Zainstaluj podgrzewacz wody własnymi rękami photo + video

Kupowanie podgrzewacza wody to nie wszystko. Nadal musi być zainstalowany, a następnie podłączony. Połącz się z wodą i elektrycznością. Sposób instalacji podgrzewacza zależy od jego rodzaju: przepływu lub przechowywania. W zależności od rozmiaru i kształtu wybrana jest strona instalacji. Moc zależy od wymagań linii elektroenergetycznej oraz od urządzenia wewnętrznego podgrzewacza wody - schematu podłączenia do sieci wodociągowej.

Rodzaje elektrycznych podgrzewaczy wody

Istnieją dwie duże grupy: przepływ i akumulacja. Przepływowe podgrzewacze wody rozgrzewają wodę, która przez nie przepływa. Pod tym względem mają stosunkowo mały rozmiar, ale bardzo dużą moc - do 24 kW, ale to jest maksimum. Do mycia naczyń i wzięcia prysznica, wystarczająca moc od 4 do 6 kW, do zrobienia łazienki - 10-12 kW. Tak więc podłączenie takiego sprzętu wymaga dedykowanej linii energetycznej z RCD.

Zainstaluj podgrzewacz wody własnymi rękami photo + video

Grzejniki wodne różnych typów

Nagrzewnice wodne nazywane są również "kotłami", mają zbiornik i mały, w porównaniu z mocą przepływu, od 0,8 kW do 4 kW. Pożądana jest jednak również osobna linia zasilająca. Wymiary kotłów zależą od objętości wody zawartej w zbiorniku. Kształt jest cylindryczny, a cylinder może być umieszczony pionowo (opcja tańsza) i poziomo (koszt więcej).

Miejsce instalacji nagrzewnicy jest wybierane głównie w zależności od dostępnych warunków przyłączenia. Najczęściej jest to łazienka lub kuchnia: w obu pokojach jest woda. Po drugie, miejsce jest wybrane ze względów estetycznych: sprzęt nie jest "rzucany" w oczy. Z tego punktu widzenia zazwyczaj wybiera się toaletę lub łazienkę. Jeśli jest miejsce, wybór jest optymalny.

Jak zainstalować kocioł (zasobnikowy podgrzewacz wody)

Zacznijmy od instalacji na ścianie, ponieważ tam jest zwykle zapinana. Puste kotły mają stałą masę, a nawet woda w nich zawiera do 150 litrów. W związku z tym na mocowanie nakładane są sztywne wymagania: muszą one wytrzymać ciężar podwójny równy dwukrotnej pojemności. Oznacza to, że jeśli masz kocioł na 80 litrów, mocowanie musi wytrzymać 160 kg. W związku z tym jest montowany tylko na podstawie o dobrej nośności dla kotew z hakami.

Zainstaluj podgrzewacz wody własnymi rękami photo + video

Wiszący kocioł na ścianie

Z tyłu nagrzewnicy znajduje się płyta montażowa u góry (czasami są dwie u góry i u dołu). Ma gniazda, w których haki są gwintowane. W ten sposób kocioł jest zawieszony na ścianie. Istnieją dwa różne sposoby zwrócenia uwagi na to, gdzie kierować elementami złącznymi:

  • Jeśli są asystenci, a przestrzeń pozwala na względnie swobodny ruch, możesz ustawić kocioł we właściwym miejscu pod ścianą, a następnie zakreślić szczeliny.
  • Zmierz odległość, na której znajduje się słupek od górnej części podgrzewacza, zmierzyć odległość między środkami otworów montażowych. Umieść wszystkie te parametry na ścianie, znajdując potrzebne punkty.

Jedna uwaga: jeśli masz zamiar powiesić grzejnik na suficie, konieczne jest, aby od czubka do sufitu był odstęp co najmniej 5 cm Jest to konieczne, aby móc go podnieść, przesuwne haki .. W przeciwnym razie, powiesić kocioł nie będzie działać.

