Rollety w oknach: jak podnosić i instalować własnymi rękami?

Rollety w oknach: jak podnosić i instalować własnymi rękami?

Rolety okienne są szczególnym rodzajem rolet, które można zainstalować na wewnętrznej lub zewnętrznej stronie okna, aby chronić pomieszczenie przed działaniem promieni słonecznych, niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, niepożądaną uwagą osób postronnych. Struktury mogą składać się z gęstych plastikowych i aluminiowych płyt, perforowanej stali lub tkaniny. Oprócz wyrażonych praktycznych właściwości systemu odgrywają ważną rolę dekoracyjną.

Rollety w oknach: jak podnosić i instalować własnymi rękami?

Cechy rodzaju konstrukcji i podstawowe funkcje rolki

Bez względu na rodzaj użytego materiału, konstrukcja składa się ze skrzynki ochronnej, wstęgi, prowadnic i specjalnych urządzeń, które zapobiegają pionowemu ścinaniu. Zasada działania takich żaluzji jest zredukowana do uzwojenia tarczy na wale lub jej prostowania. Wyjątkowość systemów polega na tym, że kontrola produktu możliwa jest tylko ze strony pomieszczenia, na zewnątrz można je podnosić jedynie przy użyciu znacznej siły fizycznej.

Rolki w oknach wykonują następujące funkcje.

 1. Ochronny. Dodatkowa bariera jest tworzona w obszarze otworu okna. W zależności od rodzaju użytego materiału produkt może chronić przed promieniami słonecznymi, hałasem, niekorzystnymi warunkami pogodowymi, a nawet poważnymi uszkodzeniami fizycznymi (na przykład z opuszczonego kamienia).
 2. Dekoracyjne. Wzory tkanin lub gęste rolki na plastikowych oknach mogą być stylowym dodatkiem do wnętrza pokoju. Różnorodność kolorów i faktur pozwala wybrać najlepszą opcję do dekoracji każdego pokoju.
 3. Izolacja termiczna. Większość systemów, w tym rolety tkaninowe, może tworzyć poduszkę powietrzną pomiędzy tkaniną a szkłem, co nie pozwala na gwałtowny wzrost temperatury lub gwałtowny spadek temperatury w zależności od warunków pogodowych.

Wskazówka

Na wzmocnienie wymienionych funkcji wpływa rodzaj użytego materiału, dlatego przy wyborze systemu należy określić, jakie właściwości powinien mieć projekt.

Rollety w oknach: jak podnosić i instalować własnymi rękami?

Rolety z napędem elektrycznym

Rodzaje nowoczesnych systemów ochrony przeciwsłonecznej

Oprócz podziału struktur na wewnętrzne i zewnętrzne, istnieje kilka innych czynników, które klasyfikują rolki w oknach.

Według typu napędu

 • Systemy kontroli ręcznej. Uzwojenie ostrza odbywa się ręcznie za pomocą sznurka. Specjalny ustalacz nie pozwala na odwijanie się płytek w przeciwnym kierunku. Taki system jest zwykle instalowany na nadwymiarowych żaluzjach przeciwsłonecznych i roletach tkaninowych.
 • Okiennice z napędem elektrycznym. Płótno jest kontrolowane za pomocą jednego naciśnięcia przycisku i może być wykonane nawet na odległość. Możesz zaprogramować system tak, aby działał o określonej godzinie. W przypadku zaniku zasilania możliwe jest ręczne sterowanie lamelami lub siecią. Jest to idealne rozwiązanie w przypadku masywnych konstrukcji, które trudno jest podnieść ręcznie.

Według rodzaju elementu ustalającego

 • Rolety z bocznym ryglowaniem.
 • Konstrukcje z górnym zamkiem w obszarze skrzynki.
 • Położenie urządzenia blokującego na dolnym pasku.
 • Systemy ochronne z blokadą-regulatorem, które można aktywować za pomocą specjalnego klucza.

Rollety w oknach: jak podnosić i instalować własnymi rękami?

Rolki tkaniny na drzwiach okna z tworzywa sztucznego

Zgodnie z materiałem i przeznaczeniem płótna

 • Rolety tkane. Doskonała opcja do dekoracji wnętrz. Tkaniny są impregnowane specjalnymi impregnatami, które chronią przed słońcem i nie blakną.
 • Rolety ochronne. Sama nazwa wskazuje, że głównym celem systemów jest ochrona przed wpływami zewnętrznymi. Ponadto ten projekt spełnia wszystkie wymagania dotyczące oryginalnego i atrakcyjnego wyglądu.

W zależności od rodzaju powierzchni płótna rozróżnia się następujące rodzaje struktur:

 1. Ciągły. Aluminiowe, stalowe listwy lub arkusze z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Zapewnij maksymalną ochronę.
 2. Perforowane. Rolety ze stali ocynkowanej z otworami o odpowiedniej wielkości, które pozwalają przeniknąć do pomieszczenia na światło słoneczne, jednocześnie chroniąc szybę.

Wszystkie te systemy mają swoje własne cechy, zalety i wady. W przypadku lokali mieszkalnych najczęściej stosuje się tkaniny lub produkty perforowane.

Rollety w oknach: jak podnosić i instalować własnymi rękami?

"Rolllight" - unikalne produkty z tkaniny

Rolety wykonane z tkaniny to rolety, które są przymocowane do skrzydeł okiennych i, w zależności od zastosowanego materiału, mogą zapewnić rozproszone światło lub pełne zaciemnienie w pokoju. Główne i dekoracyjne elementy w tym przypadku wykonane są z lekkich praktycznych materiałów.

Rolety wyglądają bardzo efektownie za pomocą kurtyn świetlnych, projekty nie kolidują ze sobą i są dobrym dodatkiem. Pył taki nie jest straszny, materiał jest impregnowany odstraszająco. Lekkość systemów pozwala na ich mocowanie do okien plastikowych, drewnianych i aluminiowych.

W razie potrzeby można wykonać rolki z tuszem własnymi rękami. Proces ten jest dość pracochłonny i obejmuje kilka etapów.

  1. Wybór materiałów i narzędzi.

Wskazówka

Struktury tkanin są zwykle przygotowywane z materiału o dwóch kolorach. Jedna strona będzie widoczna z ulicy, a druga - z boku pokoju.

 1. Przygotowanie tkaniny, tworzenie wzoru po obu stronach tkaniny. Konieczne jest uwzględnienie wszystkich dodatków dla szwów i kanałów do mocowania szpilek.
 2. Szycie i późniejsze szycie lnu.
 3. Składanie konstrukcji, składającej się z płócien, kołków, mechanizmu kontrolnego, kołków ustalających.

Nawet w domu można tworzyć rolety z tkanin, które nie tylko nawijają na wałek, ale również zbierają się w miękkich, pięknych fałdach. Proces ten jest czasochłonny i wymaga pewnych umiejętności.

Rollety w oknach: jak podnosić i instalować własnymi rękami?

Wniosek

Zastosowanie wałka do dekorowania okien jednocześnie będzie ozdobą i ochroną Twojego domu. Różnorodność wariantów wzorów pozwoli Ci wybrać idealny produkt do pomieszczenia o dowolnej wielkości i praktycznym zastosowaniu.

Konieczne jest podejście do wyboru i instalacji żaluzji z umysłem i całą odpowiedzialnością. Lepiej raz dokładnie zmierzyć, pomyśleć i porównać wszystko, niż usunąć masywną strukturę i wykonać całą pracę jeszcze raz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*

9 + 1 =