Demir kapı güzel ve kalıcı boya nasıl

Demir kapı güzel ve kalıcı boya nasıl

Arabayı garajda koruyan veya avluya giren kapılar düzenli bakım ve restorasyona ihtiyaç duyarlar. Kapıyı boyamak sadece estetik görünüm için değil. Metalin korozyona bağlı hasarlardan korunması önemlidir. Doğru boyayı seçmek ve demir sacları ve dövme elemanları hazırlamak gerekir. Aynı zamanda, kapının orijinal görünümü kendi elleriyle oluşturulmaktadır.

Demir kapı güzel ve kalıcı boya nasıl

Demir kapıyı rulo ile boyadık

Demir kapıda okalin ve pas

"Geçit" kelimesi, yapının nem ve sıcaklık farkının etkisi altında sokakta olduğu anlamına gelir. Garaj ve avluya yasadışı girişe karşı korur. Bu nedenle, kapı güçlü, açılması kolay olmalıdır. Dikkat edilmesi gerekenler: kanopileri yağlamak, tüm yüzeyi koruyucu bileşiklerle kaplamak.

Demir kapı güzel ve kalıcı boya nasıl

Bir demir kapıyı kendi başımıza boyadık

Arkadaşım evini kurdu ve bir sonraki yaz bana demir kapıları boyamakla ilgili bir soruyla geldi. Bir yıl boyunca hepsi çekici bir görünüm kaybettiler, korozyonla kaplanmaya başladılar. Boya, kenarlarda ve ek yerlerinde soyulur. Restorasyon farklı tasarımlar gerektiriyordu:

 • çelik sac garajı;
 • avlu girişinde dövme.

Vadik her şeyi kendisi yapmak istedi. Ona kapıyı boyamanın ana aşamalarını anlattım:

 1. Toz ve kir yapısını temizleyin, iyice yıkayın ve kurutun.
 2. Pas çıkarın.
 3. Tüm yüzeyi yağdan arındırın.
 4. Metal astar ile kaplayın.
 5. Dış işler için metal için taze boya uygulayın.
 6. İstenirse, kapıyı dekore edin.

Operasyonların her biri, özel araçlar ve araçlar kullanılarak basitleştirilebilir. Birbirimizin seçeneklerini bir arkadaşla tartıştık.

Metalik garaj kapıları

Demir kapı güzel ve kalıcı boya nasıl

Demir kapı nasıl çizilir?

Vadik çeşitli nozullara sahip bir bahçe hortumu getirdi. İlk önce tozu yıkadı ve suyla yıkandı. Daha sonra temizlik solüsyonu püskürtüldü. Yaprakların kapısı neredeyse hiç geçişe sahip değildi. Her zamanki fırça, tüm uçaklarda onunla gitti, kirleri, yağ lekelerini yıkadı.

Hava güzeldi. Çözeltinin kalıntılarını yıkadığımız su hızla kurumuştu. Ardından bir yarışma düzenledik. Bir kanat Vadik metal bir fırça ile fırçaladı. İkincisi, nazhdachki nozulları ile bir matkapla temizledim.

Toz bir elektrikli süpürge ile uzaklaştırılmıştır. Süpürge ve sünger manuel yöntem rahatsız etmedi. Arkadaşım yorgun, fırça ile çalışıyor.

Kendi elleri ile uygulanan metaller için astar, fırçalar. Çok az cevapsız:

 • kaynak yerleri;
 • kanopiler, kalemler, kilit etrafında;
 • bitmektedir;
 • levhaların birleşim yerleri.

Bütün yüzeyi kapladı. Şüphe durumunda, iki kez yürüdü. Kulpları unutma. Tüm yüzeyi sadece ertesi gün tamamen kurudu. Çekiç boya ile boyanmıştır. Püskürtme tabancası kullandık.

Kapının etrafındaki duvarlar folyo ile kaplanmıştır. Orada boyaya ihtiyacımız yok. Kanopiler bir solidol ile greslenmiştir. Demir kapılar birkaç kez açıldı ve kapatıldı. Daha sonra fazla gresi kurutun. Kilit, scotch bant ile kapatıldı.

