Mobilya nasıl restore edilir: cilalı, kaplamalı, ahşap

Mobilya nasıl restore edilir: cilalı, kaplamalı, ahşap

Eski mobilyalar eski parlaklığını mı kaybetti? yorgun, ama üzgünüm atmak mı? Bütün bunlar düzeltilebilir: görünüşü geliştirebilirsin, böylece kimse mobilyaların uzun yıllar boyunca düşünemeyeceğini. Mobilyaların kendi elleriyle restorasyonu özenli bir çalışmadır. Ama yapacak çok zor bir şey yok. Bazı yollar herkesin baş edebileceği kadar basittir (kesinlikle antikalarla ilgili değildir).

Ahşap yüzeylerin restorasyonu

Mobilyaların ne kadar dikkatli kullanıldığına bakılmaksızın, çizikler, çizikler ve lekeler hala görünmektedir. Elimden çıkarmak kolaydır. Ana şey, nasıl ve ne olduğunu bilmek.

  1. Ağaç yüzeyi parlaklığını kaybederse, portakal yağı içeren ahşap için bir bakım ürünü bulun. Temiz bir sünger çekin mikrodalgada hafifçe ve kargaşa 20-30 saniye ıslatın. mendil sıcak sünger, ardından bir püskürtme aracından püskürtme (kol içinde lastik eldiven ile kaplanmış olmalıdır).

   Mobilya nasıl restore edilir: cilalı, kaplamalı, ahşap

   Sıcak sünger ve portakal yağı içeren ortam ahşap mobilyaların parlaklığını yeniden kazanacaktır.

  2. Ağaçta lekeler varsa lekeleri muz kabuğuyla ovarak bunlarla uğraşmaya çalışabilirsiniz. Küçük hasarlar ile yardımcı olur.
  3. Daha ciddi lekeler ciddi önlemler gerektirir. Bunlar rötuş belirleyicileri (mobilya parçaları satan dükkanlarda var), denatüre alkol ve balmumu. Önce yüzeyi temizleriz (bulaşık deterjanı, suda seyreltilmiş - en iyi çıkış yolu). Ahşap silme işleminin ardından alkolle temizlendikten sonra kurulayın: nemlendirilmiş bir çubukla iyi aydınlatılmış üç yer. Çoğu durumda, renk geri yüklenir. Derin çiziklerde, alkol rengi değiştirmez, uygun bir renkle işaretlenir. Yüzeyi aydınlatmak için, üst balmumu ile kaplanır ve yumuşak bir bezle parlatılır.

   Mobilya nasıl restore edilir: cilalı, kaplamalı, ahşap

   Bu tür dönüşümler bir işaretleyici, alkol ve balmumu kullanılarak yapılabilir.

  4. Küçük düzensizlikleri eşitlemek gerekirse, bir tırnak dosyası kullanabilirsiniz. Kesintisiz çalışma ile zımpara kağıdı ile çalışmak daha kolaydır.
  5. Ahşap lokal nemden kabardıktan ise: sızıntı kap koyun, hızlı bir şekilde kusur kurtulmak ve etkileri tuz ve zeytinyağı karıştırılarak nötralize edilebilir. Kashitsu, dairesel hareketlere zarar verebilir ve sürtünebilir. 20-30 dakika bekletin. Tuz su çeker ve zeytinyağı lifleri elastikiyetine geri döndürür.
  6. Yonga varsa, macun olmadan yapamazsınız. Ahşap ve otomotiv için özel olarak uygundur. En iyi yol, bir ışık almak ve gerektiğinde renk eklemektir. Taş yumuşatılmış, bitişik yüzeye sürülen küçük bir macun. Kuruduktan sonra, her şey küçük bir tane zımpara ile iyi dengelenir.

Belki de duvarda ne tür raflar olduğunu (çizimlerle) okumak isteyeceksiniz. 

Geri parlatma

Bir vernik tabakasını geri yüklemek karmaşık bir meseledir. Mobilyaların restorasyonu, temizlik ve yağ giderme ve lak kaplamasının onarımı ile başlar. Suda seyreltilmiş bulaşıklar için deterjan kullanıyoruz: güvenli ve güvenilir. Kuruduktan sonra parlamayı güncellemeye devam edin.

 • Koyu mobilyalarda, çizik, iyot ile boyanabilir, istenen renk elde edilir, katman sayısı veya su ile seyreltilir. Mobilya markörleri varsa bunları kullanabilirsiniz.
 • Beyaz olan derin çizikler, bu yüzden boyamayın. Başka yöntemler var:
  • 4 parça erimiş mum ve 3 parça terebentin bir sakız yapın. Bu macun cilaya sürülür ve yumuşak bir bezle ovulur.
  • Doğru renkte bir ayakkabı kremi varsa, onu takabilir ve ardından her şeyi bir bezle parlatabilirsiniz.

