Sandalyeyi kendi ellerinizle nasıl sıkıştırırsınız?

Sandalyeyi kendi ellerinizle nasıl sıkıştırırsınız?

Kendinden sıkıştırmalı döşemeli mobilyalar - görev ilk bakışta göründüğü kadar basit değildir. Güncellenmiş sandalyeye modern, şık ve uygun gözüküyordu, teknolojiyi incelemek ve talimatlara sıkı sıkıya uymak gerekiyor.

Sandalyeyi kendi ellerinizle nasıl sıkıştırırsınız?

Döşeme eski koltukta aşınmışsa, acele etmeyin, sadece yeni bir bezle çekin.

Başarılı bir şekilde geri yüklemek için, tüm incelikleri göz önünde bulundurmanız gerekir, sadece işe kapsamlı bir yaklaşım ile, güncellenmiş mobilya iyi görünecektir. Bu çalışma şeması, döşemeli mobilyaları güncellemek için kullanılabilir. Fakat yıpranmış bir kanepe veya karmaşık bir şekilden oluşan bir koltuk varsa, profesyonellere dönmeniz daha iyidir (Şekil 1).

Hazırlık çalışması

Koltuğun boynuna sadece materyaller ve gereçler gerekmediği gibi, aynı zamanda yeterli dikiş becerilerine ve azimine de sahip olmanız gerekir. Hazırlık aşamasını göz ardı etmeyin, aksi takdirde karmaşıklıklar en uygun zamanda ortaya çıkabilir.

Başarılı bir daralma için ihtiyacınız olacak:

  • tornavida;
  • pense;
  • Zımba;
  • mobilya kumaşı;
  • köpük kauçuk;
  • Sintepon;
  • güçlü ipler;
  • makas, iğneler, iğneler;
  • dikiş makinesi;
  • zımba ile zımba.

Sandalyeyi kendi ellerinizle nasıl sıkıştırırsınız?

Şekil 1. Koltuğun şeması.

Sandalye ahşaptan yapılmış parçalara sahipse, zımpara kağıdı, leke veya mobilya verniklerine de ihtiyaç duyulacaktır.

Her şeyden önce, farklı açılardan mobilya fotoğraflarını çekmeniz gerekiyor. Bu, montaj işlemini büyük ölçüde basitleştirir ve olayların ortaya çıkmasını önler. Değişiklik nesnesi yakalandıktan sonra, bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

Sandalyenin sökülmesi gerekiyor. Tüm dekoratif elemanları ve yastıkları çıkarın. Eğer bir yüzey daralması yapar ve tahta parçaları yıpranmış bir halde bırakırsanız, genel izlenim umutsuzca bozulur.

Ardından eski döşemeyi dikkatlice çıkarmalısınız. Bir desen gibi davranacağı için kumaşa zarar vermemek önemlidir. Bu işler için kullanın, zımbalayıcı, tornavida ve düz kenarlı diğer aletler kullanılabilir. Tuval kaldırıldıktan sonra, yeni bir döşemenin dikilmesi için ne kadar dokunun gerekli olduğu ölçülmeli ve hesaplanmalıdır. Kıvrımlar ve musluklar için malzeme stokunu dikkate almak önemlidir.

Sandalyenin yumuşak kısmının durumunu değerlendirmek gerekir. Köpük kauçuk üzerinde kirlenme ve aşınma belirtileri varsa, değiştirilmesi gerekir. Bunu hemen yapmak daha iyidir, böylece güncellenen sandalye birkaç yıl içinde şekil değişikliği ile şaşırmaz.

Sandalyeyi kendi ellerinizle nasıl sıkıştırırsınız?

Şekil 2. Koltuk döşemesinin döşemesi için goblen, jakar, paspas, kadife, şönil gibi uygun kumaşlar.

Bundan sonra mağaza için mağazaya gidebilirsiniz. Çalışmak için 3-5 cm kalınlığında bir köpüğe, standart veya arttırılmış sertliğe ihtiyacınız vardır. Bu tür bir conta mobilya üretimi için kullanılır ve özel mağazalarda satın alınabilir. Döşemelik için bir malzemeye ihtiyacınız olacak, "mobilya" ile işaretlenmiş bir kumaş seçmek daha iyidir. Döşemeli mobilyalar, goblen, jakar, paspas, kadife, şönil (Şek. 2) dekorasyonları için uygundur. Satın alırken bir malzemenin stokunu düşünmek gerekir. Kumaş üzerinde bir modelin varlığı, görüntü elementlerini tekrarlamak için yaklaşık 1-2 adımlık bir şekilde tüketimi artıracaktır. Ve elbette, mobilya ile çalışmak için tasarlanmış uygun bir gölgenin dişleri kuvvetli alınmalıdır. Uygun güçlendirilmiş iplik 45-70 LL (lavsan - bir polyester analogu).

Restorasyonun orta aşaması

Tüm aletler ve malzemeler hazırlandıktan sonra restorasyona devam edebilirsiniz.

