Kış için tavuklar için ahır: Tavuk evini kendi başımıza inşa ettik ve

Kış için tavuklar için ahır: Tavuk evini kendi başımıza inşa ettik ve

Kışın, tavuklar sıcak mevsimde olduğundan daha kötü bir şekilde taşınamazlar. bunlar yeterince sıcak değilse (ideal modu -2 ° C ila + 20 ° C kadar), yumurta sayısı aynı ya da biraz daha küçük olabilir, yeterince hafif ve iyi (aşırı olmayan ve bileşim içinde dengeli) güç olacaktır. Ayrıca, kuşunuzun sıcak olduğunu bilerek endişelenemezsiniz. Kışın kez yeterli yalıtım elleriyle bir tavuk kümesi inşa veya hazır oda yenilenmiş eğer, ısı kaybını azaltmak için önlemler almak çünkü. 

Kış için tavuklar için ahır: Tavuk evini kendi başımıza inşa ettik ve

Tavuklar ve aydınlatma için sıcak bir çukur - normal refahları için önemli olan budur

Hemen kış tavuk kümeslerinin büyüklüğü hakkında. Odaya kuş yerleştirme normları önerilir: kare başına 2 ila 5 tavuk. Alanın boyutu sıkıysa, evi yoğun olarak "doldurabilirsiniz". Daha fazla yuva ve roost yapmak zorundasınız. Biri diğerinin üstünde sıralar halinde düzenlenebilirler. Çok katmanlı küçük odalarda, katmanlar kendilerini mükemmel bir şekilde döşüyor. Piliçlerle, tabii ki, işler daha da kötüdür - tırmanmak zor olsa da, kışa kadar nadiren tutulurlar.

Kış paddock da gereklidir: -15 ° C'ye kadar, yumurta tavuğu dışarıda yürüyebilir. Sadece rüzgarsız havalarda. Yüksekliğiyle de, her şey az ya da çok açıktır. Tavuklar yeterli ve bir buçuk metre boyunda, ancak odanıza hizmet etmenin sizin için uygun olmasını sağlamanız gerekiyor.

Ne yapılacağı

Bir cüruf bloğu, köpük betondan bir tavuk kümesi inşa etmek ucuzdur. Eğer kilin bulunduğu yakın bir yer varsa, kerpiç teknolojisini (mazanka veya kuru tuğla) kullanarak duvarları dışarı atabilirsiniz.

Bir bütçe sıcak tavuk kümesine ihtiyacınız varsa - bunu bir sığınak olarak yapabilirsiniz. Duvarlar, seviyenin yarim yukarısına çıkarılabilir, güneyde ise çift üçlü bölmelere sahip iyi yalıtımlı pencereler yapılabilir. Toprağın üzerine çıkıntı yapan parçayı ve çatıyı yalıtmak iyidir. Isı için, güney dışındaki tüm duvarlar toprakla kaplanabilir. Üst karla kaplıysa, oldukça sıcak olacaktır.

Kış için tavuklar için ahır: Tavuk evini kendi başımıza inşa ettik ve

Ciddi bir kuş doğurmak isteyenler, köpük betonundan bir tavuk kümesinin inşasını dikkate almaya değer: Hafif, sıcak

Bir başka, belki de popüler ve ekonomik seçenek - kendi elleriyle bir çerçeve tavuk kümesi. Odalar genellikle küçük olduğundan, karkas kirişinin küçük bir kesime ihtiyacı vardır ve biraz ihtiyacı vardır. Çerçeveyi bir tahta, kontrplak, OSB ve diğer benzer malzemelerle kaplayabilirsiniz. Sütunlar arasında bir ısıtıcı yer alır ve diğer tarafta diker. Farenin ısıtıcıya yerleşmesini önlemek için, insanlar her iki taraftaki yalıtımı sığ bir hücreli metal bir örgü ile dövmeye karar verdiler. Bu biraz inşaat maliyeti artar, ancak fareler ile savaşmak daha pahalıdır. Sıcak bir tavuk kümesi çıkıyor ve ısıtıcının kalınlığı bölgeye göre değişiyor. Çerçeve evlerin yapımı için önerilerde bulunabilirsiniz.

Orta şeritte ısınma olmadan, bir kütük veya kalın bir çubuktan oluşan bir kümes hayvanı olmadan yapabilir. Sadece kalafat dikişleri latalarla dikilmelidir. Tavuklardan gelen taslaklardan çok fazla değil: çek veya yosun çekmemek için.