   Mobilya nasıl restore edilir: cilalı, kaplamalı, ahşap

   Çizikler boyanır, ardından kaplama geri yüklenir

 • Bilinmeyen veya bilinen kökenden gelen noktalar saf benzinle giderilir. Yumuşak bir bez ıslatılır ve sıkılaşır. Özellikle zor durumlarda, çoklu tedavi gerekebilir, ancak er ya da geç herhangi bir leke çıkarılır. Sonra her şey yumuşak bir bez ile bir parıltıya parlatılır. Geri yükler keten tohumu yağı ve denatüre alkol karışımı yardımcı olacaktır.
 • Eğer lekeler bardaktan veya diğer nesnelerden sıcak beyaz dairelerden ayrılırsa, alkolle ovulurlar. Ayrıca birkaç kez tekrarlayabilirsiniz. Leke ortadan kalktıktan sonra yüzey, keten tohumu yağı ve denatüre alkol karışımı ile yenilenir.
 • Özellikle sıcaktan gelen derin lekelerin, kuruyan bir yağ ve alkol karışımı ile çıkarılması daha kolaydır. Bu bileşim lekeyi tamamen yok olana kadar yaymaktadır. Sonra alkol ile ovalayın ve paçavra ile cilalayın.

Sadece mobilyaların üzerindeki soluk cilayı tazeler, kendi elleriyle karışımları ile hazırlanabilir:

 1. İki parça keten tohumu yağı ve terebentin ve sirkenin bir kısmı. Tüm karıştırılmış, bir çubukla uygulanan, emilen ve parlatılana kadar beklemek.
 2. Eşit parça yağ ve bira ile karıştırın ve bu bileşim mobilyaları silin. Sürtünme tarafından emildikten sonra.
 3. Bira bir parça balmumu ile kaynatılırsa serin ve mobilyaya hafifçe uygulanırsa daha parlak bir yüzey olacaktır. Bileşik emildiğinde, yüzey bir parlaklığa sürülür.

Videoda birkaç tane daha tarif var.

Mobilyadan Parlatma Nasıl Kaldırılır

Parlatmayı kaldırmak için genellikle yeterlidir: en modaya uygun değil. Modern mobilyalar genellikle opak veya renkli boyalarla boyanır ve yüzey mattır. Her durumda, parlatma işlemini kaldırmanız gerekir. Birkaç yol var. Vernikler bileşimde farklı olduğundan, deneyimle seçilmesi gerekir. Ancak yöntemlerden biri çalışmalıdır.

 1. Mobilyadan eski cilaları çıkarınız mekanik olarak olabilir. Bir öğütücü varsa - işlem, daha hızlı değilse gidip büyük tahıl ve ahşabın önce vernik tabakasını temizlemek için zımpara kağıdı alacak. Ardından ince bir tane alın ve düz bir yüzeye öğütün. Mekanik kaldırma her zaman işe yaramaz. Hatta bazen değirmeni çalışmıyor: cilalama soyulmuş ve eritmek ve kokmaya başlar. Sonra taktikler değişti.
 2. Bir parça eski cam alacak. Eldivenleri giy ve birkaç parçaya ayır. Oluşturulan keskin kenarlar, kapağı tahtaya temizleyin. Oluklar ve oluklar varsa, bunları keskin kenarlarla kazımak kolaydır. Ana polisaj tabakası kaldırıldıktan sonra ince taneli nyzhdachkoy pürüzsüz bir hal alır.

  Mobilya nasıl restore edilir: cilalı, kaplamalı, ahşap

  Çoğu zaman, mobilyaların kendi elleriyle restorasyonu, sert önlemler gerektirir: bazı cilalama tipleri sadece cam kazınabilir

 3. Cam ile çalışmak istemiyorsanız, kimyasal yöntemler vardır. Parlatmayı kaldırmak için hazır araçlar vardır. Onlarla çalışmak, açık havada veya bir taslakta olabilir: buharlaşma zararlı. Parlatma nasıl kaldırılır - paket üzerinde okumak gerekir. Araçlar farklıdır ve işlemin süresi ve sırası değişebilir.

Cilalı mobilya boya nasıl

Eski mobilyalar boya için hazırlanırsa, tozdan arındırılmalı, nemli bir bezle silinmeli ve kurumasına izin verilmelidir. Her şeyi macunla tesviye ettikten sonra, düzensizlikleri yok edin, kurumaya kadar bekleyin. Zımpara alın ve tekrar ilk orta, daha sonra küçük bir tahıl kaplayın. Ardından, bir kat astar uygulayın ve kuruması için bekleyin.

Mobilya nasıl restore edilir: cilalı, kaplamalı, ahşap

Mobilyaların parlatılmasında cila uygulaması ile fırça uygulaması

Astar, kullanacakları boya için alınır veya boyayı uyumlu bir çözücü ile çözebilir ve toprak yerine yerleştirebilirsiniz. Kuruduktan sonra boyayabilirsiniz.

Rulo veya fırça ile boyayabilirsiniz. Genellikle, birkaç katman gereklidir: Çizgiler olabileceğinden, hemen bir çok boyayı uygulamaya çalışmayın. Birkaç ince tabaka uygulamak daha iyidir. Böylece yüzey düzgün ve sağlam olacaktır. Başka bir hile: Tek tip boyama için, katmanlar farklı yönlere uygulanır. Bu, cila uygulaması için geçerlidir.

