Metalden eski boya nasıl kaldırılır

Metalden eski boya nasıl kaldırılır

Metalden eski boya nasıl çıkarılır? Bu soru, önceki dekoratif tabakanın kullanıma uygun olmadığı zaman ortaya çıkar. Kaplama çeşitli nedenlerden dolayı imha edilebilir, ancak ana faktör yüzeyin oksijenle sürekli temasıdır. Eski katmanı çeşitli şekillerde silebilirsiniz, ancak yöntem belirli durumu dikkate almalı ve çok zaman harcamaz.

Metalden eski boya nasıl kaldırılır

Boya çıkarmak ya da çıkarmaktan mı?

Arızalı veya eski koruyucu ve dekoratif tabakanın çıkarılması, çeşitli malzemeler ve araçların kullanılacağı çeşitli yollarla gerçekleştirilebilir. Aşağıdaki seçenekler en popüler ve etkili olarak kabul edilir:

 • Doğaçlama ısıtma cihazlarının kullanımı. Termal hareket, eski bileşimi hızlı bir şekilde çıkarmanızı sağlar, ancak yüzeyi olumsuz yönde etkileyebilir. İş için, bir bina saç kurutma makinesi, kaynak makinesi veya gaz brülörü kullanılır. Gerekirse, parçalar bir fırına veya ateşe daldırılabilir.

Metalden eski boya nasıl kaldırılır

Termal etkisi sayesinde boyayı çıkarmak emek yoğun bir süreçtir, işin hızı ısıtma cihazına ve metal tabakanın kalınlığına bağlıdır: kalın, daha uzun süre temizlenir

Önemli! Pek çok dekoratif bileşikler, tamamen kuruduktan sonra bile iyi yanıcılığa sahiptir, bu da kötü sonuçlara yol açabilir. Ayrıca bu yöntem, tek bir yapının küçük bir bölümünü işlemek için gerekli olduğu durumlarda uygun değildir.

 • Aşındırıcı nozullu aletlerin kullanılması. Mekanik yöntem, metal parçaları sistematik olarak temizlemenizi ve yüzeydeki yükü düzenlemenizi sağlar. Bu yöntem, küçük veya kabartma elemanları ile çalışmak için her zaman uygun değildir. Süreç çok uzun zaman alacaktır, ancak tek gerçek çözüm olabilir. Kullanılan cihazlar arasında zımpara, taşlama ve parlatma makinesi, öğütücü ve fırçalar kullanılmaktadır.
 • Metal taban aseton ve beyaz ruhu ile temizlenebilir. Ama sonuçta ortaya çıkan film alt tabakaya iyi yapışırsa, bu yardımcı olmayacaktır. Bu seçenek, önceki yönteme mükemmel bir ektir.
 • Özel bir yıkama kullanıldığında hızlı sonuç elde edilir. Kimyasal yöntem, boyayı kısa bir sürede, karmaşık bölümlerin bile temizlenmesini sağlamanıza olanak sağlaması açısından iyidir.

Metalden eski boya nasıl kaldırılır

Yüzey tekrar tekrar boya ile kaplanmış ise, o zaman yıkama uygulamak için çeşitli yaklaşımlar

Herhangi bir aletin veya malzemenin kullanımı özenle yapılmalıdır, sadece metale değil sağlığa da zarar verilebilir.

Termal yöntemle boyanın çıkarılması

Bu teknoloji mevcut araçların kullanımını içerir. İlke, yüksek sıcaklıkların etkisi altında kaplamanın yumuşaması, ardından hemen alınabilmesidir. Açık alevli aletler kullanırken, yanma etkisi oluşur, bu nedenle boya yanar, daha fazla temizlik için taban serbest bırakılır.

Metalden eski boya nasıl kaldırılır

Boya kaplamasının ısıl yöntemle giderilmesi, yüksek sıcaklığın boya ile yüzey arasındaki yapışmayı yok etmesi gerçeğine dayanır.

İşlerin performans sırası:

 1. Temizlenecek alanın durumu değerlendirilir. Yapı kolayca kaldırılırsa, daha sonra sökülmesi daha iyidir, bu da işi daha güvenli hale getirir. Bu mümkün değilse, bitişik alanların yüksek sıcaklıklara maruz kalmadığından emin olun.
 2. Gereksiz tüm kaldırıldı, gerekirse, bitişik yüzeyler korunur. Bunun için asbest levhalar kullanılabilir.
 3. Nesne, kir ve tozdan tamamen arındırılır, su ile yıkanır ve kurutulur.
 4. Bir ısıtma cihazı hazırlanır. Bir bina saç kurutma makinesi kullanmak daha iyidir, çünkü bir gaz brülöründen veya kaynak makinesinden çok daha güvenlidir. Metal bir fırça ve spatulaya sahip olmak da gereklidir. Hoş olmayan sonuçları önlemek için koruyucu ekipman sağlanmıştır: eldivenler, gözlükler, solunum aygıtı.
 5. Isıtma eşit olarak gerçekleşir. Başlangıçta, geniş bir alan yakalanır, böylece kaplamanın çıkarılması daha kolaydır, daha sonra ayrı bölgeler ısıtılır. Çıkarılacak tabakanın yapısı farkedilir derecede daha yumuşak hale geldiğinde, bir spatula veya fırça kullanılır.
 6. Daha iyi bir sonuç elde etmek için, tüm hareketler birbirine bağlı ve tutarlı olmalıdır: ısıtma - çıkarma.
 7. Kalıntıları tamamen gidermek için bir çözücü kullanılır. Ana şey - substrat çok sıcak olmamalıdır.

