Kendi elleriyle kapı kapatıcıları nasıl tamir edilir

Bugün, kapı kapanmalarının kendi elleriyle onarımı herkesin gücüne dayanıyor, asıl mesele bazı detaylar üzerinde çalışmak. Kapı kapatıcılarının ana işlevi kapıyı otomatik olarak kapatmaktır, bu da kişinin kapanmaması için kendisini kapatır. Cihazın uzun süre düzgün çalışabilmesi için doğru şekilde ayarlanması gerekir.

Kendi elleriyle kapı kapatıcıları nasıl tamir edilir

Ayar kapısı daha yakın.

Önemli

Açık kapıların sabit bir sorunu varsa, kapı kapatılarak kolayca çözülebilir. Böyle bir cihaz kurduktan sonra, herhangi bir çaba harcamadan otomatik olarak kapanacaktır. Bu tür cihazlar genellikle mağazalara, ofislere ve diğer ticari kuruluşlara yüklenir. Ancak ev kullanımı vakaları var. Özellikle ağır metal bir ön kapı takılıysa.

Kendi elleriyle kapı kapatıcıları nasıl tamir edilir

Kapı kapatıcılarının inşaatı.

Bu tür cihazlar sayesinde, sorunsuz ve sessizce kapatılacak. Açık pozisyonda sabitleyebilen modeller var, bu fonksiyon beklemeye alındı. Bu durumda, kapıyı itmek gerekli olmayacaktır.

Kapının belirli bir süre için açılması gerekiyorsa gecikme eylemi mekanizması kullanılır, daha sonra normal modda tekrar kapatılır. Bu uyarlamalar evlerde veya işyerlerinde kullanılır. Özellikle yüklemeniz gerektiğinde uygun, bir süre sonra kapı tekrar kapanıyor ve herhangi bir çaba göstermeniz gerekmiyor.

Her tip mekanizma herhangi bir kapıya veya iç mekana kurulabilir. Bir cihazı seçerken, bıçağın genişliğini ve ağırlığını dikkate almak çok önemlidir. Kapının daha yakınının ayarlanması, özel bir dikkat gerektirir, çünkü bundan dolayı, kapamanın kalitesi değişecektir.

Mekanizma ilkesi, bir kişinin, mekanizmayı yerleşik mekanizma ile biriktirdiği, kapıyı açarken, mekanizmanın önceki konumuna geri döndüğü ve böylece kapının kapanacağı belirli çabaları göstermesidir.

Bu tür araçların tasarımına dayanarak iki ana gruba ayrılabilir:

  • manivela - inşaat bir krank tahriki ile donatılmıştır;
  • Ridgeless - bir kam sürücü var.

Kendi elleriyle kapı kapatıcıları nasıl tamir edilir

Montaj kapağının daha yakın türleri.

Tasarımın ilk versiyonu, yağ ile dolu bir yay ve hidrolik sistemin varlığını varsayar. Hidrolik sistem sayesinde amortisman gerçekleşir. Mekanizmada yağ sızıntısı tespit edildiğinde, kapı kapatıcı ayarlanmalıdır, çünkü bu, sistemin tümünün bozulmasının ilk belirtisidir. Sistemde bulunan vanalar, bir bölümden diğerine akışkanın akış hızını düzenler ve böylece kapının kapanma hızını ayarlar.

Kapının daha iyi çalışması ve ayarlanması, normal çalışma ve uzun raf ömrünün garantisidir. Tüm çeşitler için geçerli olan temel kural, kapı kendi kendine kapatılmalıdır. Daha hızlı veya daha yavaş kapanmaya yardımcı olmaya çalışmayın veya tutmayın.

Eğer böyle bir mekanizma kurulursa, cihaz gerekli fonksiyona sahip değilse açık pozisyonda kalıcı olmamalıdır. Odada çocuk varsa, kapıya binmelerine izin vermemelisiniz. Böyle anlardan kaçınmak, onarım çalışması yapmadan kapı kapatmanın kullanım süresini önemli ölçüde uzatmak mümkündür.

Ana onarım türleri

Kapı kapatıcılarının ortak arızalarından biri, yağ bileşiminin sızmasıdır.

