Sayaç okumaları nasıl alınır

Tüketilen elektriğin aylık ödemeleri için, abone servisine veri aktarılması veya bağımsız olarak hesaplamaları yapmak gerekir. Her durumda, sayaç okumalarını almak ve ardından uygun eylemleri yapmak gereklidir. Nasıl yapılır - daha fazla düşüneceğiz. 

İndüksiyon sayaçlarından okumalar alıyoruz

İndüksiyon sayaçları, çerçevenin hemen altında yer alan bir eğirme tekerleği ile ayırt edilebilir. Bu sayılar metrenin okumalarıdır. Rakam sayısı modele bağlıdır.

Sayaç okumaları nasıl alınır

Elektrik sayacı endüktif ve elektronik okumaları nasıl alınır

Kaç tane yazılacak?

Genellikle indüksiyon ölçüm cihazının skor tahtasında 5, 6 veya 7 basamak vardır. Çoğu durumda, son rakam, daha az sıklıkla - iki, virgülle ayrılmış, renk veya boyut olarak farklıdır. Ondalık noktasından sonraki tüm rakamlar, okurken dikkate alınmaz.. Bir kilovatın onda birini ve yüzüncüsini gösterirler ve dikkate alınmamalıdırlar. Yani, ondalık noktadan sonraki tüm rakamlar dikkate alınmaz.

Sayaç okumaları nasıl alınır

Üç basamaklı "anlamlı" ve ondalık noktadan sonraki iki model var.

Sayaç okumaları nasıl alınır

Ondalık noktasından sonra basamak bulunmayan elektrik sayaçları vardır. Daha sonra, okuma alırken, tüm sayıları yazınız.

Ancak, virgül bulunmayan sayaç modelleri olduğunu hatırlamakta fayda var. Bu durumda, bir okuma yaparken, tüm sayıları yazmalısınız. Bunu yapmazsanız, er ya da geç fark etmek zorunda kalacaksınız, ama genellikle sooooo büyük olduğu ortaya çıkıyor. Dikkatli ol.

Emin değilseniz, ölçüm aletinizde bir virgül var, modeli yazıyor, adı ve elektrik sağlayan kuruluşun abone servisini arayın. Okumak için durumunuzda kaç basamak yazmanız gerektiğini belirtmelerine izin verin. Denetleyiciyi ev de arayabilir veya bu bilgileri yönetim kampanyasının elektrikçiden netleştirebilirsiniz.

Nasıl ateş

Ölçüm cihazını kurduktan hemen sonra, ilk rakamları gösteren elinize bir alet verildi. Işıkölçerin okunması söz konusu olduğunda, bir kağıt parçası alın, o anda geçerli olan işaretlerin (virgülle ayrılmış rakamları hesaba katmadan) yeniden yazın. Ayrıca, başlangıçtaki sıfırları ilk basamağa kadar yazamazsınız (resme bakın).

Sayaç okumaları nasıl alınır

Bir indüksiyon sayacının göstergeleri örneği

Daha fazla hesaplama için, önceki ay için verilere ihtiyacınız var. Kullanımın ilk ayında bunları kurulum sertifikasından alırsınız ve gelecekte de makbuzları depolamanız veya bir kayıt defteri tutmanız gerekir. Nerede ve nasıl saklanacaklar sizin seçiminizdir.

Bazı abone hizmetleri, herhangi bir şey saymanıza gerek kalmayacak şekilde çalışır, sadece belirli bir süre içinde veri aktarmanız gerekir. Otomatik sistem otomatik olarak kişisel hesabınıza yazacak (veya bir operatör haline getirecektir), daha sonra masrafı kendiniz yapacak ve bir makbuz oluşturacaktır. Sadece faturayı ödemek zorunda kalacaksınız. Fakat bu durumda bile, kontrol için, kendi başına elektrik için ne kadar ödemek zorunda kalacağınızı sayabilirsiniz. Tabii ki, bilgisayarların yanılma ihtimali yoktur (inanıyorum), ama ne kadar az ...

