Kendi elleriyle mangal boyama için ısıya dayanıklı boya

Kendi elleriyle mangal boyama için ısıya dayanıklı boya

İster garaj kapısı ister çit olsun, çeşitli yüzeyleri güncellemek ve boyamak gerektiğinde vakaları hepimiz biliyoruz. Ancak radyatör veya şömine boyamanız gerekiyorsa, hangi renk kullanılır. Örneğin, mankenleri boyamam gerekiyordu. Bu tür yüzeyler için, yüksek sıcaklıklara dayanıklı veya tamamen yanmaz olan özel boyalar gereklidir.

Kendi elleriyle mangal boyama için ısıya dayanıklı boya

Isıya dayanıklı boya ile detayları boyadık

Neden geleneksel boyaları kullanmıyoruz?

Mangallar ve diğer ısıtılmış yüzeyler için boyalar, normal renklendirme bileşimlerinin sahip olmadığı belirli özelliklere sahip olmalıdır. Bu nedenle fırınların, radyatörlerin, mangalların ve diğer yüzeylerin lekelenmesi ısıya dayanıklı boya gerektirir.

Kendi elleriyle mangal boyama için ısıya dayanıklı boya

Barbekü için boya

Geleneksel boyalarla lekelenmeye, aşağıdakileri dikkate alacağımız bir dizi nedenden dolayı izin verilmez:

 1. Sıcaklık artışı nedeniyle pigmentin rengi değişecektir. Herhangi bir kaplama sadece sarı veya siyah olabilir
 2. Tam veya kısmi ayrılma olduğu için kaplama çatlar
 3. Bağlayıcı taban kaybedecek ve boya tabakası iyice kömürleşecek ve parçalanacak

Isıya dayanıklı karışım, malzemenin uygulama alanına bağlı olarak farklı olan farklı bir bileşime sahiptir. Örneğin, bir tuğla fırın ısıya dayanıklı boyaya uygundur - doğal bileşimi kişinin sağlığına zarar vermez ve bu sayede kaplama ısıyı iletir ve çökmez. Özel bir evde kendi kendine boyama için kullanılabilir.

Malzemenin kullanılması mümkün olduğunda

Kendi elleriyle mangal boyama için ısıya dayanıklı boya

Fren diskleri için boya

Yangına dayanıklı boya sadece evde kullanılmaz, yangın sırasında korunmaya ihtiyaç duyan metal yüzeyler için kullanımı büyük önem taşır. Bu bileşimler aşağıdakiler için kullanılır:

 • Yedek ve acil çıkışlar ve merdivenler
 • Refrakter boya köprüler ve sütunlar için kullanılır
 • Yakıtın bulunduğu kapasiteler aynı prensibe göre boyanır.
 • Petrol Boru Hatları

Ancak bu gibi durumlarda sadece bu malzemeler kullanılmamaktadır, çünkü otomotiv endüstrisinde de yüksek sıcaklıklardan korunma gereklidir. Bu yüzden boya renkleri motorlar ve egzoz boruları. Isıya dayanıklı karışımlarla kaplanması gereken muhtemel nesnelerin listesi çok büyüktür, ancak bu sürecin kendine özgü nüansları olsa da, sadece çıbanı boyaya ihtiyacım vardı.

Önemli! Mangal için kullanılan ısıya dayanıklı boya, ısıtıldığında zararlı maddeler yaymaz. Mangallar için boyalar, kaplamayı açık ateşin etkisinden korur ve aynı zamanda orijinal formunda kalır.

Metal karışım çeşitleri

Kendi elleriyle mangal boyama için ısıya dayanıklı boya

Isıya dayanıklı boya

Üreticiler ürünlerini farklı şekillerde ürettiklerinden, herkes bağımsız kullanım için kendi seçeneklerini seçebilir. Şu anda bu çeşit renkleri biliyorum:

 • Bir kapta paketlenmiş ve hemen kullanıma hazır sıvı karışımlar
 • Aerosol ile spreyler
 • toz

Aerosol teneke kutular sayesinde yüzeye uygulama çok basit hale gelir, ancak küçük lekeleme nesneleri için bunları kullanmanın daha iyi olduğunu unutmayın. Bu tür karışımların fiyatı, bileşimdeki karmaşık imalat ve komponentlerin hızlı bir şekilde kurumasına izin veren komponentler nedeniyle diğer analoglardan daha yüksektir.

Ancak toz benzeri boya sanayide kullanılır. Parçanın üzerine uygulanır ve bundan sonra fırında pişirilir, yüksek kaliteli bir kaplama oluşturur.

Gerekli karışımı seçerek, ısıya dayanıklı bir boyaya sahip olması gereken gereksinimleri karşılıyorum:

 1. Küçük elektrik / iletkenlik
 2. Bileşim kimyasal saldırıya karşı dayanıklı olmalıdır. Malzemenin kullanıldığı ortamın olumsuz etkisi nedeniyle özellikleri azalabilir.
 3. Aşınma direnci
 4. Zararlı dumanlar çıkarmayın ve keskin sıcaklık değişikliklerine kolayca tahammül etmeyin.

