Kendi elinizi camdan yapılmış bir sehpa nasıl yapılır?

Cam - çeşitli iç eşyaların üretimi için oldukça yaygın bir malzeme. Kalın bir temperlenmiş malzemeden, zemin, kapı ve tezgahlarda raflar ve dekoratif ekler yapılır. Tezgahların üretimi için cam, başka hiçbir malzeme olarak uygun değildir: temizliği kolaydır, korozyondan arındırır ve nemden etkilenmez, modern deterjanların kimyasallarıyla etkileşmez.

Kendi elinizi camdan yapılmış bir sehpa nasıl yapılır?

Bir cam sehpa şeması.

Çoğu zaman camdan yapılmış masa üstleri kahve masalarında yapılır. Bu ürünlerin dezavantajı nispeten yüksek maliyetidir, bu nedenle çoğu kişi kendi elleriyle bir cam kahve masasının nasıl yapıldığına ilgi duymaktadır.

Cam ile çalışmak ne kadar sürer?

Malzemenin karmaşıklığı, ustanın cam işleme için özel araçlara sahip olduğunu ima eder:

 • elmas veya silindir cam kesici;
 • dudaklarında özel astarlı pense;
 • matkap veya taşlama, taşlama taşları, keçe tekerleği;
 • zımpara taşı (karborundum taşı).

Camcılar için gerekli olan bu araçlara ek olarak, diğer materyallere de ihtiyaç duyulacaktır:

Kendi elinizi camdan yapılmış bir sehpa nasıl yapılır?

Cam ile çalışmak için araçlar.

 • 1 cm kalınlığında tavlanmış cam levha;
 • kontrplak kalındır;
 • yapıştırıcı "cam-metal";
 • GOI ezme, taşlama;
 • eldivenler, göz koruma gözlükleri.

Başlamadan önce, ürünün bir taslağını geliştirmeniz, kalın tel veya lif levha desenini oluşturmanız gerekir. İlk denemede, basit bir masa şeklini (dikdörtgen, üçgen) tercih etmek daha iyidir.

Cam nasıl kesilir?

elleriyle bir sehpa yapmak istiyor acemi ustası için, cam kesici üzerindeki basıncın kuvvetini belirlemek için iyi bir tavsiye vardır: yaklaşık 2 kg değerine taşıdığındaki kuvvet hatırlamak onlara birkaç kez tıklayarak hane denge üzerinde uygulama. Sonra, camın gereksiz parçalara elini almak için biraz ihtiyacım sabit basınç ile kesici hattı tutmak öğrenirler.

Kesmek için, camın altında kalın, aktif olmayan bir kumaşın altına boyanan düz bir yüzeye bir cam parçası yerleştirilir. Herhangi bir sıvı yağ ile (silindir, makine) bir silindir glas kullanın. Düz bir çizgi boyunca kesme, metal bir cetvel üzerinde, uzak noktadan, aletin üzerinde sabit bir eşit basınçla kendinize doğru yapılır.

Kendi elinizi camdan yapılmış bir sehpa nasıl yapılır?

Cam kesme şemaları.

Kesim çizgisi belirsiz olduğu ortaya çıkarsa, cam metal bir nesne veya bir cam kesici kafa ile alttan hafifçe bantlanır. Bundan sonra, kesim masanın yüzeylerinden biriyle veya kesimin yapıldığı yüzeyin düz kenarı ile bir araya getirilerek, keskin bir hareketle, çıkarmak istedikleri kısım üzerine birleştirilir. Bu durumda, kesim hattının ötesine geçen alanları alabilirsiniz. Bunları çıkarmak için, lastik bantlı pense veya cam kesicinin başındaki özel bir çentiği kullanın.

Masa tablasının tüm bölümleri birkaç aşamada işlenir:

 1. Korindon zımpara taşı kaba işleme tabi tutulur. Alet, terebentin veya kerosen içinde çalışmadan önce ıslatılır. Kesim boyunca aleti hareket ettirerek kesitler öğütülür.
 2. Öğütücüler düşük hızda (1200-1700 rpm) yüzeyleri işlemektedir. Elektrikli bir bıçağın varlığında, elmas püskürtme ile bir daire üzerinde bir kesim kesilir. Bu aşamadaki taşlama disklerinin tanecikleri 100-200 gr.
 3. Bu aşama, öncekilerden biri olarak, daha küçük olanlara (300-600 ve 1000-2000 grit) değişen diskler halinde gerçekleştirilir.

Taşlama işlemi sırasında, güvenlik önlemlerinin alındığından emin olmak için dikkatli olunmalıdır: Koruyucu gözlük ve eldiven kullanın. Tedavi edilecek yüzeyler sürekli olarak ıslatılır veya su altında toplanır.

Sonuç olarak, bölümler üzerinde GOI macunu uygulayarak bir keçe tekerleği olan bir taşlama makinesi ile cilalanır. Tedavi, karakteristik bir cam parlatıcısına yapılır.

Cam masa yapımı

Kendi elinizi camdan yapılmış bir sehpa nasıl yapılır?

Şekil 1. Bir cam masa için metal desteğin şeması.

Hazır tezgah hala bir kenara atılabilir ve bunun için bir destek oluşturulabilir. En basit seçenekler, bir dizi metal ayağın (cam masalar için evrensel destekler, Şekil 1) ve cam için bir dizi vantuzun satın alınması ve takılmasıdır.

