Kendi elleriyle bir sandalye nasıl yapılır

Kendi elleriyle bir sandalye nasıl yapılır

Gerekirse kendi ellerinizle bir yatak yapmak zor değildir, ancak bu mobilyaların faydaları çoktur, çünkü gün boyunca boş alan yaratmaya yardımcı olur ve geceleri yatak sağlar. Bu oda küçük bir mobilya ise vazgeçilmez bir parçadır ve misafirler genellikle bir gece konaklarlar.

Kendi elleriyle bir sandalye nasıl yapılır

"Yatak" pozisyonunda koltuk (A-yastıklar hariç, B-yastıklı): 1 - ilk çekme bölümü, 2 - kol takviye çubuğu, 3 tarafı koltuk, 4 - kılavuz çubuğu, 5 - çapraz çubuk, 6 - yastıklar ( koltuk üzerinde - her zamanki gibi), 7 - sandalyenin koltuğu, 8 - ikinci çekme bölümü, 9 - mobilya köşesi, 10 - kapak plakası.

Bir katlanır sandalyenin yaratıldığı tasarım, istenirse önemli ölçüde rafine edilebilir, ancak yeni başlayan kişinin en basit fonksiyonel katlanır koltuk yatağını yapması yeterlidir. Araçlar ve malzemeler, küçük farklılıklar ile döşemeli mobilya yapmak için standarttır. Bir sandalye yapmak için şunlara ihtiyacınız var:

Kendi elleriyle bir sandalye nasıl yapılır

İş için gerekli araçlar: mezura, seviye, kalem, elektrikli testere, matkap veya tornavida, makas.

 • matkap veya tornavida;
 • jig elektrik gördü;
 • çeşitli nozullar ile öğütücü;
 • kalem;
 • kare;
 • seviye;
 • rulet
 • mobilya zımbası;
 • mobilya döngüleri;
 • vida;
 • kendinden dokunarak vidalar;
 • dikiş makinesi;
 • yonga;
 • mobilya masası;
 • kenarlı tahta;
 • ahşap;
 • köpük kauçuk, sintepon, vuruş;
 • döşemelik kumaş;
 • spinleme sureti ile birleştirilmiş,
 • marangoz tutkalı;
 • makas.

Bir sandalye nasıl yapılır: hazırlık çalışması

Kendi elleriyle bir sandalye nasıl yapılır

Bir iskeletsiz bir koltuk yatağının düzeni.

Tüm çizimler yapıldığında ve materyaller seçildiğinde, yatağı kendiniz yapmak için hazırlık çalışmalarına başlayabilirsiniz. Tüm yapıyı destekleyen bir destek sistemi, kirişten üretilmiştir. Onun varlığı kendine ihanet etmez, ancak çizimler onun hesabıyla yapılır. Yatağın gerekli uzunluğunu gösterecek olan, doğru büyüklüğün 6 çubuğunu kesmek gerekir. Her bir tarafa 3 yerleştirilir, önceki 5 cm kadar üst üste biner, bundan sonra, her uzunlamasına konumlandırılmış kiriş çiftinin üzerindeki kontrol noktalarına 5 tane daha çubuk yerleştirilmelidir. Fiksasyon, her bir çiftte bir bağlantı çubuğu bulunacak şekilde yapılmalıdır, bu sayede sistem engel olmadan katlanır ve açılır. Hareketlilik menteşeleri sağlayın.

Bir başka 4 çubuk da kayar yapı için bacak görevi görür ve katlanmış durumda olması gerektiğinden, mobilya döngülerine bağlanır. Bu işlemin işaretlenmemiş şekilde geçmesi için, ilmekler düz olmayan çubuklara sabitlenir ve içeride bu, birkaç kez hurdaya çıkarma olasılığını azaltır.

Daha fazla montaj

Kendi elleriyle bir sandalye nasıl yapılır

Kapağın kenarını sandalye yatağına göre uyarlama aşamaları.

Suntadan boyuna elemanlar oluşturulur, bunların sayısı, çizime bağlı olarak değişebilir. Çoğu zaman, mobilya slabın ortalama kalınlığını ve maksimum yoğunluğunu kullanır. Şema üzerinde mevcut olabilecek açık alanlar için, suntaların alınması gereklidir, örn. Lamine versiyon, görünüşü daha gösterilebilir. Mobilya üretiminde bu malzeme ilk sırada yer almaktadır ve eksiklikleri arasında kırılganlık ve ekolojik uyumsuzluk bulunmaktadır. Bunun yerine, ve sunta kullanılan mobilya tahtası ile birlikte, bu malzemelerin özellikleri benzer, ancak mobilya kurulu daha güçlü ve çekici bir görünüme sahiptir. Aynı zamanda ve fiyatı daha yüksektir, bu yüzden sadece açık alanlarda kullanırlar.

