Cephenin ana mimari unsurları, isimleri ve ışıklandırılmasının önündeki yollar

Cephenin ana mimari unsurları, isimleri ve ışıklandırılmasının önündeki yollar

Mimarların kullandığı tüm cephe elemanlarının isimlerinin sözlüğü birkaç bin terimdir. Gotik katedraller, klasik saraylar, yuvarlak barok salonları ve rokoko tarzı lüks evler ile kiliseler oluşturdular. Cepheler ve iç mekan zengin bir şekilde dekore edilmiştir. Farklı ülkelerden ve dillerden isimleri toplanan cephenin antik mimari elemanlarını listelemek mümkün değildir. Bu nedenle, modern yapımda kullanılan ana konulara ve bunları vurgulama yollarına odaklanacağız.

Cephenin ana mimari unsurları, isimleri ve ışıklandırılmasının önündeki yollar

Cephe dekoratif detaylar

Sydney, Avustralya'da, her yıl hafta boyunca bir ışık festivali var. Binaların cephelerinin mimari aydınlatması ve sütunlarla kemerlerdeki renkli ışıkların sadece çelenkleri şehri her gece süslemektedir. Yarımadanın Opera Tiyatrosu ve her gece Liman Köprüsü yeni bir görünüme kavuşuyor. Cephelerde projektörlerin yardımıyla fantastik bir dünya yaratıyor. Bu gelenek zaten bazı Avrupa şehirleri tarafından kabul edilmiştir.

içerik:

 1. Tarihi ve modern cephelerin mimari aydınlatma, tür ve yerleşim yerleri.
 2. Mimari aydınlatma çeşitleri.
 3. Cephe aydınlatılmış ana unsurlar.
 4. Giriş ve süs eşyalarının unsurları.
 5. Duvar mimari elemanları.
 6. Cephe stilinin bir parçası olarak Windows.
 7. Mimarinin ana unsurları günışığı için tasarlanmıştır.

Tarihi ve modern cephelerin mimari aydınlatması, tesisat çeşitleri ve yerleri

Cephenin ana mimari unsurları, isimleri ve ışıklandırılmasının önündeki yollar

Cephenin mimari aydınlatması, genellikle bina cephelerinin yatay çizgilerini vurgular.

Karanlıkta, sokakların aydınlatması, kareler, evlerin perimetresi gereklidir. Binaların cephelerinin mimari aydınlatması bu sorunu çözmekte, aynı zamanda dış duvarları aydınlatmakta, bireysel unsurları vurgulamaktadır. Yönlü kirişlerin yardımıyla cephedeki çekici yerleri tespit etmek ve yazıyı gizlemek mümkündür. Doğru tasarlanmış aydınlatma, herhangi bir yapıyı dekore edecektir.

Sokak lambalarından karanlıkta sokakları ve yolları aydınlatırken, mimari projektörler yönlü ışınlarda farklılık gösterir. Nadiren dört, bir, iki olabilirler. Lambalar bulunur:

 • duvarlarda;
 • saçakların altında;
 • kaide boyunca;
 • kemerler altında;
 • sütunlarda;
 • binanın çevresi boyunca çimenlikte.

Aydınlatma ekipmanı düzenlemesi ve ışınların yönü genellikle tasarımcılar tarafından geliştirilmiştir. Evin mimarisindeki en ilginç unsurları ışıkla aydınlatırlar. Çekici olmayan alanlar gölgelerde saklanır. Binanın görünümü tamamen farklıdır. Aydınlatma ve renk çözümü, standart endüstriyel yapıyı gizemli hale getirir.

Mimari aydınlatma çeşitleri

Mimari aydınlatma için ekonomi ve uzun çalışma ömrü ile karakterize edilen özel lambalar kullanın:

 • LED şerit;
 • projektör;
 • LED modülleri;
 • sokak ışıkları;
 • çok ışınlı socle ve çim projektörleri;
 • LED rengi değişen bir renge sahip.

Mimari aydınlatma oluşturmak için farklı tipte armatürler kullanın. Cephe ana unsurları projektörler tarafından vurgulanır. LED şeritler, kemerler, kornişler, pervazlar gibi ana hatları vurgulamaktadır. LED modülleri bina mimari planlarında önemli olan kontrast renklerini vurgular: balkonlar, levhalar, çatı sektörleri.