Nasıl sayılır

Elektriği metreyle hesaplamak için, yazdığınız şekilde, daha önce yazdığınızdan uzaklaşın. Son dönemde harcanan kilovat sayısını alırsınız.

Örneğin, yukarıdaki fotoğraftaki ifadeyi dikkate alın. Öncekileri 4852, geçerli 5101 (ondalık basamaktan sonraki basamaklar dikkate alınmaz) olsun. Elektrik tüketimini dikkate alıyoruz: 5101 - 4852 = 249 kW. Ne kadar ödemeniz gerektiğini öğrenmek için, tarife ile kWh miktarını (bu durumda 249 kW) çarpın. Işık için ödemek zorunda olduğunuz tutarı alın.

Sayacın uzun bir süre maliyeti varsa, er ya da geç "sıfır" olacaktır - ilk pozisyonlarda sıfırlar görünecektir. Bu durumda elektrik tüketimi nasıl hesaplanır? Bu çok basit. Bu kez, tüm sıfırlar ile belirtileri yeniden yazmak ve ilk önce "1" koymanız gerekir. Örneğin, sayaçtan okuma yapmak için dikilmişsiniz ve orada sadece son rakamlar sıfırdan farklıdır. Ya da aşağıdaki fotoğraftaki gibi sadece bir tane var.

Sayaç okumaları nasıl alınır

Sıfırlamadan sonra, böyle bir resim olabilir, ya da belki iki sayı sıfırdan farklı olabilir ya da üç ...

İlk sıfırlamadan önce değeri sıfırla (ama virgülden sonra rakamları yazmayın) ile değeri yeniden yazın ve sonra önceki gibi saydık. Fotoğraftaki değerleri sayayalım. Önceden "1" yazan göstergeyi yazıyoruz: 100001. Son okumalar 99863 olsun. 100001 - 99863 = 138 kW alıyoruz. Toplam, raporlama dönemi için harcama 138 kW idi. Gelecekte, daha önce olduğu gibi sayaç okumasını önünüzde duran ve üniteyi değiştirmeyen sıfırlar olmadan yazarsın.

Elektronik elektrik sayaçları

Elektronik elektronik sayaçlar "atlama" numaraları ile mekanik bir ekran ile donatılmış değildir, ancak elektronik. Sadece kaç kilowatt harcandığını gösteren rakamları değil, aynı zamanda tarih, sayaç işleminin zamanını ve diğer bazı verileri de gösterebilir. Çoğu elektronik ışık ölçerde, bu veriler birkaç saniye sonra değişir. Ölçüm cihazı çok bölgeli ise, her bölge için göstergeler sırayla görüntülenir (T1, T2, T3, T4).

Elektronik tipte sayaç okumasını kaldırmak için, gerekli bilgiler görünene kadar bekleyip yazabilirsiniz. İkinci seçenek "enter" düğmesine basmaktır. Belki de, gerekli bilgiler görüntüleninceye kadar bir kereden fazla tıklamak zorunda kalacaksınız. Ekranda görüntülenen simgeler ile ayırt edilebilir. Genellikle bu T1, T2, T3, T4 veya TOTAL kelimesidir.

Örneğin, aşağıdaki fotoğrafta, sol üst köşedeki ekranda T1 ikonunu görüyoruz ve daha büyük olandan biraz daha ileriye - 72.69. Eğer yakından bakarsanız, birimlerini ölçü birimleriyle takip ederler - kWh Bu, birinci bölge T1'in (günlük oran) tüketilen elektriğidir.

Sayaç okumaları nasıl alınır

Elektronik sayaç okuma örneği

Gerekli veriler görüntülendikten sonra, bir makbuza kaydedilir ve daha sonra hesaplamaları gerçekleştirir (yukarıda açıklanmıştır). Verilerin sadece abone servisine aktarılması gerekiyorsa, bunlar bir broşür üzerinde kaydedilebilir.