Jak podłączyć kocioł do źródła wody

Będziemy postępować z faktu, że istnieje już punkt zaopatrzenia w zimną wodę, a także grzebień z dystrybucją gorącej wody. Trochę o tym, co podłączyć wyjścia kotła z rurą ciepłej i zimnej wody. Bardziej dogodne jest stosowanie elastycznych węży, ale nie elastycznych w oplataniach i elastycznych z falistej stali nierdzewnej. Mają także różną długość, mają na końcach nakrętki z uszczelkami, ale ich żywotność i niezawodność są wielokrotnie wyższe. Jeśli kocioł wisi nad łazienką i wszystkie połączenia znajdują się w tym samym miejscu, to nawet w przypadku pęknięcia węży nic ci nie grozi: woda będzie w łazience. Jeśli nie, możesz zalać sąsiadów.

Inną opcją jest zastosowanie rur z tworzyw sztucznych (polipropylenowych lub metalowo-plastikowych). Ta opcja jest używana, jeśli dystrybucja ciepłej wody w punktach dystrybucji odbywa się jednocześnie. W przeciwnym razie wygodniej będzie używać elastycznych złączy. Tylko przy użyciu rur należy pamiętać, że specjalne rury są umieszczane na gorącej wodzie, która zazwyczaj jest oznaczona na czerwono, na rurach do zimnej wody może nie być wcale lub ma kolor niebieski / niebieski.

Zainstaluj podgrzewacz wody własnymi rękami photo + video

Schemat podłączenia nagrzewnicy do źródła wody

Teraz bezpośrednio o schemacie podłączenia kotła do sieci wodociągowej. Chociaż nowoczesne podgrzewacze wody są często wyposażone w automatykę, okresowo, po podgrzaniu, następuje nagły skok ciśnienia, który może prowadzić do naruszenia szczelności zbiornika. Aby uniknąć skoków, na wlocie wlotu zimnej wody zainstalowany jest zawór bezpieczeństwa. Gdy wartość progowa zostanie przekroczona, otwiera się w niej kran i część wody zostaje rozładowana, wyrównując ciśnienie. Dlatego instalując kran upewnij się, że wylot spustowy (mały dzwonek) jest skierowany w dół. Jeśli chcesz, aby kocioł pracował przez dłuższy czas, włącz ten zawór.

Dogodnie, jeśli ma on drugą funkcję, działa jako zawór zwrotny, blokując wypływ wody pod nieobecność ciśnienia w układzie.

Zainstaluj podgrzewacz wody własnymi rękami photo + video

Zawór bezpieczeństwa do kotła

Jeśli spojrzysz na zdjęcie, na obudowie znajduje się strzałka wskazująca kierunek ruchu wody. Jeśli istnieje taka strzałka, urządzenie działa jak zawór zwrotny, uniemożliwiając wylewanie wody. Jeśli nie ma strzałki, konieczne jest umieszczenie zaworu zwrotnego (powyżej zaworu bezpieczeństwa).

O tym, co spełnia zawór bezpieczeństwa i jak najlepiej go zainstalować, jeśli nie jest nad wanną, patrz film wideo.

Kolejną obowiązkową częścią schematu są zawory odcinające. Zazwyczaj umieszcza się je na odgałęzieniu pionu gorącej i zimnej wody. Dźwigi te są obowiązkowe. Czasem wystawiane przed zespół bezpieczeństwa, ale nie są już wiążące, ale służą tylko do wygodniejszych napraw.

Grupa bezpieczeństwa to filtr zgrubny i reduktor ciśnienia. Jeśli te urządzenia nie znajdują się przy wejściu do domu lub mieszkania, bardzo pożądane jest, aby je umieścić: wydłużają żywotność podgrzewacza wody.

Aby uzyskać wyjaśnienie schematu połączeń kotła, zobacz wideo, tutaj również zdemontowaliśmy typowe błędy połączenia z wodą.

Podłączanie kotła do prądu

Wszyscy producenci grzejników wodnych polecić tym kotły na energię elektryczną do osobnej linii od tablicy rozdzielczej, na której zamontowany jest podwójny karabin maszynowy i RCD, proszę pamiętać, że urządzenie należy podwoić - czyli taki, który łamie zarówno fazę i neutralny. Upewnij się, że dostępność ziemi. Środki te zapewniają bezpieczeństwo, więc nie należy ich zaniedbywać.

