Dış ahşap için boya: hangisi daha iyi

Dış ahşap için boya: hangisi daha iyi

Bir ahşap evin boyanması için bileşimi toplamak çok zordur, çünkü bu sürece uygun birçok tür vardır. Her birinin kendi olumlu ve olumsuz yönleri vardır, bu yüzden seçim tüm sorumluluklarla ele alınmalı, hatalar kaçınılmaz olarak çok sayıda soruna yol açacaktır. Yine de, dış mekan ahşap işleri için hangi boyaların daha iyi olduğunu anlamaya çalışalım.

Dış ahşap için boya: hangisi daha iyi

Temel gereksinimleri

Ahşap, evlerin yapımı veya kaplanması için oldukça yaygın bir malzemedir. Ancak zamanın geçişinden sonra, detaylar yavaş yavaş orijinal görünümünü kaybeder ve deforme olur. Bunu önlemek için boyalar ahşap üzerinde dış mekan çalışmaları için kullanılır. Kaplamayı orijinal formunda koruyabilmenin yanı sıra yüzeye istenilen dekoratif görünümü kazandırırlar.

Ahşap için kullanılan tüm boyaların belirli bir özellik grubuna sahip olması ve aşağıdaki işlevleri yerine getirmesi gerektiği unutulmamalıdır:

 1. Çatlakların görünümünü önleyin. Güneş ışığının ve atmosferik yağışların etkisi altında, parçalar yapılarını değiştirmeye başlar, bu da çok sayıda deformasyona yol açar.
 2. Yüzeyin mikroorganizma ve böceklerden korunması. Ahşap kaplamanın mantar ve küf üremesi için mükemmel bir ortam olduğu ve böcekler için çok çekici olduğu gerçeği.
 3. Aşınma direnci. Bu dayanıklılığın garantisidir.
 4. Zamanın geçişinden sonra çok değişmemesi gereken bir niteliksel dekoratif bileşen.

Böylece ahşap boyalar gerekli koruma ve çekici görünümü oluşturmalıdır.

Dış ahşap için boya: hangisi daha iyi

Boya özellikleri özet tablosu

Notuna! İyi bir çözüm, balmumu ile formülasyonların kullanımı olarak düşünülebilir. Yüzeyi nemden mükemmel şekilde korur ve ahşabın dokusunu korurlar.

Yağlı boya

Yakın geçmişte yağlı boya en çok aranan malzemeden biri olarak kabul edildi. Şimdi durum yavaş yavaş değişiyor, ancak kompozisyon hala ahşap yüzeyleri boyamak için kullanılıyor. Karışımda en çok iki ana bileşen vardır - keten tohumu yağı ve özel mineral katkı maddeleri. İkinci terkip maddesinin daha ağır olduğu gerçeği göz önünde bulundurulduğunda, zaman içinde çökeltilir, bu nedenle solüsyon kullanımdan önce iyice karıştırılmalıdır.

Dış ahşap için boya: hangisi daha iyi

Ahşap Coloray açık çalışma için yağlı boya

Evi boyamak için bu ürünler aşağıdaki özelliklere sahiptir:

 • Tabana mükemmel yapışma. Ancak gerekli güvenilirliği sağlamak için, yüzey keten tohumu yağı ile önceden emprenye edilir.
 • Oldukça uzun bir kurutma süresi. Bu iki güne kadar sürebilir. Doğal olarak, bu iş akışını zorlaştırır, çünkü zamanı doğru bir şekilde hesaplamanız gerekir.
 • Ultraviyole ışığa karşı en iyi direnç değildir. Kademeli olarak kaplama orijinal görünümünü kaybeder ve solgunlaşır ve solgunlaşır. Bu nedenle, dekoratif tabakanın hizmet ömrü 4-5 yıldan fazla değildir, bu da güçlü hoş olmayan bir koku ile birlikte bu bileşimleri talepten daha az azaltır.

