana kontrastu cokołu, to przed jego zainstalowaniem płyta MDF pokryta jest farbą o pożądanym kolorze. W ten sposób gospodarstwa domowe mogą uniknąć wprowadzania dodatkowych i czasochłonnych procedur. Dopuszcza się wykonywanie takich prac po zainstalowaniu listwy przypodłogowej. W tym przypadku listwy i ściany są chronione przed farbą specjalną taśmą malarską. Do wykańczania powłok parkietu i laminatu zaleca się stosowanie szerokiej płyty MDF. Ma nie tylko oryginalny wygląd, ale jest uważany za bardziej praktyczny cokół tego typu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*

12 − = 10