Bir tavuk kümesinin temeli

Seçenekler var. Yayınlarda daha sık oluşturun - sütun temel oluşturun. Bazen - sığ bir küme veya kemer yapın. Ancak bu durumda duvar ağır malzeme seçilir, ya da ki bir bükülmez temel gerektirir: tuğla (seramik, kireç, kerpiç) ve köpüklü cüruf blokları, Sarasota, vs. karkasnikov, kereste, günlükleri - - Hafif ahşap yapılar için direkleri veya hazır vakıf blokları (yaptıklarını ve kendi edebilir) koymak için yeterli bırakmaya.

Kış için tavuklar için ahır: Tavuk evini kendi başımıza inşa ettik ve

Bunlar tavuklar için iskeletin altındaki sütunlar

Sütunlu ve kazıklı temelde, destekler köşelere yerleştirilir ve aralarındaki boşlukta 2-3 metredir. Tabandaki yük küçük olacaktır, bu nedenle gayretle çok zordur.

ısınma

Sıcaklık ve ısıtma - bu iki konu birbirine sıkı sıkıya bağlı: sıcak bir tavuk kümesindeyken, şiddetli soğuk havalarda bile, ısınmadan yapabilirsiniz. Birçok örnek var. Ne kadar ekonomik olursa olsun, ısınma olmazsa, sonuç olarak iyi bir kuruşa dönüşür. Çünkü, ısıtması için yıllık olarak ödemek yerine, iyi yalıtılmış bir sığınak inşa etmek çok daha uygun maliyetlidir.

Bir ısıtıcı olarak herhangi modern malzemeleri kullanabilirsiniz. İçeriden veya dışarıdan doldurulabilirler. Seçimin ana kriteri maliyettir. En uygun polistiren köpüktür. Ucuzdur, mükemmel bir ısı yalıtım kabiliyetine sahiptir: 5 cm kalınlığında bir plaka 60 cm'lik bir tuğla duvarın yerini alır. Plastik yıkayıcılarla tutkal veya uzun tırnaklara monte edilmiş, biraz plastik parçaları koyabilirsiniz.

Kış için tavuklar için ahır: Tavuk evini kendi başımıza inşa ettik ve

Madeni yünü ile yünü ısıtmak

Mineral yün ve strafor da kullanabilirsiniz. Ancak minvate, zarların iki tarafının varlığını gerektirir. Dışarıda, tek taraflı buhar geçirgenliğine sahip bir rüzgar-hidro-koruyucu takın (çiftler ısıtıcıdan çıkarılmalıdır). Buharın içinden (odanın içinde)değilgeçirgen.

Strafor kesinlikle iyidir. Özellikler, strafordan bile daha iyidir, hatta fareler bile sevmez. Ama pahalı. Ancak, bile kılıflı olamaz: plakalar pürüzsüz, pürüzsüz, ayrıca renkli olanlar da vardır.

Yine de doğal ısıtıcıları kullanmak mümkündür: talaş, vb. Ile karıştırılmış kil ile kaplamak için iki düzlem arasında bir talaş kırmak. Isıyı koruyarak, bu yalıtım, modern materyallerden daha düşüktür, ancak pratik olarak hiçbir şey geçerli değildir. Yani böyle yöntemler de kullanır. Hafif kışlar güney bölgeler için "ulusal" ısınmanın fazlasıyla yeterli, ancak bu bile orta kesiminde ve özellikle Kuzey'de, muhtemelen yapamaz.

Duvarlar hakkındaydı. Tavuk kümesindeki tavan yalıtılmalıdır: sıcak hava tavanın altında birikir. Sıcak değilse, her zaman soğuk olacaktır. Eğer alt karton nakavt (iyi ısıyı koruyan) veya herhangi bir tahta malzemelerin (kontrplak, OSB, MDF, alçı lif levha, vb) ve tavan üst içinde talaş veya saman paketi dağıtmak, bu daha sıcak olacak. Ve eğer tüm kuralların altında iseniz - iyi.

Zeminin yalıtımı, evdekiyle aynı şemaya göre yapılır: pürüzlü zemin, üzerindeki kütükler, aralarındaki yalıtım, son katın tepesi. Mümkün olduğunca sıcak hale getirin: pişman etmeyin.

Herkes ahşap zemini yapmaz. Hala bir saman ile bir kerpiç kil karıştırın ve kurumasına veya betona izin verin. En soğuk olanı beton, ama yeterince talaş doldurursanız, iyi olacaktır. Ve eğer, aniden, hala yalıtımla birlikte beton bir zemin oluşturuyorsa (şişeler ile duvar arası), genellikle mükemmel olacaktır.

