Dış sıva işi için cephe boyaları: çeşitleri ve uygulama özellikleri

Dış sıva işi için cephe boyaları: çeşitleri ve uygulama özellikleri

Sıva, binaların dış yüzeylerinin dekorasyonunda oldukça yaygın bir seçenektir. Ancak gerçekten eşsiz bir dış cephe yaratmak için çözümün basit bir uygulaması değildir. Bu nedenle, daha fazla son işlem için kuruduktan sonra, cephe boyası sıva için kullanılır.

Dış sıva işi için cephe boyaları: çeşitleri ve uygulama özellikleri

Dış mekan çalışmaları için boya ne olmalı?

Dış sıva işi için boya, daha uzun yüzeyde kalmak için aşağıdaki özelliklere sahip olmalıdır:

 1. Aşınma gibi mekanik etkilere dayanıklıdır.
 2. Biyolojik güvenlik: Bitmiş kaplamalarda mantar, küf ve patojen mikroorganizmalar gelişmemelidir.
 3. Malzemenin bileşimi, kaplamayı güneş ışığına maruz kalmadan koruyan özel bir bileşen olmalıdır.
 4. Alçı üzerindeki cephe boyaları çeşitli kimyasal olarak aktif maddelerin etkilerine karşı dayanıklı olmalıdır.
 5. Bu boyalarda yangın güvenliğini artırmak için bileşenler ekleyin.
 6. Malzeme elastiktir, böylece bina küçüldükçe kaplama çatlamaz.

Dış sıva işi için cephe boyaları: çeşitleri ve uygulama özellikleri

Dış cephe boyaları çok güçlü, dış etkenlere karşı dayanıklı olmalıdır.

Notuna! Bazı formülasyonların antistatik etkisi vardır. Büyük yolların yakınında bulunan binalar için çok önemli olan tozu püskürtüyorlar.

Cephe boya çeşitleri

Modern inşaat pazarı, alıcıya açık sıva işi için çok sayıda cephe boyası sunmaktadır. Çeşitli materyaller temelinde ve performanslarının bağlı olduğu çeşitli bileşenlerin eklenmesiyle üretilirler.

Su bardağı dayalı

Dış cephe çalışmaları için bu cephe boyası da başka bir isme sahiptir - silikat. Mineral pigmentlerin ve dolgu maddelerinin eklendiği silikat yapıştırıcısı temelinde yapılır. Bu tür kaplamaların ömrü 20 yıla ulaşır. Bu gösterge, yüksek düzeyde buhar geçirgenliği nedeniyle elde edilmiştir, bu nedenle su, kaplama altında birikmez. Sonuç olarak, boyama için sıva çok fazla nem almaz ve duvardan düşmez. Bu malzemenin ana dezavantajı, mekanik streslere duyarlılıktır. Ek olarak, boya elastik değildir, bu nedenle kuruduktan sonra çok çabuk çatlayabilir.

Dış sıva işi için cephe boyaları: çeşitleri ve uygulama özellikleri

Sıvı cam bazlı silikat boya

Kireç dayanarak

Alçı sıva için bu tür boyalar sönmüş kireç temelinde yapılır. Bu malzemenin ana avantajı düşük maliyetli, Ancak, bir renklendirici bileşik satın almanın tasarrufunun gelecekte cepheyi normal bir şekilde korumak için yılda bir kez harcamak zorunda kalacağını anlamak önemlidir. Boya kirlenir ve su ile yıkanır, bu nedenle bahar yağmurlarından sonra evin yeniden boyanması gerekir. Ayrıca, hidratlanmış kirecin, bakterisit özelliklerinin yanı sıra iyi düzeyde bir buhar geçirgenlik derecesine sahip olduğu da söylenmelidir. Renk düzeni genellikle açık pastel tonlarla sınırlıdır. Ek olarak renkleri satın alabilir ve parlak renkler ekleyebilirsiniz, ancak bu tür materyaller güneşte hızla kaybolur.

