Bir çini tepsisi ile duş nasıl yapılır

Bir çini tepsisi ile duş nasıl yapılır

Küçük banyolar genellikle duşlar yapar. Hamamlarda ve evlerde popülerdir, banyo ve banyo yerine banyo yerine koymaktadır. Ancak plastik kabinler herkes gibi değil: çok çirkin. Kendi elleriyle duş kabini, daha fazla zaman gerektirse de daha güvenilirdir. 

Bir çini tepsisi ile duş nasıl yapılır

Dışarıdan bakarsanız, o zaman pek bir fark yoktur.

Para kazanmak için kendiniz için duş yapmak istiyorsanız, önce iyi sayın. Yüzme havuzları için iyi bir su geçirmezliğe ihtiyaç duyacaksınız. Sadece zemini yükseltmek için iyi bir lavaboya ihtiyacınız var ve bu su iticisini arttıran plastikleştiricilerle iyi bir çözüm. Terbiye için, kaymaz bir yüzeye veya mozaik ve yapıştırıcıya (su itici) sahip iyi bir zemine ihtiyacınız vardır. Yerden ısıtma yapmak da güzel olurdu - kışın beton zemin üzerinde durmak çok hoş değil. Kapıya girmeniz gerekmesine rağmen, kapının açılması gerekiyor. Zaten miktar önemli. Daha ucuz seçenekler var - basit duş köşeleri. 

Alçıpandan bile duvar inşa etmeniz gerekiyorsa, ekonomi kesin olmayacaktır. Birçok insan duşun kendiliğinden daha azına mal olmadığını ve bunun en azından olduğunu söylüyor. Ama neyin iyi - istediğiniz gibi (ya da nasıl çalıştığını) tam istediğiniz gibi yapabilirsiniz. Ucuz kendi kendine çalışan duşakabin, sadece bir kapı veya perde ile kapatılmış olan hazır bir oda varsa mümkündür, ancak drenaj ve zemin cihazının maliyetleri hiçbir yere gitmez.

Duşta bir drenaj düzenleme yolları

Görünüşe rağmen neredeyse aynı görünümde - duvarlar ve döşeme zemini, bazı kapılar, kendinden yapılı duş kabinleri iç cihaz için birçok seçeneğe sahip. Gerçekten seçmek için bir şey var.

Palet çeşitleri

En basit ve en güvenilir seçenek, duş kabininde su geçirmez bir zemin oluşturmaktır - hazır paleti yerleştirin. Tuğla üzerine monte edilebilir veya bir köpük blokları tabanı yapılabilir. "Bitmiş palet" ile iki tip kastedilmektedir: akrilik ve emaye. Akrilik hafif ve kaymaz, ama sonunda sarıya döner. Emaye - operasyonda kötü değil, ama ıslak durumda kaygan: bir lastik paspas koymak zorunda. Artı akrilik, hissettiği kadar soğuk değil.

Her iki seçenek de aynı değilse, tuğla veya katı beton bir palet yapın, bu da daha sonra döşenir - zemin veya mozaik için. Bu bir sermaye kararıdır, ancak uygulanması zordur. Fayanslar için bir duş tepsisi yapmaya karar verirseniz, ancak bir blok daire içinde yaşıyorsanız, çok iyi bir çok katmanlı su yalıtımına ihtiyacınız olacaktır: alt ve yan taraftaki komşularla ilgili sorunları önlemek için. Bu özel bir evde kendi elleriyle duş kabini su geçirmez olmadan yapıldığı anlamına gelmez. Basitçe "nakosyachite" ı çekersen, acı çekersin.

Bir çini tepsisi ile duş nasıl yapılır

Yarım mamul duş teknesi

Başka bir seçenek var - arada. Uygun boyutlarda metal "çukur" dan demlenmiş, anti-korozif malzemelerle iyi işlenmiştir. Tuğla veya köpük blokların podyuma monte edilmesi (gerekirse boşaltma da gereklidir), gerekiyorsa, dışarıda tuğlalanması, bir sınır veya basamak oluşturulması. İçeriden bir mozaik yapıştırın.

Bu seçeneklerden genellikle seçilir. Görünür paletsiz bir cihaz da vardır ve lavabo duvara da yapılabilir, ancak tüm banyo içinde zemin seviyesini yükseltmek ve eğimi drenaja doğru kalıplamak gerekir.

