Bir koltuğun kolçakları: kendi ellerinizi

Bir koltuğun kolçakları: kendi ellerinizi

Modern kanepeler sevindiricidir ve muazzam bir kaliteye sahiptir. Kişinin rahatlığı için gerekli olan ek donanımlara sahip olmayabilirler. Tasarımcılar bunları orijinal yapmak için projeden çıkarır. Bir örnek koltuk için kolçaktır. Bu durumda, bunları kendiniz nasıl yapacağınızı düşünmelisiniz. Evin içinde uzun zamandır terkedilmiş olan eski bir mobilya parçası varsa da yapılması gerekecektir.

Bir koltuğun kolçakları: kendi ellerinizi

Kolçakların üretimi için ana malzeme bir ağaçtır.

Kendi ellerinizle bir koltuğa kol dayamaları nasıl yapılır, daha ayrıntılı olarak konuşmaya değer. Birçoğu var. Başlangıç ​​olarak, iç mekana mükemmel şekilde uyan kanepeye kol dayamaları yapmak için belirli bir modele karar vermelisiniz.

Kolçakların türünü ve onlar için malzeme seçerek

Modern bina ve mobilya pazarı, en cesur fikirlerin bile farkına varmanızı sağlayan çok çeşitli malzemeler sunar. Tabii ki, klasik seçenekler daima moda. Bu tahtadan yapılmış kolçaklar hakkında söylenebilir. Bu malzeme uzun zamandır mobilya üretiminde ana malzeme olarak düşünülmüştür. Bir kanepe için kolçaklar istisna değildir. Ağaç isteğe bağlı olarak hemen formunda kullanılabilir. Türevleri bundan uygulayabilirsiniz.

Örneğin, kontrplak veya bu tür diğer yapı malzemeleri. Kol dayanağını bir bezle sıkmak gerekli değildir. Bununla birlikte, bu kararın kendi hakkıyla tek bir üslup oluşturmasına izin verdiği için var olma hakkı vardır. Farklı malzemelerle kaplanabilir. Modern modeller deriye veya yerine konur. Her iki karar da çok başarılı.

Bir koltuğun kolçakları: kendi ellerinizi

Koltuğun kol dayanağı masası 2 fonksiyon gerçekleştirir: yemekler için bir stand görevi görür ve kanepeye şık bir görünüm verir.

Oda içinde eşsiz bir iç mekan yaratmanıza ve saygın görünmenizi sağlar. Kolçakları sıkmak kolaydır.

Bazı modern kanepe modelleri diğer benzer tipte cihazlara sahiptir. Örneğin, genellikle metalden yapılırlar. Bu malzeme, Avrupa tarzında dekore edilmiş modern iç mekanlarla başarılı bir şekilde birleştirilmiştir. Plastik birçok tüketicinin ilgisini atlamamaktadır. Bu hafif ve dayanıklı malzeme ayrıca kol dayama yeri olarak da kullanılabilir. Ancak, en geniş dağıtıma sahip klasik ahşap versiyonudur. Ek dekorasyon gerektirmez, her iç mekana mükemmel uyum sağlar ve estetiğe sahiptir.

Bazıları çabalarında çok daha ileri gider. Örneğin, koltuk için bir kolçak masa yapabilirsiniz. Bu model mükemmel bir ev inşa etmenizi sağlar. Burada ihtiyacınız olan her şeyi koyabilirsiniz. Bu masada telefon bulunabilir.

Hala bir kaplama malzemesi olarak kullanılabilecek malzemeler için, burada çeşitli kumaş çeşitleri çok yaygındır. İpek herhangi bir kanepede harika görünüyor. Pahalı olan diğer malzemeler hakkında konuşabilirsiniz. Seçim her birey için her zaman.

Araçlar ve materyaller

Bir koltuğun kolçakları: kendi ellerinizi

Koltuk kolçaklarının montajı için araçlar: tornavida, çekiç, ölçüm aletleri.

Kendi elinizle tahtadan yapılmış bir koltuğa kol dayamalarını nasıl yapacağınızı düşünün, bu yüzden bir malzeme seçerken aşağıdakileri satın almalısınız:

  • tahta çubuklar;
  • tahta;
  • lake;
  • kendinden dokunarak vidalar ve tornavidalar;
  • ölçme aleti.

Bütün bunlar sorunsuz bir şekilde herhangi bir inşaat mağazasında satın alınabilir. Artık doğrudan çalışmaya devam edebilirsiniz.

Kendi elinizle bir koltuk için kolçaklar: özellikler

Yani, ahşap kolçaklar oldukça basit bir teknoloji ile yapılır. Tabii ki, iş onunla daha fazla manipülasyon için malzemenin hazırlanması ile başlamalıdır. Eski kolçaklar varsa, bunların sökülmesi gerekir. Bunun için bir tornavida da kullanılır. Vidalar herhangi bir şekilde çıkarılabilir, ancak nazik olmalıdır. Asıl mesele kanepenin yapımına zarar vermemek. Sadece bu şekilde yeni kolçakları niteliksel olarak monte etmek mümkün.