Bacakların sabitleme noktaları, aseton veya başka bir çözücü ile işaretlenir ve yağdan arındırılır. ayaklar tutturma bölümleri tarafından 8-12 cm mesafede olan mesafe gözlenmiştir şekilde yerleştirilmiş ve 15-16 cm açıları vardır. çaplı vantuz çapına tekabül destekler matkap, üst uçları. Suckerleri takın, bunları evrensel bir yapıştırıcıyla sabitleyin. Tezgâh düz bir yüzeye serilir, emiciler işaretlenen yerlere sıkıca bastırılır. Sabitlemenin güvenilirliğini arttırmak için, tutkal uygulayarak bacakların takıldığı yere uygulayabilirsiniz. Tabloyu ters çevirin, ek yerini lastik bir çekiçle hafifçe delin ve yükü tezgahın üzerine koyun. 48 saat sonra, tutkal tamamen kavrayacak ve camdan kahve masası kullanıma hazır olacaktır.

Desteğin bir başka varyantı 20 mm kalınlığında kontrplak veya sunta prefabrik bir yapı olabilir. Desteğin ayrıntıları Şek. 2. Her bir parçanın 2 parçasını kesmek ve bunları dikdörtgen bir detayda kesimlerin kare kısımlarındaki kesimlere yerleştirerek bir çocuk kurucusu olarak bağlamak gerekir.

Parçaların boyutları tablonun istenen boyutlarına bağlı olarak isteğe bağlı olarak değiştirilebilir. Desteğin üst uçlarında, evrensel yapıştırıcı kullanın, cam ve ahşap için uygun, tezgahı yatırın ve 24-48 saat boyunca bir yük ile bastırın.

Cam masalar yapmak için diğer fikirler

Kendi elinizi camdan yapılmış bir sehpa nasıl yapılır?

Şekil 2. Kontrplak desteğinin montajı şeması.

Bir cam sehpa oluşturmak için çeşitli malzemeleri kullanabilirsiniz: eski pencere çerçeveleri, şişeler, sapanlar veya taşlar vs.

Sıra dışı şekle sahip şişelerden, bir cam tezgah için mükemmel bacaklar yapabilirsiniz. Bu fikri uygulamak için ihtiyacınız olacak:

 • 6-8 aynı şişeler;
 • 3-4 köpük toplar veya ping-pong'dan toplar;
 • Şişelerin boynunun iç çapı ile çakışan 3-4 tahta çubuklar;
 • 20 cm'lik bir tarafı ve 16 cm'lik bir tarafı olan 6-8 plastik köpük plastiği;
 • gazete kağıdı, boya, vernik, evrensel tutkal.

Her bacakta 2 şişeye ihtiyacınız var. sıkıca, boyun içindeki ahşap çubukları ile, uygun bir kordon çapı deliğin ile bileşiğe koyarken birleştirilir. 2 adet yapıştırılmış köpük plastik kareler. Daha az ile daha büyük, birbiriyle örtüşen. Okleivayut şişe yapımı ve kareler gazete kağıdı, kuru ya da iki gün kareler ve üst ve alt şişe tabanına yapıştırılır. Bu, Şek. 3 (1). Akrilik boya ve vernik ile boyayabilirsiniz. üçgen masa ayakları bir kare için, 3 imalatı için - .. 4 (Şekil 3 (2) tezgah amaçlı bir yapışkanla bağlanmıştır ve 48 saat boyunca yük altında bırakılır.

Başka bir seçenek için, ihtiyacınız olacak:

Kendi elinizi camdan yapılmış bir sehpa nasıl yapılır?

Şekil 3. Bir sehpa yapımı: 1 - ayakları boyamak, 2 - tezgahı yapıştırmak.

 • eski pencere çerçevesi;
 • kürekler için saplar;
 • dekoratif elemanlar (kabuklar, çakıl taşları vb.);
 • kenevir kordonu;
 • tutkal;
 • Yonga levha veya tahta.

Rama temiz, boya. Kesimhaneler sehpanın yüksekliğine göre kesilir. Sunta veya tahtadan 8 cm uzunluğunu ve çerçeveye eşit genişlik. Levhaların köşelerindeki vidalar için 4 delik açın ve bir kenara daha yakın - kesiciyi kalıba sabitleyen kendinden kılavuzlu vida için. Vidayı sapın ucundaki delikten vidalayın, eki evrensel bir yapıştırıcıyla güçlendirebilirsiniz. Çerçevenin köşelerine sabitlemek için vidalar üzerinde sabit ayaklı kalıplar, daha derin tarafının tezgahın altında bir sınır oluşturması gerektiğinden. Her bir kökü bir kenevir kordonu ile sarın, iplikleri tutkalla sabitleyin. Cam çerçeve üzerine dekor yerleştirin, yapıştırın.

Camın üstünü "kutu" nun üstüne dekorla yapıştırın ve yapıştırıcıya veya "sıvı tırnaklara" yapıştırın. Tezgahların üstünde, deniz düğümlü, kabuklu, vb. Ile bağlanmış bir kablodan ek dekor yapabilirsiniz.

Cam masalara sahip masalar şık ve hafif görünmüyor. Hantal görünmeme yeteneğine sahip, nispeten küçük bir odanın iç ilgili olacaktır.