Karo altında banyoda duvarlar için astar – kullanım kuralları

Duvardaki fayansın altındaki banyoların astarlanması, malzemenin ve yüzeyin yapışmasını önemli ölçüde artıran ve aynı zamanda onarımın dayanıklılığını sağlayan zorunlu bir işlemdir. En pahalı karoları satın alabilir, döşeme için gelişmiş malzemeler ve kaliteli bileşenler uygulayabilirsiniz, ancak işten önceki yüzey dikkatlice hazırlanmamışsa bundan faydalanmayacaktır.

Onarım çalışmasının bir parçası olan pek çok süreç, ilk bakışta önemsiz ve çok da önemli değil, bu yüzden çok az dikkat ediliyor. Döşeme öncesi hazırlık çalışmaları bu listede yer almaktadır. Bazıları yüzey hazırlığı üzerinde tasarruf yapmaya karar verir, bunun onarımın çekiciliği üzerinde hiçbir etkisi olmadığını düşünür. Bununla birlikte, pratikte, bu aşamayı atlamak müteakip tüm çabaları ortadan kaldırabilir.

Karo altında banyoda duvarlar için astar - kullanım kuralları

Banyo, herhangi bir dairede en çok ziyaret edilenlerden biridir. Her kişi, her gün, suyla sürekli teması olan çeşitli hijyen prosedürleri gerçekleştirir. Herhangi bir kaplamaya zarar verebileceği, özellikle de suyun etkilerinden korunmadığı bir sır değildir.

Banyo - yüksek nem, yüksek sıcaklık ve buhar ile karakterize edilen bir oda. Bu yüzden çeşitli mantarlar, küf ve diğer problemler ortaya çıkabilir.

Banyo için astar çeşitleri

Onarım ve son işlemlerin en üst düzeyde gerçekleştirilebilmesi için, önceden hazırlanmış olan primer karışım tipinin ve astarlamanın seçilmesi gerekmektedir. Banyonun özellikleri göz önüne alındığında, burada her yapı malzemesini kullanamazsınız. Yüksek nem oranındaki yerlerde çok önemli olan yapışmayı iyileştirmeye izin verdiği için astar çözeltilerinin kullanılması zorunludur.

Buna ek olarak, kiremit altındaki astar, insan sağlığına zarar verebilecek küf, mantar ve diğer bakterilerin gelecekteki görüntüsünden kaçınacaktır. Duvardaki kaliteli astarları kullandıktan sonra, nem direnciyle ünlü bir koruyucu film ortaya çıkar.

Karo altında banyoda duvarlar için astar - kullanım kuralları

Islak odalarda kullanım için tüm kriterleri karşılayacak doğru banyo astarı seçimini yapmak önemlidir

Astarlamadan sonra karo tutkal daha dayanıklı hale gelir ve yıllar sonra bile özelliklerini kaybetmez. Bir astar seçim sürecine çok hassas bir şekilde yaklaşmanız gerekir, çünkü bu, yapıştırıcının ve özelliklerinin güvenilirliğine bağlıdır. Yeniden uygulama gerektirmeyen astar karışımlarına öncelik vermek en iyisidir. Fayans yapıştırıcısı için idealdir.

Banyodaki duvarlar için ana astar tipleri arasında aşağıdaki gibi tanımlanabilir:

 • akrilik - modern dünyada en popüler olanıdır. Çok yönlülüğü ile ünlüdür ve banyoda duvarları tedavi etmek için sorunsuzca kullanılabilir. Böyle bir çözeltinin kullanılması, karo yapıştırıcısını daha güçlü kılar, bu da malzemenin ve yüzeyin yapışmasını artırır;
 • alkid - en dayanıklı ve güvenilir. Banyoda duvarlara fayans yerleştirirken ustaların çoğu bu seçeneği seçer;
 • Bileşimdeki çimento ve alçı ile astar - zaten sıvalı yüzeyleri tedavi etmek için kullanılabilir.

Her bir bileşimin özelliklerinde farklılık gösterebileceği unutulmamalıdır - bazı karışımlar derin nüfuz için gereklidir, diğerleri ise yapışmayı iyileştirmek için tasarlanmıştır. Astar karışımı ile çalışmaya başlamadan önce, talimatların incelenmesi ve harcın banyodaki duvarların arıtılmasında kullanılabilmesi için elzemdir.

Banyodaki duvarları neden astarlıyoruz?

Astar yürütme gereği ile ilişkili şüpheler, genellikle onarım çalışmaları alanında herhangi bir bilgisi olmayan kişilerde görülür. Bazı yüzeylerin finiş işleminden önce toprakla işlenmeyebileceğine dikkat edilmelidir, ancak gevşek topraklar hatasız olarak ele alınmalıdır. Neden bu kadar önemli?