Bir koltuğun kolçakları: kendi ellerinizi

Boyutları ile kolçak düzeni.

Sökme tamamlandıktan sonra, ölçüm işini yapabilirsiniz. Gerçekten yüksek kaliteli mobilya elemanları elde etmek için yanılmamak çok önemlidir. Ölçüm için bir cetvel ve bir kalem kullanabilirsiniz. Boyutlar etkileyici ise, bir mezura kullanabilirsiniz. Daha doğru boyutlar için, daha önce sökülmüş olan eski kolçakları kullanabilirsiniz.

Tüm ön çalışmalar tamamlandığında, malzemeyi kesmeye başlayabilirsiniz. Bu amaçlar için elektrikli bir jig testerenin kullanılması en iyisidir. Ancak, her zaman uygulanamaz, çünkü levhaların kalınlığı her yerde aynı değildir. Bazı durumlarda başka bir araç kullanmanız gerekecek. Sıradan bir testere olabilir. Ayrıca tüm detayları cilalamak gereklidir. Bunun için çeşitli sınıfların taşlayıcıları kullanılır.

Bir taşlama tekerleği üzerine uygulanacak olan öğütme ve öğütme yapabilirsiniz. Son aşamada zımpara kağıdı kullanabilirsiniz.

Bir koltuğun kolçakları: kendi ellerinizi

Levhaların testere çalışması jig testerelerinin yardımıyla yapılır.

Artık işin ana aşamasına geçebilirsiniz - bitmiş ürünün montajı. Bunu ancak tahtadaki tüm delikler önceden yapıldıktan sonra yapın. Bunu yapmak için, uygun çapa sahip bir matkap ile bir matkap alınır ve bir matkap yapılır. Bu önlem bir gerekliliktir, çünkü ön delik yapımı, montaj işlemi sırasında öngörülemeyen malzeme hasarını önlemeye yardımcı olacaktır.

Bu arada, onlarla devam edebilirsiniz.

Tüm elemanlar kendinden kılavuzlu vidalarla birleştirilir.

Özel plastik pedlerin kullanılması önemlidir. Malzemedeki tüm kusurları ve iş izlerini mükemmel bir şekilde gizlerler. Birçok mobilya mağazasında satın alınabilir.

Montaj süreci

Bir koltuğun kolçakları: kendi ellerinizi

Ahşap yüzeylerde vernik 2 kat halinde uygulanır.

Montaj son derece hızlıdır. Önceden hazırlanmış olan tüm delikler birbirine göre ayarlanmış ve daha sonra vidalar vasıtasıyla bir tertibat vardır. Asıl önemli olan, yapının tüm unsurlarının yerlerine sıkı sıkıya bağlı olmasıdır. Gerçekten iyi bir bağlantı kurmanın tek yolu budur. Montaj tamamlandıktan sonra malzemeyi vernik ile kaplamaya devam edebilirsiniz.

Bu işlem için yüzey mümkün olduğunca yumuşak hale getirilmelidir. Vernik iki kat halinde uygulanır. İlk önce diğerine düşmeden önce kurutulmalıdır. Vernik boya fırçası ile uygulayın. Bir arzu varsa, o zaman ek olarak kol dayama ahşap üzerine resim veya oyma ile dekore edilebilir. Bu hemen hemen her odanın iç mekanını maksimize edebilir.

Her şey mümkün olduğunca temiz ve doğal görünmelidir. İşe yarayacaksa iş mükemmel bir şekilde yapıldı.

Özetleme

Yani, iş bitti, böylece sonuçlarını özetleyebilirsiniz. Bir kanepe için kolçak oluşturma süreci sınırlı bir süre alır. Her şey kısa sürede yapılabilir. Tabii ki, bir mobilya mağazasına gidebilir ve yeni bir kanepe satın alabilirsiniz, ancak bu çok para gerektirir. Eski kolçakları çıkartabilir ve yenileriyle değiştirebilirsiniz. Bu, herhangi bir odanın iç kısmını önemli ölçüde değiştirecektir.

Odun ile çalışırken kuru kısmının kullanılması çok önemlidir. Yüksek neme sahip olmamalıdır, çünkü bu, şişmesine ve ardından kurumaya neden olacaktır. Tüm yapı hasar görebilir. Vernik uygulanabilir ve rulo olabilir, ancak kolçaklar halihazırda kanepeye monte edildiğinden bu işi son derece dikkatli bir şekilde yapmaya değer.

Önceden takılmamışlarsa, bir püskürtme tabancası bile kullanılabilir. Bu arada, yüzeyin vernikle kaplanması gerekli değildir. Ayrıca boya kullanabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*

5 + 1 =