Dikkatli ol! Ondalık noktadan sonraki işaretleri dikkate almadan sadece tüm parçayı yeniden yazmak gerekir. Örneğin, bu durumda (yukarıdaki fotoğrafta) hesaplamaların sadece "kuyruk" olmaksızın şekil 72 ile aktarılması veya gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Sayaç okumaları nasıl alınır

Elektronik sayaçta Energomera biraz farklı görünüyor

Merkür 200 metreden okumalar nasıl alınır

Tek oranlı Mercury sayaçları vardır (özellikler olarak 200.00 olarak belirtilirler) ve çoklu tarifeler (sıfır noktasından sonraki sayılarla birlikte, örneğin Mercury 200 01, başka bir 02 veya 03 olabilir). Bölgelerin sayısında ve kontrol panelinin varlığından / yokluğundan farklıdırlar.

Modelden bağımsız olarak, okuma aynıdır. Sadece "enter" düğmesine basmanız veya daha fazla sayının birden fazla kez görünmesini beklemek zorundasınız.

Elektrik sayaçları Mercury 200, zaman, tarih ve sonra bölgeler için tarifeleri gösterir. İlk olarak, zaman zaman tarife olarak gösterilir - saat, dakika, saniye biraz daha yüksek gösterilir. Daha sonra birkaç saniye sonra, tarih ekranda görünür. Ayrıca standart biçimde görüntülenir: sayı, ay, yıl.

Sayaç okumaları nasıl alınır

Zaman ve tarih

Bundan sonra tarife başlar. Tarifenin adı sol üst köşede görünür: Т1, Т2, Т3 veya Т4. Numaraları, kurduğunuz modele göre değişir. Hepsi sırayla görüntülenir. Bu aşamada, kaydedilebilirler (ondalık yerler olmadan tüm kısım).

Sayaç okumaları nasıl alınır

İki tarife metrelik Mercury 200'ün göstergesi

Tüm tarifelerden sonra, tüm tarifelerin toplamı görünür. Sonra döngü tekrarlar - zaman, tarih, tarifeler, toplam değer, vb.

Sayaç okumaları nasıl alınır

Son tüm tarifelerin toplamı görünüyor

Ekrandaki sayılar, her 5-10 saniyede bir değişir - ayara bağlı olarak. Yazmak için zamanımız olması oldukça olasıdır. Ancak zamanınız yoksa, manuel modda tarifelere geçebilirsiniz. Bunu yapmak için, herhangi bir zamanda "giriş" düğmesine basın. Fotoğrafta kırmızı LED'in altında. İstenen değer görünene kadar düğmeye (basıldı / serbest bırakıldı) basın. Bir sonrakine geçmek için tekrar tıklayın. Oldukça basit.

Her bir bölge için harcanan kilovat sayısını hesaplamak zorunda kalacağından, hesaplamalarda biraz daha zor olacaktır. Bunun üzerine tüm zorluklar sona erecek. Şimdi biliyorsunuz çok tarife elektrik sayacı okumaları nasıl alınır. Diğer tüm Mercury sayaçları bu açıdan çok az farklılık göstermektedir. Düğmeler bile aynı görünüyorlar ve aynı yerde bulunurlar.

Energomere sayaçları

Gece-gündüz elektrik sayacının (iki tarife veya çoklu tarife) elektrik sayacının okunması tamamen aynıdır. Aradaki fark, bu sayaçlardaki tuşa "PRSM" (görünüm) denir. Düğmeler iki veya üç olabilir - değişikliğe bağlıdır.

Sayaç okumaları nasıl alınır

Elektrik sayacı ce301

Bu butona tıkladığınızda, her tarife bölgesi için kaç kilowat'ın “yaralandığını” gösteren rakamlar belirir. Başka farklılık yok.

