Bölme sistemini kendi elleriyle temizleme

Bölme sistemini kendi elleriyle temizleme

Bölme sistemini kendi elleriyle temizleme

Klimalar için tamirciye tekrar ödemek istemiyorsanız, split sistemin temizliğini kendiniz yapmanız gerekir.

Bu işlem, oldukça kirli olmasına rağmen, çok fazla zaman harcamamaktadır ve bölünmüş sisteminizin doğru çalışması için gereklidir. Çalışma süresinde, hem operasyonun performans gereksinimlerini hem de sistemin kendisinin orijinal kalitesini etkiler.

Ancak er ya da geç, iyi bir bölünmüş sistem bile temizlik gerektirir. Klimayı temizleme zamanı olan ilk işaret, bölünmüş sistemin çalışmaya başlamasından sonra hoş olmayan bir kokunun ortaya çıkmasıdır.

Kalıbın karakteristik kokusu, klimanın artık gerektiği gibi çalışmadığını gösterir. Temizlenmiş olmalı. İki seçeneğiniz var: bunu uzmanlara sorun veya bu görevle başa çıkmaya çalışın.

Şüphesiz, klima sisteminizi kritik bir duruma getirmezseniz daha iyi. Periyodik koruyucu temizlik, ciddi arızalardan kaçınmanıza ve klimanızın ömrünü mümkün olduğunca uzatmanıza olanak tanır.

Kirli bölünmüş sistem başka sorunlara neden olabilir. Örneğin:

  • Odada hava çok daha kötü hale gelecektir. Mikro iklimin bozulması hava kalitesini etkileyebilir.
  • Tozun saç kremi ile yayılması, hanelerde alerjiye neden olabilir.
  • Klimanın çalışmasının bozulması ve normal çalışması için daha fazla elektrik harcanması.

Her iki durumda da, eğer başarısız olursa, sistemi tamamen değiştirmek istemediğiniz sürece, klimanın temizliğini atlayarak başarılı olmazsınız.

Bölünmüş sistemi nasıl temizlerim?

Klimayı temizlemenin tüm prosedürü üç aşamadadır:

  • Filtreyi değiştirin veya temizleyin.
  • Klimanın içini temizleme.
  • Dış ünitenin temizlenmesi.

Klimanın başka bir arızası yoksa, çalışmaya başlayabilirsiniz. Her şeyden önce, cihazın elektrik bağlantısını tamamen kesin. Eski gazeteleri, paketleri veya lacivertleri döşemek, zemini veya mobilyayı lekelememek daha iyidir.

Aynı zamanda, klimanızın kılavuzunu manuel olarak okumak sizin için de iyi olacaktır, çünkü farklı sistemler kutuyu açmanın farklı yollarına sahip olabilir.

Bölme sistemini kendi elleriyle temizleme

Bölünmüş sistemi ilk kez temizlerseniz, kapağı açın ve filtre elemanını koruyan ızgarayı çıkarın ve istenen konumda saklayın.

Cihazdan çıkan filtre elemanının önce klimadan çıkarılması ve elektrikli süpürgeyle kurutulması tavsiye edilir. Bu yüzden yıkarken daha kolay temizlenecek ve lavabonun içindeki kir daha az olacaktır.

Filtre vakumlandıktan sonra, soğuk akan suyun akışı altında durulanması gerekir. Filtre, temizlik maddeleri kullanılarak sıcak su ile temizlenemez.

Filtre elemanını yıkadıktan sonra kurutmak, doğal bir şekilde, doğrudan güneş ışığından ve bu amaçla bir saç kurutma makinesi kullanmadan temastan kaçınılması önerilir.

Sıcak suya veya havaya maruz kalmak filtre elemanını deforme edebilir ve değiştirilmesi gerekebilir.

Kuruduktan sonra filtre elemanı yerine konur, ardından koruyucu ızgara ve klima kapağı yerleştirilir. Filtrenin bu arıtılması tamamlanmış olarak kabul edilebilir. Bu yıkama çok sık yapılmamalıdır.

Filtre elemanı sekizden fazla yıkamaya dayanamaz. Bundan sonra, verimi bozulur ve cihazın verimi düşer.

Bazı tip split sistemler de iç ünitenin temizlenmesini gerektirebilir. Bu durumda, herhangi bir klimanın ana elemanı - ısı eşanjörü - temizlenmelidir.

Yukarıda verilen talimatlara göre, kapağı çıkarmanız, ızgarayı çıkarmanız ve bölünmüş sistemi filtrelemeniz gerekir. Sert fırçalar ve agresif temizleyiciler kullanmadan kompresörü dikkatlice temizleyin.

Sıklıkla, bu prosedür için fırçalar ve lifsiz bezler kullanılır. Kompresörden görünen tüm kirler, onları kaldırıyoruz.

Klimanın içinden metal nesnelerle kalın bir kir tabakasının kazıması kesinlikle yasaktır. Kazara ciddi bir arızaya ve cihazın daha fazla çalışmasının imkansızlığına yol açacak şekilde freon ile kazara hasar verebilirsiniz.

Klimanın dahili bileşenlerinin durumuna dikkat edin. İçeride, toza ek olarak, pas veya su lekeleri olmamalıdır. Bunları bulursanız, servis merkezine başvurmanız gerekir, belki sistem sızdı.

Klimanızın karakteristikleri değişmemiş istiyor ve cihaz işlevselliğini korur gelirse, onun durumunu izlemek ve zamanında içinde ve dışında bir profilaktik temizleme cihazı üretmek için gereklidir.

ikili sistemde toplanan toz ve kir sadece cihazın çalışmasını bozabilen değil, aynı zamanda, cihazın çalışması ile ilgili ciddi sorunlar, yanı sıra klima cihazının tam yetersizliğine neden olabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*

5 + 5 =