Zainstaluj podgrzewacz wody własnymi rękami photo + video

Jak zainstalować podgrzewacz wody: obwód elektryczny

Zamiast bandy automatu RCD +, możesz umieścić Difttatt. Będzie również monitorować zarówno prąd upływu, jak i zwarcie, ale jest wykonany w tej samej obudowie. W przypadku kotłów o średniej wydajności wystarczający jest automat 16 A, a prąd upływu RCD wynosi 10 mA. Przekrój drutu miedzianego (mono-barrel) wynosi 2,5 mm.

Jak zainstalować podgrzewacz wody typu przepływowego

Jak już wspomniano, przepływający podgrzewacz ma mniejsze wymiary, więc łatwiej jest znaleźć dla niego miejsce. Możesz powiesić go przy ścianie lub możesz go schować w szafce. Jego wymiary wynoszą zazwyczaj 15 * 20 cm * 7 cm lub więcej. Ogólnie - małe. Waga - przy masie 3-4 kg, tak aby wymagania dotyczące mocowania były minimalne. Zwykle jest on zawieszony na dwóch kołkach o małej średnicy wkręconych w ścianę lub ma płytkę montażową przykręconą do ściany i nie jest już zawieszony na podgrzewaczu wody. Jak zainstalować podgrzewacz przepływowy zorientowany, teraz o połączeniu.

Podłączanie bieżącego podgrzewacza wody do źródła wody

Z tej strony wszystko jest proste. Ale wadą jest to, że jednocześnie może dostarczyć tylko jeden punkt z wodą. W zależności od lokalizacji instalacji, na wylocie ciepłej wody umieszczony jest wąż do gorącej wody lub głowica prysznicowa z elastycznym wężem lub srebrną gąbką do mycia naczyń. Istnieje możliwość umieszczenia "ginger" i konewki przez tee (jako zdjęcie z prawej strony).

Zainstaluj podgrzewacz wody własnymi rękami photo + video

Jak podłączyć działający elektryczny podgrzewacz wody

Aby móc, jeśli to konieczne, usunąć podgrzewacz wody i nie blokować wody w całym mieszkaniu lub domu, zawory kulowe są umieszczane na wlocie i wylocie. Odnoszą się do obowiązkowego wyposażenia. Połączenie z dysz do punktu wprowadzenia do linii zasilania zimną wodą odbywa się w taki sam sposób, jak przy podłączaniu kotła: węże faliste wykonane ze stali nierdzewnej lub rur z tworzyw sztucznych. Gorąca woda do tego stopnia, jeśli to konieczne, jest prowadzona przez elastyczny wąż: tutaj temperatury są zbyt wysokie, w zasadzie tak się nie dzieje, więc musi wytrzymać.

Zainstaluj podgrzewacz wody własnymi rękami photo + video

Schemat podłączenia przepływowego podgrzewacza wody do sieci wodociągowej

Inną cechą przepływowych podgrzewaczy wody jest to, że zwykle mogą ogrzewać tylko pewną ilość wody. Wraz ze wzrostem przepływu lub zbyt niską temperaturą przy wejściu, radzą sobie z zadaniem. Dlatego najczęściej taki podgrzewacz wody jest używany jako tymczasowy - w daczy lub gdy dopływ gorącej wody jest wyłączony w celach profilaktycznych (na lato).

Rozwiązuj problem z nadmierną ilością wody (jeśli ciśnienie jest wyższe od normatywnego), nie jest to trudne: albo umieść reduktor na wlocie lub ograniczniku przepływu. Reduktor jest poważniejszym urządzeniem i zaleca się umieścić go przy wejściu do mieszkania, a ogranicznik przepływu to mały cylinder z zaworem. Jest on nawijany na rurze wlotowej zimnej wody. Przykładem instalacji podgrzewacza wody typu flow i miejsca dokręcenia ogranicznika przepływu jest wideo.

Podłączanie do prądu

Z częścią elektryczną połączenia wszystko jest takie samo jak w przypadku kotła: linia dedykowana, RCD + automatyczna. Inne tylko oceny i przekrój przewodów. Wartość nominalna przy mocy do 5 kW wynosi 25 A, do 7 kW wynosi 32 A, a od 7 do 9 kW wynosi 40 A. Przekrój miedzianego drutu wynosi 4-6 mm (mono).