Karo altında banyoda duvarlar için astar - kullanım kuralları

Banyolarda duvarların astarlanması, onarımların kalitesini büyük ölçüde etkileyen son işlemlerin çok önemli bir aşamasıdır.

 1. Duvarların astarlanması yüzeyin durumunu önemli ölçüde iyileştirir, yapısına olumlu odaklanır ve bir bağlayıcı rolünü oynar. Bu nedenle, baz onarımın ömrünü etkileyen daha yavaş mizaçlarla parçalanmaya başlar.
 2. Adezyonun güçlendirilmesi. Banyoda duvarlarda fayans döşemek için kullanılan yapıştırıcı, daha sıkı bir kavrayış sağlarken, astar ile işlenmiş yüzey ile daha iyi eşleşir. Efektin en yüksek kalitede olması için, karo yapıştırıcıları için uygun bir astar karışımının kullanılması gerekmektedir. Her iki ürünü de bir üreticiden seçmek en iyisidir, çünkü uyumluluklarından emin olabilirsiniz.
 3. Malzemelerin tüketim seviyesinin azaltılması - banyoda duvarların daha fazla işlenmesi için kullanılabilecek boya, yapıştırıcı ve diğer maddeler. Astarın belirgin bir avantajı, tüm gözenekleri doldurması ve aralarında güçlü bir film oluşturmasıdır.

Su geçirmez astar

Banyoda tamir yapmak için suya dayanıklı çok geniş bir malzeme listesine ihtiyacınız vardır. Bu durumda en güncel ürün, alt tabakanın maksimum seviyede korunmasını sağlayabilen ıslak odalar için bir astardır.

Banyoda duvar bitiminden önce su geçirmez astar malzemelerinin kullanılması gibi avantajlara sahiptir:

 • Duvar ve karo arasındaki maksimum yapışma seviyesini sağlamak. Bu kriter, duvarların düzgünsüz olduğu ve tesviye malzemeleri ile sonraki işlemlerinin gerektirdiği durumlarda büyük önem taşımaktadır;
 • Özel bileşenlerin varlığı, nemin etkilerinden korunmayı mümkün kılar. Buna ek olarak, bu taban tarafından su emme seviyesini azaltacaktır, bu da mikroiklimin banyoda iyileştirilmesine neden olacaktır;
 • Yapıştırıcının, diğer malzemelerin ve yapıların neme karşı direncini güçlendirin.

Banyo duvarları için neme dayanıklı astar, yüzeyin nem etkisinden maksimum düzeyde korunmasını sağlamanız gerektiğinde ideal bir seçenektir. Bu durumda en önemli şey karo yapıştırıcısı ile birleştirilecek ve özelliklerini geliştirecek doğru bileşimi seçmektir.

Işin özellikleri

Fayans döşemeden önce, tam bir yüzey işleminin yapılması gereklidir ve bu amaç için astarın kullanılacağıdır. Stilin düzgün bir şekilde geçebilmesi için, bu tavsiyeye uymak gerekir:

 1. Bir astar ile uygulamadan ve fayansın döşenmesinden önce, yüzey mutlaka kir, toz, eski malzemeler ve yağlı lekelerden arındırılmalıdır.
 2. Astarı sadece ambalajın üzerinde üretici tarafından belirtilen oranlarda seyreltin. Aksi takdirde, malzeme özelliklerini kaybedebilir ve kullanımı herhangi bir sonuca yol açmayacaktır.
 3. Fayanslar için astar bir rulo ile uygulanmalıdır, ancak ulaşılması zor yerler kalın bir fırça ile tedavi edilebilir.
 4. Döşeme de dahil olmak üzere daha fazla son işlem, ancak astar tamamen kuruduktan sonra gerçekleştirilebilir. Tam kuruma süresi ambalaj üzerinde görülebilir, ancak yüzeyin durumuna ve odanın sıcaklık koşullarına bağlı olarak değişebileceği akılda tutulmalıdır.
 5. Banyoda duvar shpaklyuetsya ise, daha sonra yeniden astarlayabilirsiniz. Seramik fayans yapıyorsanız, macun gerekli değildir.

Bu nedenle, çini altında duvarların astarlanması, banyoda bitirme işlerinin zorunlu bir aşamasıdır. Bu harcın kullanımı geliştirilmiş yapışma ve dayanıklılık sağlar. Banyo için küf ve mantarların görünmesine karşı güvenilir koruma sağlayan özel su geçirmez astarlar kullanmak en iyisidir.