Alkid Boyalar

Bu önceki versiyona mükemmel bir alternatif. Bu ürünler alkid pentaftalik emayeler kategorisine ait özel bir vernikten üretilmektedir. İstenilen etkiyi elde etmek için, özel katkılar kullanılır: yağlar, gliserin, rosin ve kum ve granitin ince fraksiyonu. Bu karışım genellikle özel bir ev boyamak için kullanılır.

Dış ahşap için boya: hangisi daha iyi

Evrensel Alkyd boyası Dulux

Malzemenin pozitif nitelikleri bir kütlesi vardır:

 • Çeşitli çevresel etkilere karşı mükemmel direnç. Ortaya çıkan kaplama, atmosferik çökelmeye karşı dayanıklıdır ve nemin nüfuz etmesini önler. Ayrıca önemli sıcaklık değişikliklerine dayanma yeteneği de vardır.
 • Kullanılabilirlik. Ahşap için Alkid boyalar yüksek bir fiyat ile ayırt edilmez, bu nedenle kullanımları aile bütçesini etkilemez.
 • Geniş dekoratif aralığı. Kompozisyonlar farklı görsel efektler oluşturabilir. Ayrıca, çözeltiler iyi karışır, bu da istenen rengi elde etmeyi mümkün kılar.

Dış ahşap için boya: hangisi daha iyi

Doğal olarak, üretimin bazı önemli dezavantajları vardır:

 1. Yanıcılık. Malzeme son derece yanıcıdır, bu da kullanımını güvensiz yapar.
 2. Bu cephe boyası, dayanıklılığı ile ayırt edilmez. Servis ömrü 7 yıldan fazla değildir. Bu yeterli olsa da.
 3. Kalıcı hoş olmayan koku. Yüzey tamamen kuruyana kadar devam etmesi akılda tutulmalıdır.

Bu çeşitlilik bir şekilde petrolden daha üstündür, fakat aynı zamanda giderek popülerliğini de kaybeder. Sabit talep cazip bir fiyata tutulur.

Su bazlı boyalar

Şu anda, su bazlı boya giderek daha popüler hale geliyor. Bu, böyle bir bileşimin, mükemmel dayanıklılık yanı sıra mükemmel niteliklere sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Lateks, silikon, silikat ve akrilik: çeşitli ana çeşitleri vardır. Bir ahşap evin boyanmasında sıklıkla kullanılan ikinci seçenek.

Dış ahşap için boya: hangisi daha iyi

Cephe su bazlı boya Caparol

Akrilik çeşitli

Ahşap için akrilik boya çok olumlu özelliklere sahiptir. Ancak, depolamanın doğruluğuna özellikle dikkat edilmelidir, çünkü düşük sıcaklıklarda malzeme neredeyse tamamen kalitesini kaybeder.

Ürün özellikleri:

 • Her türlü çevresel etkiye, özellikle güneş ışığına karşı dayanıklıdır. Bundan dolayı, yüzey daha uzun bir gölge korur.
 • Önemli bir parametre mükemmel bir buhar geçirgenliğidir. Nihai kaplama, nemin dışarıdan nüfuz etmesine izin vermez ve ahşabın buhar değişimine müdahale etmez.
 • Yüksek kaplama yeteneği. Hemen her zaman iki kat, daha karanlık bir tabana uygulandığında bile güzel ve eşit bir yüzey elde etmek için yeterlidir.
 • Esneklik. Bu özellikle ahşap evin dışında resim yaparken önemli bir faktördür. Mesele, malzemenin sürekli sıkıştırma ve genişlemeye maruz kalmasıdır, fakat elastikiyet nedeniyle çatlamaz ve pul pul dökülmez. Akrilik cephe boyası, yeni inşa edilen binalarda bile kullanılabilir.
 • Ekolojik uyumluluk. Bileşim, insan sağlığını etkileyebilecek tehlikeli maddeler içermez. Ayrıca, çözümün hoş olmayan bir kokusu yoktur.
 • Hızlı kuruyan. Karışım kolaylıkla çöker ve 6-8 saatte tamamen kurur.
 • Aşınma direnci. Kaplama, ciddi mekanik strese karşı hassastır, ancak kolayca onarılır.