Cephe aydınlatılmış ana unsurlar

Cephenin ana mimari unsurları, isimleri ve ışıklandırılmasının önündeki yollar

Cephe mimari unsurları

Çimenlerin ve projektörlerin direklerine monte edilen ışınlar, çoğunlukla cephenin dekoratif unsurlarına yönlendirilir:

 • yuva;
 • kilit taşı;
 • sütunun başkenti;
 • kapı timbrel;
 • kemer;
 • bir panel ve bir desen - sıva kalıplama;
 • korkuluk balkon ve sundurma;
 • kavisli korniş.

Elemanların isimleri kısmen mimarın sözlüğünden aktarıldı. Rozet, genellikle bir çiçeğe benzer bir daire şeklinde kalıplama anlamına gelir. Giriş kapısının veya balkonun üzerinde yer almaktadır. Çatının çıkıntısı altında daha az yaygındır.

Desen keyfi bir şekildedir. Sıva, bitki orijinli bir desen parçasını temsil eder, cephenin eksenine simetrik olan, duvarın boşluğuna bağlanır. Genellikle rastgele ve dikdörtgen şekilli bir paneller çerçevesiyle çerçevelenir.

 

Cephenin ana mimari unsurları, isimleri ve ışıklandırılmasının önündeki yollar

Cepheler için dekoratif elemanların kullanımı

Kapının üstündeki Timpan, kapının devamını temsil eden bir oval kemerdir. Mozaik veya sıva kalıplama ile geleneksel olarak dekore edilmiştir. Bir bütçe seçeneği, kıvırcık bir çerçevede bir pencere camıdır.

Tablo, bugün kullanılan ana cephe unsurlarını ve yerlerini içerir:

Mimari elemanın adı tanım Cephe ana konumu
kale taşı yarı dairesel bir tepe ile pencere ve kapı üstünde merkezi konik şeklinde taş Kemer pencereleri, kapılar, kemerler, merkezde yarım kemerler
döküm önemli bant kaidenin çizgi sınırı boyunca ve çatının altında, katlar arasında duvarlar
korniş Pencerelerin veya tavanın altındaki raf çatı penceresi altındaki dekoratif pencere eşiği, sıva
kulak zarı Kapı veya pencerenin üzerindeki yarım daire şeklindeki kemer, genellikle cam veya sıva süslemelerinden yapılmış bir faturadır. kapının ve pencerenin üstünde, daha az sıklıkla duvardaki yarım sütunlarda
sermaye sütunun üst genişletilmiş kısmı, sıva ile dekore edilmiştir tavan altında sütunlar ve yarım sütunlar
kemer bir kapı veya birbirine bağlı sütunlar olmadan duvarda bir açıklık Giriş, odalar arası geçiş, binalar arası
panel Deseni çevreleyen ince çıkıntı, renkle vurgulanır duvarlarda
korkuluk korkuluğu destekleyen sütunlar balkon, sundurma, teras, merdiven
destek pencere eşikleri ve kornişler için destekli destekler pencereler, balkonlar
soket bir çiçek şeklinde kalıplı dekorasyon, alçıdan beyaz Pencerelerin, girişlerin, kemerlerin ve duvarların serbest uzağında

Sundurma üzerinde kavisli bir gölgelik bir kemer gibi görünüyor. Yarım daire tonozlu kolordu arasında bir geçiş olabilir. Çoğunlukla çıkıntılı kaburgalarla yapılır ve hatta vadilerin karelerini rozetlerle süsler. Ev, alçı unsurları ve basitçe pervazları olan bir kemer tarafından ışık yayıldığında, esrarengiz bir görünüm alır. Ayrıca, kemerin şeklini vurgulayan LED lambaların şeritleri kullanılır.

Giriş ve süs eşyalarının unsurları

Cephenin ana mimari unsurları, isimleri ve ışıklandırılmasının önündeki yollar

Mimari cephe dekorasyonu

Binanın ana girişi uzun ana giriş olarak adlandırılmış ve buna göre inşa edilmiştir. Öğeleri şunları içerir:

 • aşama;
 • sundurma;
 • korkuluk;
 • sütunlar ve yan oluklar;
 • döken;
 • kapı ve süs.