Kolçakları, bacakları ve tüm ahşap elemanları güncellemeniz gereken ilk şey. Zımpara ile dikkatlice tedavi edilmeli, leke veya vernik ile kaplanmalı ve kurumaya bırakılmalıdır.

Sandalyeyi kendi ellerinizle nasıl sıkıştırırsınız?

Şekil 3. Eski döşemeyi dikkatlice sandalyeden çıkarın ve yeni bir desen oluşturmak için tüm parçaları sökün.

Sonra yeni bir döşeme yapmak için devam edebilirsiniz. Eski, daha önce yapılmadıysa, doku hasarını önlemeye çalışmak için rasporot yapmanız gerekir. Her detay numaralandırılmalı ve bir kenara bırakılmalıdır. Bundan sonra, yeni döşemeyi işaretlemeli ve kesmelisiniz (Şekil 3).

Bunu yerde yapmak en uygunudur. Etiketler özel bir işaretleyici, tebeşir veya basit bir kalemle uygulanır. Büyük keskin makasla daha rahat tığ işi yapın. Tüm detaylar kesildikten sonra, dilimleri çözmemesi için dilimleri işlemeniz gerekir. Çift bükme yöntemiyle dikiş dikmenin ya da açık ateşte hafifçe şarkı yapmanın en kolay yolu. İkinci yöntemi seçerken, malzemenin gereksiz budama üzerine tepkisini kontrol ederek çok dikkatli davranmak gerekir.

Bundan sonra, dikiş makinesindeki yeni döşemenin tüm detaylarını dikmelisiniz. Her şeyi yeniden şekillendirmek için birkaç kez yeni bir örtü denemek daha iyidir.

Döşemeye hazır olduktan sonra, restorasyon çalışmalarının ana bölümüne sandalye üzerinde gidebilirsiniz.

Destek ve montaj

Sandalyeyi sökülmüş halde kademeli olarak sıkın. Örneğin, önce koltuğu, ardından sırtlığı ve küçük parçaları sıkın.

Parçanın çerçevesini önüne koyun, üzerine köpük kauçuk yerleştirin. Yumuşatıcı tabakanın kenarları çerçevenin biraz dışına çıkıntı yapabilir: bu kenarları yumuşatır ve yenilenmiş mobilyaların daha rahat çalışmasını sağlar. Kalın ve yoğun bir köpük satın alınırsa, köşeler kesilebilir ve yuvarlar yuvarlanır.

Sandalyeyi kendi ellerinizle nasıl sıkıştırırsınız?

Şekil 4. Sandalye öncesi ve sonrası örneği.

Sintepon tabakası, köpüğü yer değiştirmeden koruyacak ve yeni döşemeyi kurma işlemini büyük ölçüde kolaylaştıracaktır. Bu dokumasız malzeme köpük kauçuğun üzerine konulmalı ve kaide üzerine bir zımba ile sabitlenmelidir.

Sonra doğrudan döşemeye gidebilirsiniz. Kumaş kısmı tabana serilmeli, dikkatlice yayılmalıdır. Güçlendirmek için şemaya başlamak gerekir, bu yer değiştirme ve bir malzemenin çarpıklık önlemek için izin verecektir. Önce, yaklaşık olarak ortasındaki kaburgaları kumaşa sabitlemek için 4 zımba kullanın. Daha sonra, orantılı olarak, kumaşı çekerek, zımba ile tutturun. Örneğin, 2 - bir yandan, 2 - zıt ile, vb.

Malzemenin sarkmaması önemlidir, ancak çok fazla gerilmez. Sürekli kontrol, koltuğu niteliksel olarak sıkmanıza izin verir.

Son kramp sabitlendikten sonra, sonraki parçanın daralmasına devam edebilirsiniz. Güncellenmiş sandalyeye her yönden bakılabilir, arka kısım bir zımpara bezi ile kaplanabiliyor ve aynı zamanda zımba yardımıyla da güvenceye alınabiliyor.

Son yumuşak parçayı sıktıktan sonra, montaj yapmaya başlayabilirsiniz. Bu aşamada ve kullanışlı detaylı fotoğraf mobilyası. Sandalyenin nasıl söküldüğünü hatırlayın ve tüm adımları ters sırayla tekrarlayın. Tüm vida ve bağlantı elemanları sıkılmalıdır. Tekerlekli sandalye, modern rulman ile değiştirmek için mantıklı.

Tüm adımlar doğru bir şekilde gerçekleştirilmişse, güzel bir şekilde güncellenmiş bir koltuğa sahip olmalısınız (Şekil 4).

Sandalyeyi kendi elleriyle sıkma kabiliyeti çok kullanışlı bir beceridir. Zaman ve enerji eğitimi teknolojisini harcamaktadır ve yarın bağımsız olarak ve evin veya villanın iç mekanını güncellemek için önemli harcamalar yapmadan mümkün olacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*

90 − = 81