Dış ahşap için boya: hangisi daha iyi

Akrilik boya ve alkid emaye karşılaştırması

Pozitif parametreler sayesinde, akrilik esaslı cephe boyası, evi boyamak için en iyi çözümlerden biridir.

Bileşimle birlikte dikkate alınması gereken belirli çalışma özellikleri vardır:

 1. Renklendirme gerekiyorsa, satın alındığı yerde yapılması tavsiye edilir, bu daha net bir renk verecektir.
 2. Gerekli miktarda malzemeyi dikkatli bir şekilde hesaplamak gerekir. Üreticiler, tüketim oranını etikete yerleştirir, ancak yaklaşık değerlerdir.
 3. Standart bir ürünü satın almaktan kaçınmak için kanıtlanmış imalatçılarla çalışan mağazaları seçmek daha iyidir.

Böylece, tüm zararlı etkilerden korunacak mükemmel bir görsel etki ile aşınmaya dayanıklı bir yüzey elde etmek mümkündür.

Kauçuk boya

Ahşap için kauçuk cephe boyaları - özelliklerinde, bileşimdeki özel katkı maddelerinin varlığı nedeniyle akrilik sürüme biraz daha üstün olan modern bir malzeme. Başka bir ürüne lateks denir.

Ürün avantajları:

 • İnsan ve hayvan sağlığı için tam güvenlik. Koruyucu eldiven ve solunum aygıtı olmadan çözüm ile çalışabilirsiniz.
 • Mükemmel dayanıklılık. Yüzeyde, çatlakları iyi bir şekilde saran ve esnekliğe sahip, aşınmaya dayanıklı bir film oluşur.
 • Su buharı geçirgenliği. Kaplama tabanın nefes almasını engellemez.

Dış ahşap için boya: hangisi daha iyi

Technoprok tarafından ahşap dış lastik

Notuna! Bu, birçok uzmanın görüşüne göre en iyi boyadır, özellikleri neredeyse kusursuzdur. Ancak bu tür ürünlerin maliyeti oldukça büyüktür, bu da her yerde kullanımı zorlaştırmaktadır.

Seçim özellikleri

En iyi üyeler nasıl seçilir? Bir ürünün diğerini aştığını iddia etmek yanlıştır.

Aşağıdaki parametrelere odaklanmak gerekir:

 1. Üretici. Tercihi, olumlu bir itibara sahip kanıtlanmış imalatçılara en iyi şekilde verilir. İki ünlü markanın Fin boyaları kendilerini iyi kanıtladı. Bu malzeme kalitesi ve geniş çeşitliliği ile ayırt edilir. En sık dövme olan Fin çeşidi olduğunu düşünmek önemlidir, bu yüzden şüpheli mağazalarda ve pazarlarda alımlardan kaçınmak daha iyidir.
 2. Raf ömrü. Bu parametre zorunlu olarak kontrol edilir, çünkü zamanla kompozisyon niteliklerini kaybeder.
 3. Fiyatı. Pahalı - bu her zaman iyi değil, ama ucuzluğu kovalamaya değmez.
 4. Evin özellikleri. Yapının ahşaptan yapılmadığı durumlarda, bitirme işleminde kullanılan malzemenin özelliklerini dikkate almak tavsiye edilir.
 5. Hazırlanması. Her boya için özel emprenye ve astarlar vardır.
 6. İstenilen görünüm Bireysel tercihlere bağlı.

Sadece tüm parametreleri tahmin ederek, en ağır ve en doğru kararı kabul etmek mümkündür.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*

+ 43 = 52