Wykonujemy własnoręcznie mycie ścian: dobór materiałów i technologii pracy

Wykonujemy własnoręcznie mycie ścian: dobór materiałów i technologii pracy

Szpachlowanie ścian jest ostatnim etapem przygotowania podłoża do tapetowania, malowania lub nakładania innych powłok dekoracyjnych. To wydarzenie ma na celu maksymalne wyrównanie powierzchni, wyeliminowanie oczywistych defektów, małych żetonów, dziur i innych wad szorstkiego wykończenia. Profesjonalna praca przy uwzględnieniu materiałów może kosztować okrągłą sumę, więc wielu stara się wypełnić ściany własnymi rękami. Należy zauważyć, że technologia budowy ścian nie jest szczególnie trudna, dlatego po zapoznaniu się z głównymi zasadami i małą praktyką na starych murach, z powodzeniem poradzisz sobie z tym zadaniem.

Wykonujemy własnoręcznie mycie ścian: dobór materiałów i technologii pracy

Zalety szpachlowania własnymi rękami

Wykonalność szpachlowania ścian własnymi rękami wynika z następujących przyczyn:

 1. Tapetowanie i malowanie wymagają idealnie gładkiej powierzchni, w przeciwnym razie wszystkie obszary problematyczne będą wyraźnie widoczne pod powłoką. Putty pozwala skutecznie wyrównać ścianę i wykonać bez kosztownych i skomplikowanych prac na tynku.
 2. Shpaklevku można wielokrotnie przerabiać, nakładając kolejne warstwy i eliminując nawet najmniejsze skazy na ścianach. Jednocześnie nie wpływa to na jakość powłoki.
 3. Materiały do ​​kitu mają przystępną cenę, są prezentowane w szerokim asortymencie i mają niewielki wydatek.
 4. Do tynkowania złożonych wytłaczanych struktur z płyt gipsowo-kartonowych należy szukać pomocy profesjonalnych wykańczaczy. Z rzeczy shpaklevkoj są różne - wszystkie prace można wykonać niezależnie, oszczędzając pieniądze.

Odmiany materiałów do szpachlowania

Szpachlowanie ścian własnymi rękami sugeruje kilka podstawowych zasad, od których zależy bezpośrednio jakość i wygląd dekoracyjnego wykończenia. Przede wszystkim musisz wybrać odpowiednią mieszankę kitu. Główne kryteria to materiał podstawowy, rodzaj wykończenia powłoki, wielkość i przeznaczenie pomieszczenia, warunki temperaturowe i wskaźniki wilgotności.

Wykonujemy własnoręcznie mycie ścian: dobór materiałów i technologii pracy

Nie można jednoznacznie powiedzieć, które shpatlevkoe lepiej jest przyklejać ściany, wybór zależy od wielu czynników

Rynek materiałów budowlanych oferuje szeroką gamę mieszanek. Rozważ najczęstsze typy szpachli.

Rodzaj kitu Charakterystyka Kule użytkowania
Olej-klej Najtańsza szpachlówka. Poprawia właściwości hydroizolacyjne powłoki, chroni przed parą i zwiększa stabilność konstrukcji do awarii.
Nie stosuje się go do tapetowania i barwienia dowolnymi farbami, z wyjątkiem oleju, ponieważ szybko wchłania się w ściany i plamy.
• Techniczna (nie dekoracyjna) okładzina ścienna w piwnicach, szopach i garderobach.
• Wykończenie drewnianych tynkowanych ścian.
Cement Ma wysoką odporność na wilgoć i trwałość. Z powodu niskiej elastyczności po suszeniu, kurczenie się powoduje, że na wykończeniu może pojawić się pęknięcie. • W obliczu łazienek, kuchni i łazienek.
• Wykańczanie pomieszczeń technicznych i nieogrzewanych.
Gips Jest niestabilny przy wysokich wahaniach wilgotności i temperatury, pochłania wilgoć, w wyniku czego powłoka zaczyna puchnąć i spaść z podstawy.
Charakteryzuje się wysoką plastycznością, więc jakościowo wyrównuje wszelkie powierzchnie nawet przy nakładaniu jednej warstwy.
• Wykańczanie wnętrz pomieszczeń o normalnym poziomie wilgotności, w szczególności pomieszczeń mieszkalnych, korytarzy, biur itp.
Polimer Najczęściej stosuje się go jako szpachlę wykończeniową w celu wyeliminowania mikropęknięć na warstwie początkowej. Charakteryzuje się dużą elastycznością i łatwością użytkowania, co znacznie obniża koszty pracy i zużycie materiałów. • Wykończenie pomieszczeń ze ścianami cementowymi, gipsowymi i kartonowymi.
• Dekoracyjna dekoracja salonów, w których oczekuje się cienkich powłok i delikatnych kompozycji.