Şimdi özellikle duş kabinleri ve paletlerin boyutları hakkında:

 • 80 * 80 cm - bu çok küçüktür, duvarlara sürekli temas eden ince bir erkeğe bile bükmek zordur;
 • 90 * 90 cm - biraz daha iyi, ama yine de sıkışık;
 • 100 cm ve daha fazlası - özel problemler yaşamadan rahat hissetmeniz mümkün.

Rahatlık istiyorsanız - duvardan duvara en az bir metre mesafe yapın, ancak boyutlar çok sınırlıysa, en az 90 cm bırakmaya çalışın.

Eriklerin organizasyonu

Ardından, tahliyenin nasıl düzenleneceğini seçmelisiniz. İki cihaz vardır: bir sifon ve bir merdiven. Tuzak daha pahalıdır, ancak genellikle daha küçük ve daha güvenilirdir. Güvenlik faktörü uygun bir süre için yeterlidir ve genellikle yapılan betona dökülebilir.

Bir çini tepsisi ile duş nasıl yapılır

Merdivenin montajı

Sifon daha ucuzdur, ancak bir paleti kurduğunuzda, değiştirme olasılığını dikkate almanız gerekecektir. Sadece doldurmak - iyi bir fikir değil, çünkü tamir ile ilgili bir soru varsa, ona ulaşmak için bir zımba ile çalışmak zorundasınız. Temsil ettiğiniz sonuçlar. Bu nedenle, bir sifon kullanıldığında, bir kapak veya küçük bir kapıyla kapatılmış olan muayene geçişini bırakın.

Bir çini tepsisi ile duş nasıl yapılır

Kendi elleriyle duş kabini: muayene kapağı nasıl yapılır

Her durumda, tahliye servis edilmelidir. Bu, üst parçanın - ızgara borusunun bir kabloyla çıkarılıp temizlenebileceği anlamına gelir. Ve bu mümkün oldu, drenaj borusu, kanalizasyon sistemine maksimum dönme açısı 45 ° olacak şekilde döşemek, ancak 30 ° 'den fazla yapmamak daha iyidir.

Şimdi sapmalar hakkında. Borulardaki suyun durgun olmamasını sağlamak için, boru hattından kanalizasyona giden boru en az% 4-5 eğimle döşenir. Bu, bir metrelik bir uzunluk için, yükseklik farkının 4-5 cm olduğu anlamına gelir.Aynı eğik bir zemine sahip olmalıdır: su, drenaj alanına akmalıdır.

Bir duş teknesi nasıl yapılır

Kendi elinizle, kendi ellerinizle duştaki zemin nasıl yapılır. Duşun içindeki zeminin yüksekliği keyfi olmaktan uzaktır. Drenajın duşta nasıl yapıldığına, merdivenin veya sifonun ne kadar yüksekte kaldığına bağlıdır. Ve sırayla, gerekli önyargıyı oluşturmak için böyle bir koşulla konur. Yani, kanalizasyona daha az girdiğinizde, merdiveni ve zemini almak için daha az gerekecek.

Bir çini tepsisi ile duş nasıl yapılır

Boşaltma merdiveni düzeni

Yani, işe başlamadan önce merdiveni koymak zorunda kalacak. Bir bardak - kesin. Ama iyice sarın ve kapatın, lavaboyu buruşmuş bir gazete ya da bir bez ile tıkayın, böylece çalışırken hiçbir şey içeri girmeyecektir. Elinize yakın bir dekoratif ızgara tutun, böylece zamanında deneyebilirsiniz.

Seçenekler merdiveninden biri nasıl kurulur - doğrusal - videoya bakın. Belki model farklı olacak, ama genel ilkeler aynı kalacaktır.

Tuğla

Bir tuğla duş tepsisi kurulduğunda, zemin en azından nispeten düz olmalıdır. Çok büyük farklılıklar varsa bunları önceden hizalayın (kaba bir şap yapın). Drenaj cihazı kurulur, kanalizasyon sistemine ve ardından aşağıdaki adımlara bağlanır:

 • Astar tabanının su yalıtımı. En basit versiyonda - bitüm, ama birçok koku kokuyor. Sıvı cam, çimento bazlı hidrofobik emdirme, yüzme havuzları için su yalıtımı yapabilirsiniz. Ne bulacağınız veya özelliklerden daha fazlasını beğendiğinizde kullanın. En iyi seçenek, elbette, yüzme havuzları için kompozisyon. Bu bileşikler, yüksek su basıncı için tasarlanmıştır, bu nedenle güvenilirdir. Bu gibi durumlarda biraz daha kötü - beton temelinde emprenye, ancak nem emiciliği zaman zaman azalır. Sık sık iki veya üç kez özlüyorlar: bir şeyleri kaçırmadıklarından emin olmak için.