Dış sıva işi için cephe boyaları: çeşitleri ve uygulama özellikleri

Kireçtaşı dış cephe boyası

Çimento bazlı

Bazı durumlarda, sıva boyamak için çimento bazlı boyalar kullanılır. Böyle bir kompozisyonun temeli portland çimentosunun beyazıdır, ancak istenilen rengi elde etmek için renk ekleyebilirsiniz. Kireç malzemelerinden farklı olarak, böyle bir boya yağmurla yıkanmaz, ancak patojenik organizmalar geliştirebilir. Çimento malzemelerinin maliyeti de düşüktür, ancak yerli alıcılar arasında popülerlik kazanmamıştır.

Dış sıva işi için cephe boyaları: çeşitleri ve uygulama özellikleri

Çimento bazlı bir cephenin boyaması için kompozisyon

Akrilik reçineler dayanarak

Şu anda, bu son malzeme en yaygın olarak kabul edilir çünkü iyi bir fiyat-kalite oranına sahiptir. Ek olarak, boya mekanik mukavemetin iyi bir göstergesidir. Ancak, önemli bir dezavantaj vardır - akrilik, buharın geçmesine izin vermez, bunun sonucunda, nem, kaplama altında birikebilir ve hızlı bozulmasına yol açabilir. Bu materyal, kullanılan solvente bağlı olarak ikiye ayrılır: su bazlı ve organik maddelere dayanır. İkincisi cepheleri çoğunlukla boyamak için kullanılır.

Dış sıva işi için cephe boyaları: çeşitleri ve uygulama özellikleri

Akrilik dış cephe boyası

Silikon dayanarak

Bu malzemeler, alçı cephe kaplamalarında en iyisi olarak kabul edilir. Elastikiyet, mekanik stabilite ve maliyet açısından birazcık akrilik bileşimlerini kaybederler, bu yüzden yaygın olarak kullanılmazlar. İşlemden sonra sıva tabakası nemi emmez, ancak aynı zamanda yüksek bir buhar geçirgenlik indeksine sahiptir. Silikon boya, düşük tüketim, yüksek ve düşük sıcaklıklara karşı direnç ve bunların farklılıklarıyla karakterizedir. Bitmiş kaplama tozu geri püskürtmekte ve ultraviyole ışınlarına maruz kalmamaktadır.

Dış sıva işi için cephe boyaları: çeşitleri ve uygulama özellikleri

Silikon esaslı dış çalışma için boyama bileşimi

Diğer boyalar

Piyasada nadir görülen birkaç farklı cephe boyası vardır. Örneğin, perklorovinil boya. Bu malzemenin ana avantajı düşük maliyetlidir. Ek olarak, bileşim geniş bir renk yelpazesinde üretilir ve negatif sıcaklıklarda bile yüzeye uygulanabilir. Boya, duvarları hava koşullarına, korozyona, bakteri, mantar ve küf oluşumuna karşı korur. Ancak kaplamaların ömrü sadece 4 yıldır ve kolay tutuşabilen bileşenlerin varlığı malzemeyi güvensiz hale getirir.

Dış kaplama çalışmaları için, bazen yapısal kompozisyonlar kullanılır. Aslında, bu boyalar dekoratif sıva karışımları gibidir. Avantajlar esneklik ve esnekliktir, böylece malzeme ile çalışmak uygun olur. Dezavantajı az miktarda renk çözümleri, yüksek maliyet, bitmiş yüzeylerin kısa servis ömrü. Bazı durumlarda yüzey koruma seviyesini arttırmak için bu tür formülasyonlara lateks eklenir.