Sundurma, kapının önündeki küçük bir alanla sınırlandırılabilir veya terasa gidebilir. Korkulukları olan bir korkuluk, basamakların kenarını ve sundurmayı sınırlar, duvara ulaşır. Aynı zamanda insanları düşmekten korur. Daha önce bir alçı, bir ağaçtan oyulmuş sütunlar düşünülmüştü. Şimdi metal ile değiştirildi. Çit ayrıca görünmez ince raflı cam da olabilir. Her şey evin mimari tarzına bağlıdır.

Cephenin ana mimari unsurları, isimleri ve ışıklandırılmasının önündeki yollar

Bina cephe unsurları

Binanın lüks bir görünümünü oluşturmak için beyaz korkuluktaki eğimli çizgiyi arama lambalarıyla aydınlatmak yeterlidir. Mermerin basamakları ve sundurma alanı, sahiplerinin ve refahının rafine tadını vurgular.

Kapı ve hatta garaj kapısı da mimari unsurlardır. Evin görüntüsü ile ayrılmaz bir şekilde bağlantılıdırlar ve cephe dekorasyonunun yönüne uygun olmalıdırlar. Klasik tarzdaki kapı kaplaması, üstte dekoratif süslemeler olan lüks platzerlerle yarım sütun şeklinde gerçekleştirilebilir. Uzun zamandır taştan oyulmuş değiller. Macun üzerine boya ile kaplanmış genişletilmiş polistiren dahil olmak üzere çeşitli malzemelerden yapılmış modern cephe dekorasyon için.

Cephe stilinin bir parçası olarak Windows

Cephenin ana mimari unsurları, isimleri ve ışıklandırılmasının önündeki yollar

Evin cephe mimari unsurları

Pencereler evin tarzında yapılmıştır. Bunu yapmak için açılışın etrafında bir dizi öğe kullanın:

 • parçası;
 • pencere eşiği;
 • Döşeme;
 • Açılışın veya timpanın üst kısmı;
 • çerçevenin dar çıtalar ve pervazlarla bölünmesi.

Braket, dış eşiğin üzerinde bulunduğu dekoratif elemanın adıdır. İki küçük parça ve birkaç açısal destek içeren büyük bir plaka şeklinde olabilir. Pencere bölme pencerelerinde, açıklığın çerçeve tasarımını destekler. Dikey raflar için bir destek olarak hizmet vermektedir - platbands.

Pencerenin üst kısmı bir korniş ile biter. Bir seçenek olarak, yarım kemerler şeklinde anlaşılabilir. Duvarların döşenmesi sırasında camlı bir timpan oluşur. Yarı daire üstü bir kale taşı ile taçlandırılmıştır. Yapı, taş binalardan tonozlu bir tavana sahipti. Düz çakışma için metal kiriş kullanılmadığında. Henüz yapmadılar. Kapı ve pencere açıklıkları bir kemer şeklindeydi. Merkezde konik bir taş vardı. Duvarın ağırlığını raflara dağıtıyordu. Bunun için ve adını aldım. Zamanla, oymalar ile dekore edilmiştir. Artık evi bitirmek ve cepheyi geleneksel mimari bir elemanla süslemek için sahte bir taş satın almak mümkündür.

Mimarinin ana unsurları günışığı için tasarlanmıştır.

Cephenin ana mimari unsurları, isimleri ve ışıklandırılmasının önündeki yollar

Evin cephe dekoratif mimari unsurları

Cephe için kullanılan mimari elemanlar gündüz bir binaya benzeyecek şekilde tasarlanmıştır. Köşelerde bulunan rustik taşlar, eve büyük bir bakış açısı kazandırır. Duvarların geniş bloklardan oluştuğu anlaşılıyor. İşlem görmemiş taş döşemenin altında, duvarlarda dikey iç yüzeyler oluşturun.

Kaba işlemeli taş işçiliğinden rustik tarzı isimlendirilmiştir. Mimari, vahşi taşların doku yüzeyinin kasıtlı olarak acımasız işlenmesiyle ayırt edilir. "Pas" terimi kaba, kırsal anlamına gelir. Şimdi pasları taklit eden malzeme, eski bir bina veya kale biçiminde bir evi süslemek için kullanılır. Cephe panelleri üzerine monte edilir ve diğer mimari elemanlar uygulanır. Onları hafif malzemelerden uzaklaştırın ve mağazalarda satmaya hazır olun.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*

− 1 = 5