  Bir çini tepsisi ile duş nasıl yapılır

  Bitümen sakız ile üç kez bulaşır

 • Eklemeyi bir su yalıtım bandı duvarı ile dikme. Duvara ve zemine minimum bant girişi yüksekliği 10 cm'dir Bu, suyun genellikle aşağıdaki odalara girdiği en hassas bölgeye ek bir koruma sağlar.
 • Bir tuğla tabakası. Son derece katı seramik kullanın, çünkü nemdeki silikat hızla çöker.

  Bir çini tepsisi ile duş nasıl yapılır

  Tuğla harç üzerine serilir

 • Deniz fenerleri ile beton şap. Bu aşamada, drenaja doğru olan eğim halihazırda oluşturulmuştur, ancak bu seviye drenajın seviyesinin biraz altında olmalıdır: kiremitleri tutkal üzerine koymak zorunda kalacaksınız. Genellikle çözeltide, su itici özelliklerini arttırarak, bazı maddeler (katkı maddeleri) ekleyin. En yaygın PVA ve sıvı camdır.
 • Betonu ayarladıktan sonra, bazen su geçirmezlik ile tekrar kaplanır, ancak bu kez çimento temelinde kullanmak en iyisidir: herhangi bir kiremit böyle bir temelde iyi bir şekilde düşer.

  Bir çini tepsisi ile duş nasıl yapılır

  Birkaç gün sonra beton döktükten sonra, çimento esaslı su yalıtımı ile bulaşır (beton teması).

 • Su itici yapışkan üzerinde kiremit koymak.
 • Dikişleri hidrofobik bir macunla silin.

Duşta ısıtmalı zemin yapmak istiyorsanız, iki katman daha eklenir. Tuğla üzerinde üssü tesviye eden bir harç tabakası koydu. Çözelti ele geçirildikten sonra, bir ısıtma kablosu veya kablo paspasları (ızgaradaki kablo) ile örtülür. Üst sıcak zemin için özel bir kompozisyon ile doldurulur. Kablonun üzerindeki tabakanın kalınlığı en az 3 cm'dir ve drenaja bir eğim oluşturmayı unutmayınız. Kavradıktan sonra, bir kiremit koyabilirsiniz (döküldükten bir ay sonra ısıtmayı açabilirsiniz, aksi takdirde çatlaklar gidecektir).

İşi daha verimli ısıtmak için, tuğla üzerindeki harç tabakasına ve özellikle ekstrüde polistiren köpüğe bir ısıtıcı koyabilirsiniz. Kalınlığı - en az 3 cm, en fazla 5 cm olabilir.O 10-15 cm'lik bir adım ile metal örgü üzerine yerleştirilir, üstünde ısıtma kablosu veya kablo paspas ve sonra - bir çözüm.

Monolitik betondan

Kendi elinizle beton bir duş teknesi yaparken, kalıpları birleştirmeniz gerekir. Kalın bir tahta (en az 25 mm kalınlığında) veya kırpıcı OSP, fiber levha (16 mm kalınlık) kullanmak en iyisidir.

Duş kabini, fayans veya mozaiklerle kaplı beton bir zemine sahipse, bunun yalıtılması arzu edilir. Isınmak ya da yapmak için seçim, ama ısınma üzerinde% 100 olmalıdır, aksi takdirde en azından biraz ılık zemin sıcak su dökmek ya da bir ahşap kafes atmak için uzun bir zaman alacaktır. Bir banyo kafes için - kabul edilebilir bir seçenek, ancak bir evde veya dairede kalıcı kullanım için olası değildir.

Yani, katmanların sırası şudur:

 • Baz su yalıtımı. Hepsi aynı: iyi cevapsız.
 • Çevreyi su geçirmez bir bantla yapıştırıyoruz.
 • Isıtma varsa, duvarlar boyunca damper bandının veya yalıtım tabakasının çevresini koyduk.
 • Polistiren köpüğü 35 kg / m3'ten daha az olmayan bir yoğunluğa sahip olan, 5 cm'den itibaren kalınlıktaki derzleri yapıştırıyoruz.
 • 10 cm'lik bir hücre ile metal kafes.
 • Bir tahliye oluşturan işaretler koyduk.

