Zużycie różnych rodzajów farb na 1 m2

Zużycie różnych rodzajów farb na 1 m2

Wszystkie prace z materiałami do malowania wymagają wstępnego obliczenia ilości materiału, który będzie wymagany do wykończenia. Nie jest wskazane kupowanie farby z dużym marginesem, ponieważ jest ona przechowywana przez krótki czas, szczególnie w otwartym opakowaniu. Dlatego ważne jest, aby znać zużycie farby na 1 m2 przed rozpoczęciem całej pracy.

Zużycie różnych rodzajów farb na 1 m2

 

Co wpływa na przepływ

Producenci wskazują na opakowaniu ilość kompozycji niezbędną do pokrycia 1 m2 powierzchni poddawanej obróbce. Jednak dane te nie zawsze odpowiadają rzeczywistości, ponieważ nie uwzględnia się krzywizny ścian, obecności różnych wad, używanego instrumentu itp.

Ukrywanie mocy

Im wyższy jest ten wskaźnik, tym lepiej kompozycje pokrywają powierzchnię. W związku z tym lepiej kupić farby, których siła krycia jest najwyższa. Mogą one kosztować nieco więcej, ale w rezultacie prace naprawcze będą tak ekonomiczne, jak to tylko możliwe. Optymalna szybkość krycia wynosi 30 g na 1 metr kwadratowy.

Zużycie różnych rodzajów farb na 1 m2

Oprócz poziomu nasycenia, zdolność ukrywania zależy w dużej mierze od koloru danego koloru

Narzędzia

Zużycie farb na 1 m2 zależy również od tego, które narzędzie zostanie zastosowane. Najdroższy materiał jest zużywany przez pistolet natryskowy. Jeśli zdecydowano się na użycie wałka, zaleca się wybrać narzędzie z krótkim stosem, aby stworzyć efekt ściany z kamienia naturalnego lub ze stosem średniej długości, aby stworzyć relief. Podczas używania pędzli obserwuje się największe zużycie atramentu na 1 m2.

Zużycie różnych rodzajów farb na 1 m2

Podczas pracy na stosunkowo dużych płaszczyznach i obszarach wygodniej jest pracować z wałkiem, a szczotki nadają się doskonale do malowania trudno dostępnych miejsc

Typ fundamentu

Jeśli powłoka była wcześniej pomalowana na biało, to w przypadku podobnego odcienia konieczne będzie nałożenie jednej warstwy materiału. Jeśli planowane jest zastosowanie ciemnej kompozycji, może to zająć 2 -3 warstwy, które również znacząco wpłyną na szybkość przepływu. Aby obliczyć ilość farby do obróbki tynkowanych powierzchni, należy dodać 20% do danych producenta. Dzieje się tak, ponieważ większość tynków dobrze pochłania wilgoć. Ponadto dla każdego materiału (drewna, kamienia itp.) Należy wytwarzać odpowiednie powłoki, które nie powinny być wykorzystywane do innych celów.

Zużycie różnych rodzajów farb na 1 m2

Bez względu na rodzaj podłoża pierwsza warstwa zawsze "zabiera" znacznie więcej farby niż kolejne

Rodzaje farb

Normy zużycia farby zależą bezpośrednio od jej rodzaju. Niektóre preparaty można nakładać w jednej warstwie, inne wymagają więcej. Poniżej omówimy zużycie farby na ściany, biorąc pod uwagę te czynniki.

 

Kompozycje akrylowe

Materiały dyspergowalne w wodzie na bazie żywic akrylowych służą do wykańczania powierzchni wewnętrznych i zewnętrznych. Większość producentów dostarcza białą farbę akrylową, którą należy wymieszać z barwą przed nałożeniem.

