Temel kaplama şeritleri: son işlem, başlangıç ​​ve bağlantı

Temel kaplama şeritleri: son işlem, başlangıç ​​ve bağlantı

Bir kır evinin veya özel bir evin cephesinin dekorasyonunda, ek elemanların seçimi ve doğru kullanımı büyük önem taşımaktadır. Aksesuarlar işi daha kolay hale getirir ve kaplamanın daha çekici bir görünümünü oluşturmayı sağlar. Ana parçalar: siding için şerit bağlama, bağlama ve sonlandırma. Her birinin belirli parametreleri ve kurulum özellikleri vardır.

Temel kaplama şeritleri: son işlem, başlangıç ​​ve bağlantı

Siding montajı için profillerin fonksiyonları ve özellikleri

Panellerin daha güvenilir bir şekilde bağlanması için, tüm üreticiler ek ürünler üretmektedir. Her türün özelliklerini dikkate almak gerekir

Başlangıç ​​çubuğu

İlk profil, ilk ve temel fragmandır. Şartlı olarak iki öğeye ayrılabilecek karmaşık bir forma sahiptir:

 1. Üst kısım. Tabana güvenli bir şekilde sabitlenmeye hizmet eden bir dizi uzun delik içerir. Varyanta bağlı olarak, sabitlemek için bir veya iki sıra oluk olabilir.
 2. Alt bölüm. Zigzag formundaki bu eleman kilitleme bağlantısının bir parçasıdır ve sidingin ilk parçasının güvenilir bir şekilde sabitlenmesini sağlar.

Temel kaplama şeritleri: son işlem, başlangıç ​​ve bağlantı

Farklı modellerde başlangıç ​​profilinin boyutları farklıdır, ancak şekil benzerdir.

Bilmelisin! Döşeme yukarıdan aşağıya doğru olduğu için, metal skorlama "L-konsol" montajı için başlangıç ​​ve son çubuklar ters sırada düzenlenmiştir.

Başlangıç ​​profilinin boyutları üreticiye bağlıdır. Ana boyutlar: uzunluk - 305 ila 366 (385) cm, genişlik - 44-78 mm.

Bitirme elemanı

Bu tırmık, işin tamamlanmasında kullanılır ve bir çatının veya beşikin çıkıntısının altında bulunur. Görünüşte J-profilini anımsatır, ancak kavisli bölümün sıkı uyumu farklıdır.

Temel kaplama şeritleri: son işlem, başlangıç ​​ve bağlantı

Bitirme şeridi basit bir yapıya sahiptir

Koşullu ayırma:

 1. Üst kısım. Ters bağlantı nedeniyle panelin kenarını sabitlemek için bir yer. Siding, bükme dilinin altında kolayca kaydırılabilir, ancak güvenilir bir sabitleme için "kulaklar" oluşması için özel bir aletle delinmesi önerilir.
 2. Alt bölüm. Kendinden dokunarak vida veya çivi için delikler vardır.

Sonlandırma kısmı ayrıca pencere açıklıklarının kaplaması için de kullanılır: çerçevenin çevresi boyunca iç kısım boyunca ortaya çıkar. Bu özellikle eğimli spotları süslerken geçerlidir. Panellerin dikey düzenlenmesiyle, başlangıç ​​ve bitiş parçalarının köşelere monte edildiğini dikkate alın.

Temel kaplama şeritleri: son işlem, başlangıç ​​ve bağlantı

Pencere açıklıklarını tamamlarken bitirme profilinin uygulanması

Sonlandırma şeridinin boyutu da üreticiye bağlıdır, çoğu zaman uzunluk, 50 mm'lik bir montaj genişliği ile 366 cm'yi aşmaz.

Bağlantı parçası

Bu eleman aynı zamanda H-profili olarak da adlandırılır. Ana amaç - panellerin kenarlarının uzunluğunun yetersiz olması veya tasarım amacının gerçekleştirilmesi ihtiyacının güvenilir bir şekilde birleştirilmesidir. Bağlantı parçası ayrıca geniş pencere açıklıklarının dış kaplamasında da uygulama alanı bulur: fragmanlar yapının kenarları boyunca yerleştirilir.

Yapısına bağlı olarak, yerleştirme şeridi basit veya karmaşıktır. Birincisi, panellerin eklemini kapatan bir bindirme çubuğudur, ikincisi bir konektör olarak kullanılır: tabanın, çevrenin zararlı etkilerinden korunmasını temin ederek, siding kenarlarının güvenli bir şekilde sabitlenmesini sağlar.

