Zasłony na pierścieniach własnymi rękami: zasady szycia

Zasłony na pierścieniach własnymi rękami: zasady szycia

Dla każdej nowoczesnej osoby ważna jest każda wolna minuta, dlatego stara się wyposażyć swój dom w najbardziej funkcjonalne i użyteczne rzeczy. Takie należy powiedzieć o zasłony: metal gzymsy niewygodne z kołkami mocującymi, na ubrania i zatopiony w zapomnienie i zastąpiono zasłony na pierścieniach - światło, niezawodny i dekoracyjny.

Zasłony na pierścieniach własnymi rękami: zasady szycia

Pierścienie na zasłonach mogą mieć różne kształty i kolory, nadają się również do ozdabiania okien w pokojach o dowolnym wzornictwie.

Pierścienie zainstalowane na zasłonach są również nazywane oczkami. Ten rodzaj zapięcia został opracowany przez zachodnich projektantów i natychmiast zyskał popularność, co tłumaczy liczne zalety:

 1. Krzywe na zasłonach pozwalają uzyskać równomierne rozłożenie tkaniny na gzymsie, dzięki czemu powstają piękne fale. W takim przypadku równomierność fal nie zostaje zakłócona nawet po zmywaniu zasłon.
 2. Eliminacja psucia się i rozciągania tkanki, przy innych rodzajach zapięć, znacznie skraca żywotność zasłon.
 3. Pierścienie na zasłonach mogą mieć różne kształty i kolory, dzięki czemu nadają się do ozdabiania okien w pokojach o dowolnym wzornictwie. Jak zauważają eksperci, idealnie pasują do stylu high-tech lub minimalizmu.

Pomimo tego, że zasłony z oczkami wyglądają bardzo efektownie, można je łatwo wykonać ręcznie.

Najważniejsze, aby wybrać, które oczka pasują do stylu Twojego pokoju.

Jak wybrać projekt oczek

Zasłony na pierścieniach własnymi rękami: zasady szycia

Oczka są stosowane z wieloma rodzajami zasłon, z wyjątkiem tkanin lekkich.

Dzisiaj projektanci opracowali ogromną liczbę pierścieni na zasłony. Na przykład, jeśli oryginalne oczka miał tylko okrągły kształt, ale teraz klienci oferowanych produktów owalne, w kształcie rombu, trójkątne, w kształcie kwadratu lub posiadające formę kwiatu, kierownica, chmury, delfinami, co pozwala zainstalować je nie tylko w salonie czy sypialni, ale również w pokoju dziecięcym .

Ponadto pierścienie kurtynowe mogą być metalowe lub plastikowe, błyszczące lub matowe. Są dostępne w różnych kolorach i mogą być dekorowane pod skórą, drewnem, kamieniem i innymi materiałami. W tym przypadku produkty z tworzyw sztucznych mają niewielką zaletę: nie rdzewieją i łatwiej się je mocuje na tkaninie.

Wybierając elementy mocujące na kurtynie, należy określić, jaką rolę będą odgrywać oczka w projekcie pomieszczenia. Na przykład mogą być niewidoczne, dopasowane do tonu tkaniny, mogą być w harmonii z kolorem mebli i mogą skupiać się na sobie. W tym ostatnim przypadku wymagane jest wybranie przedmiotów o nietypowym kształcie i jasnym kolorze.

Niezależnie od kształtu, wszystkie oczka mają okrągły otwór, przez który są przymocowane do gzymsu. Dostępne są standardowe pierścienie o średnicy otworu 1,5 cm W celu zawieszenia kurtyny najlepiej nadają się oczka o średnicy otworu od 1,5 do 5 cm.

Zasady szycia zasłon na pierścieniach

Zasłony na pierścieniach własnymi rękami: zasady szycia

Do szycia zasłon będziesz potrzebował: szpilek, nici, centymetra, taśmy samoprzylepnej.

Kiedy zaczniesz szyć modne i piękne zasłony na oczkach, musisz przygotować niezbędne materiały i narzędzia. Wymagane:

 • tkanina na zasłony;
 • oczekki o pożądanym kształcie i rozmiarze;
 • wstążka lub polary kochanka;
 • nożyczki krawieckie;
 • szpilki;
 • ołówek lub kredka;
 • cm;
 • żelazo;
 • maszyna do szycia.

Aby fala na tkaninie była najbardziej jednolita i piękna, liczba oczek powinna być równa. Odległość między pierścieniami zależy od głębokości zakładki na kurtynie. Jeśli pierścienie są zainstalowane w odległości około 22 cm od siebie, fałdy będą głębokie i wytłaczane. Instalacja oczek w odległości 15 cm od siebie pozwoli uzyskać miękkie i częste fałdy.

