Kendi ellerinizle ahşap kapı üretimi: video teknolojisi

Kendi ellerinizle ahşap kapı üretimi: video teknolojisi

Ahşap kapıların imalatı, dikkatli bir malzeme seçimi gerektirir. Kapıları bağımsız olarak tahtadan çalıştırabilirsiniz ve üretimde kaburgalardan oluşan bir dizi kullanıyorsunuz.

Ahşap kapı imalatının özellikleri

Kendi ellerinizle ahşap kapı üretimi: video teknolojisi

Modern üretimde kütle, standardizasyon ve ürünlerin ucuzlanması yönünde bir eğilim söz konusu olsa da, doğal malzemeler değerde kalmaktadır. Kaliteli ahşap ürünlerinin kullanımı lüksün bir göstergesidir ve sahibinin rafine tadını vurgular. Bu nedenle, ahşap kapılar üretimi - her zaman fiyat ve her zaman yüksek talep olan bir hizmet.

Gerçekten yüksek kaliteli bir kapı elde etmek için, bir tahta veya tahta masif dikkatlice hazırlamak gerekir. Bazen bu süreç bir yıldan fazla sürer. Kurutmanın ilk aşaması olarak özel ürünlerin büyük üreticileri, boyunlu keresteler ile yüklenen vagonların taşındığı ilmekli bir demiryolu dalı kullanıyorum.

Bir döngü yaklaşık bir yıl sürer. Bu süre boyunca, pano dengesiz nem içeriğinden kurtulur, tüm hacimdeki özellikler eşitlenir. Ayrıca lif yapısındaki mekanik gerilimler kaybolur.

Hazırlığın ikinci aşaması dizilerin oluşumudur. Bir varilden kesilmiş bir tahta seçilir, iş parçası yapıştırılır ve yapıştırıcıya gönderilir, bu da yapıştırma teknolojisine bağlı olarak uzun sürebilir. Sondan bir önceki aşamada, ağaç yüzeyde nemden kurtulmak ve bakterileri yok etmek için ultraviyole muameleye tabi tutulmaktadır.

Son aşama vakum kurutmadır. Bu, hiçbir çatlak ve diğer sorunlara yol açmaz. Bu şekilde, aylar boyunca, ağaç - ideal malzeme, ekstra sınıf kapılar, mobilya alınları veya iç mekanlar için kapı-coupe üretimi olsun, ideal malzeme.

Genel yöntem

Uzun yıllardır kullanılan standart bir kapı üretimi yöntemi vardır. Daha önce neyin oluşturulduğunu belirlemek zaten zordur - genel olarak kabul edilmiş tasarım özellikleri veya üretim yöntemleri. Marangozların çalışma yöntemleri yıllardır değişmedi. Kurulun yapılması en yaygın yoldur.

Yapısal olarak, kendi ellerinizle yapılabilen ahşap bir kapı beş ana gruptan oluşur.

Kendi ellerinizle ahşap kapı üretimi: video teknolojisi

detaylar.

 • yatay çubuklar;
 • dikey çubuklar;
 • çapraz;
 • uzunlamasına raflar;
 • paneller veya cam parçaları.

Herhangi bir atölyede kullanılabilen standart üretim prosesinde aşağıdaki prosedür takip edilir:

 • Doğru boyuttaki çubukları kesin. Çoğu zaman - kendi elleriyle bir kesme makinesinde dairesel testere kullanarak.
 • Paneller oluşturulmuştur. Bunu yapmak için tablonun yüksekliğini ayarlayan bir kesme makinesi kullanın.
 • Parçaları kurmak için yuvalar oluşturulur. Genellikle, kesiciler bir kesme oluşturmak, farklı şekillerden bir oluk oluşturmak, geniş bir alan üzerinde derinliğin bir kısmını seçmek için, kapıları yapmak için kullanılır.
 • Çivili eklemler ve yapıştırıcı yardımıyla, tuvalin detayları bir araya getirilmiştir. Kasıtsızlığı önlemek için, eklemler dil ile güçlendirilir.

Kendi ellerinizle ahşap kapı üretimi: video teknolojisi

Kumaş imalatı yöntemi

Kapı kanadı oluşturma işlemi, panellerin ara montajı ile kademeli bir düzenek veya panelsiz bir destek yapısının monte edilmesini içerebilir. İkinci yaklaşım cam kapılar üretilirken kullanılır. Genel üretim süreci videoda görülebilir.

Bir kapı oluşturmanın klasik yolu herkes için iyidir:

 1. Kendin yapabilirsin.
 2. Minimum ekipmana ihtiyacınız var - bir takım tezgahı, el aletleri ve çeşitli tipte kesiciler.
 3. Monte edilen kapı iyi güç göstergelerine sahiptir.