Kolçaklar hem suntalardan hem de bir mobilya panelinden yapılabilir. Montaj, bir yıkayıcı ile yapılır, bu, yapısal elemanların küçük zararlara maruz kalmaması için gereklidir. Ve alttan ve yan panellerin üstünde, dışarı doğru yöneltilmiş özel uzantılar yaratır, böylece açılmayan yapıdaki uyku sırasında, böyle bir adım, uyuyanı etkilemez. Elektrikli testere bıçağı, 3 tanesi bir yatak olan ve 1 tanesi sandalyenin arka kısmı olan 4 adet özdeş bıçaktır. Bağlantı elemanlarına sahip hareketli bir mekanizma, gerektiğinde geri bükülebilmesi gerektiğinden, sırt dayanağına tutturulur. Sabitleme delikleri matkapla hazırlanır ve daha sonra mobilya sabitleme vidaları ile genişler.

Döşeme katlanır sandalye

Kendi elleriyle bir sandalye nasıl yapılır

Döşemelik koltuk yatak düzeni.

Bir köpük olarak kullanılan sandalye yatağının döşemesi ve vuruş ya da sintepon için bir dolgu maddesi olarak. Tecrübeli ustalar, işyerinde en uygun şekilde vuruş yapmayı önermektedir. Yatağın çerçevesini kaplayan dolgu, doğru yerde sabitlemek için üstüne bir spunbon ile kaplanır. Bu malzeme aynı zamanda, iyi kaydığı için sandalyeye bir dış döşeme yatağı çekerken de yardımcı olur.

Döşemelik malzeme uzun yıllar boyuna ihtiyaç duymayacak bir sandalye yapmak için dayanıklı ve dayanıklı bir seçim yapmak daha iyidir. Salmastrayı sıkmadan ve sabitlemeden önce, sandalye tekrar parçalara ayrılmalı ve her bir detayı ayrı ayrı sıkılmalıdır. İlk olarak, istenen yüksekliğin yumuşak bir kısmı vuruştan oluşturulur.

Yumuşak mobilyaların uzun yıllar hizmet vermesi için, malzemenin miktar ve kalitesinden tasarruf etmemelisiniz. Bu kural, sandalyenin tüm parçaları için mevcut döşeme ile geçerlidir. Dolgu, doğrama yapıştırıcısı yardımıyla sabitlenir ve üstüne istenilen herhangi bir şekil verilir.

Spanbond, sandalyelere hazır dikili kapaklar koymak için kullanılır, çünkü tüm dolgular bir yığına düşmez. Üst kısımdaki kumaşın parçaları çerçeve üzerinde bir mobilya zımbasıyla sabitlenmiş bağlantı elemanları içermiyorsa, bu malzeme ile birlikte dağıtılabilir. Aynı şekilde yan kalkanlar ile gelir. Son ve ek sabitleme için zımba her durumda kullanılır, çünkü mobilya üzerindeki yükler büyüktür ve dikişler desteksiz olarak dayanamaz. Tüm detaylar kapandığında, bu kez sürekli çalışma için sandalyeyi tekrar monte edebilirsiniz. Bağlantı elemanlarındaki tüm vida ve vidalar yeterince sıkılmalıdır.

Çerçevesiz katlanır koltuk

Çoğu zaman bir katlanır sandalye düzeni için kontrplak veya sunta bir çerçeve kullanılır, ancak yumuşak çerçevesiz modeller de yaygındır.

Öğleden sonra, yumuşak bir koltuk ve gece için doğrudan yerde bulunan rahat bir soba, düzenlenir. Bu modeller, köpük kauçuk ile yoğun şekilde paketlenmiş durumda hariç, hiçbir şey içermez. Çoğunlukla bu seçenek çocuklar için kullanılır, çünkü bu sandalye en uygun şekilde komik bir hayvana veya çizgi film karakterine dönüşür. Oluşturulması için köpük kauçuk levhalar, en az 10 cm'lik bir kalınlığa ihtiyaç duymaktadır, çünkü daha küçük olanları hızlı bir şekilde kullanılamaz hale gelecektir. Fermuarlara ihtiyacınız olacak, böylece çıkarılabilir bir dış kaplama gerekirse yıkanabilir.

Tasarım, sert versiyonda olduğu gibi, 3'ü koltukları temsil eden ve bir tezgâhta yerleştirilmiş 4 adet sırt yastığı ve sırtlık için 1'e ihtiyaç duyuyor. Bir tür kol dayanağının yapıldığı iki küçük dikdörtgen gereklidir. Daha önce bir cetvel üzerinde işaretlenmiş olan standart makasla kesilmiş köpük, ve güvenilirlik için, tüm katlar kapağı çekmeden önce birbirine yapıştırılır. Tutkal kullanımdan önce kurumasına izin verilmelidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*

61 + = 68