Category Archive : Onarım ve dekorasyon

Panjurlar için çalışma prensibi ve kontrol mekanizması

Çoğu durumda, herkes için ortak olan perdeler ve perdeler körlerle değiştirilebilir. Sakinleri güneşin kavurucu güneş ışınlarından koruyabilmelerini ve aynı zamanda temiz hava akışının önünü engellemelerini de mümkün kılmaktadır. Panjurlar, şeritlerden (kaburgalar) oluşan bir cihazdır. Çıtaların konumu yatay veya dikey olabilir.

Jaluzileri kontrol etmek için mekanizma o kadar basittir ki, elin kolay bir hareketi ile kullanılabilir. Buna ek olarak, sadece panjurları açmak ve kapatmak değil, aynı zamanda ışık akışını düzenlemek de mümkün. Ayrıca gölgeler ve şekiller bakımından geniş bir tasarım yelpazesi çekiyor.

avantajları

Panjurlar için çalışma prensibi ve kontrol mekanizması

Panjurlar çok yönlüdür ve kullanımı kolaydır

Panjurlara olan büyük talebe rağmen, pek çoğu, her zamanki perdelerle değiştirmeyi riske atmaz. İşte bu ürün lehine konuşan bazı gerçekler:

 1. Özellikle güneye bakan pencereler güneşe karşı güvenilir koruma sağlar. Bu işlevi perdelerle gerçekleştirmek için oldukça yoğun bir malzeme edinmeniz gerekir. Pencereler bu gibi perdelerle kapatıldığında, temiz hava akışı tamamen örtüşür. Panjurlarda, lamelüller, güneş ışınlarının yansımalarını elde edecek şekilde döndürülürken, serbest hava erişimi hala vardır.
 2. Çok yönlü uygulama. Tasarım çeşitliliği nedeniyle hem ofis kabinlerinde hem de oturma odasını dekore etmek için kullanılabilir.
 3. Kullanımı kolay. Özellikle ağır olan perdelerin açılması ve kapatılması için çaba sarf edilmesi gerekiyorsa, o zaman körlerle aynı işlem özel sapın kolay bir şekilde döndürülmesiyle gerçekleştirilebilir.
 4. Herhangi bir tip ve farklı büyüklükteki alanların pencereleri için kullanılabilir.
 5. Odanın boyutunu görsel olarak değiştirme yeteneği. Dikey panjurları kullanarak, odanın yüksekliğini görsel olarak arttırın.

Cihaz Özellikleri

Panjurlar için çalışma prensibi ve kontrol mekanizması

Bugüne kadar, hem cihaz kontrol mekanizmalarına hem de lamellerin yerleştirilmesine ayrılan çeşitli tipte güneşlikler bulunmaktadır.

Tüketiciler tarafından en çok talep edilen iki tür panjuru düşünelim: dikey ve yatay.

dikey

Panjurlar için çalışma prensibi ve kontrol mekanizması

Dikey panjurlar, rahat bir atmosfer ve yumuşak aydınlatma yaratmak için ihtiyacınız olan yerlerde iyidir.

Dikey panjur avantajı açıktır. Her şeyden önce, estetik bir görünüme ve evin belirli bir iç mekanının yaratılması için önemli olan çok çeşitli renklere dikkat edilmelidir. Ayrıca, lamellerin dönüşünün ayarlanması olasılığı nedeniyle, odada yumuşak bir dağınık aydınlatma yaratılır.

Dikey tip panjurların bileşenleri şunlardır: korniş, bağlantı zinciri, ağırlıklandırma maddeleri, kontrol zinciri, lamel ve kontrol kablosu.

Panjurlar için çalışma prensibi ve kontrol mekanizması

Dikey panjurların ana elemanı korniştir. Alüminyum veya plastikten imal edilmiştir. Son malzeme uzmanları, önermeyi önermezler, çünkü zamanla, körlerin ağırlığı altında, tokalaşmaya ve deforme olmaya başlar.

Bu formda, inşaat mekanizması tam olarak işlev göremeyecektir. Ayrıca, zamanla, plastik korniş sarıya dönecek ve estetik görünümünü kaybedecektir.

Her yıl saçak kılavuzlarını özel silikon bazlı bir yağlayıcı ile yağlamak çok önemlidir.

Kullanım nüansları

Panjurlar için çalışma prensibi ve kontrol mekanizması

Güçlü lamel ve korniş ile panjur seçin

Şimdi dikey panjur için saçakların ömrünü uzatma gerçeğine dönelim. Bunu yapmak için, bazı nüanslara dikkat etmeniz gerekir:

 1. Satın alırken mutlaka bir kornişin montaj kalitesini kontrol ederiz. Mekanizmaları fazla çaba sarf etmeden çalışmalıdır. Ayrıca, ipin durumu kusursuz olmalı, bükülmemelidir.
 2. Kornişin elemanları zayıf ve zayıf olmamalıdır.
 3. Genişlik ürünün ağırlığından belirlenmelidir. Örneğin, 4 m yüksekliğindeki kumaştan yapılmış lamellerle kepenk kullanıldığında, kornişin genişliği 3,5 cm, ağır plastik 3 m yüksekliğinde, genişlik 3 cm olmalıdır.
 4. Operasyon kurallarına uyun.

Lamellerin montajı sadece kornişe dik olduğunda yapılmalıdır.

