Malá obývacia izba: návrhy a dizajn (+40 fotografií)

Každý majiteľ chce mať vo svojom apartmáne priestrannú a útulnú obývaciu izbu, kde si môžete pohodlne stráviť dlhé večery a čítať zaujímavú knihu alebo sledovať televíziu. Aj v tejto izbe môžete usporiadať hostiny a stretnúť sa s hosťami. Ale bohužiaľ, realita života je taká, že sny o voľných "štvorcoch" zostávajú sny.

Interiér malého obývacieho priestoru vám umožní umiestniť len najdôležitejší nábytok a vybavenie. S príslušnou organizáciou vesmíru môžete urobiť aj tie najkompaktnejšie miestnosti celkom útulné a funkčné.

interiér malej obývacej izby

farebné spektrum

Vo vnútri každej miestnosti, farebná schéma. Pri malých miestnostiach je tento problém obzvlášť dôležitý, pretože nesprávna voľba môže vizuálne znížiť počet už chýbajúcich štvorcových metrov.

interiér malej obývacej izby

Vizuálne rozšírenie oblasti môže byť klasický spôsob, pomocou ľahkých a mäkkých farieb v dizajne. Treba mať na pamäti, že zvislé čiary zväčšujú vizuálne priestor, zatiaľ čo vodorovné čiary sú naopak zúžené.

Tapeta by mala buď chýbať alebo neutrálne.

interiér malej obývacej izby

že dizajn Izba nevyzerala príliš nudná a čerstvá, zvolená farebná škála stien môže byť zriedená zrkadlami, maľbami a diskrétnymi výtlačkami. Dekoratívne prvky by sa mali harmonicky kombinovať so zvolenou farebnou stupnicou, pričom by sa nemali vytvárať silné kontrasty.

interiér malej obývacej izby

nábytok

V malej miestnosti by ste si mali vybrať jednoduchý a minimalistický nábytok. Namiesto sady pohovkami a kreslami je vhodné inštalovať rozkladacia pohovka, ktorá v prípade potreby môže byť prevedená do postele, niekoľko stoličiek a poufs pľúc.

Výber nábytku by mal byť uprednostňovaný pred otvorenými konštrukciami. Hromadné predmety zaprášili miestnosť, vytvárajúc efekt zdržanlivosti v byte.

interiér malej obývacej izby

Namiesto neustáleho nábytkové stene pozdĺž steny s množstvom skriniek s slepých fasády by mala zaviesť malý a ľahký kopec s otvorenými policami a výklenky, rovnako ako zrkadlo a v niektorých prípadoch, transparentné fasády.

interiér malej obývacej izby

Ak chcete, môžete skrinky a steny úplne odmietnuť zavesením televízora na stenu. V tomto prípade, aj v malej obývacej izbe bude veľa voľného miesta, pretože hlavné interiérové ​​predmety budú len stoličky a pohovka.

interiér malej obývacej izby

Takáto pustota, aj napriek populárnemu názoru, nezhoršuje dizajn, naopak mu dáva technologickú výhodu a približuje ho hi-tech štýlu.

Niekedy môžete takmer úplne opustiť podlahový nábytok a nechať len stoličky a pohovky. Obrovské regály a sklopné skrine prevezmú funkčné zaťaženie. Voľný priestor od podlahy po dolný okraj interiéru vytvára ilúziu priestoru.

interiér malej obývacej izby

osvetlenie

Nie je žiadnym tajomstvom, že pri jasnom osvetlení sa zdá, že každá izba je priestrannejšia. Preto v malom obývacej izbe by ste mali používať všetky spôsoby, ako sa vyhnúť temnému a tmavému rohu. K tomu je potrebné použiť čo najviac zdrojov prirodzeného a umelého osvetlenia.

interiér malej obývacej izby

Zvyčajne je okno v obývacej izbe najväčšie v celom byte, s výnimkou snáď balkóna, a dokonca ani vo všetkých bytoch. Slnečné svetlo by malo voľne preniknúť do miestnosti, nemalo by sa rozptýliť v hustých záclonkách a žalúziách. Samozrejme, v slnečných a jemných dňoch slnko môže spôsobiť napríklad nepríjemnosti pre slepých ľudí v miestnosti. To sa dá vyhnúť pomocou svetlých rolet.

