Dışardan kendi evinizle bir ahşap ev nasıl çizilir: boya seçimi

Dışardan kendi evinizle bir ahşap ev nasıl çizilir: boya seçimi

Hem evin içinde hem de dışında onarım yapmak gerektiğinde bir zaman geliyor. Bir ahşap evin dışarıdan nasıl boyandığını, hangi malzemelerin daha iyi olduğunu, nasıl seçileceğini ve evi nasıl boyayacağını sordum. Tüm bu konular, kütükler için, kütüklerden veya lamine kaplama keresteden yapılma için önemlidir. Ahşap evin nasıl doğru bir şekilde boyanacağını ve yüzeylerin kendi elleriyle nasıl hazırlanacağını ve vakıf ve alınlığın boyanmasında hangi malzemelerin daha iyi kullanılacağını anlayalım. Buna ek olarak, su bazlı boya ile lipokize olabileceğini, su bazlı karışımın özelliği nedir, neden bir kompresöre ihtiyaç duyduğunuzu ve bir ahşap evin tavanını nasıl dekore edeceğinizi anlatacağım.

Dışardan kendi evinizle bir ahşap ev nasıl çizilir: boya seçimi

Dışında bir ahşap ev nasıl boyamak

Renk paleti

Dışardan kendi evinizle bir ahşap ev nasıl çizilir: boya seçimi

Renk paleti

Her şeyden önce bu konuya değinmeye karar verdim, çünkü herkes, konutun cephesinin boyanmasının mümkün olduğu renkle ilgileniyor. Renk seçimi, tercihinize ve ahşap evin çatısına göre değişir.

Standartlara göre sadece renklendirilmiş kereste veya tomruktan yapılmış evler için değil, aynı zamanda tuğla veya beton evler için de bir renk seçebilirsiniz. Yani:

 • Açık renkler koyu renkler ile birleştirilebilir. Örneğin, karanlık bir çatı için açık kahve ve cephenin bej tonlarını kullanın
 • Özel eviniz yeşilliklerle gömülmüşse, tasarımla kolayca doğaçlama yapabilirsiniz. Renk zengin ve parlak olabilir, ancak burada detayların birleşimini unutmayınız. Çevresinde çok fazla bitki varsa, evi yeşil boyayın
 • Boyanmış bir ev küçük detaylar sayesinde göze çarpabilir, yani hafif bir cephenin arka planına karşı, kontrastlı pencere çerçeveleri, kornişler ve eğimler çok güzel görünecektir. Bu arada, deşarjlar gibi tüm ek unsurlar, genel tasarımın rengi altında seçilir.
 • Cepheyi bitireceğiniz tarzı büyük bir rol oynayacak. Bu nedenle, seçiminizi bu stile eşlik eden renk tonlarında durdurun. Renk seçin üreticilerin katalog örnekleri yardımcı olacaktır

Çatının rengi, cephenin tasarımıyla birleştirilmelidir, bu yüzden eğer fırsatınız varsa, o zaman hemen daha fazla birleşen kaplama malzemelerini seçin. Küçük bir örnek olarak, bazı olası renkler şunlardır:

 1. Parlak kırmızı ve yumuşak sarı
 2. Zengin gri ve kanarya
 3. Krem rengi veya soğuk sarı koyu mavi ile mükemmel uyum içinde

Evi başarıyla boyamanıza yardımcı olacak tonların birleşiminden oluşan küçük bir tablo:

Alttaki duvarların rengi, sağdaki çatı mavi Koyu mavi Koyu yeşil kahverengi çikolata turuncu kırmızı kiraz Koyu gri
Açık mavi 4 5 3 5 5 2 3 5 5
turkuaz 2 2 2 5 2 2 2 4 4
Açık yeşil 3 3 3 5 5 3 5 4 5
sarı 5 5 5 4 5 5 5 5 5
bej 5 5 5 4 5 5 5 5 5
pembe 4 5 5 3 5 2 2 5 5
Inci gri 4 4 2 4 3 3 4 5 4
beyaz 5 5 5 5 5 5 5 5 5

Tabloyu deşifre etmek çok basit: 5 - mükemmel ve 2 - kötü. Gelecekte olduğu gibi cephenin tasarımı size bir yıldan fazla hizmet edecek gibi, renk konumu pozisyonu ver.

Önemli! Koyu renk ısıyı çeker, bu nedenle kuzey bölgeleri için bu rengin çatısını kesip kurabilirsiniz. Bu, en azından biraz yardımcı olacak, ama evdeki mikro iklimini geliştirecek.

Boyayı seçin ve yüzeyi hazırlayın

Dışardan kendi evinizle bir ahşap ev nasıl çizilir: boya seçimi

Ahşap ev boyama aracı

Herkes bilir ki bir ağaç, yaşlanmaya özgü bir doğa malzemesidir. Öyleyse, eğer eskiyse ve görünüşünü yitirmişse, dışarıdaki bir ahşap evi nasıl elinizle boyayacağınıza daha yakından bakalım. Ama önce, başarılı resmin anahtarının yüzeylerin hazırlanması olduğunu unutmayın.

