Perdeler kendi başınıza: bir bar ve dekoratif elemanlar yapmak

Perdeler kendi başınıza: bir bar ve dekoratif elemanlar yapmak

Geleneksel olarak, apartmanlarımızdaki pencerelerin dekorasyonu için kumaştan dikilmiş perdeler veya perdeler kullanın. Ancak bazen bu karar sıkıcı ve ilginç görünebilir. Daha sonra standart dışı perde çeşitleri yardımcı olabilir. Örneğin, perde perdeleri denir. İçinize hafiflik ve ferahlık hissi getirecekler. Ayrıca, bu tür orijinal perdeler pencereyi süsleyecek, güneş ışığına ve havaya erişim sağlayacaktır.

Perdeler kendi başınıza: bir bar ve dekoratif elemanlar yapmak

Boncuk perdeleri yatak odasında pencerelerin harika bir dekorasyon olacak.

Benzer tipte perdeler yapmak, kullanışlı malzemeden tam anlamıyla olabilir. Modern mağazalarda sarmaşıklar, huş ağacı kabuğu veya ince ahşap zarlardan toplanan perdeler bulabilirsiniz. Ama kendi kıyafetlerini yapmak çok daha ilginç. Dahası, çocuklarınızı çalışmaya çekebilirsiniz. Kural olarak, baba ve anne ile birlikte bu tür aktiviteler onlar tarafından eğlenceli bir oyun olarak algılanmaktadır. Sonunda bir perde çok daha rahat ve "ev" olacak.

Farklı odalar için perde çeşitleri

Perdeler kendi başınıza: bir bar ve dekoratif elemanlar yapmak

Boncuk perdelerinin yardımıyla, sadece pencereleri değil, kapıları da süsleyebilirsiniz, istenirse eksik duvarı görsel olarak yeniden oluşturabilirler.

Şu anda, bu tip perdeler sadece pencere dekoru için kullanılmamaktadır. Kapıyı değiştirebilir, bir açıklıkla kendilerini dekorasyona alabilir veya bir oda olarak hizmet verebilirler, odayı zonlayabilirler. Perdeleri toplayabileceğiniz çeşitli malzemeler, herhangi bir iç mekana "uyum" sağlar. Ayrıca, bu perdeler başka bir yere ihtiyaç duyulduğunda kolayca sökülebilir veya asılabilir.

Genellikle bu perdeleri yapmak için boncuklar, boncuklar, odun kullanılır. Ama eğer istersen, standart olmayan malzemeleri alabilirsin. Örneğin, eski CD'ler, metal zincirler, ataç. Bu gibi perdeler, yüksek teknoloji tarzında yapılmış bir oda için bir dekorasyon görevi görecek. Bir genç, klasik örtülerden çok daha yüksek pencerelerin benzer dekorunu takdir edecektir.

Perdeler yardımıyla, odaya renk ekleyebilir ve tasarımına neşeli, yaramaz bir öğe ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak için parlak büyük boncuklar, böcekler, çeşitli kıvırcık kolye kullanın. Bir pencereyi dekore etmek ya da banyoda bir ekran yapmak istiyorsanız, bir deniz tarzında perdeler toplayabilirsiniz. Bunu yapmak için, fantezi düğümleri ile bağlı geleneksel bir pamuk ipi kullanın.

Birçok ev kadını, bu tip perdelerin tüm avantajlarını, yalnızca "viskül" tarafından üretilen gürültünün birbiriyle çarpışmasından dolayı takdir etmemektedir. Ancak yumuşak malzemelerden bir perde yaparsanız bu problem kolayca çözülebilir. Örneğin, boncuklar köpük topları ile kolaylıkla değiştirilebilir. Veya perdeleri makrame tekniğinde örün. Özellikle ilginç olan, örgü için ipekten yapılmış olan perdelerdir. Ot, kalın alpaka veya tiftik kullanabilirsiniz.

Perdeleri tamamen "viskoz" ile dekore etmek gerekli değildir. Yoğun kumaşın perdelerini toplayabilirsiniz. Pencereyi, yüksekliğin ½ veya 1 / 3'ü kadar kapatacak. Ve zarif elemanlar ve orijinal süslemeler, pencere pervazına veya zemine açılan kapıyı kapatır.

Perde üretimi için malzemeler dikiş aksesuarları satan mağazalardan satın alınabilir. Boncuk, kolye ve diğer dekoratif elemanların seçimi büyüktür. Ve perdelerin son görünümü sadece zevkinize ve hayal gücünüze bağlı olacaktır.

