İmar yolu olarak odalar için perdeler-bölmeler

İmar yolu olarak odalar için perdeler-bölmeler

Odadaki bölme, evlerin ve apartmanların iç kısmında yeterince uzun süre uygulama bulmuştur. Bu yöntem, anneannelerimiz tarafından kullanıldı, bugün modern tasarımlara karşılık gelen yeni bir tasarımda, bölümlerin farklı çeşitleri popülerlik kazanıyor.

İmar yolu olarak odalar için perdeler-bölmeler

Perde duvarlar

Oturma odasının, çalışma ve uyku alanının açık bir şekilde belirtilemediği stüdyo dairesinde özellikle uygun perdeler bölümleri. Buna ek olarak, zarif kumaş perdeler yatak odasında rahat bir oyuk oluşturmak için kullanılır, çocuk odasında oyun alanı vurgulanır. Ayrıca, bölmeler birkaç tekstil elemanı ve formun bulunduğu yatak odalarında organiktir. Kumaş, sürgülü kapıları değiştirerek gömme dolabı veya gardıropu süslemek için kullanılabilir.

Perde-bölümlerinin çeşitleri

İmar yolu olarak odalar için perdeler-bölmeler

Tasarım özelliklerine bağlı olarak, odalar veya aynı oda arasındaki bölümler aşağıdakileri gerçekleştirir:

 • Karkas. Bu tür modellerin bir özelliği, sıkı veya gerilmiş bir yapı şeklinde sıkıca gerilmiş bir kumaş bezine sahip sert bir çerçevenin bulunmasıdır;
 • Asma. Dışarısı, bu tür modeller klasik pencere perdelerini andırıyor. Tasarımın bir özelliği, kumaş kâğıtların özel bir korniş üzerine asılmasıdır.

Ayrıca, perdelerin bölümleri aşağıdaki gibi yürütme türüne göre bölünür:

normal

İmar yolu olarak odalar için perdeler-bölmeler

Odadaki geleneksel perde duvarı - bu, bir ipe veya klasik bir korniş üzerine asılmış bir kumaş bezidir. Uyku alanı kapalıysa, kaybolan duvarı etkin bir şekilde değiştiren yoğun bir ağır kumaş tercih edilir. Böyle bir düzenlemede, perde, sabitleme elemanının tavanın kendisinin altına yerleştirilmesiyle, uygun tipte bir korniş ile tamamlanmaktadır. Ağır kumaş kumaşlar özellikle geniş kornişler ile donatılmış geniş bir halka ile kombinasyon halinde bakmaktadır, bu da septumun zamanla sarkmasını engelleyecektir.. Perdelerin odasında bulunan bölme sadece dekoratif bir işlev sergiliyorsa, ince bir perde-dizisi ile birlikte yarı şeffaf bir ışık örtüsünü seçebilirsiniz.

iplik

İmar yolu olarak odalar için perdeler-bölmeler

o dairenin serbest dolaşımı müdahale etmeyen kurdeleyi örgü, bir yandan tüm açılış boşluk, ama bunun sadece belli bir bölümünü tahsis etmek gerekli olmadığı zaman bu tür perdeler-sınırlayıcı modeli kullanılmaktadır. Tekstil saydam bölüm prosmatrivaemost binayı ihlal, ama bir iş tahsis etmek veya ebeveynlerin yattığı yer yatak odası ve beşik bebek ayırt etmek gerektiğinde etkin bir oturma odasında, fonksiyonel alanları çizer etmez.

İmar yolu olarak odalar için perdeler-bölmeler

iplik

İplik perdelerinin belirgin avantajı, odanın yüksek kaliteli havalandırmasıdır.

Silindir bıçakları

Odanın bölümleri için bu tür perdeler en uygun seçeneklerden biridir. Merdanelerdeki perdeler, kiler için ya da koridorun belli bir kısmının, gözetleme gözlerinden saklanması gereken, pratik ve etkili bir maskeleme haline gelir, büyük bir odayı ayırt etmek için kullanılır. Bu şekilde imar alanı, sadece güzel değil, aynı zamanda kullanışlı bir dekoratif eleman elde etmek mümkündür. Özellikle ilginç olan, kolay temizlik ve koku absorpsiyonuna karşı direnç ile karakterize edilen PVC kumaştan yapılmış silindirle donatılmış bölümdür. Bu çözüm mutfaktaki çalışma ve yemek alanlarının farklılaştırılması için tavsiye edilir.

İmar yolu olarak odalar için perdeler-bölmeler

ekran

Oda için bu bölüm, sert bir çerçevenin varlığı ile ayırt edilir. Ekran tek ekranlı, esnek veya katlanmış olabilir. İlk durumda, sadece iki destek ayağına ihtiyaç vardır ve ikinci durumda, yapıyı katlamak için ilmek şeklinde ek ayaklar ve aksesuarlar. Özellikle ilginç olan, tek bir duvar biçiminde yapılmış, doğru yönde bükülebilen ve minimum işgal rulosuna kolayca katlanabilen esnek ekranlardır.

İmar yolu olarak odalar için perdeler-bölmeler

ekran

Geleneksel perde ekranı kolayca kendi ellerinizle üretilir. Asıl mesele karkasın parametrelerini, kumaş ağının uzunluğunu ve genişliğini doğru bir şekilde ölçmektir.