Správna úroveň umelého osvetlenia môže byť vybavená bodovými svietidlami, svietidlami a nástennými svietidlami. Objemné lustre visiace zo stropu by sa samozrejme mali vyhnúť.

interiér malej obývacej izby

Dekor a dekorácia

Návrh a dekorácia interiéru malej obývačky je nejednoznačnou otázkou. Mnoho dizajnérov súhlasí s tým, že je potrebné dodržiavať jemné a neutrálne farby bez jasných kontrastov. Iní, naopak, tvrdia, že interiér by sa mal zamerať na určité veci, ako je jasná tlač na stene alebo tapety.

interiér malej obývacej izby

Použitie fotografických tapiet v tesnom priestore môže byť veľmi užitočné, ak sa k tomuto problému pristupujete s vtipom a vynaliezavosťou.

S foto tapetu môže premeniť prázdne steny v akomsi okná s úchvatným výhľadom na metropolu alebo malebnou krajinou.

interiér malej obývacej izby

Pri výbere dekoratívnych prvkov by sa malo pristupovať so špeciálnou pozornosťou, pretože takéto veci môžu harmonicky dopĺňať dizajn a negovať všetko jeho kúzlo. V uzavretom priestore by mali byť uprednostnené úzke vysoké vázy, vyrobené v tmavých farbách, sklenené police a kovové predmety. Nezabudnite, že chrómovaný kov dokonale odráža svetlo a dáva miestnosti pocit ľahkosti.

interiér malej obývacej izby

Vykurovacie radiátory

Často sa stáva, že vykurovacie batérie rozmaznávajú celý dizajn miestnosti. Vyhnite sa tomu dvomi spôsobmi: skryte ich za nábytkom alebo zdobte. Prvá metóda je zlá, pretože účinok vysokých teplôt môže stromu škodiť a teplo sa v tomto prípade rozptýli nerovnomerne.

Zdobenie radiátorov je možné vykonať špeciálnymi hliníkovými prekrytými doskami. S správnou voľbou ich tvaru a farby bude batéria vyzerať ako integrálna súčasť interiéru.

interiér malej obývacej izby

Návrh úzkej a predĺženej obývacej izby

Úzka a pretiahnutá obývacia izba nie je v Rusku a SNŠ taká bežná, ale napriek tomu prebieha.

Usporiadanie priestoru takejto miestnosti v byte môže byť umiestnením všetkých hlavných prvkov pozdĺž dvoch protiľahlých stien, pričom ostatné dve neobsadené.

interiér malej obývacej izby

Napríklad, jeden z dlhých stien, môžete plne venovať do čalúneného nábytku, zatiaľ čo druhá bude spolu s TV a audio zariadenia. Ak je to potrebné, bude možné doplniť miestnosť pomocou ľahkého konferenčného stolíka na kolesách. Takýto dizajn určite osloví tých, ktorí chcú zhromažďovať veľké firmy doma.

interiér malej obývacej izby

"Zaokrúhľovanie" priestoru

Dizajn aj najmenší obývacia izba môže byť originálny a nezvyčajný. Ak to chcete urobiť, stačí zvýšiť počet rohov miestnosti, čím sa dostanete bližšie k osemuholníku alebo dokonca kruhu. To sa dá robiť s rohovými skrinkami, stojanmi a konštrukciami. V tomto prípade sú v rohoch umiestnené všetky potrebné funkčné prvky, čím zostáva všetok zostávajúci priestor pre čalúnený nábytok a televízor, ktorý sa opäť môže inštalovať na stenu.

Nenechajte sa vyhnúť možnosti inštalácie kresla a pohovky v strede osemhrannej miestnosti. Ak je dizajn čalúneného nábytku čo najotvorenejší, potom táto situácia neobmedzuje priestor miestnosti, ale naopak, rozširuje ju.

interiér malej obývacej izby

Bez ohľadu na to, aké sú možnosti organizovania priestoru malého obývacieho priestoru, nie sú neobmedzené. Nesnažte sa preto obrátiť svoje 18-20 "štvorce" do cisárskych apartmánov. Treba pamätať na to, že v mnohých prípadoch vyhradený a skromný dizajn vyzerá oveľa efektívnejšie ako úmyselný luxus.

galéria Video

Fotogaléria