Panjurların imalatı

Hangi perde tipini seçerseniz seçin, öncelikle elemanların sabitleneceği bir çubuk yapmanız gerekir. Ve üretmeye başlamadan önce, pencerenin üstünde veya kapı lentolarının üstünde nasıl sabitleneceğini düşünmelisiniz.

Çubuğun kendinden diş açan vida veya çiviyle sabitlenmesinin en kolay yolu. Ardından rafta uygun deliklerin sağlanması gerekir. Bu sabitleme yöntemi sizin için işe yaramazsa, onarım için mal satan mağazalarda bulunan özel bir yapışkan bant satın alabilirsiniz. Aşırı durumlarda, geleneksel çift taraflı bir skotch bant kullanmak için izin verilir.

Perdeler kendi başınıza: bir bar ve dekoratif elemanlar yapmak

Perdeler için korniş tamir yöntemleri.

Perdenin tasarımı yeterince kolay ise, Velcro bant (Velcro) kullanın. Bir taraf (kanca ile) tutkal veya küçük çıtçıt kullanılarak duvara yapıştırılır. Ve diğer (yumuşacık) çubuğun yanlış tarafında.

Tırnağın bir iç dekorasyona benzemesi için, uygun bir şekilde dekore edilmelidir. Akrilik boya, mobilya cilası, leke veya lamine yapıştırıcı kağıdı kullanabilirsiniz. Bir sabitleme rayı olarak uygun dekoratif kaplama, mağazalarda mobilya aksesuarlarında satılmaktadır. Ve bazı ustalar polistirenden yapılmış yeterince geniş ve güçlü bir tavan süpürgesini kullanmanızı önerir.

Ahşap şeritler imalatı

Budama kontrplak veya suntadan tırmık yapmanın en kolay yolu. Ancak çok kalın bir tabaka kullanmayın, aksi halde tüm yapı çok ağır olabilir. Aşağıdaki araçlara ihtiyacınız olacak:

Perdeler kendi başınıza: bir bar ve dekoratif elemanlar yapmak

Perde çubuğunun düzeni.

  • demir testeresi veya elektrikli jig testere;
  • Ahşap işleme için tasarlanmış bir matkap ve bir dizi ince matkap;
  • Farklı dereceli tanecikli bir dizi zımpara kağıdı;
  • doğrama bıçağı.

Çubuğun uzunluğu pencerenizin veya kapının uzunluğunun yanı sıra perdenin genişliğine bağlıdır. Genellikle yüksekliği 10-15 cm'yi geçmez.

İhtiyacınız olan boyutların iş parçasını delin. Köşeleri köşelerden çıkarın. Bunun için genellikle bir uçak kullanılır, ancak geleneksel bir bıçakla yapabilirsiniz. Kaba taneli bir zımpara kullanarak kenarları yuvarlaklaştırın. Perdenin elemanlarını sabitlemek için delikleri işaretleyerek. Aralarındaki mesafe, yapacağınız "vises" sayısına bağlıdır.

Ardından tüm düzensizlikleri ve çapakları ortadan kaldırarak çubuğu dikkatlice parlatın. İstenirse, ek parça oyma veya yanmış bir desen ile dekore edilebilir. Yüzeyi yağdan arındırıp dekoratif kaplama uygulayın. Sadece tırmık tamamen kuruduktan sonra, bağlantı elemanlarını yanlış tarafa sabitleyin. Bundan sonra, perdeleri kendileri toplamaya devam edebilirsiniz.

Boncuk, boncuk veya cam boncuk perde yapımında

"Visyulek" montajına başlamadan önce, elemanları sabitlemek için temel olarak kullanılacak malzemeyi seçin. Bunun için genellikle kalın bir iplik (örneğin bir ayakkabı) veya bir olta kullanılır. Son seçenek, olta balıkçılığı pratik olarak görünmez olduğu için tercih edilir. Bu durumda, boncuklar havada "uçmak" anlamına gelir.

Dekoratif elemanlar yeterince büyükse, dekoratif örgü, şerit veya ip kullanabilirsiniz.

Ama unutmayın ki perde biraz kaba bir tasarım kazanabilir. Fakat her durumda, aşağıdaki materyallere ve araçlara ihtiyacınız olacak:

Perdeler kendi başınıza: bir bar ve dekoratif elemanlar yapmak

Boncuklu perde çeşitleri.