Panjurlar için çalışma prensibi ve kontrol mekanizması

En iyi kalite jaluziler için sürgüleri seçin

Körüklerin kornişe bağlandığı cihazlar koşucular olarak adlandırılır. Kaliteleri kusursuz olmalı, böylece çapak tüm mekanizmayı durdurabilir. Onları satın alırken, daima üreticiyle ilgileniyoruz. Esas olarak plastikten yapılırlar.

Alt kısımda, lameller özel bir zincir vasıtasıyla birbirine bağlanır. Çoğu zaman bu plastik bir üründür, ancak metalden satın alınması mümkün olduğunda, bu ürünün ömrünü önemli ölçüde uzatacaktır.

Panjurlar için çalışma prensibi ve kontrol mekanizması

Kör cihaz devresi

Ağırlıklandırma ajanları ayrıca, lamellerin eşit bir pozisyonu için ve rüzgar esiyorken sallanmalarım önlemek için, panjurların alt kısmına yerleşirler.

Lamelleri 1800'e çevirmek, genellikle yan tarafa yerleştirilen özel bir kontrol zinciri sağlar.

Kontrol kablosunu kullanarak, jaluzi monte edilir ve açılır. Kontrol zincirinin yanında bulunur.

Kumaş veya plastik şeritler - lameller genişlikte farklıdır. Dikey panjurların nasıl toplanacağı hakkında, bu videoya bakın:

Küçük boyutlardaki pencerelerin dar çizgili ve daha geniş olanları olan körler elde etmesi önerilir.

yatay

Panjurlar için çalışma prensibi ve kontrol mekanizması

Kontrol panelinde özellikle kullanışlı yatay panjurlar

Yatay kepenk mekanizmasının mekanizması, dikey yapılarla tamamen aynıdır. Fark, kaburgaların bulunduğu yerdedir. Dikey olarak değil, yatay olarak düzenlenmiştir. Ayrıca kurulum yolunda bir fark var.

Dikey panjurlar genellikle, korniş tavana tutturulacak şekilde yerleştirilir ve ürünün kendisi sadece pencereyi kapatmaz, aynı zamanda duvarın bir kısmını da yakalar. Yatay yapılar çoğunlukla pencere açıklığının içine yerleştirilir, korniş profile monte edilir. Yatay jaluzilerin lamellerinin genişliği de farklıdır: 16 ila 25 mm.

Montaj süreci

Cihaz tasarımı basittir ve kendi başına yapılabilir. Plastik pencerelerde yatay panjurların nasıl takılacağı konusunda, bu videoya bakın:

Cihazın şeması şöyledir:

 1. Saçaklar kesinlikle yatay olmalıdır, bu yüzden önce sabitleme için yüzeyi kontrol edin. Gerekirse hizalayın. Ardından, parantezleri dübel kullanarak düzeltiriz. Onlar için delikler önceden delinir.
 2. Köşebentler üzerinde bulunan özel mandal yardımıyla kornişin köşeli parantezlere tutturulması.

  Panjurlar için çalışma prensibi ve kontrol mekanizması

 3. Çalışmaya devam edin ve özel sürgüleri kullanarak perdeyi çıtalara takın. Burada katı bir diziyi gözlemlemek ve şeritleri tam olarak bir rulo halinde katlandıkça takmak gereklidir.
 4. Ayrıca, her şeritte bir ağırlık maddesi aşağıdan sokulur ve bir bağlantı zinciri eklenir. Bunu yapmak için, her bir ağırlıklandırma aracının her iki tarafında özel mandallar vardır.
 5. Son aşamada, elemanların yerleştirilmesinin doğruluğunu bir kez daha kontrol edip, hareket halinde olduklarını kontrol ederiz.

Düzgün kurulum ile panjurlar düzgün ve kullanımı kolay olmalıdır. Kontrol edilirken elemanlar durursa, bir kez daha dikey panjur cihazını kontrol etmek gerekir.

Yönetim mekanizmaları

Panjurlar için çalışma prensibi ve kontrol mekanizması

Mekanizmaya bağlı olarak, perdeler merkeze veya pencerenin kenarına taşınabilir

Takılı obtüratör kontrol mekanizmasına bağlı olarak, yapının montajı çeşitli şekillerde gerçekleşebilir. Yapının merkezine doğru hareket edebilir veya tam tersine merkezden yanlara doğru hareket edebilirler. Hem kontrol mekanizmasına hem de onlardan toplanabilirler.

Kontrol mekanizması ile önceden karar vermek gereklidir. Bunun için, odanın genel iç mekanından başlayarak mobilyaların düzenlenmesi ve kendi öncelikleriyle sona erdirilmesi gibi birçok faktör dikkate alınmaktadır.

Panjurlar için çalışma prensibi ve kontrol mekanizması

Örneğin, mobilya pencerenin yanına yerleştirilirse, kör perdeler kendi yönde hareket ederse doğru olacaktır. Bu şekilde görsel olarak odanın alanını arttırır.

Bu nedenle, kör bahis türünü seçerek, öncelikle odanın iç tarafını rahatsız etmemelisiniz, çünkü bu yapılar sadece güneş ışığından korunmakla kalmaz, aynı zamanda rahatlık ve rahatlığın ayrılmaz bir parçasıdır.