 1. Tak więc, aby dowiedzieć się koszt farby akrylowej, należy najpierw zbadać opakowanie. Zazwyczaj zajmuje około 1 litra materiału na 8 metrów kwadratowych. Biorąc jednak pod uwagę chłonność podłoża i obecność małych defektów, można powiedzieć, że rzeczywiste zużycie wynosi 1 litr na 6 m2.
 2. Następnie musisz policzyć liczbę warstw. Jeśli zakupiono wysokiej jakości markowe materiały, wystarczy zastosować 2 warstwy. W przypadku farb o profilu ekonomicznym potrzebne są co najmniej 3 warstwy. Na przykład ściana do malowania o powierzchni 10 m2. Przy zużyciu 1 litra na 6 m2 wymagane są prawie dwa litry materiału. Jeśli pomnożysz uzyskaną liczbę przez liczbę warstw, otrzymasz 4 litry materiału o wysokiej jakości i 6 litrów wariantu ekonomicznego.
 3. Następnie należy rozważyć używane narzędzie. Podczas używania pistoletu natryskowego lub wałka wymagana ilość nie ulegnie zmianie. Jeśli używasz tylko pędzli, musisz dodać kolejne 15%. W rezultacie zużycie farby akrylowej na 1 m2 wynosi 4,5 -7 litrów.

Zużycie różnych rodzajów farb na 1 m2

Jedną z zalet kompozycji akrylowej jest to, że natężenie przepływu podczas pracy z wałkiem i pistoletem natryskowym jest praktycznie niezmienione

Emulsja wodna

Obliczenie farby w tym przypadku rozpoczyna się również od znaku producenta. W idealnych warunkach do obróbki 18 m2 powierzchni potrzeba tylko 1 litra materiału. W rzeczywistości liczba ta wyniesie 9-11 m2. Następnie należy wziąć pod uwagę liczbę warstw i funkcje narzędzia. Aby zmniejszyć natężenie przepływu, zaleca się użycie podkładu. Kosztuje znacznie mniej niż LMC, dzięki czemu zaoszczędzi nawet do 30% budżetu na materiał. Nie należy również nakładać farby zbyt grubej, ponieważ jej zdolność do rozprowadzania jest niska iw żadnym wypadku nie zajmie 3 warstw.

Zużycie różnych rodzajów farb na 1 m2

Związki wody i emulsji mają kilka rodzajów, ale najbardziej popularną jest farba akrylowa

 

Proszek

Kompozycje proszkowe na bazie składników polimerowych stały się w ostatnim czasie coraz bardziej popularne dzięki ich wysokiej wydajności. Aby zrozumieć, ile ten materiał potrzebuje do malowania jednego metra kwadratowego, należy wziąć pod uwagę minimalną grubość warstwy dekoracyjnej - 100 mikronów. W większości przypadków przy użyciu jasnych proszków zużycie wynosi 110-130 g.

Zużycie różnych rodzajów farb na 1 m2

Farby proszkowe mają wysoką wydajność i taki sam wysoki koszt, ale są stosowane wyłącznie w fabryce za pomocą specjalnej technologii

Oliwy

Głównym składnikiem tego materiału jest olej lniany. Po nałożeniu substancja jest polimeryzowana i tworzy błonę. Wskazane zużycie wynosi od 140 do 250 g na m2. Przy pokryciu obszaru jedną warstwą potrzebne będzie około 130 g materiału. Ponadto wymagane są różne ilości materiału w zależności od koloru:

 • biały - 1 kg / 10 m2;
 • czarny - 1 kg / 20 m2;
 • żółty i czerwony - 1 kg / 9 m2;
 • zielony - 1 kg / 13 m2;
 • niebieski - 1 kg / 17 m2.

Zużycie różnych rodzajów farb na 1 m2

Preparaty tłuste są tanie, ale są prawie najwyższym zużyciem, ponadto te farby schną przez długi czas

Do notatki! Oprócz kosztów związanych z farbą ważne jest, aby wziąć pod uwagę rozpuszczalnik. Takie materiały rozcieńcza się benzyną lakową w stosunku 1: 1, więc rozpuszczalnik będzie również potrzebował dużo.

Fasada

W przypadku powierzchni zewnętrznych stosuje się te same materiały, co w przypadku powierzchni wewnętrznych, dlatego zużycie jednej warstwy jest w przybliżeniu takie samo. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że ściany zewnętrzne wymagają dokładniejszego zabarwienia, ponieważ zwykle nie mają idealnie gładkiej powierzchni. W związku z tym farba będzie potrzebować około 30% więcej niż w przypadku wykończenia wnętrza.