Niezbędne materiały i narzędzia

Szpachlowanie ścian własnymi rękami jest odpowiedzialnym i czasochłonnym ćwiczeniem, przed którym trzeba przygotować następujące materiały i narzędzia:

Wykonujemy własnoręcznie mycie ścian: dobór materiałów i technologii pracy

 • mieszanina do kitu początkowego i końcowego;
 • kompozycja do gruntowania ścian;
 • pojemniki do wyrabiania masy szpachlowej (jeśli mieszanina jest sucha) i pracy z podkładem;
 • wałek do malowania, wąska i szeroka szczotka do nakładania roztworu gruntującego na trudno dostępne obszary, na przykład na narożniki i miejsca za bateriami;
 • szpachelki: wąskie narzędzie do pobierania mieszaniny z pojemnika, szerokie - do nakładania szpachli na ścianach, kątowe - do poziomowania warstwy mieszanki na zewnętrznych i wewnętrznych narożnikach;
 • zasady budowy dla kontroli równości podstawy;
 • środek wygładzający do wygładzania warstwy kitu na dużym obszarze;
 • lampa lub lampa do identyfikacji źle wyrównanych odcinków ściany;
 • elektryczna szlifierka lub ręczna tarka do wygładzania wysuszonej powierzchni;
 • wiertarka i specjalny dysza "mikser" do dokładnego wymieszania szpachli.

Ważne! Bez wiertła z dyszą praktycznie niemożliwe będzie uzyskanie pożądanej konsystencji z suchej mieszanki. Dlatego, jeśli nie masz tego narzędzia, najlepiej kupić gotową masę szpachlową.

Rozpoczęcie tynkowania ścian

Standardowa technologia tynkowania ścian obejmuje obróbkę początkową i końcową. Powłoka rozpoczynają się jest używany do początkowego ułożenia w ścianach, w leczeniu stawów i szwami w kartonowe, zamknięcie śruby i objętość wypełnienia dziur, pęknięć i innych nieprawidłowości. Na początkowym etapie, ściana musi być oczyszczany z cząstek brudu, kurzu, tłustych zabrudzeń i resztek starego końca, a następnie pozostawia na pewien czas do wyschnięcia. Przed zastosowaniem gleby kit fundamentu następujących warstw szczelnie połączona ze ścianą, a nie oderwany po wysuszeniu.

Rada! Przygotowując się do szpachlowania, eksperci zalecają stosowanie siatki wzmacniającej - materiał będzie lepiej utrzymywany na ścianach, dodatkowo ryzyko krakingu zostanie znacznie zmniejszone.

Wykonujemy własnoręcznie mycie ścian: dobór materiałów i technologii pracy

Startowa szpachla stawia wszystkie żetony, pęknięcia, huśtawki i znaczące nieprawidłowości

Początkowe szpachlowanie ścian odbywa się za pomocą mieszaniny o gruboziarnistej strukturze, która jest specjalnie zaprojektowana do podstawowego przetwarzania surowego i najczęściej jest sprzedawana w postaci suchej. Po nałożeniu tej kompozycji powierzchnia staje się gładka, ale ma porowatą teksturę, więc w większości przypadków wymaga szpachlówki wykończeniowej.

Korzystając z reguły, musisz sprawdzić równość ściany - musisz zobaczyć, jak równomiernie narzędzie jest przymocowane do podstawy. Jeśli ściana jest względnie równa, mieszaninę nakłada się dużymi ruchami, a łopatkę należy zawsze dociskać do ściany pod tym samym kątem.

Wykonujemy własnoręcznie mycie ścian: dobór materiałów i technologii pracy

Weryfikacja gładkości powierzchni ściany za pomocą reguły

Na działkach z dużymi obniżeniami, ślizgami lub innymi odchyleniami od poziomu, szpachlowanie nakłada się grubą warstwą, po czym rozciąga się na całej powierzchni za pomocą maszyny do prasowania. Trzeba więc działać, aż ściana stanie się płaska. Po utwardzeniu warstwy początkowej powierzchnię należy dokładnie przeszlifować w celu usunięcia wszelkich śladów narzędzia, rozprysków i pośpiechów.