Kış için tavuklar için ahır: Tavuk evini kendi başımıza inşa ettik ve

Zeminde zemini ısınma seçeneği

Kış tavuk kümesini hala kendi elleriyle planlarken, bir tamburun varlığını sağlayın. Bu küçük ek, ısı kaybını azaltmaya ve böylece ısıtma maliyetini düşürmeye çok izin verir.

Kümenin iç düzeni burada açıklanmıştır. 

ısıtma

Bir kış tavuk kümesi için uygun şekilde düzenlenmiş ısıtmanın değerini abartmak zordur. Bu, kümes hayvanı evlerinin tüm sahipleri tarafından bilinir: Pozitif bir sıcaklıkta, yumurtacı tavuklar iyi hissettirir ve kışın iyi bir şekilde kurtulurlar.

elektrik

Tavuk kümesine elektrik verilirse, ısıtıcılar veya kızılötesi lambalar ısıtılabilir. Fanlı ısıtıcılar Programlanabilir satın almak daha ucuz. Daha ucuz oldukları için değil, ama kış için elektrik daha az rüzgarda. İki tür otomasyon vardır: sıcaklık ve zaman. Doğal olarak, kümesin ısıtılması için sıcaklığa tepki veren olanı almak daha iyidir. Soğuklaştıkça, 0 ° C'ye kadar, + 3 ° C'ye yükseldiği için yanar, söner. Genel olarak, kendiniz seçeceğiniz ayarlar. Yöntem etkili ve oldukça popülerdir.

Daha çok tavuklar ısınır IR yayıcılar. Fakat havayı ısıtmıyorlar, ancak ışınların etki alanına giren nesneler. Onlar tünemişlerin üzerine ve birkaç parçaya asılırlar. Kuş soğuksa, altlarını toplarlar. Bir tavuk evinde olabilir ve soğuk, sakinleri sıcak olduğu ana şey. Kızılötesi ısıtmayla ilgili durum budur. Bir nüans: IR-lambaları sık sık açma / kapamadan yakılır, bu nedenle onları çok nadiren kesmek arzu edilir. İnsanlarda, aylarca yanarlar, elektriği "çekerek" biraz yararlanırlar.

IR ısıtma lambalarının çalışmasının özellikleri hakkında bilmeniz gereken bir başka önemli nokta (aydınlatma amaçlıdır, karıştırmayın). Lambaların yüzeyi ısıtılır, lambanın tasarımı bu tür yüklere uyarlanmamıştır. Plastik kartuşlar lambayı düzgün tutmaz ve seramik olanları bulmak bir problemdir. Yangın güvenliğini sağlamak için, lamba için bir tel kafes yapmak daha iyidir. Yani tavuklar yanmaz ve lamba düşerse kırılmaz ve çöp dökülmez.

Yağ radyatörleri Etkin olmayan: tüketim büyük, ısı düşük. Açık spiralli ev yapımı cihazlar etkilidir, ancak çok ateşlidir ve onları açık tutmak zorunda kalacaksınız. Bu aşırı yüksek bir risktir.

Kış için tavuklar için ahır: Tavuk evini kendi başımıza inşa ettik ve

Bir örgü gövdede IR-lamba-ısıtıcı

Kazan ve soba

Başka bir ısıtma seçeneği vardır - bir kazan ve piller. Ama bu çoğunluk için bir rüya. Hala bir soba, odun ateşi kazanı veya küçük bir tuğla sobası ile boğuluyorlar. Ve tavuk kümesinin üzerine pipetlemeyi deneyin - böylece maksimum ısı verir. Soba demir ise, bir demir boru gibi, tuğla olabilir. Isıtıldığında, tuğla uzun süre ısıyı tutar. Normal ısınmada bir protopka birkaç gün için yeterli olur.

Talaşın ayrışmasıyla kümesin ısıtılması

Talaşın ayrışması sırasında açığa çıkan ısı nedeniyle, ısıtma yapılmadan artı sıcaklığın korunmasının bir yolu vardır. Ama sadece normal (en azından) ısınma koşulu altında çalışır. Zemini talaş ile doldurun. İlk kat, ilk soğuktan önce sonbaharda uyuya kalır. Katman 10-15 cm arasında olup, bir buçuk aydır.

Bu dolgu samandan çok daha iyidir: talaş nemi iyi düzenlediği için tavuklar hastalanmamaktadır. Ayrıca, çöpleri karıştırmaktan hoşlanıyorlar ve sürekli bununla meşguller, bu yüzden yumurtlayan tavuklar bol miktarda yem ve sınırlı aralıkta bile yağ almazlar.