  Bir çini tepsisi ile duş nasıl yapılır

  İşaretçiler olarak, kıyılmış kontrplak şeritleri kullanabilirsiniz. Kaçak oluşumu dikkate alınarak kesilirler.

 • Şapın yüksekliğinin yarısında bir harç tabakası. Şapkayı en az su ile kapatarak, sadece karıştırmak mümkün olduğu şekilde, sıkı bir şekilde bir mala ile koymalıyız. Çizmek imkansız - çok kuru.
 • İkinci yarısı, normal bir tutarlılık çözümü ile döşenir, böylece kural tarafından tesviye edilebilir.

24 saat sonra, işaretler çıkarılır, izler, çözelti ile üzerine yazılır. Biraz sonra - kavrama ve işe alma gücünden sonra - yağlama su yalıtımıyla kaplı ve ancak fayans döşemeye devam edin.

iki bölüme mola bağları katmanın: ellerinizle bir duş bir apartman yapacağız, su yalıtım katmanı eklemek daha iyidir. Schematically sonra her şey aşağıdaki fotoğraf gibi görünüyor.

Bir çini tepsisi ile duş nasıl yapılır

Şap iki katmana ayrılmıştır ve aralarında su yalıtımı

Şap yüksekliğinin belirlenmesi

Bir paleti veya betonu betondan yapıp yapmadığınıza bakılmaksızın, tablanın hangi yükseklikte olduğunu bilmeniz gerekir. Yüksekliği, tahliye ızgarasından biraz daha düşük olmalıdır - bir sifon veya merdiven. Duvardaki yerini itmek için lazer seviyesinin yardımı ile daha uygun. Eğer mevcut değilse, işaretleri filigranlara aktarmanız gerekir. Bunu biraz daha net hale getirmek için videoyu izleyin. Duvarlardaki şap tabakalarının nasıl ortaya çıkacağını ve kaba bir şapın nasıl yapıldığını gösterir.

Duş kapı

Kabin dikdörtgense, her şey az çok basit bir şekilde çözülür: atölyede bir dikdörtgen camdan kesilebilir. Cam kapılar için kanopiler çok, sizin durumunuz için daha uygun seçebilirsiniz. Sadece kapıların kanopilerle gitmesini emredin: onlar için delik açmak zorunda kalacaklar ve bunları denemek en iyisidir.

Temperlenmiş bir cam almak tercih edilir. Eğer kırılırsa, kırılması zor olan künt yüzlerle küçük parçalara ayrılır. Ancak, büyük olasılıkla, fragmanlar filmde asılı kalacaktır. Eksi bu cam - pahalı. Para biriktirmek için, her zamanki kalınlıkta 5-6 mm sipariş edebilirsiniz ve evde her iki tarafta da bir polimer saydam filmle yapıştırın. Etrafta hareket etmek zorunda kalacaksınız, ancak efekt temperli camla neredeyse aynı olacak: fragmanlar filmde olacak.

Bir şey: filmi yıkadan önce cam yıkandıktan sonra yağdan arındırılır. Film ıslak bir cam üzerine yapıştırılmıştır. Bu yüzden hava kabarcıkları atmak ve hatta filmi bir süreliğine hareket ettirmek daha kolay.

Cam kapıları istemiyorsanız, ancak saydam olanlara ihtiyacınız varsa, bunları polikarbonattan, ancak hücresel ve tabakadan yapabilirsiniz. Uygun bir mobilya profili bulmalıyız, bir çerçeve yapmalı ve dolgu macunu çerçevesine bir polikarbonat koymalıyız. Güvenilirlik için vidaları ve rondelaları içeri ve dışarı doğru sabitlemek mümkündür.

Başka bir seçenek hazır kapılar satın almaktır. Ayrıca kabinler için özel olarak camlar ve videoda olduğu gibi plastik katlanır "akordeon" uyarlayabilirsiniz.

Temada video

Duş tuzakları farklı bir tasarıma sahiptir: sıradan, tabanda bir yuvarlak veya kare ağa benzeyen bir tepsi gibi. Daha modern modeller var - duvara monte. Kabin geniş bir su akışıyla yapılmışsa bir duş teknesi ve bir duvar drenajı gereklidir. Bu durumda, geleneksel tasarım musluğun üstesinden gelemeyebilir ve daha üretken modeller gerekli olabilir. Ve tepside iki drenaj cihazı olabilir. Üreticilerin birinden videodaki kurulumlarının özellikleri.

Duş kabini su geçirmez hale getirmenin yollarından biri

Ve bir çeşit su yalıtımı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*

5 + 1 =