Naprawa zaworu kulowego

Naprawa zaworu kulowego

Często zdarzają się sytuacje, w których konieczne jest samodzielne usuwanie usterek zaworów kulowych w domu. Na urządzeniu zawór kulowy różni się od innych podobnych urządzeń. Jednak prawie każdy człowiek, który posiada minimalną niezbędną wiedzę i umiejętności, może wykonać dla niego naprawy. Aby to wiedzieć, potrzebujesz urządzenia dźwigowego i zasady zaopatrzenia w wodę.

Naprawa zaworu kulowego

Schemat urządzenia zaworu kulowego.

Wielu przyzwyczaja się do tego, że w konwencjonalnym kranu wystarczy wymienić silikonową lub gumową uszczelkę, po czym można z niej dalej korzystać. W zaworze kulowym mogą wystąpić podobne usterki i wiele innych awarii, co prowadzi do słabej wydajności.

Instalacja zaworów kulowych

Zawór kulowy składa się z następujących części: wewnątrz kranu lub mieszacza zamontowane jest urządzenie blokujące, które wygląda jak metalowa kulka ze specjalnymi otworami do wypuszczania wody. Kiedy ta kula jest obracana, ciśnienie wody zmniejsza się lub zwiększa lub zawór całkowicie się zamyka. Mikser ma dwa otwory na ciepłą i zimną wodę. Przy wylocie znajduje się pojedynczy otwór do odprowadzania wody do pożądanej temperatury.

Dlatego, w razie trudności, naprawa takich urządzeń powinna zostać powierzona hydraulikowi, który zrobi to jakościowo i szybko.

Możesz jednak trochę zaoszczędzić i samodzielnie naprawić wszystkie usterki.

Możliwe problemy podczas korzystania z zaworu kulowego

Naprawa zaworu kulowego

Schemat urządzenia zaworu kulowego wysokiego ciśnienia.

Żuraw nie może zostać naprawiony, jeżeli ma widoczne uszkodzenia w postaci pęknięć na obudowie. Taką wadę często można znaleźć w tanich dźwigach wykonanych ze złego materiału. Podczas zmniejszania ciśnienia wody konieczne jest rozmontowanie urządzenia i szukanie problemów w środku. Na początek należy sprawdzić, czy ciśnienie nie jest niższe ze względu na spadek ciśnienia wody w układzie. Aby to zrobić, musisz otworzyć inne dźwigi w domu i zobaczyć, jaka jest w nich presja. Innym powodem jest zatkanie aeratora w kanale wylotowym. Musisz go zdjąć i wyczyścić. Jeżeli zardzewiała woda wypływa z kranu, przyczynę należy szukać w systemie zaopatrzenia w wodę, a nie w samym urządzeniu.

Najczęstsze awarie zaworów kulowych to: wyciek wody z mieszalnika, słaby strumień wody i niewłaściwa regulacja temperatury wody. Woda może wyciekać z powodu zatkania przestrzeni między gumowymi uszczelkami we wkładzie i elementem obrotowym. Nawet małe ziarenko piasku może prowadzić do naruszenia szczelności konstrukcji i przecieku. Dlatego należy rozmontować mikser i oczyścić go, w przeciwnym razie wyciek wzrośnie z powodu odkształcenia gumowej uszczelki, która będzie wymagać wymiany tego ostatniego.

Przyczyną słabego ciśnienia wody może być zablokowanie migawki. Aby uniknąć tego błędu, konieczne jest zainstalowanie filtra zgrubnego przed mikserem i przy wejściu do domu. Zmiana temperatury wody powoduje zapychanie się jednego z otworów w kuli za pomocą ziaren piasku lub kawałków gumowej uszczelki.

Jeśli nie można wykryć przyczyny awarii, konieczna jest wymiana kranu na pionie z wodą. Powodem tego jest chęć zaoszczędzenia na zakupie wysokiej jakości żurawi i mikserów. Takie urządzenia są zwykle wykonane z siluminu - taniego materiału, który ma niską wytrzymałość i jest często rozdrabniany przez jakiekolwiek mechaniczne działanie. Dlatego lepiej kupić urządzenie wysokiej jakości niż naprawić taniego miksera.

Naprawa i konserwacja zaworów kulowych

Podczas demontażu i naprawy dźwigu możesz potrzebować następujących materiałów i narzędzi:

  • Klucze;
  • szczypce;
  • gumowe uszczelki;
  • śrubokręt;
  • specjalny smar.

Naprawa zaworu kulowego

Schemat naprawy miksera kulowego.

Przed demontażem miksera konieczne jest zablokowanie przed nim zimnej i gorącej wody. Śrubę trzymającą wahacz miksera należy odkręcić. Następnie należy wyjąć dźwignię, stosując siłę i lekko przesuwając ją z boku na bok. Po zdjęciu dźwigni, gwintowana część zaworu otworzy się. Należy odkręcić śrubokrętem, lekko obracając w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Nie zapomnij o wężach wodnych, które mogą się odkształcić podczas obracania urządzenia.

Za pomocą szczypiec należy zdjąć kopułkę miksera i wyjąć plastikowy element. Wyciekając, należy sprawdzić uszczelkę, która może być zużyta lub zatkana przez osad piasku i kamienia. Czyszczenie należy wykonywać ostrożnie, w przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia uszczelki. Następnie kulka jest wyjmowana z uchwytu i, jeśli jest uszkodzona, należy ją wymienić. Następnym krokiem jest usunięcie uszczelek mocujących element obrotowy. Sprężyny i uszczelki są usuwane za pomocą cienkiego płaskiego śrubokręta.

Jeśli uszczelki są uszkodzone i zdeformowane, należy je wymienić na nowe.

Sprężyny powinny być sprawdzane ostrożnie, jeśli stają się mniej elastyczne, a także wymagają aktualizacji.

W ten sposób można naprawić kran w łazience lub w kuchni. Złóż w odwrotnej kolejności. Wszystkie uszczelki muszą być smarowane specjalnym smarem odpowiednim dla określonego typu kranu lub miksera.

Wadliwy zawór kulowy należy naprawiać bardzo ostrożnie, dokładnie badając wszystkie jego części i części. Szczególnie należy zwrócić uwagę na obecność obcych cząstek w elemencie kulistym i gumowych uszczelkach. Po montażu należy sprawdzić szczelność połączeń i przeprowadzić próby przy podłączonym przyłączu wody.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*

+ 60 = 69