Produkcja drewnianych drzwi własnymi rękami: technologia wideo

Produkcja drewnianych drzwi wymaga starannego doboru materiału. Możesz samodzielnie wykonywać drzwi z planszy, aw produkcji wykorzystujesz tablice składające się z listew.

Cechy produkcji drzwi drewnianych

Produkcja drewnianych drzwi własnymi rękami: technologia wideo

Chociaż w nowoczesnej produkcji istnieje tendencja do masowej, standaryzacji i dezintegracji produktów, naturalne materiały pozostają wartościowe. Zastosowanie wysokiej jakości produktów z drewna jest oznaką luksusu i podkreśla wyrafinowany smak właściciela. Dlatego też produkcja drzwi drewnianych - usługa, która jest zawsze w cenie i zawsze jest duże zapotrzebowanie.

Aby uzyskać drzwi o naprawdę wysokiej jakości, musisz ostrożnie przygotować deskę lub drewniany masyw. Czasami proces ten trwa dłużej niż rok. Wielcy producenci ekskluzywnych produktów jako pierwszy etap suszenia używam zapętlonego oddziału kolejowego, wzdłuż którego poruszają się wagony załadowane tarcicą.

Jeden cykl trwa około roku. W tym czasie deska pozbywa się nierównomiernej wilgotności, a jej właściwości w całej objętości są wyrównane. Ponadto tracone są mechaniczne naprężenia w strukturze włókien.

Drugim etapem przygotowania jest tworzenie tablic. Wycinana jest deska z jednej beczki, przedmiot jest sklejany i wysyłany do suszarki, co może trwać długo, w zależności od technologii klejenia. Na przedostatnim etapie drzewo musi przejść obróbkę ultrafioletową, aby pozbyć się wilgoci na powierzchni i zniszczyć bakterie.

Ostatnim etapem jest suszenie próżniowe. Zapewnia to brak pęknięć i innych problemów. Przygotowany w ten sposób, przez wiele miesięcy, drzewo - idealny materiał, czy to produkcja drzwi najwyższej klasy, frontony mebli, czy produkcja drzwi-coupe do wnętrz.

Ogólna metoda

Istnieje standardowa metoda produkcji drzwi, która była używana od wielu lat. Już wcześniej trudno jest określić, co zostało utworzone wcześniej - ogólnie przyjęte cechy konstrukcyjne lub metody wytwarzania. Metody pracy stolarzy nie zmieniły się od wielu lat. Sporządzanie tablicy jest najczęstszym sposobem.

Strukturalnie, drewniane drzwi, które można wykonać własnymi rękami, składają się z pięciu głównych grup

Produkcja drewnianych drzwi własnymi rękami: technologia wideo

szczegóły.

 • poziome paski;
 • pionowe paski;
 • poprzeczki;
 • podłużne stojaki;
 • panele lub wkładki szklane.

W standardowym procesie produkcyjnym, który można wykorzystać w każdym warsztacie, stosuje się następującą procedurę:

 • Wytnij paski o odpowiednim rozmiarze. Najczęściej - własnymi rękami za pomocą pilarki tarczowej na maszynie tnącej.
 • Panele są uformowane. Aby to zrobić, użyj maszyny do cięcia, dostosowując wysokość stołu.
 • Automaty są tworzone w celu zainstalowania części. Zazwyczaj przecinaki są używane do wykonania drzwi, co pozwala utworzyć wycięcie, utworzyć fazę o różnych kształtach, wybrać część głębokości na dużym obszarze.
 • Przy pomocy kolczastych spoin i kleju, szczegóły płótna są ze sobą połączone. Aby zapobiec niezamierzeniu, stawy są wzmocnione językami.

Produkcja drewnianych drzwi własnymi rękami: technologia wideo

Metoda wytwarzania tkaniny

Proces formowania skrzydła drzwi może się odbywać w sposób stopniowy z pośrednim montażem paneli lub montażem konstrukcji nośnej bez paneli. To ostatnie podejście stosuje się przy wytwarzaniu szklanych drzwi. Cały proces produkcji można zobaczyć na wideo.

Klasyczny sposób na stworzenie drzwi jest dobry dla wszystkich:

 1. Możesz zrobić to sam.
 2. Potrzebujesz minimum sprzętu - obrabiarki, narzędzi ręcznych i noży różnych typów.
 3. Zmontowane drzwi mają dobre wskaźniki wytrzymałości.