Temel kaplama şeritleri: son işlem, başlangıç ​​ve bağlantı

Basit ve karmaşık bir yerleştirme çubuğunun şematik görünümü

Takma elemanının şekli, daha çekici bir görünüm sağlayan, tek bir üst kısma sahip iki J-profiline benzemektedir. Boyutlar: uzunluk - 3050 ila 3660 mm, çıkıntılı bölümün genişliği - 45-75 mm.

Jtrim profili

Evrensel aksesuar: Panellerin ek olarak sabitlenmesinde ve diğer bileşenlere alternatif olarak kullanılır.

Temel kaplama şeritleri: son işlem, başlangıç ​​ve bağlantı

Universal J-trim profilleri, en geniş renk paletinde mevcuttur

Jay trim aşağıdaki durumlarda kullanılabilir:

 • Karmaşık şeklin açısal parçalarını değiştirmek için. Profil, iki duvarın kavşağında kenetlenme veya üst üste binme ile tutturulmuştur. Tam bir görünüm oluşturmak için, son adım bir üst kalıp kalıbı kurmaktır.
 • Pencere açıklıklarını revize ederken. Parça, çerçevenin çevresi boyunca yapının dış kısmı boyunca monte edilmelidir. Dışarıda, bir köşe parçası monte edilir, ardından eğimler panellerle karşı karşıya gelir.
 • Çatının saçaklarına bakan ve işin bitiminde gable. Panelleri sabitlemek için temel görevi görür.

  Temel kaplama şeritleri: son işlem, başlangıç ​​ve bağlantı

  Çoğu zaman, J-trim profili saçak ve pencere açıklıklarının düzeninde kullanılır.

 • Bir bağlantı elemanı olarak. Bağlantı, farklı yönlere yönelik iki ürün gibi görünecek.
 • Vinil veya metal kaplamaların dik pozisyonda döşenmesi için. Böyle bir durumda, J-profili, set yatay olduğunda başlangıç ​​ve bitiş şeridinin güçlendirildiği yerlerde yukarıdan ve aşağıdan bağlanmalıdır.

Böyle bir elemanın uzunluğu genellikle 366 cm'dir, toplam genişlik yaklaşık 5 cm'dir.

Notuna! Bir toplumsal siding için, iç köşelerde sabitlenmiş Jtrim profili de kullanılır.

Montaj teknolojisi

Bazı kurallar ve nüanslar göz önünde bulundurularak ek elemanlar kurmak gereklidir. Bu, işi herhangi bir zorlukla karşılaşmamak ve gelecekte sorunlardan kaçınmak için izin verecektir.

Gerekli Araçlar

Sabitlemek için aşağıdaki cihazlar gereklidir:

 • Tornavida veya ayarlanabilir hızda bir matkap. Kendinden kılavuzlu vidaları vidalamak için kullanılır, bu nedenle ek olarak uygun bitlerle donatılmıştır.
 • Seviyesi. Çıta ve profillerin montajı için gereklidir. Doğru bir hizalama yapmazsanız, daha fazla çalışma son derece sorunlu olacaktır.
 • Bulgar, testere ya da elektrik testeresi gördü. İstenilen boyuta fragmanların kırpılması için kullanılırlar.
 • Delik açmak için kombinasyon pensesi. "Kulaklar", bitiş şeridini veya kalıplamayı bağlarken daha güvenilir bir tespit sağlar.
 • Çekiç. Vida yerine çivi kullanırsanız kullanılır.
 • Mallet. Bazen panelleri kurmak gerekir. Böyle bir alet gerekliyse, çoğu zaman bu, sıcaklık aralıklarını gözlemlemenin başarısız olduğu anlamına gelir.
 • Ölçme cihazları: cetvel ve şerit ölçü.

Temel kaplama şeritleri: son işlem, başlangıç ​​ve bağlantı

Siding montajı için komple bir takım

Gerekli olan her şey gecikmeden işi yapmak için önceden hazırlanır.