Kış için tavuklar için ahır: Tavuk evini kendi başımıza inşa ettik ve

Soğuk havalarda bile talaşlı tavuklar harika hissederler

30-50 gün sonra, talaşın yeni bir kısmını ekleyin (koku ve görünüm ile anlayacaksınız). Ve bu sefer de yaklaşık 10 cm sonra - daha fazla. Kışın bitiminde tabaka yaklaşık 50 cm birikmektedir, tavuk kümesindekilerdeki soğukta bile, sıcaklık 0 ° C'nin altına düşmez, bu da tavukları yumurtlamaya yeterlidir. Böyle bir çöpün içine girerseniz, yaklaşık +20 ° C olacaktır. Soğukta olan tavuklar ve yap: delik aç ve otur. Bu talaş ön gerilimi: Çok miktarda ısının salınmasıyla birlikte ayrışma reaksiyonu vardır.

İlkbaharda, tüm karışım kompost yığınına alınır, bir süre sonra mükemmel bir gübre olacaktır. Ama yine de şu an: bir kapıdan önceki sonbaharda, bir yüksek tahta doldurmak gerekiyor: Döşeme yeterince uyuyamıyordu. Rahatsız olun, ancak kapının altından bir taslak ortadan kaldırılır.

Kış tavuk kümesindeyken havalandırma

Tavuk evinde normal bir mikro iklim sağlamak için, havalandırma gereklidir. Bu genellikle tavanın altında bulunan, tavandan geçen ve üzerinde bir metre yükseklikte bulunan bir plastik borudur. Böyle bir düşüşte doğal çekiş yeterli olabilir. Giriş genellikle çatlaklardan meydana gelir, fakat eğer tüm bunlar vicdan üzerine kuruluysa, zemin seviyesinin hemen üzerindeki duvara bir parça plastik boru monte edebilirsiniz. Odanın kenarında, boru bir metal kafes ile kaplıdır ve hava hareketinin yoğunluğunu düzenleyen damperler yapar.

Çatıda baca olmadan başka bir seçenek: doğrudan duvara, küçük bir egzoz fanını kesin. Fakat böyle bir sistem zorla ve elektrikle çalışır. Boru uçucu değildir))

Kış için tavuklar için ahır: Tavuk evini kendi başımıza inşa ettik ve

Tavuk kümesindeki fan

Tavuk evinde optimum nem oranı yaklaşık% 60-70'dir. Her iki yönde de sapmalar istenmemektedir. Nemi artırmak çok zor değil - daha fazla su koymak, ancak bir düşüş ile sorun olabilir. Kondens IR lambası çok iyi kuruyor: birkaç saat boyunca, duvarlara ve tavana kurur. Yani, en azından, nem düzenleyen bir ihtiyaç vardır.

aydınlatma

Herhangi bir tavuk evinde pencere olmalı. Ve bunların içinden ısı geçiyor olsa da, bunlar ile dağıtılamazlar: kuşun normal durumunu korumak için güneş ışığına ihtiyaç vardır. Ve ısınmak için, çerçeveler iki veya üç bardak ile yapılır. Ve kuşkusuz içeriden bir ağ ile dikilir, ancak dışarısı zarar görmez, fakat kuşun güvenliği için değil, güvenliği için.

Tavukların kışın süpürmeye devam etmeleri için ışık gününü uzatmaları gerekiyor: en azından 11-12 saat olmalıdır. Bu yüzden ışıkları yakmaları için onları ayarladılar. Otomatik olarak ışığı açıp kapatacak olan kontrol cihazını hemen koymak daha iyidir. Daha fazla para harcayın, ancak tavuk evine gitmek için daha az zamanınız olacak.

İlk başta, bazı tavuklar bir gecede yerde kalacaklar (tüneklere ve yuvalara tırmanmayanlar), ama zemin sıcaksa, talaşla birlikte, tamamdır. Yavaş yavaş kapanma zamanına alışacaklar ve yere oturacaklar.

Onları erken bir hale getirmek ve akşamı doğal bırakmak için bir seçenek var. Daha sonra ışık sabah yanacak ve akşam alacakaranlığın başlangıcıyla birlikte güneşte uyuyacaklar.

Bir yaz tavuk kümesi bir yürüyüş ile inşa etmek burada okumak. 

Bir tavuk evi nasıl inşa edilir: video

Bu videoda, kaka köye kaçan kasaba halkı tarafından inşa edildi. Video serisinde, sürecin fotoğrafları toplanır, böylece tüm aşamalar görünür hale gelir.

Bardan tavuk kümesi inşa etmek için net bir dizi olan başka bir video

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*

− 3 = 6