Wady również istnieją:

 1. Gotowy materiał koniecznie wymaga precyzyjnego dostrojenia w miejscach połączeń śrubowych i połączeń poszczególnych części.
 2. W produkcji na małą skalę lub pracy własnymi rękami trudno jest wybrać płytę o tym samym kierunku włókien i struktury.
 3. Dokładność przetwarzania nie jest wystarczająco wysoka.
 4. Tworzenie krzywoliniowej części lub panelu ze złożoną rzeźbą jest problematyczne, zwłaszcza we własnych rękach, działając przy pomocy elektronarzędzia o małej mocy.

W rezultacie wykończone drzwi muszą zostać przetworzone, wykończone, wypolerowane własnymi rękami. Nie będzie miał prawdziwie ekskluzywnego wyglądu, jednolitego wzoru powierzchni, idealnej artykulacji szczegółów, dokładnych wymiarów. Dlatego w segmencie produktów wysokiej jakości stosuje się inną metodę produkcji.

Array jako surowiec

Produkcja drewnianych drzwi własnymi rękami: technologia wideo

Klejenie wstęg na płótnie

Wysokiej jakości skrzydło drzwi zapewnia nie tylko wytrzymałość i wyraźne właściwości geometryczne. Warunki są ustalone dla braku węzłów i defektów w strukturze drzewa, a także dla jednolitości wzoru. Podobne cechy mogą zapewnić jedynie sztuczny materiał - tablicę naturalnego drewna. Powstaje poprzez sklejenie belek ze sobą. Stosowane są dwa podejścia do tworzenia tablicy:

 1. Technologia klejenia w jednej warstwie - plansza lub belka znajdują się w jednym kierunku.
 2. Kilka warstw drzewa jest przyklejanych. W tym przypadku układanie odbywa się pod kątem 90 stopni.

Takie podejście jest idealne, jeśli potrzebujesz produkcji niestandardowych drzwi. Aby wytworzyć partię produktów, tworzony jest wymagany zestaw tablic o wymaganych rozmiarach, który zapewnia wysoką jednolitość cech wyglądu i właściwości fizycznych. Ponadto, aby utworzyć tablicę, plansza jest wybierana bardzo ostrożnie. Umiera we wzór włókien, własnymi rękami odrzuca obszary z węzłami.

Jeśli szklane drzwi są wymagane, możliwe jest użycie szeregu drewna. W tym przypadku jego rozmiar jest tworzony na podstawie wykresu zagnieżdżania. Technologia zapewnia produkcję kilku prefabrykowanych ram z jednego przedmiotu, który stanie się pięknymi skrzydłami drzwi po wstawieniu szkła.

Produkcja drzwi-coupe wymaga również użycia układu, ponieważ takie produkty są wymagane, aby zmaksymalizować rozmiar i minimalne poziomy odkształcenia w przypadku jakichkolwiek zmian warunków roboczych. Taką możliwość zapewnia trójwarstwowa tablica klejona. Proces produkcyjny jest taki, że jest bardzo trwały, prawie nie podlega odkształceniom i ma lepsze właściwości przetwórcze.

Produkcja drewnianych drzwi z tablicy jest następująca:

 1. Element obrabiany jest tworzony. Jego wymiary są wyraźnie wyliczone, w oparciu o wymiary skrzydła drzwi i liczbę cięć do uzyskania szczegółów.
 2. Tablica jest umieszczana w prasie, przetwarzana przez temperaturę, ultrafiolet i finał

  Produkcja drewnianych drzwi własnymi rękami: technologia wideo

  Produkcja i polerowanie

  etap suszenia próżniowego.

 3. Piła jest cięta na części. Odbywa się to na maszynach o wysokiej precyzji. Minimalne straty są zapewnione.
 4. Części są frezowane. Wykorzystuje się obrabiarki, osiąga się dokładność, a także możliwość tworzenia złożonych faset i krętych elementów.
 5. Montaż odbywa się w stalowej formie. W ten sposób osiąga się zgodność wymiarów w całej partii produktów. Proces można zobaczyć na wideo.
 6. Powierzchnia gotowego skrzydła drzwi jest szlifowana.

Ostatnim etapem jest kolorowanie. Odbywa się w kilku etapach, w tym podkładu, w komorach podobnych do kabin natryskowych w warsztatach samochodowych. Jeden z etapów procesu pokazano na filmie. Aby zapobiec pękaniu, stosuje się barwnik akrylowy. Przy nieznacznym odkształceniu drzwi może się rozciągać.