Mikron elektrik sayacının okumalarını yapın

Durumdaki çoklu tarife elektronik Mikron sayaçlarında sadece bir düğme var ve ekranda gerekli olan okumaları görüntülemek için basmak gerekiyor. Sadece bu durumda ekranda "T1" ve "R +" harflerinin üstünde "onay işaretleri" görünene kadar beklemek gerekir (resme bakın). Bu ilk tarifede bir gösterge olacaktır.

Sayaç okumaları nasıl alınır

Mikron elektrik sayacı modelinden okumalar nasıl yapılır SEB-1ТМ.02М

Daha sonra, T2 ve R + 'nın üzerinde işaretler görünene kadar aynı düğmeyi tıklayın, daha fazla bölge varsa, daha fazla tıklayın. Bu sayede gündüz / gece bu ölçümleri alıyorlar.

Sayaçlar Saiman

Şimdi birçok bölgede ücretsiz elektronik ve çoğu zaman Saivan firmasından cihazlar koymak için eski indüksiyon sayaçları değiştirin. Bunlar çok basit cihazlardır, okumaları zorla "çevirebilen" butonlara sahip değildir. Gerekli değerin görünmesini beklemek zorundasınız. Yani, bu durumda sayaç okumasını almak - sadece istenen değer (TOTAL) görüntülenene kadar bekleyin ve makbuza yazın (veya uygun servise gönderin).

Gezinmeyi daha kolay hale getirmek için, burada bu elektrik sayacında verilerin gösterilme sırası:

  • tarihi;
  • zaman;
  • sayacın sayısı;
  • dişli oranı (1600);
  • TOTAL - tek tarife sayacı veya T1, T2, TOTAL değerleri gündüz / gece (iki oranlı) sayaçları sırayla görüntülenir.

Makbuz, TOTAL veya T1 ve T2 okumalarını ve ayrıca genel TOTAL değerini kaydetmelidir. Bir kez daha hatırlayın, ondalık noktadan sonraki rakamları hesaba katmadan sadece tüm parçayı yazmanız gerekir. Aynı bilgileri video formatında da görebilirsiniz.

Otomatik veri aktarımlı sayaç

Birçok elektrik sayacı üreticisi, otomatik modda özel olarak düzenlenmiş bir kanaldaki okumaları ileten modeller üretir. Bu ekipmanı kurmak ve yapılandırmak daha karmaşık bir süreçtir, ancak ölçüm cihazının sayaç okumalarını nasıl ileteceğimiz konusunda endişelenmenize gerek kalmayacaktır. Kendilerini "terk ediyorlar".

Üç fazlı sayaçlardan okumalar nasıl alınır

Üç fazlı elektrik sayaçları, transformatörlerin ve elektronik doğrudan bağlantının (transformatörsüz) bulunmasını gerektiren iki tip eski tiptedir. Elektronik kurulursa, sayaç okuması da yukarıda açıklandığı gibi okunmalıdır. Sadece değerleri not edin, ekranda gerekli bilgiler görünene kadar bekleyin veya verileri istenen sayfaya kaydırın.

Sayaç okumaları nasıl alınır

Akım trafoları ile üç fazlı bir şebekede bir elektrik sayacı bağlantısı

Büyük bir güç tahsis edilirse veya eski tip bir sayaç takılırsa, her faz için bir transformatör kurulur. Bu durumda okuma almak için, dönüşüm oranını bilmeniz gerekir. Alınan okumalar bu katsayı ile çarpılmalıdır. Ortaya çıkan rakam gerçek tüketimdir.

Ama genelde sözleşmeyi okumalısın. Yerleşimler için bir prosedür bulunmalıdır - bazı kuruluşlarda endikasyonları yazarlar, altta, transformatör verilerini veya dönüşüm oranını belirlerler ve operatör hesaplamaları kendisi yapar. Dolayısıyla, 3 fazlı bir sayaç varsa, muhasebe cihazını kurarken ve sızdırmaz hale getirirken ve devreye alarak hesaplamaların formunu ve prosedürünü belirtin.