İlk torna tezgâhının sabitlenmesi

Çalışma sandığın kurulumundan sonra başlar. Tüm raflar tek bir düzlemde tam olarak seviyeye ayarlanmalıdır. Panellerin yatay düzenlemesi ile metal kaplama veya vinil için başlangıç ​​çubuğu aşağıdaki gibi sabitlenmelidir:

 1. Bir kaide ayrı ayrı oluşturulduğunda detay, yapının alt kenarına veya alçak kenarına sabitlenir (panelleri, cephe ile çalışmak için hemen hemen aynıdır).
 2. Başlangıç ​​elemanını yerden sabitlemek için, 4-6 mm geri çekilin, bir çizgi çizin, yukarı doğru 40 mm ölçün. Bu, 45-50 mm genişliğindeki çoğu ürün için standart parametredir.

  Temel kaplama şeritleri: son işlem, başlangıç ​​ve bağlantı

  İlk çubuk zeminden belli bir mesafede sabit

 3. İşaretleme vidaları ile vidalanır veya çivi çakılır, her şey seviyeye göre kontrol edilir. Bağlayıcı tam olarak ortada bir dik açıda bulunur. Sabitleme merkezden başlar ve kenarlara doğru hareket eder.

  Önemli! Tüm bileşenler için genel bir kural vardır - kapağın ve parçanın yüzeyi arasında bir boşluk olmalıdır. Bu, sıcaklık genleşmesini telafi edecektir.

 4. Uzunluğun olmaması durumunda parçaları birleştirmek isterseniz, birbirlerinden 6-10 mm mesafede sabitlenmeleri gerekir.

Başlangıç ​​ürünleri karmaşık açısal bölümlerle birlikte kullanıldığından, aralarında bir boşluk oluşur.

Temel kaplama şeritleri: son işlem, başlangıç ​​ve bağlantı

Başlangıç ​​bantlarını ve açısal profilleri birleştirmek için iki olası seçenek vardır: 1 - parçalar arasında bir boşluk ile; 2 - girinti olmadan, ancak köşe elemanındaki çivileme tırnaklarının bir parçası ile

Dikey bir yöntem seçerken, parçalar panellere paralel yerleştirilir.

H konnektörü ve J profili montajı

Kenetleme çubuğunun, sidingin farklı bölümlerini bağlamak için kullanıldığı gerçeği göz önüne alındığında, ilk çıta ve köşeler açıldıktan sonra yerleştirilir. Ürün tamamen dikey olarak yerleştirilmiştir, istisnalar sadece karmaşık kaplamalarla mümkündür, daha sonra dikkatli ayarlama gereklidir. Sabitleme, 35-45 cm'lik artışlarla mevcut deliklerden vidalarla gerçekleştirilir, teknolojik boşluk mutlaka bırakılır. Yan tarafın kenarları, termal genleşme sırasında deformasyondan kaçınmak için sıkıca uymamalıdır.

Temel kaplama şeritleri: son işlem, başlangıç ​​ve bağlantı

Elemanları kenetlerken, sönümleme boşluğunu dikkate almak çok önemlidir.

J-profili bir yerleştirme veya başka bir öğe olarak kullanılıyorsa, prosedür aşağıdaki gibidir:

 1. Yer belirlenir, bundan sonra parça belirtilen yönde tam olarak seviyeye göre ayarlanır.
 2. Budama gerekliyse (özellikle pencere açıklıkları ve çatının çıkıntıları ile çalışırken), bir köşe oluşturmadan veya 45 derecelik bir eğim oluşturmadan yapılır. Siding bir boşluk ile yerleştirin, sıkı bir uyum olmamalıdır.
 3. Bağlantı elemanları, standart kurallara göre kapak ve yüzey arasındaki boşluk ile yapılır.

Temel kaplama şeritleri: son işlem, başlangıç ​​ve bağlantı

Dış ve iç açılar, bir J-profilinin yardımıyla düzenlenebilir.

Böyle bir profil, bir perde duvarının oluşturulması ve dosyalanması için mükemmel bir seçenektir.

Son işlem şeridinin montajı

Cephe işini tamamlamak için son parçayı düzeltin. Son panel istenilen boyuta kesilir, son profil çatı çıkıntısının altına sabitlenir. Siding kenarı boyunca güvenilirlik için, sabitleme delikleri delinir. Cephe parçası, bitirme şeridinin bükülmüş kısmı altında kaymaktadır.

Pencerelerin kenarları için böyle bir profil kullanıldığında, 45 derecelik bir açıda hafif bir boşluk ile kesilmesi tavsiye edilir. Parçacıklar, açıklığın iç çevresine maruz bırakılır ve alt kısımların sabitlenmesine hizmet eder.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*

42 + = 45