Yüzey hazırlığı, kir ve toz duvarlarının ön temizliğini içerir. Bu, tabanı bir hortumdan su ile vurmakla çok kolaydır. Eğer kütük veya mantar bir kütük bazında ortaya çıkarsa, evin duvarlarını özel emprenye işlemleriyle tedavi etmek gerekir. Ve eğer bazı bölgelerde reçineyi görürseniz, bir spatula ile çıkarın ve vernikle kaplayın.

Önemli! Yüzeyleri kendi ellerinizle hazırlamak oldukça emek yoğun bir süreçtir, ancak yüksek kaliteli işlerde, cepheyi tekrar tamir etme ihtiyacını uzun zamandan beri unutacaksınız.

Bağlantı elemanlarından tüm şapkalar metal için astar çözeltileri ile kaplanmalıdır. Yüzeylerin hazırlanması tamamlandığında, ahşap evin duvarlarını birkaç hafta yalnız bırakın. Bu, tam kurutma ve müteakip yüksek kaliteli boyama için gereklidir.

Bir kütük ev ve yapıştırılmış bir kereste yapısı için aşağıdaki listeden kompozisyonlar seçmek mümkündür:

 • antiseptik
 • Akrilat boya
 • Yağlı boya

Bir ahşap evin dışarıdan boyaması, yapıyı dış olumsuz faktörlerden korur. Bu ayrıca kütüğün yaşlanma sürecini yavaşlatmasına da izin verir. Antiseptiklerin yardımıyla kalıplardan mükemmel koruma sağlarlar. Şeffaf olan ve kütüğün dokusunu vurgulayabilen bir kaplama antiseptik kullanmak daha iyidir. Akrilat boya oldukça hava koşullarına dayanıklıdır ve malzemenin nefes almasını sağlar. İyi bir avantaj, bu türün elastik olmasıdır ve bu nedenle bir kütüğün ve hatta yapıştırılmış bir kirişin sıcaklık deformasyonları ile, kaplama çatlamaz ve görünümünü korur.

Yağlı boyalar iyi emilir ve mükemmel özelliklere sahiptir, ancak boyanan ev uzun süre kurur ve sonunda yüzey daha opak hale gelebilir.

Ahşap yüzeylerin boya ile korunması

Dışardan kendi evinizle bir ahşap ev nasıl çizilir: boya seçimi

Kendi evimizle ahşap bir ev çiziyoruz

Ahşap evinizin yapıştırılmış keresteden veya başka bir malzemeden yapılmış bir hançer üzerine inşa edilmiş olması fark etmez, sonuçta orijinal görünümünü kaybeder. Eski görüş, evin sakinlerinin atmosferine olumsuz yansır, bu nedenle cephenin yenilenmesiyle birlikte sürüklenmeyin. Yapıştırılmış kirişlerden yapılmış evlerin gri ve göze çarpmayan nedenleri çoktur:

 1. Birincisi, suyun ahşap duvarlar üzerinde olumsuz bir etkisi vardır - küf ve mantardan etkilenebilirler
 2. İkincisi, ultraviyole, yapıştırılmış kirişin bütünlüğünü yok etmeye yardımcı olur ve bu, malzemenin özelliklerinde bir bozulmaya yol açar.

Lamine kaplama keresteden yapılmış bir ahşap evin cephesini güncellemek için bu talimatı takip etmelisiniz. Yüzeylerin kendi ellerinizle hazırlanması ve boyama aşağıdaki sırayla gerçekleşir:

 • Taşlama - bazen mükemmel bir pürüzsüz yüzeye sahip olamayacağı için yapıştırılmış kirişler için gereklidir
 • Sızdırmazlık - bu amaçlarla, uçların işlendiği bir akrilik dolgu macunu kullanılır.
 • Astar yapıştırılmış kirişler
 • Boya uygulaması - cepheyi en az üç katman halinde boyamak en iyisidir

Dışardan kendi evinizle bir ahşap ev nasıl çizilir: boya seçimi

Ahşap evi kendi elleriyle boyadık

Çok sık eğitim ve temel iş, nitelikli uzmanların yardımı ile gerçekleştirilebilir. Birçok kişi bu tür hizmetlerin ne kadar tutacağını önceden bilmek istediğinden, tüm işlerin maliyetini ayrı olarak gösteren bir tablo oluşturmaya karar verdim:

Hizmet seçimi 1 m2 başına maliyet
öğütme 100-150 ruble
Antiseptik uygulaması 50-100
astar 40-60
Boyama (1 tabaka başına) 50-90
Kazık çıkarma 30-50

Tüm servisler ayrı ayrı gerçekleştirilebilir, bu da bazılarını kendiniz kaydedip yapabileceğiniz anlamına gelir.