Kiedy używać siatki wzmacniającej

Najczęściej tynkowanie ścian siatką wzmacniającą jest wymagane w przypadku, gdy występują znaczne różnice w podstawie. Serpyank sprawia, że ​​proces wyrównywania jest bardziej wydajny i dokładny. W rezultacie uzyskano jakościowy i solidny fundament, odpowiedni do dalszych prac wykończeniowych, dodatkowo ryzyko pęknięć na pomalowanych ścianach jest znacznie zmniejszone.

Wykonujemy własnoręcznie mycie ścian: dobór materiałów i technologii pracy

Siatka-serpyanku jest najczęściej używana do przygotowania ścian do malowania, ponieważ zapobiega ewentualnemu pojawieniu się pęknięć po pewnym czasie po naprawie

Siatka wzmacniająca jest przymocowana do powierzchni za pomocą kleju, który musi być uprzednio nałożony za pomocą wałka lub szczotki. Siatka jest mocno dociśnięta do ściany i przyklejona klejem z zewnątrz. Po całkowitym wyschnięciu kleju można przystąpić do szpachlowania.

Innym sposobem na unieruchomienie sierpa jest jego dociśnięcie do wcześniej nałożonej mokrej warstwy szpachli, wyrównanie i nałożenie jeszcze jednej warstwy od góry. Dla początkujących pierwsza metoda jest bardziej preferowana, ponieważ nie wiąże się ze szczególnymi trudnościami.

Przetwarzanie kątowe

Szpachlowanie ścian w trudnodostępnych miejscach, takich jak zewnętrzne i wewnętrzne naroża, odbywa się za pomocą szpachelki narożnej. Do narożników zewnętrznych stosowane są specjalne perforowane nakładki, które nakłada się na wcześniej nałożoną warstwę szpachli. Po wyschnięciu mieszanki następuje końcowa obróbka po obu stronach złącza. Aby to zrobić, mieszaninę nakłada się na obie strony narożnika i wyrównuje pionowo za pomocą narzędzia narożnego, starając się nie pozostawiać bruzd.

Wewnętrzne rozwiązanie stosuje się również do wewnętrznego narożnika, którego nadmiar musi być usunięty przez regułę. Mieszanka jest wyrównana za pomocą kątowej łopatki z ruchami wzdłużnymi. Zalecane jest sterowanie płaszczyzną za pomocą poziomu budynku. Jeśli to konieczne, operację można powtórzyć z mniejszą ilością mieszanki wypełniaczy, a następnie przejść do głównych prac wykończeniowych.

Wykańczanie szpachli

Wykończenie szpachli ścian jest ostatnim etapem przygotowania powierzchni przed rysowaniem tarczy. Na tym etapie stosowana jest ta sama kolejność prac co przy początkowej obróbce - gruntowanie podłoża, nakładanie masy szpachlowej i szlifowanie. Materiał jest kompozycją z drobną frakcją ziarna, która eliminuje mikropęknięcia po narzędziach, porach i innych drobnych defektach. W wyniku wykończenia uzyskuje się gładką i równą powierzchnię, na którą można przyklejać nawet cienką tapetę i nanieść farbę na jasne odcienie.

Wykonujemy własnoręcznie mycie ścian: dobór materiałów i technologii pracy

Za pomocą szpachli wykończeniowej uzyskuje się idealną równość ścian do dalszego malowania lub tapetowania

Wykończenie ściany shpatlevaniya przyjmuje następujące niuanse:

 • mieszanina jest nakładana na podstawę poprzez przesuwanie od góry do dołu cienką warstwą 1-2 mm, podczas gdy narzędzie musi być zawsze dociskane do ściany pod kątem 20 °;
  Ważne! Jeśli warstwa szpachlówki jest grubsza niż 5 mm, po wyschnięciu powłoka może pękać i kruszyć się.
 • Przed każdym nowym płotem materiałowym należy dokładnie wytrzeć instrument wilgotną gąbką, aby usunąć wysuszone cząstki;
 • do wklejenia gęstej tapety wystarczy jedna warstwa, a w przypadku cienkiej tapety lub malowania konieczne będzie nałożenie 2-3 warstw;
 • Końcowa mieszanina wysycha około 36-48 godzin, po czym konieczne jest staranne zeskrobanie powierzchni do gładkiej powierzchni.

Nierówności i chropowatości pozostały po narzędzia, jak również pas łopatką na połączeniach narożnych są łatwo eliminowane na etapie szlifowania, dzięki czemu nie wymaga przemalowania. Jeśli masz zamiar wkleić grubą tapetę, możesz pominąć szlifowanie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*

57 + = 67