Zużycie różnych rodzajów farb na 1 m2

Nowoczesne farby elewacyjne są bardzo odporne na uszkodzenia, ale w porównaniu z kompozycjami wnętrz ich zużycie jest wyższe

Olifa

Czasem na ścianach drzewa wkłada się tylko jeden materiał - olej suszący. Służy również do tworzenia warstwy początkowej przed malowaniem. Do przetworzenia jednego metra kwadratowego powłoki wymagane jest nie więcej niż 130 gramów materiału. W takim przypadku taka niewielka ilość stosunkowo niedrogiego materiału pozwoli zaoszczędzić nawet 20% farby.

Zużycie różnych rodzajów farb na 1 m2

Olej do suszenia jest obecnie stosowany jako podkład na drewno i jako rozpuszczalnik do farb olejnych

Jak zmniejszyć zużycie

Aby zmniejszyć ilość użytego materiału, należy dobrze przygotować powierzchnię.

 1. Jeśli planowane jest wyrównanie ścian tynkiem, należy zadbać o to, aby warstwa wykończeniowa została odpowiednio wysuszona i wyczyszczona. Każde pęknięcie lub inny defekt zwiększy natężenie przepływu lakieru.
 2. Użycie podkładów i specjalnych impregnatów również pomoże zaoszczędzić trochę. Tynk i beton pochłaniają dużo płynu, dlatego lepiej jest najpierw nałożyć podkład, pozostawić go do wyschnięcia, a następnie pomalować na pomalowanej powierzchni. Oprócz oszczędności, ta kompozycja pomaga zwiększyć przyczepność.

  Zużycie różnych rodzajów farb na 1 m2

  Gleba jest wykorzystywana nie tyle do zmniejszenia zużycia, co do zwiększenia przyczepności farby do powierzchni, a ponadto musi być tego samego typu z farbą

 3. Jeśli chodzi o przetwarzanie uprzednio pomalowanej powierzchni, konieczne jest albo usunięcie starej farby, aby nie musiała nakładać się na kolor, albo malować ścianę bez usuwania powłoki, jeśli wybrany zostanie podobny kolor.

Ponadto, aby zmniejszyć zużycie farby, pomocne będą proste zasady:

 • Podczas pracy należy umieścić pojemnik z materiałem na płaskiej, płaskiej powierzchni, aby go nie odwrócić.
 • Podczas rekrutacji materiału na szczotce lub wałku należy nacisnąć narzędzie na perforowanej powierzchni tacy farby. W przeciwnym razie krople farby spłyną ze ścian, które będą musiały zostać usunięte.

  Zużycie różnych rodzajów farb na 1 m2

  Tacka na farbę z wałkiem lub zaprawą w szczęce jest niedrogim, ale bardzo użytecznym narzędziem, które pozwala zmniejszyć zużycie farby

 • Konieczne jest stosowanie tylko tych rozpuszczalników iw ilościach wskazanych na opakowaniu.
 • Zaleca się użycie podkładu i farby od jednego producenta. Ważne jest, aby skonsultować się ze sprzedawcą w sprawie ich kompatybilności.
 • Ci, którzy planują malować powierzchnie po raz pierwszy, powinni zakupić niewielką ilość materiału i ćwiczyć na sklejce, płycie gipsowo-kartonowej lub innym niepotrzebnym przedmiocie.

Często trzeba kupować materiały do ​​lakierowania ze względu na niewłaściwe użycie koloru. Jeśli w tym przypadku nie ma doświadczenia, lepiej poprosić o wymieszanie składników w sklepie.

Przed zakupem farby należy pamiętać, że obliczony materiał może zostać zakończony przed zakończeniem prac. Dzieje się tak z powodu niewłaściwego doboru składu, błędów w obliczeniach matematycznych lub sytuacji siły wyższej. Lepiej jest zawsze kupować farbę z niewielkim marginesem 5 -10%.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*

+ 89 = 95