Dövme elemanların temizliğinin karmaşıklığı

Demir kapı güzel ve kalıcı boya nasıl

Bağımsız olarak boyalı demir garaj kapıları

Avlu girişindeki dövme kapılar, ulaşılması zor yerlerin bulunduğu çok sayıda bükülmüş ve kavisli elemanlara sahipti. Yolun yakınındaydılar ve kirli arabalarla yoğun bir şekilde sıçradılar.

Mümkünse, önce hortumdan güçlü bir suyla yıkandı. Daha sonra temizlik solüsyonu püskürtüldü. Matkaba bağlı yuvarlak naylon fırçalar vardı. Eşlerimiz bu kavanozları içeride yıkıyor. Neredeyse tüm kirleri yıkadım. Kalıntılar su ile çıkarıldı.

İnhibitör ve değiştirici, kapının temizlenmesini kolaylaştıracaktır.

Demir kapı güzel ve kalıcı boya nasıl

Demir kapıyı hızla boyayın

Ulaşılması zor yerlerle kapının tasarımında paslanmayı zımparalamadı. Vadik, kendimi korozyondan temizlemenin diğer kolay yollarından bahsetmemi istedi. Bagajdan iki bileşenli antikorozif bileşimi önceden aldım:

 • modifiye edici, kimyasal olarak demir oksitle reaksiyona girer ve formülünü inaktif olarak değiştirir;
 • İnhibitör, bileşiğin oksijen ile işlemlerini ve korozyon oluşumunu baskılamaktadır.

İki madde farklı kapasitede ambalajlanır ve kullanımdan hemen önce karıştırılır.

Pas modifiye ediciyi uyguladıktan sonra, Vadik ellerini tüm yüzeylere "cadı" adı verilen yuvarlak bir metal fırça ile yürüdü. Matkapa sabitledi ve ortalama hızı ayarla. Arkadaşım metal kapıların karmaşık tasarımını temizleyerek birkaç saat geçirdi.

Çekiç boya

Demir kapı güzel ve kalıcı boya nasıl

Demir kapıların kaliteli boyasını üretiyoruz

Üssü bir çekiç boyayla kapladık. İki eylemi birleştirmek mümkündü. Satışta, modifiye ediciler ve inhibitörler içeren boyalar bulunmaktadır. Uygulama sonrası yüzey parlak bir görünüme sahiptir. Ancak korozyon nedeniyle ağır hasar gören yerlerde sert noktalar vardır.

Demir kapılar çeşitli renklerde boyanabilir:

 • Nitro-emaye çabuk kurur, ancak diğer tüm materyallere agresiftir ve uzun sürmez;
 • nem etkisi altında yağ hızla parçalanır ve metali korumak için durur;
 • alkid dirençli, ancak toksik maddeleri serbest bırakır;
 • Akrilik sıcaklıktaki dalgalanmalardan etkilenmez ve görünümünü kaybeder;
 • Çekiç, neme dayanıklı orijinal bir türüdür.

Çekiç boyada durduk. Silikon reçinelerin temeli plastik yapar. Çatlaklara nüfuz eder. Metal ve sentetik liflerin pigmentleri, kuru bir filmin yüzeyinde küçük boşanmaların bir şekli ile kurulduktan sonra. Pas temizliği olmayan demir ile bile kaplanabilir.

Makine-alet konstrüksiyonunda boyanın yüksek stabilitesi kullanılır. Burada sadece suyun değil yağların, emülsiyonların, sıcak talaşların da etkisine karşı dayanıklıdır. Görünüm birkaç yıldır korunur.

Farklı dövme çeşitlerinin simülasyonu

Dekoratif tasarım için Vadik ve ben bir fatura taklit eden boyalar, dövme yüzeyler kullandık. Onlar takma çekiçliymiş. Altın ve gümüş rengi vardır, sarı ve beyazdır.

Çizim konusuyla ilgili renklerin alınmasıyla, ince fırçalarla bir arkadaşımızla bukleler ve spiraller çizmeye başladık. Vadik kapıyı mimari bir dekor unsuru haline getirmeye karar verdi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*

4 + 6 =