Kullanım özellikleri

Septumu estetik ve uyumlu bir şekilde tasarlamak için aşağıdaki nüansları dikkate almalısınız:

 1. Seçilen kumaş, bir kıvrım oluşturmalı, hatta kıvrımlar oluşturmalıdır, aksi takdirde, bir dağınıklık hissi olacaktır.
 2. Açıklık veya belirli bir alan bir kumaş bezle dekore edilmişse, zemini dikey olarak tamamen kapatarak zeminin uzunluğunu seçmeniz gerekir.
 3. Aynı zamanda, perde rayına bir ışık perdesi ve yoğun perde kumaşı ekleyerek iki tip perdelik kullanılabilir. Odadaki bu tip bölmeler, yarı saydam perdelerin her zaman dekoratif bir eleman olarak kullanılmasını mümkün kılar ve gerektiğinde tamamen seçilen bölgeyi kaplar.

İmar yolu olarak odalar için perdeler-bölmeler

Varyantın doğru seçimi ile, odanın bir kumaş bezi şeklinde ayrılması aşağıdaki avantajları sağlar:

 • Tam kapıların aksine alanın maksimum depolanması, fonksiyonel alanın genişletilmesi olasılığı;
 • Kirli zahmetli çalışma olmadan kolay kurulum;
 • Odanın durumunu değiştirirken bölümün hızlı değiştirilmesi;
 • Ek bir tekstil elemanı romantik bir ruh hali yaratır, iç kısımda rahatlık sağlar.

İmar yolu olarak odalar için perdeler-bölmeler

Dekoratif eleman

Perde bölme nasıl yapılır

Odada bir bölüm oluşturmayı planlarken, gelecekteki tasarımı dikkatlice gözden geçirmeniz, durumun böyle bir unsuru için gereksinimlere göre türünü, malzemesini belirleyebilmeniz gerekir.

Bir korniş seçimi

Perdelerin sabitlenmesi, kumaşı sabitlemek için özel silindirlerle donatılmış bir tavan kornişinden yapılabilir. Korniş doğrudan tavana bağlanır.

Kumaşı sabitlemek için ipleri seçerken, ağır kumaşlar hariç, malzeme seçimini dikkatle gözden geçirmeniz gerekir.

Aşağıdaki öneriler dikkate alındığında, bölüm ekranı veya silindir yapısı için çerçeve, özel çaba sarf etmeden bağımsız olarak yapılabilir:

İmar yolu olarak odalar için perdeler-bölmeler

 • Çerçevenin yapımı için ince çubuklar ve daha ağır alt çubuklar kullanın. Çubuklar, bir çerçeve oluşturmak için çeşitli çapraz çubuklarla yapıyı takviye etmek üzere çevre çevresine sabitlenir;
 • Odadaki kumaş bölümleri çerçeveye çekilerek, malzeme bir zımba ve mobilya için metal köşebentler ile sabitlenir. Sıkı bir streç için, kumaş bir kenar boşluğu ile çekilir.

Malzeme seçimi

Odada bir bölme yapmak farklı malzemelerden yapılabilir. Esas olan, formu iyi tutmaları ve durumun geri kalanına karşılık gelmeleridir.

İmar yolu olarak odalar için perdeler-bölmeler

Genellikle pencere perdelerinin deseni ve rengi tarafından yönlendirilen ek bir kumaş perde oluşur. Oda, renkli bir pencere perdesi kullanılarak yapılırsa, benzer bir kumaştan veya bej veya beyaz bir nötr malzemeden ek perdelik seçilir. Perdeler ve nötr renk örtüleri ile, kumaş odasındaki bölmeler duvarların, yatak örtülerinin veya mobilyaların tonlarıyla uyumlu bir gölgede yapılır.

Odada bir bölme gibi perdeler, yoğunluk ve doku üzerinde herhangi bir kısıtlama olmaksızın doğal ve sentetik kumaşlardan dikilir. Her şey belirli duruma ve kişisel tercihlere bağlıdır. Ayrıca, imarlı odanın özel niteliğini dikkate almak önemlidir. Örneğin, koridor ve mutfak bölmek için perde duvar açmak için, kir, etkili bir şekilde temizlenmelidir, kokuları absorbe etmemelidir.

İmar yolu olarak odalar için perdeler-bölmeler

mutfak

dikiş

Kendi elleriyle odadaki bölme, kenarların yüksek kaliteli işlenmesi için gerekli olan katların büyüklüğünü dikkate alarak, gerekli büyüklüğe göre pencere kumaşı örtüleri ile aynı şekilde dikilir. Ayrı bir şekilde ihale tül işlenmesi dikkat çekiyor. Tuval katının alt kenarında, en az 10 cm'lik bir boyutta muhafaza edilir, aksi takdirde bitmiş kumaş üzerindeki katlar düzgün bir şekilde tutulmayacaktır.

İmar yolu olarak odalar için perdeler-bölmeler

tesisat

Kenarların işlenmesini tamamladıktan sonra perde boyunca bir ip geçirilir veya korniş üzerinde sabitleme için özel menteşeler sağlanır. Perde paneli, kornişe güvenli bir şekilde sabitlendiyse, gerekli şekli aldığında ve genişlikle kolayca ayarlanabiliyorsa hazır kabul edilir. Ekranlarda, malzemenin çerçeveye tutturulmasının güvenilirliği değerlendirilir ve katlama modellerinin katlanması kolaydır.

VIDEOINSTRUCTION GÖR

Odanın kumaş bölümleri yardımıyla imar edilmesi, fonksiyonel ve eşzamanlı olarak dekoratif bir eleman elde etmek, önemli alanların birbirinden ayrı olarak katı kapılar, gereksiz duvarlar ile fazla yer kaplamadan vurgulanması ile mümkündür. Bu ayırma yöntemi, bir yatak odası, bir kreş, bir mutfak içeren birleşik bir oturma odası da dahil olmak üzere herhangi bir odada uygulanabilir. Fark, fikrinize tekabül eden malzeme ve yapıcı yürütme seçimindedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*

+ 13 = 15