Önemli! Astarı evin dışında boyamak istediğinizde, yukarıdaki seçeneklerin hepsini de seçmelisiniz. Ancak, kazıma antiseptiklerini kullanmayı bırakırsanız, daha fazla tabloya ihtiyacınız olmaz. Evin geçidi için de, atmosferik etkilere dirençli cephe boyaları kullanılıyor.

Temel için LMC

Dışardan kendi evinizle bir ahşap ev nasıl çizilir: boya seçimi

Ahşap ev boyama aracı

Herhangi bir yapının temeli, tuğla, ahşap veya beton bir ev olması, iyi bir korumaya ihtiyaç duyar. Bunun nedeni, vakfın ağır yükler altında olması ve suyun en büyük etkiye sahip olmasıdır, çünkü suyun evin tabanında birikmesi tuhaftır.

Su bazlı bir bazda akrilik boyaların yanı sıra su bazlı bir boya olan lateks olanları da kullanmak en iyisidir. Buna ek olarak, temel için epoksi ve poliüretan karışımları da kullanılabilir. Vakfın yüzeyini su bazlı boya ile boyarsanız, aşağıdaki faydaları elde edersiniz:

 • Akrilik ve lateks boya hızla kurur ve nemden korkmaz.
 • Akrilikler kuruduktan sonra hidrofobik hale gelir ve lateks temizlemesi çok kolaydır
 • Su bazlı karışımın yeterli ekonomik tüketimi: akrilik için - 0.3-0.4 kg / m2 ve lateks için - 8-10 m2 başına 1 litre

Su bazlı bir karışımın kullanımının, sadece temel için değil, aynı zamanda ortak cephede de çok talep olmasına rağmen, epoksi bileşiklerine dikkat edilmesi gerekmektedir. Su bazlı boya kaplaması yeterince uzun süre dayanmasına rağmen, epoksi üreticileri malzemelerinin 25 yıla kadar hizmet ömrüne sahip olduğunu belirtiyor. Temelin yüksek kalitede korunması için, her biri gün boyunca kuruyan iki kat halinde boyamak en iyisidir.

Önemli! Emülsiyon karışımı ile temeli kapatmak için bir buldozer ve bir kompresör kullanırsanız, 20-25 St.'yi geçmeyen viskozite parametrelerine sahip bir boya seçin.

Sıvalı evin yüzeyleri, tuğla veya beton ise su bazlı boya ile boyanabilir. Bir kompresörünüz varsa, işin hızı büyük ölçüde artırabilir.

Kompresör - boyamak için bir şeye ihtiyacınız varsa, vazgeçilmez bir yardımcı

Dışardan kendi evinizle bir ahşap ev nasıl çizilir: boya seçimi

Dışarıdan bir ahşap ev boyamak

Bir kompresör ve bir püskürtme tabancası tasarımında kullanılmışsa, boyalı ev daha da çekici görünecektir. Genellikle boyama işi yaparsanız, hem kompresörü hem de nozulları aynı anda toplayın.

Evsel kullanım için, 15-20 dakika sürekli çalışma süresine ve 8 bara kadar basınca sahip bir kompresör almak en iyisidir. Yarı profesyonel sınıfın kompresörü, 40 dakikaya kadar çalışabilir ve servis istasyonunda daha sık kullanılır.

Kendimden, ev kullanımı için, platformda yüklü olmayan, ancak özel tekerlekleri olan bir mobil kompresörün daha iyi olması gerektiğini eklemek istiyorum.

Ahşap evin tavanını bitirmek için

Dışardan kendi evinizle bir ahşap ev nasıl çizilir: boya seçimi

Ahşap bir ev çiziyoruz

Çoğu zaman bir ahşap evin tavanı, fantezileri temizlemenize izin verir. Bunun nedeni, ahşap yapılarda sıklıkla çatı katı kullanmamalarıdır. Herhangi bir bitirme çalışmasında olduğu gibi, tavanın da hazırlanması gerekir, bu yüzden antiseptik bir karışımla kaplanmalıdır. Ayrıca, ev inşa sürecinde yalıtımdan bağımsız olarak tavan yalıtılmıştır.

Ahşap bir evde tavan aşağıdaki gibi malzemeler kullanılarak kesilebilir:

 1. Tahta astar, ahşap paneller, MDF paneller yardımıyla oluşan ahşap kaplama
 2. Tavan daha bütçe seçenekleri ile dekore edilebilir: dekoratif kaplama ile kontrplak paneller, bir ağaç taklit
 3. Çoğu zaman ahşap bir tavan alçı levha ile biter. Böyle bir kaplamadan sonra, ahşap tavan boyalı veya duvar kağıdı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*

+ 43 = 51