Dezavantajları da vardır:

 1. Bitmiş kumaş, mutlaka saplama ek yerleri ve münferit parçaların birleşme yerlerinde ince ayar gerektirir.
 2. Küçük ölçekli üretimde veya kendi elleriyle çalışarak, aynı yöne ve yapıya sahip bir tahta seçmek zordur.
 3. İşlemenin doğruluğu yeterince yüksek değil.
 4. Bir eğri parça veya karmaşık bir kabartma ile bir panel oluşturmak için, özellikle kendi ellerinizle, düşük güçlü bir elektrikli aletle hareket ederek sorunludur.

Sonuç olarak, bitmiş kapı kendi elleriyle işlenmeli, bitmiş, cilalanmalıdır. Gerçekten ayrıcalıklı bir görünüme, tek tip bir yüzey desenine, detayların ideal bir eklemine, kesin boyutlara sahip olmayacaktır. Bu nedenle kaliteli ürün segmentinde farklı bir üretim yöntemi kullanılmaktadır.

Hammadde olarak dizi

Kendi ellerinizle ahşap kapı üretimi: video teknolojisi

Web için tuvallerin yapıştırılması

Kaliteli kapı kanadı sadece mukavemet ve net geometrik özellikler sağlar. Koşullar, ağacın yapısındaki düğüm ve kusurların yokluğu için ve aynı zamanda modelin homojenliği için belirlenir. Benzer özellikler sadece yapay bir malzeme sağlayabilir - bir dizi doğal ahşap. Kirişlerin birbirine yapıştırılmasıyla oluşur. Bir dizi oluşturmaya iki yaklaşım kullanılır:

 1. Tek katmanda yapıştırma teknolojisi - tahta veya kiriş bir yönde bulunur.
 2. Ağacın çeşitli katmanları yapıştırılır. Bu durumda, döşeme 90 derecelik bir açıyla yapılır.

Standart olmayan kapıların üretimine ihtiyacınız varsa, bu yaklaşım idealdir. Bir ürün grubu üretmek için, istenen boyutlardaki gerekli diziler dizisi yaratılır, bu da yüksek bir görüntü özellikleri ve fiziksel özellikler karakteristiği sağlar. Ayrıca, bir dizi oluşturmak için, pano çok dikkatli bir şekilde seçilmiştir. Elyafların desenini kendi elleriyle düğümler ile düğümler reddedilir.

Cam kapılar gerekli ise bir dizi ahşap kullanmak mümkündür. Bu durumda, iç içe geçmiş tabloya göre boyutu oluşturulur. Bu teknoloji, cam parçalamadan sonra güzel kapı yaprakları haline gelecek olan bir iş parçasından birkaç prefabrik çerçevenin üretilmesini sağlar.

Kapı-coupe üretimi de bir dizi kullanımını gerektirir, çünkü bu tür ürünler çalışma koşullarındaki herhangi bir değişiklik için boyut ve minimum gerilme seviyelerini maksimize etmek zorundadır. Bu olasılık, üç katmanlı bir yapıştırılmış dizi ile sağlanır. Üretim süreci çok dayanıklıdır, neredeyse deformasyona tabi değildir ve daha iyi işleme özelliklerine sahiptir.

Diziden ahşap kapı üretimi şöyledir:

 1. İş parçası oluşturulur. Kapı kanadı boyutlarına ve detayların elde edilmesi için kesilen parça sayısına bağlı olarak boyutları açıkça hesaplanmıştır.
 2. Dizi, sıcaklık, ultraviyole ve son olarak işlenmiş pres yerleştirilir

  Kendi ellerinizle ahşap kapı üretimi: video teknolojisi

  Üretim ve parlatma

  bir vakumlu kurutma adımı.

 3. Testere parçalar halinde kesilir. Bu yüksek hassasiyetli makinelerde yapılır. Minimal atık sağlanır.
 4. Parçalar öğütülür. Makine takımları kullanılır, doğruluk elde edilir, ayrıca karmaşık yönler ve kıvırcık elemanlar yaratma olasılığı da sağlanır.
 5. Montaj çelik kalıpta yapılır. Böylelikle, ürünlerin tüm partisi içindeki boyutların yazılması sağlanır. İşlem videoda görülebilir.
 6. Bitmiş kapı kanadının yüzeyi zemindir.

Son aşama boyamadır. Araba tamir atölyelerinde sprey kabinlerine benzer odalarda bir astar dahil olmak üzere birçok aşamada gerçekleşir. Sürecin aşamalarından biri videoda gösterilir. Çatlamayı önlemek için akrilik boya kullanılır. Kapının hafif bir deformasyonu ile gerilebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*

+ 61 = 65