Bazı vernik tiplerinde, sıcak olduklarında çalışmak daha kolaydır. Hafifçe ısıtılır ve daha sonra bir sprey tabancası veya fırça ile uygulanır. Isınma sırasında dikkatli olmanız gerekir: çiftler patlayabilir.

Renklenme sırasına göre: önce iç yüzeyleri, kenarları ve eklemleri boyayın, ardından dışa doğru ilerleyin. Böyle bir sırayla, kirli ya da boyalı bir yüzeye dokunarak daha az şansı vardır.

Vernik pürüzsüz ise, hatasızsa ve boyanması gerekiyorsa, bu tabakayı çıkarmadan yapabilirsiniz. Karmaşık yüzeyler için özel topraklar vardır. Yüzeyi tanıtın ve kuruduktan sonra boyayın. Bir vernik katmanına bile nüfuz eden bileşenlere sahiptirler. Çünkü boya iyi uygulanacak ve uzun süre yapışacak. Fakat bu toprakların bir eksi var: Pahalılar. Ama aslında zamandan tasarruf edin.

Bazı ahşap boyama sırları (iki renkte fırçalama ve renklendirme dahil), "Astarın boyaması" makalesinde yer almaktadır. Akrilik boyaların pürüzsüz bir şekilde uygulanmasının birçok sırrı videoya bakmaktadır.

Kurtarma beklenen sonucu getirmediyse, görünümü değiştirebilir misiniz? Mobilyaları yeni bir şekilde nasıl değiştireceğiniz burada açıklanmaktadır.

Kaplama nasıl geri alınır

Kaplamalı mobilyalar özel bir yaklaşım gerektirir. Fonlar temelde aynıdır, yöntemler farklıdır. Örneğin, kaplamadan sonra kaplama şişirilirse, tek kullanımlık şırıngaya, PVA yapıştırıcıyı yazın, mesaneyi delin, tutkalı oyuğun içine sokun. Yukarıdan bir parça yoğun kumaş döşeyin ve yükü koyun. Yüzey pürüzlü (içbükey ya da dışbükey) ise, ısıtılmış kum ile yoğun kumaş, torbanın bir yük olarak kullanılır.

Mobilya nasıl restore edilir: cilalı, kaplamalı, ahşap

Kaplamaya bu tür hasar iki aşamada geri yüklenir. İlk olarak, çizik çizildikten ve kaplama tamir edildikten sonra şişkinlik ortadan kaldırılır.

Kaplama alkol tutkalı yapıştırılmış ise, şişirilmiş parça sıcak demir ile bir bez üzerinden ütüleme ile yerine konabilir. Ancak ütüyü aşırı ısıtmayın: kaplama gerilebilir. Isıtma derecesi orta.

Kuru bir bezle ütü yapmak işe yaramıyorsa, işlemi ıslak (ıslak ve iyice sıkın) ile tekrarlamaya çalışın. Odunun şişmesi ve daha esnek hale gelmesi ihtimali vardır. Kabarcıkları güvenilir bir şekilde sabitlemek için, orada PVA'yı ekleyebilir ve ardından bir ütüle ısıtabilirsiniz.

Şişlik çatlaksa, bir ısınma (bir bez ile) ile de mühürlemeye çalışabilirsiniz. Eğer çalışmadıysa, soyulmuş parçayı yırtıp alın. Kesmeyin, yani koparmayın: kaplamada, restorasyon sonrası hatalar kesiklerden daha az fark edilir. Bu nedenle, gecikme parçasını kırın. Hasar yerine ve bir parça kaplamadan eski yapıştırıcıyı temizleyin (zımpara kağıdı veya tırnak dosyası - büyüklüğüne bağlı olarak). Daha sonra, kaplamada mobilya standardının onarımı: tutkal PVA ile sürülür, döşenir, hata çizgisini hizalar, üstüne kalın bir kumaş koyun ve yükü kurutun.

Mobilya nasıl restore edilir: cilalı, kaplamalı, ahşap

Kaplamadaki bu soyulma, bir ütü ile ütülenerek çıkarılabilir.

Kaplamalarda restorasyon ve çizilme izleri ahşaptan olduğu gibi çıkarılır: mobilya işaretinin üzerine uygun bir renk tonuyla boya. Çizik derin ise, mobilya (spatula) geri yüklemek için biraz erimiş bir mum uygulanır. Kuruduktan sonra, balmumu ovulur, gerekirse ince bir taneli zımpara kağıdı kullanılır, ancak bu işlemden sonra, geri kazanılan parça bir vernik tabakası ile kaplanır.

Mobilyaların kendi elleriyle restorasyonu sabır ve doğruluk gerektirir. Yavaş yavaş ve metodik olarak davranmak zorundayız: bulaşmış, kurutmayı beklerken, süzüldü, tekrar bulaşmış, vb. Bazen birkaç yöntemin denenmesi gerekir: hasar, imalatta kullanılan malzemeler (tutkal, vernikler, vb.) Farklıdır. Ama sonuç olarak, mobilya daha iyi görünecek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*

45 − 36 =