Kendi elleriyle kapı kapatıcıları nasıl tamir edilir

Kapı bir kesime daha yakın.

Bir yay ve yağ bileşimi bulunan konteynerin yüksek sıkılığına rağmen, sızıntılar hala mümkündür. Çoğu zaman, böyle bir bozulma kışın gerçekleşir. Eğer yağ bileşimi akarsa, mekanizmanın çalışması bozulur, sonuç olarak kapı keskin ve gürültülü kapanır.

İlk sızıntı belirtileri göründüğünde, cihazı incelemek ve hasarı mühürlemek faydalı olacaktır. Tamamen arızaları ortadan kaldırmak neredeyse imkansızdır, ancak işin doğru performansı ile kapının ömrünü uzatabilir. Petrol sızıntısının yeri önemliyse, onarım yapılmayacaksa, yeni bir cihaz almanız gerekecektir.

Mekanizmada meydana gelebilecek ikinci bozulma, kol tertibatının çalışmasının bozulmasıdır. Yapının bu unsuru açık bir yerdedir, bu nedenle bozulmayı değerlendirmek zor değildir. Kapı, üzerine sıkıca kapanmaya veya asılmasına zorlanırsa, mekanizmanın kıvrımlarını ve çarpıklıklarını kışkırtmak mümkündür.

Çubuk hafif hasarlıysa, konvansiyonel bir kaynak makinesi ile sabitleyebilirsiniz. Bir sabitleme bağlantısının kırılması durumunda, yeni bir orijinal ürün satın almanız gerekecektir. Sadece orijinali al, çünkü sadece form, boyut ve sabitleme yöntemine uyabilir.

Kapının bağımsız olarak ayarlanması

Kapı kapatıcısının ayarı kendiniz yapılabilir. Bu tür onarımları gerçekleştirmek için, süreçte ihtiyaç duyulacak araçları hazırlamak gerekmektedir.

  • Altıgen tuşları;
  • anahtarları;
  • tornavida;
  • pense.

Ayarlanabilir mekanizma önce harici olarak görüntülenmelidir. Tüm kapı yapısını tutmak için denetim de gereklidir, yani yanlış hizalamalara dikkat çekmek gerekir. Böyle bir olay, kapı kapatıcısının normal işleyişini engelleyebilir.

Cihaza ciddi hasarların tamiri mümkün değildir, çünkü böyle bir mekanizma münferit parçaların ve müteakip montajın analizini ima etmez. Bunun nedeni, mührü ihlal ettikten sonra, onu geri yüklemek imkansızdır. Ancak buna rağmen, mekanizmanın arızalı olması ihmal edilebilirse ve ayarlanarak ortadan kaldırılabiliyorsa, kapı kapatıcı ayarlanabilir.

Ofislerin, mağazaların ve diğer kamu kurumlarının kapıları sürekli olarak yüksek bir sömürüye maruz kalmaktadır, bu da kapı kapatma sisteminin kırılmasına neden olabilir. Sistemin düzgün çalışması için düzenli denetimlerin yapılması ve kurulması gerekir. Özellikle sezon dışında, yılda birkaç kez yeterlidir.

Ayarlamanın ana amacı, kapanış hareketinin hızını değiştirmek. Bunu yapmak için, yay sıkıştırma seviyesini ayarlamak için uygun bir alet kullanın. Bunun için ilk valf ve ilgili somun sorumludur. Hız, somunu saat yönünde ve saat yönünün tersine çevirerek ayarlanır. Bu rotasyonlar ikiden fazla gerçekleştirilemez, sınırlama üretici tarafından belirlenir.

Kapı kanadı kapı çerçevesinden 10-15 ° konumdayken, mekanizmanın ikinci valfı mekikten sorumludur.

Mekanizmanın kış ve yaz gelişiyle birlikte çalışmasının düzenlenmesi çok önemlidir, bunun nedeni mekanizmanın yağ içeriğinden kaynaklanmaktadır. Soğuk havalarda daha viskoz hale gelir ve kapı daha yavaş kapanır, yaz aylarında durum farklıdır.