  • makas;
  • bağlama elemanları için büyük iğne;
  • parafin mumları (bir iplikle yağlanmalı ve böylece boncuklar içinden daha kolay geçecek ve gerekirse tutturma düğümleri çıkarılabilir);
  • "visyulek" uçlarının sabitlenmesi için elemanlar (giyim eşyası için dekoratif fırçalar veya "tıpalar" kullanılabilir);
  • basit kalem, ölçüm bandı, işaretler için parlak kafa ile iğne;
  • gelecekteki duş perdesinin düzeni.

İkincisi, bazı çizimin perdesinde çoğaltmak istediğinizde gereklidir. Ama sonra boncuk veya boncuk ipliklerinin birbirine yakın yerleştirilmesi gerektiğini dikkate almalısınız. Bu durumda, bunları sabitleme plakasında, deliklerle değil, bir braketle sabitlemek daha iyidir. Bu, mobilya zımbası size yardımcı olacaktır.

Çizimin diyagramı, kanaviçe işi nakış için olduğu gibi aynı şekilde derlenmiştir. 10 * 10 hücre karelerinden oluşmalıdır. Her hücre belirli bir rengin bir kordonuna karşılık gelir. Perde kendisi dikey veya yatay sıralar üzerine monte edilir. Bir diyagram olarak, nakış için hazır bir çizim yapabilirsiniz. Ama çok karmaşık bir resim seçmeyin. Deneyimsiz ustalar için, tekrarlanması kolay olmayacaktır.

Perde elemanlarının montajı

İhtiyacınız olan ipliği veya çizgiyi ölçün. Boyutu 2.5 kat ile çarpılan bitmiş perde yüksekliğine eşit olmalıdır. Böyle bir stok nodüllerde bırakılmalıdır. Ancak eğer gerekliyse, ipliğin her zaman eksik parçayı ona bağlayarak ve düğümü boncukun içinde saklayarak uzatılabileceğini unutmayın. Yüksek miktarda sentetik elyaf veya çizgi içeren bir iplik kullanmak daha mantıklıdır. Bu durumda, tüm bağlantı elemanları sıradan bir çakmakla hafifçe kaynaşabilir. O zaman nodüllerin asla çözülmeyecek. Ama son derece dikkatli ol! Kendinize zarar vermeyin ve dekoratif elemanlara zarar vermeyin.

Perdeler kendi başınıza: bir bar ve dekoratif elemanlar yapmak

Çizgilerdeki çizgi boncuk çeşitleri.

Eğer yatay sıralarda perdeler toplamak istiyorsanız, o zaman tüm "visyulek" için dişler hemen sabitleme çubuğuna sabitlenmelidir. Ancak bu yöntem işte çok uygun değildir, çünkü dişler birbiriyle karışacaktır. Bu nedenle dikey olarak monte edilmesi daha mantıklıdır.

Her bir boncuk, yukarıdan ve aşağıdan bir düğüm ile sabitlenmelidir. Oldukça yoğun bir tuval oluşturacak olsanız bile, elemanları düğümlere ayırmak gerekir. Aksi halde, boncuklar ipliğin alt ucuna kaymaktadır. Ve eğer onları çok sıkı bir şekilde toplarsanız, o zaman tüm perde esnek olmayacaktır ve "viskül" deforme olabilir ve bükülebilir.

İpin üst ucunu çubuk üzerine sabitleyin ve alt dişi deliğe takın. Şerit kenarından yaklaşık 1 cm önce ilk düğüm bağlanır. İpliği boncuk içinden geçirin ve düğümün yakınına getirin. Düğümü tekrar indirin. Dekoratif elemanlar birbirinden 1,5 cm'den daha uzak ise, bir sonraki boncuk sabitlemeden önce, bir düğüm daha düzeltin. Aksi halde, elemanlar sadece 1 düğüm ile ayrılabilir.

Aynı şekilde, devreyi sürekli kontrol ederek tüm ipliği toplayın. Çizimdeki strung elementleri dikkate almak ve ilgili hücrelere dikkat çekmek daha mantıklıdır. Bu, oluşturma işlemi sırasında kafanızın karışmamasına izin verir. Bitmiş ipliği aşağıdan sabitleyin ve daha fazla çalışmaya engel olmamak için yan tarafa alın. Benzer şekilde, tüm "kolye" toplamak ve pencerede perdeleri düzeltmek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*

− 4 = 5