Licząc wymaganą liczbę oczek, należy pamiętać, że zbyt rzadkie ich położenie doprowadzi do ugięcia zasłon, a zbyt częste nie pozwoli stworzyć pięknej fali. Standardem dla wszelkiego rodzaju tkanin jest rozmieszczenie oczek w odległości około 18 cm.

Ponadto podczas mocowania taśm 2 do fali zasłony gzyms powinny określić w obrazie lustrzanym, tak aby nie został uszkodzony symetrii wzór. W przeciwnym razie zasłony stracą swoją dekoracyjność. Zakładając oczka na tkaninie, należy zwrócić uwagę na wielkość wcięcia od górnej krawędzi zasłony. Zatem, miękkie tkanki (koronki lub organzy) gięcia powinien wynosić nie więcej niż 5-6 cm od brzegu, a pierścień mocujący jest pożądane, aby wybrać zewnętrzną średnicę około 3-4 cm. W ciężkich Tkaniny mogą być wykonane większe zgięcie, ponieważ nie będzie ugiąć i rozciągnąć.

Szycie zasłon i zapinanie oczek

Zasłony na pierścieniach własnymi rękami: zasady szycia

Scheme oczka mocujące.

Przed zakupem materiałów należy wykonać pomiar okna. Przy obliczaniu tkanki należy wziąć pod uwagę, że aby utworzyć głęboką falę, należy zakupić:

 • tiul w liczbie: szerokość okna x 3;
 • gęsta tkanka w ilości: szerokość okna x 2.

To znaczy, na przykład, jeśli szerokość okna wynosi 150 cm, musisz kupić 3 m gęstej tkaniny kurtynowej. Długość tkaniny jest obliczana w zależności od wysokości gzymsu i wielkości wcięcia od krawędzi tkaniny. Załóżmy, że okap wysokość 2 m, a tkanina zginania 10 cm. Wcięcie oczka z zasłonami krawędzi wynosi 3 cm. W ten zasłony musi znajdować się nad podłogą, na wysokości około 2-3 cm. W ten sposób ułatwia im i mniejsze zabrudzenie wsuwania. Zatem konieczne jest, aby zakupić kawałek materiału, 2 m 14 cm, 11 cm, wymagane jest, aby utworzyć zagięcie i górne 3 cm w dolnym brzegu tkaniny.

Następnie trzeba wyciąć kawałek włókniny, której szerokość będzie równa szerokości zagięcia x 2 (w tym przypadku 20 cm), a długość do szerokości kurtyny. Następnie wymagane jest naniesienie włókniny lub wstążki na górną część zasłony i prasowanie żelazkiem, aby włóknina przylegała do tkaniny.

Zasłony na pierścieniach własnymi rękami: zasady szycia

Instalacja pierwszego oczka.

Następnym krokiem jest utworzenie zakrętu. Zegnij górną część materiału o wielkości 11 cm flizelin wewnątrz i zapnij szpilkami. Następnie wykonaj rąbek o długości 1 cm, aby ukryć krawędź tkaniny, i spędź przyszłą zasłonę na maszynie do szycia. W dolnej części tkaniny wykonaj podwójny fałd 1 cm, a także ścieg. Jeśli to konieczne, ukryj boczne krawędzie tkanki, są one podobnie zgięte i rozłożone.

Blind jest gotowy i można do niego przypiąć oczka. Wstaw pierścienie w następujący sposób:

 1. Za pomocą centymetra, zgodnie z powyższymi zaleceniami, obliczyć położenie oczek mocujących.
 2. Weź jedną połówkę pierścienia, nałóż na tkaninę z wcięciem 3 cm od górnej krawędzi i obrysuj wewnętrzną średnicę oczka ołówkiem lub kredką. Dlatego konieczne jest zaznaczenie całego płótna.
 3. Nożyczki przecinają środek narysowanych okręgów, a następnie je odcinają.
 4. Wokół wyciętych otworów po obu stronach zainstaluj oczka i zatrzaśnij obie połówki.

Zasłony na oczkach są gotowe. Pozostaje tylko przekazać gzyms-bar w pierścienie i pięknie zadekorirovat tkaniny. W ten sposób można zauważyć, że szycie zasłon na pierścieniach nie jest niczym skomplikowanym. Przymocuj oczka do zasłony używając najczęściej używanych narzędzi krawieckich. Aby stworzyć oryginalny i odpowiedni do Twojego gustu wystrój wnętrz nie zajmie Ci więcej niż 3 godziny, a rezultat przekroczy wszelkie oczekiwania.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*

− 2 = 2