Isıya dayanıklı boyalar grupları

Kendi elleriyle mangal boyama için ısıya dayanıklı boya

Motor için ısıya dayanıklı boya

Isıya dayanıklı boyaların kullanım alanlarını düşündüğümüz için, şimdi hangi grupları paylaştıklarını anlamak gerekiyor. Sonuçta, farklı sıcaklıklar var ve eğer 100 dereceye kadar ısınan radyatörler çizersek, o zaman da sıcaklığı 1000'e yükselen endüstriyel nesneler de vardır. Kolaylık sağlamak için küçük bir tablet yaptım:

sıcaklık yapı uygulama
+100 dereceye kadar Akrilik ve alkid reçineleri Radyatörleri ve boruları boyaırken günlük hayatta
+200'e kadar Epoksi emayeler Ev kullanımı
+450'ye kadar Epoksit veya etil asetat reçine Barbekü için şiş kebap ve kutuları boyama
+600'e kadar Polimer ve silikon reçineler Endüstride kullanılan
+650’den fazla Polimer bileşenleri ve cam Otomotiv üretiminde kullanılan boyama kazanları, kazanlar, boyama

Mangal'ı kendi elleriyle boyadık

Kendi elleriyle mangal boyama için ısıya dayanıklı boya

Isıya dayanıklı boya ile mangal boyadık

Isıya dayanıklı boyaları daha yakından tanıdığımda, çılgınlığımın bazı özellikleri dikkate alınarak yapıldığını anladım. Bu yüzden mangalın ana özelliklerine bakalım ve daha sonra mangalın nasıl boyandığını anlayacağız.

Başlamak için, bu nesnenin sadece yüksek sıcaklıkları transfer etmemesi gerektiğini, aynı zamanda atmosferik etkilerden de korunmak gerektiğini biliyoruz. Hala sıcaklık değişimlerine maruz kalan metalin üzerine düşen su, korozyon sürecini hızlandırır. Bu yüzden zamanında mangals boyaman gerek. Yani, gerekli bileşimi satın almadan önce, böyle özelliklere sahip olduğunu öğrendim:

 • Isıya dayanıklı boya da ısıya dayanıklı olmalıdır. 600-800 santigrat dereceye dayanabilecek karışımları seçin
 • Malzemenin bileşimi paslanmayı önleyen bileşenler kullanmalıdır.
 • Zararlı ve zehirli maddeler tahsis etmeyin

Boyayı aldığınızda kompozisyonu dikkatle okuyun. Ambalaj üzerinde üretici her zaman malzemesinin kullanımı için gerekli tüm şartları yazar. Yanlışlıkla bir alev geciktirici seçerek, ısıya dayanıklı bir boya değil, ahşap değil ahşap boyamanız gerekir, çünkü ilk karışım yangınları önlemek için kullanılır ve uzun süre yüksek sıcaklıklara dayanamaz. Ancak yüksek kaliteli çalışma için sadece renklendirme malzemesi önemli değildir. Gerekli aleti hemen doldurmalısınız. Bir aerosol karışımı seçtiyseniz, hemen yüzeye uygulanır. Ancak sıvı boya fırça veya rulo ile uygulanmalıdır.

Boyamadan önce yüzeyi hazırlayın - bir nozulla bir matkapla yardım ettim, ancak bir tane yoksa, bir zımpara kağıdı alın. Fırın çok dikkatli bir şekilde temizlenmelidir, çünkü yüzey boyama için mümkün olduğunca hazır olmalıdır.

 • Unutmayın ki, sadece mankenleri dışarıdan değil, içeriden boyamanız gerekir. Bunun sebebi, hiçbir boya, mangalda odun veya kömürün yanması sırasında sıcaklığa dayanamaz.
 • Nesneden tüm korozyonun giderilmesi, ben o nazhdachkoy zashkuril ve daha sonra su ve toz ile yıkanır. Tüm hazırlık işlemleri bittiğinde, mangalın tamamen kurumasına izin vermelisiniz.
 • Metalim için sıvı bir boya uyguladı, ama bir aerosol kullanırsanız, o zaman sakin bir havada boya ve +20 ve üzeri bir sıcaklıkta boyayorum.
 • Sıvı karışımın iki kat halinde uygulanması daha iyidir, ikincisini uygulamadan önce, ilk önce iyice kurutun - kaplamayı takiben ilk 20 dakika içinde, lekelenme nesnesinin tozdan korunması gerektiğini unutmayın. Aksi halde, lekelenme sonucunu beğenmeyeceksin

sonuçlar

Kendi elleriyle mangal boyama için ısıya dayanıklı boya

Isıya dayanıklı boya ile mangal boyadık

Ben mangal renklendirme sürecinin zor olmadığını söylemek istiyorum. Hazırlık çok zaman almakla kalmaz, ve alan çok büyük değildir, davayı "daha sonra" ertelemek için. Ana şey, nihai sonucun nasıl görüneceğidir, çünkü paslı bir yapı yerine, güzel bir mangalda bir şiş kebap kızartmaya davet etmek çok daha hoştur. Malzemeyi kullanmaya başlamadan önce boyayı dikkatlice seçin ve kullanım talimatlarını okuyun. Metalin düzgün hazırlanması ve boyama sırasında sıcaklığa uyumu, mangalızın görünümünü güncellemeyi düşünmemek için uzun yıllar boyunca size izin verecektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*

72 + = 82