Boyama öncesi hazırlık çalışması

İlk adım yüzeyi hazırlamaktır. Bunu yapmak için durumunu değerlendirmelisiniz. Alçı eski, yıpranmış, lekeli ve tatmin edici görünmüyorsa, tamamen kaldırmak ve yeni bir tane uygulamak zorunda kalacaksınız. Alçı tabakası normal görünüyorsa, zayıflıklarını bulmak için tüm yüzeyi bir çekiçle tutturmanız gerekir. Alçı parçaları çıkarılır ve oluşan delikler macunla kapatılır. Duvar yıkamasının sonunda ve kurumasına izin verin. Daha sonra, derin nüfuzun astarını iki kat halinde uygulayın ve kurumaya bırakın.

Dış sıva işi için cephe boyaları: çeşitleri ve uygulama özellikleri

Boyama için yüzey hazırlığı aşamaları

Şimdi gerekli boya miktarını hesaplamanız gerekiyor. İlk önce her dış duvarın alanını hesaplamanız ve sonuçta oluşan sayıları eklemeniz gerekir. Daha sonra sonucu ortalama malzeme tüketim oranı ile çarpın - önce ilk katman için, sonra ikinci katman için. Gerçek şu ki, çoğu cephe boyası, her biri farklı bir miktar malzeme gerektiren birkaç kat halinde uygulanır. Bu bitmiş kaplamanın kalitesini artırmak için yapılır. Sadece bir katman kaydetmeye ve uygulamaya çalışacaksanız, kuruduktan sonra farklı bir rengin lekesini göreceksiniz.

Sonunda, ihtiyacınız olan her şeyi hazırlamanız gerekiyor, etkinlik için aşağıdaki araçlar ve materyaller gerekli olacak:

 • Kule veya iskele.
 • Rulo veya boya fırçası.
 • Boyayın.
 • Meme-mikseri ile delin.
 • Ölçüm kapasitesi.
 • Boya kapasitesi.
 • Koruyucu kıyafet, gözlük ve eldiven.

Dış sıva işi için cephe boyaları: çeşitleri ve uygulama özellikleri

Cephe boyamak için gerekli araç ve gereçler

Alçı boya uygulamak için talimatlar

İlk önce ormanı kurun, daha sonra kompozisyonu karıştırmalısınız. Bu, bir inşaat karıştırıcısı, uygun bir ağızlıklı bir matkap veya basit bir ahşap şerit ile yapılabilir. Daha sonra, tam renk miktarını ölçüp boyaya döküp tekrar karıştırmanız gerekir.

Bilmelisin! Renk eklemek en önemli adımdır. Bu işlemin doğruluğunu gözlemlemek önemlidir, böylece farklı yüzey parçalarının rengi farklılık göstermez.

Dış sıva işi için cephe boyaları: çeşitleri ve uygulama özellikleri

Rengi kendiniz eklerseniz, gerekli hacmi doğru bir şekilde hesaplamalısınız, aksi halde farklı lotların renklendirdiği renkler farklı olabilir

Boya, özel bir kaba dökülmeli, içine bir rulo veya fırça batırmalı, daha sonra aletin gerdirilmesi ve bileşimin yüzeye dikey hareketlerle uygulanması, kaplamanın yukarıdan aşağıya doğru işlenmesi gerekir.

İlk tabakayı kurutduktan sonra ikincisine geçin. Her şey aynı şekilde yapılmalı, ancak hareketler yatay olmalıdır. Sonuç olarak, daha yoğun bir üniform kaplama sağlayacak olan smearlar kesişecektir. Hızlı çalışmak, lekeyi uzun süre sıkmayın. Prosedür için en uygun zaman kuru ve sıcak bir dönemdir, örneğin geç ilkbahar.

Cepheyi boyamak, deneyimsiz bir ev ustasının bile başa çıkabileceği en basit bitirme işlerinden biridir. Böylece, ressamların hizmetlerine çok şey kazandırabilir, ayrıca kendi ellerinizle bir dış cephe yaratabilirsiniz. Yüksek kaliteli bir sonuç elde etmek için, yukarıdaki talimatları ve üreticilerin önerilerini takip etmeniz yeterlidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*

− 7 = 1