Bu yöntem yağ rengi bileşiminin temizlenmesi gerektiğinde uygundur. Açık havada veya sürekli havalandırılmış bir odada çalışmak daha iyidir.

Notuna! Isıl işlem, dökme demir, pirinç ve alüminyumdan imal edilen akülerin yanı sıra diğer malzemelerin bileşiminin parçaları olan ince levhalar ve dövme dekoratif unsurlara maruz bırakılamaz.

Aşındırıcılar ile temizlik

Bir takım olarak, matkaplar, öğütücüler, öğütücüler hareket eder. Aşındırıcı bir kaplamaya sahip olması gereken uygun bir ağızlık seçmek çok önemlidir. Ulaşılması zor yerlerde ve küçük detaylarla çalışmak için manuel bir yöntem kullanmak daha iyidir: zımpara kağıdı tek başına veya özel bir çubuk üzerine yerleştirilir.

Metalden eski boya nasıl kaldırılır

Özel metal fırçalarla bir öğütücü veya matkap yardımıyla, eski boyayı hızlı ve kalitatif olarak çıkarmak mümkündür, yöntemin dezavantajı çok miktarda tozdur.

Yüzeyden çok miktarda soyulma ve paslanma nedeniyle kabarma söz konusu olduğunda, mekanik yöntem kullanılırken, metalden boya çıkarmanın fazla zaman almaması söz konusudur. Bu durumda, bir spatula ve bir bıçak kullanılır. Esas olan, kapsamlı temizlik ve korozyon önleyici tedaviden geçmektir.

Süreç Algoritması:

 1. Yer hazırlanır, her şey alınır. Koruma olarak bir solunum cihazı, eldiven ve gözlük kullanılır.
 2. Silme seçilen alandan başlar. Sistematik olarak daha iyi hareket edin, tüm bölgeyi kayıp olmadan temizleyin.
 3. Farklı tipteki aletlerin ve aşındırıcıların yüzeyde farklı etkileri vardır. Eğer boya kalın bir tabaka halinde uygulanırsa veya iyi emilirse, işlem en kaba ürünlerle başlar, daha sonra nozül değişir.
 4. Toz ve kir oluşumu nedeniyle, işlem yapılan alanın bir püskürtme tabancasından su ile püskürtülmesi tavsiye edilir. Bu yöntem, fırçalar, diskler veya yaprakları biçiminde ekleri kullanırken uygundur.

Güçlü bir mekanik darbe tabana zarar verebilir, bu nedenle aletler kaba temizlik için kullanılır. Dikkatli taşıma gerektiren parçalar için manuel bir yöntem seçilmiştir.

Kimyasal Kaldırma

Basit ama güvensiz bir yol. Kimyasal varyant, su emülsiyonu akrilik veya diğer polimerik yapıların ve ayrıca organik boyaların hızlı ve kalitatif olarak yıkanmasını sağlar. Çalışmak için çeşitli ürünler kullanılmaktadır. Aerosoller çok iyi olduklarını kanıtladılar, istenen alanı işlemek için kolayca kullanılabilirler.

Dikkat lütfen! Pirinç veya diğer dekoratif parçaları temizlemek isterseniz, önceden sabunlu suda kaynatılırlar. Boya elle kaldırılır.

Evde çalışırken, başkalarının, hayvanların ve houseplant'ların sağlığına dikkat edilmesi tavsiye edilir. Tüm işlemler eldivenli, solunum maskeli ve koruyucu gözlüklü havalandırmalı bir odada yapılır.

Metalden eski boya nasıl kaldırılır

Yıkama ile çalışma eksi güçlü bir kimyasal kokudur, bu nedenle, eğer mümkünse, bu prosedür açık havada daha iyi gerçekleştirilir

Teknoloji aşağıdaki gibidir:

 1. Muamele edilecek yüzey iyi temizlenir, yıkanır ve kuruduktan sonra yağdan arındırılır.
 2. Bitişik alanlar kapalı, gereksiz öğeler kaldırıldı.
 3. Kimyasal reaktif bol ve iyice uygulanır. Tedavi için bir aerosol veya sıvı bir formülasyon kullanılabilir. İkinci seçenek için bir fırsata ihtiyacınız var.
 4. Ürün bir polietilen film ile kapatılmış, bu reaksiyonu artıracaktır.
 5. Üreticinin önerilerine bağlı olarak, 1 ila 10 saat bekleyin, ardından şişmiş tabakayı çıkarmak için bir spatula ve bir fırça kullanın.
 6. Yüzey hemen çözücü ve su ile yıkanır, aksi takdirde bileşimin metal yapıya zarar vermesi olasılığı yüksektir.

Bu araç toz boya temizliği için uygundur, ancak daha fazla kostik bağlantısı seçmek daha iyidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*

54 − 51 =